:-)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

:-)


08.01.2004 | 11:41
Nije sve tako sivo!

Rumors siteovi kažu da ima gomila nezadovoljnih Mac korisnika koji su na Expou komentirali kako je sve bilo "mlako" i kako ih je Apple dobro čuo i komentirao, istina neslužbeno, dvije stvari - nešto kasnije, možda već ovog mjeseca, izaći će novi G5 strojevi i to "možda i bolji od onoga što tračevi najavljuju", a cijena iPoda mini će pasti na 200$ nakon par mjeseci. Dakle, naše dvije glavne zamjerke će time biti sređene.

Ostaje da vidimo što su pripremili...
09.01.2004 | 01:32
Ostaje da vidimo što su pripremili...

U razgovoru s MAKom prije dan-dva, dosli smo do teme o novim mini iPodovima. Pokusavao sam dokuciti zasto je Apple izisao s tolikom cijenom. Po meni, dva su razloga:

1. Cijena manja od $199 masakrirala bi prodaju velikih iPodova (u ekonomskim terminima, to se naziva kanibalizacija vlastitog proizvoda). Uzevsi u obzir da prosjecan tinejdzer ima 30-70 glazbenih CDova u svojoj kolekciji, odnosno 400-900 pjesama, iPod mini zadovoljava SVE njegove potrebe. Dosadasnji iPod zadovoljava potrebe onih zahtjevnijih i onih koji su prvi bili spremni platiti vise za svoje zadovoljstvo i novi proizvod. Oni drugi koji cekaju u redu, sasvim obicni mali tinejdzeri, oni dolaze tek poslije. iPod mini je za njih.

2. Niza cijena u odnosu na konkurenciju, a jos i potpuno izgradjen brand-name, Appleu bi u prvim mjesecima stvorili probleme s iPodom mini -- imali bi toliko narudzbi, da ih ne bi mogli zadovoljiti (sjetimo je iMaca). Apple jos nije ni poceo stancati ovaj proizvod, i pitanje je koliko bi mogli zadovoljiti potraznju, koja sada nije samo americka, vec GLOBALNA (ne zaboravimo da se iTMS Europa otvara vec u ozujku a ostale dolaze jako brzo). iPod mini postao bi bar dvostruko veci prodajni hit od velikog iPoda -- a Apple je, navodno, imao grdnih problema nastancati i isporuciti velikih iPodova za potrebe posljednjeg Bozicnog razdoblja!

3. Osobno sam slutio da je ta cijena postavljena cisto kao psiholoska barijera kupcima da se malo dvoume sto kupiti dok se Apple ne uhoda u proizvodnju i ne sakupi dovoljno zaliha. iPod mini od $150 ne predstavlja dvojbu nikome i donio bi Appleu samo hrpu problema i vrlo tanku marzu. Stoga, ako ce sniziti cijenu iPoda mini za pola godine, moje razmisljanje se potvrdjuje -- to sam i ocekivao.

* * *

Glede ostalih svijetlih trenutaka koji nam dolaze, valja spomenuti Apple - HP alijansu: HP (Hewlett Packard) u suradnji s Appleom napravit ce vlastiti brand name iPod -- sve isto kao iPod, samo plave (HP) boje. Appleov logo ce se pokazati pri ukljucivanju. Na HPovim racunalima dolazit ce preinstalirani iTunesi koji, zna se, rade sa iTMS.
Pametno, Carlina! Ovo je izvrstan Appleov i HPov potez -- dobili smo prve klonove nakon toliko godina, koji to, u biti, nisu, jer nose Appleovo ime!

