Post mortem
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Post mortem


06.01.2025 | 12:35
Pretplate na razne cloud servise (memorije u oblacima tipa Google disk i sl., Apple Music, Spotify itd itd) permanentno se automatski svaki mjesec naplaćuju. Što se događa poslije smrti korisnika? Kako nasljednici mogu otkazati te pretplate da se taj dug ne gomila u nedogled? Pretpostavka je da nasljednici nemaju pristup lozinkama svog pokojnika, a pogotovo se ne mogu biometrijski prijaviti na te račune. Što oni mogu učiniti?
Za sada sam zdrav i ne kanim umrijeti, ali pitam za svaki slučaj. Mislim da je to važna tema. Ako je već o tome bila riječ na Jabučnjaku, molim uputu gdje da to potražim.
Srdačan pozdrav!
06.01.2025 | 13:04
Pitanje ti je na mjestu. Ja bih rekao da je stvar jednostavna jer se sve naplaćuje preko neke kartice. Nasljednici trebaju kartičaru ili banci dokazati smrt pokojnika i temeljem toga zatražiti poništavanje kartica pa će sve što se naplaćuje automatski - automatski biti obustavljeno.

Pristup cloud sadržaju je druga priča. Ako pokojnik nije predvidio mogućnost da netko drugi pristupi tom sadržaju, možda nije ni želio da mu netko pristupi nakon njegove smrti.
06.01.2025 | 13:52
Hvala! Što se cloud sadržaja tiče, tu Apple nudi opciju za nasljeđivanje.
06.01.2025 | 13:58
Kad netko umre, onda se automatski pri ostavinskoj raspravi prazne svi pokojnikovi računi, a novac s tih računa se raspodijeli među nasljednicima, ili se uputi negdje drugdje ako je tako navedeno u oporuci, ako je oporuke bilo.

Kad je račun zatvoren, onda se ne može s njega izvršiti nikakva naplata, i prema tome automatski se obustavlja pretplata, jer se nije mogla naplatiti.

Bolje je obratiti pažnju na razne telekom pretplate, koje se ugovaraju uglavnom na 2 god. Prije 6 god. mi je preminuo otac, a imao je ugovor sa A1 na 2 god. Mami su dolazili uredno računi i jedva smo ukinuli tu pretplatu, ispalo je da smo mi svi trebali znati kada će on umrijeti. Čak nije uzimao ni mobitel preko njih, samo gola osnovna pretplata. Bilo je zavrzlama do neba i vjeruj mi, jedva smo to odjavili.

Usput, mislim da po novom ima na Macu i iPhone-u baš ta opcija - što sa uređajem i kome povjeriti podatke nakon smrti korisnika.
06.01.2025 | 15:35
drpongrac23 kaže:
Bilo je zavrzlama do neba i vjeruj mi, jedva smo to odjavili.


Pošalješ im pismenu obavijest o smrti, s kopijom smrtovnice u prilogu, poštom preporučeno s povratnicom i to je to. Dalje ih ignoriraš, a oni neka šalju račune koliko god žele i nakon 2 godine neka pokrenu ovrhu na račun mrtve osobe.
07.01.2025 | 08:01
Kad netko umre, u roku od odmah (par sati) su blokirani svi računi - ne čeka se ostavinska. Moram priznati da sam bio iznenađen efikasnošću naše državne uprave! Bar su u nečem ažurni.
Što se tiče pretplata, u mom slučaju došao sam sa smrtovnicom u predstavništvo (HT), i bez riječi su sve odjavili, postupak je trajao 5 min bez ikakve rasprave. Isto je bilo i s TV pretplatom, njima treba emailom poslati podatke.
07.01.2025 | 10:05
Zanimljivija je tema sto sa svim sadrzajima koje si kupio na raznim storeovima. Kroz godine se nagomilalo potrosenog novca na mom XBOX i Steam accountu i da mi se sutra nnesto dogodi do toga nitko ne moze doci ako nemaju pristup. Moj je plan u oporuku ostaviti master password i hardverski key za pristup Bitwardenu i unutra ce biti sve.
07.01.2025 | 20:22
Ne zaboravi obrisati browser history napravi neki automatizam, dead man switch, pa da obriše ako nečime ne potvrdiš da si još "tu".
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 12 sati
  • Riba: Moza zato da mozes koristiti BT tipkovnicu i mouse i dok je zaklopljen?
  • user: glupo: zatvorim laptop, BT i dalje upaljen, što ne bi trebalo ovo **** se ugasit kad ga poklopim
  • rusty: date hack je samo na par sekundi. vratiš datum, startaš app čisto da se digne i vratiš datum opet. To je to. Čisto da loada profile i postavke
  • smayoo: Date hack nisam htio raditi jer potrga druge stvari. Krenuo sam instalirati staru verziju LogiOptions preko homebrewa, ali riješili su problem prije nego sam dospio to napraviti
  • rusty: Osobno mislim da je 12h predugo za cert problem I nisam mogao doć na sebe kakav su problem napravili. Ono što je još gore, ovo im nije prvi put za taj isti slučaj. Dakle kako ne naučiš nešto iz ovoga. Dodano, date hack rješava problem da se ne mora drugi put čekati 12h
  • Bertone: A jučer nisam koristio MBP nego T14s pa nisam iskusio veselje sa certifikatima :D
  • Bertone: Imam MXMastera već godinama [link] i jedina dobra stavr kod njega je što ga mogu koristiti sa MBP, Tnink Padom i desktop računalom bez pretjeranog petljanja, no da je (pre)skup za ono što nudi, je.
  • smayoo: I, na kraju, ako za neki komad hardvera koji sam u životu kupio mogu reći da NIJE preskupo plaćen, to je sigurno Logitech MX Master 3. Jučer ujutro jesam bio spreman popi... na njih, ali činjenica je da su problem riješili unutar cca 12h otkad se pojavio.
  • smayoo: Osim toga, hardver radi s bazičnim postavkama, ali svi tweakovi i custom podešenja - ne.
  • smayoo: Radi se o softveru koji mora dobiti dozvolu korisnika da zakopa dosta duboko pod haubu radi komunikacije s periferijom.
  • smayoo: Ne mora biti spojeno na internet. Sigurnosni certifikat aplikacije je bio istekao i Apple ga je blokirao, a Logitech nije pazio na datum isteka certifikata i nije izdao update s novim certifikatom na vrijeme
  • Bertone: Ček malo, preskupo plaćeni hardver ne dela na Apple računalu ako računalo nije spojeno na internet (na stranu sad istekli certifikat) ili sam propustio nešto
  • smayoo: Da, jučer sam imao natezanje oko toga. Ali moram im priznati da su brzo riješili.
  • Yonkis: [link]
  • smayoo: @mrobert, forum, tema "eOI - opet diskriminacija"
  • stefanjos: SRETNA NOVA!
  • drlovric: [link]
  • signout: Sretna Nova!
  • zoranowsky: Sretna Nova!
  • dpasaric: Sretno nam svima! :)
  • Borisone: Sretna vam 2026-ta godina!
  • Gjuroo: Sretna i berićetna 2026.!
  • smayoo: SRETNAAAAAAAA!!! :D
  • Borostef: Sretna Nova godina!!! :)
  • Air: Sretna i uspješna nova!
  • drpongrac23: Sretna nova 2026. svima!!!
  • pontmax1: Ima li šampanjac ili samo Pepsi bez šećera :D
  • Yonkis: Sretan Božić svima!
  • vjeko1: Sretan Božić svima!
  • jura22: Sretan Božić i blagoslovljeni mi bili svi bez obzira na sve!
  • Gjuroo: Sretan Božić, ekipa!
  • zoranowsky: Sretan Božić svima! :)
  • Djuro genijalac: Sretan Žićbo!
  • Bertone: Sretan Božić!
  • dpasaric: Sretan Božić! :)
  • smayoo: Sretan Božić! :)
  • drpongrac23: Svima koji slave, čestit i blagoslovljen Božić!!!
  • drpongrac23: U peći na drva, naravno, legendarnom Smederevcu!
  • drpongrac23: Da li su svi pripremili purice, janjetinu, odojke, mlince za sutra?!?! Moja je purica nasoljena i čeka jutarnje pečenje!!!
  • imenso: Evo molio bih ako imate 2-3 minute vremena i volju proslijediti dalje za riješiti jednu anketu: [link] Potpuno je anonimno
  • Bertone: Aaaa tooo,... baš sam tutlek :) ... vidi se OK, evo pikčr: [link] ... i sorry na lošoj kvaliteti slike, jbg, nemam sad pri ruci bolju :)
  • smayoo: Mislim da je @iAntu zanimalo kako se vide gravirana slova kad je isključeno osvijetljenje od ispod, dok je dnevno svjetlo
  • Bertone: Nema razlike u količini/vidljivosti svijetla koje dolazi ispod/kroz tipke u odnosu na originalna slova, jedina razlika je mrvicu manji font uz napomenu da sam do sada radio samo lasersko graviranje na ThinkPadima T serije. Planirao sam jednom odnijeti i jedan MBP ali nisam nikad stigao.
  • iAnte: @bertone jesu li gravirana znakovi vidljivi i u dobro osvijetljenim prostorima?
  • dpasaric: Legenda.
  • smayoo: RIP Chris Rea... :(
  • VanjusOS: ovo lasersko graviranje izgleda odlično, nikakve naljepnice!
  • Bertone: ... i da, mislim da je sad graviranje oko 20€
  • Bertone: Lasersko graviranje, baci oko na [link] , ovako izgleda na T14s koji sam nosio kod njih s time da nisam htio baš sve znakove nego samo par osnovnih, tipkovnica je isto bila DE [link]
  • jura22: Radije kupi naljepnice. Ima ih na oglasniku: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.62 Seconds

Provided by iJoomla SEO