Novi G5 ce biti dobar -- suzavanje procesa za 33% u odnosu na prvi G5 cip donosi i taktove vece od 2.5 GHz i hladnocu na istim i manjim taktovima. I nadam se, konacno upristojenu i ispeglanu liniju Pro racunala.
09.01.2004 | 02:07
Sve stoji i ima logike.
09.01.2004 | 18:42
Meni nema logike.
1. Ovako su masakrirali proizvodnju 'malih' iPodova. Bas me zanima kako ce se prodavati kada za 50 USD mozes dobiti neusporedivo veci kapacitet uz nesto vece dimenzije.
2. I protiv toga ce se boriti - visim cijenama? Mislim da se u tom slucaju radi o jos nevidjenoj ekonomskoj politici. Prije ce im se desiti kao i sa Cubeom, i kad spuste cijenu vise ih nitko nece kupovati.
3. Samo da opet sami sebi ne nagaze na nogu. Mozda bi mogli napraviti slican pristup i sa PowerBookom, buduci da ih redovno ne mogu isporuciti nakon predstavljanja. Neka im stave cijenu od 5000 USD (tako se napraviti 'psiholosku barijeru' i sprijeciti pretjeranu navalu kupaca ), a kada ih zaista uspiju proizvesti onda neka spuste cijenu na normalnu razinu.
09.01.2004 | 19:14
A valjda znaju što rade... ostaje činjenica da je publika ostala u tišini nakon što je Jobs izrekao "250$". To im je valjda jasan znak da nešto ne štima. E sada, da li su to napravili ciljano ili su jednostavno nespretni i pohlepni...
09.01.2004 | 19:34
E sada, da li su to napravili ciljano ili su jednostavno nespretni i pohlepni...

Tko ce ga znati.

Riba je dobro prokomentirao takodjer. Pokusao sam i ja dokuciti mozebitne razloge za takovu cijenu AKO su zbilja to napravili ciljano.

Sumnjam da su cijenu blebnuli tek tako. Kao prvo, dionicari bi im glavu skinuli da nisu sve podastrli istrazivanjem i zdravom ekonomskom logikom. Cube tragedija se vise ne smije ponoviti (iako osobno mislim da je taj stroj bio godinama ispred onoga sto je publika ocekivala, a cijena nije mogla biti niza, zbog tadasnjih visokih troskova proizvodnje. Apple je u nekoliko navrata poslije revidirao svoje proizvodne postupke jer je u njima skrivena glavnina troskova)

iPod mini jest malecki, ali u njem se vrte skupi dijelovi, Hitachijev malecki disk i dosta love za razvoj, a Appleova marza nije toliko visoka, kao kod velikih iPodova. Ljudi su takvi, bez pameti -- kad vide nesto malecko, odmah misle da to ne smije biti skupo. Da je Jobs kojim slucajem pokazao iPoda Orijasa, velikog i teskog k'o akumulator od tenka T-81, onako u Microsoftovskom stilu, nitko ne bi ni spomenuo cijenu pa da je bila 5 puta visa!

Cijela ova prica s digitalnom glazbom do beskraja je nezahvalna i glupa upravo po Applea, jer u svoj toj prici oni su jedini koji NAJVISE GUBE! Kad 80% zarade iTMSa uzmu pohlepne glazbene kuce, 15% ode na troskove i marketing, 5% na ostale sitnice, sve sto Appleu ostane su iPodovi i jadna zarada na njima. Pa sad im jos i to uzmi? E, pa ne's!

Za kojeg vraga bi se oni uopce bakcali svim tim stvarima da ne vjeruju da ce ljudi kupovati iPodove upravo zato sto VRIJEDE i sto daju poseban, novi dozivljaj uzivanja i poimanja glazbe.

Najveci problem u cijeloj prici su glasine bez pameti, tko zna otkud nastale, koje su pocele kolati tjednima prije Expoa, o tome da ce "doci iPodovi iz kraljevstva nebeskoga, sve jedan ljepsi od drugog, i da ce radosno uskociti u krila nasa, kano sto jabuka zrela u polju zelenom padne u rucice djecje".



Riba, ako ti se cijena ne svidja, uvijek imas walkman! Njeg dobijes u Trstu besplatno kad kupis kutiju deterdzenta od pet kila
10.01.2004 | 14:42
Riba, ako ti se cijena ne svidja, uvijek imas walkman! Njeg dobijes u Trstu besplatno kad kupis kutiju deterdzenta od pet kila

Ma ja nisam relevantan buduci da me iPod u osnovi jako malo interesira.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 51 minuta
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.13 Seconds

Provided by iJoomla SEO