Navigacija u automobilima
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Navigacija u automobilima


25.06.2023 | 16:35
Ljudi koje navigacijske aplikacije koristite uz AppleCar ili "pu pu daleko bilo" Android Auto?

Ja imam 4-5 instaliranih pa non stop nesto saltam, nikako da se odlucim za jednu i budem joj lojalan.

Sve one te manje vise dovedu na odrediste, ali navise cijenim da mi pouzdano javljaju gdje su kamere za brzinu.

1. Moj Peugeot 3008 ima ugradjenu tvornicku navigaciju. Ne znam cije mape koriste, ali azuriraju ih 2-3 puta godisnje i ne traze 100-150E kao Opel. Besplatno je. Naplacuju jedino servis za stanje u prometu i speed kamere. To bih rado platio, ali jbg, ne radi u BiH. Samo EU.

Koristim cesto na virtualnom kokpitu, bez navigacije na destinaciju, cisto onako da znam kakve me krivine ocekuju

2. Waze - Koristim bas cesto radi kamera, policije, guzvi. Taj socijalni aspekt da ljudi prijavljuju real time stanje u prometu mi je jako zanimljiv, ali nije nesto popularna u mojim krajevima. Cesto imam osjecaj da sam jedini koji nesto prijavi :/

Problem sa Apple Car je da ako slusam glazbu sa YouTube Music, zna se desiti da Waze notifikacija ne javi za kameru. Prikaze vizualno na ekranu ali ne i zvucno, pa dosta puta mi promakne obavijest.

Ne znam jel to do Apple Car ili do YT ili do postavki na mom mob ili do bezicnog adaptera koji koristim. Uglavnom znaju me zezati notifikacije sa Waze.

3. Google Maps - Jako zgodno je upisati samo naziv lokacije gdje zelim ici, bez da ikakve adrese unosim. Sve cesce se uhvatim da koristim Google mape. Kamere nemaju sve upisane, kao npr Waze. Nisu tu bas azurni, ali stanje u prometu prikazuju skiro savrseno. Valjda dovoljno ljudi koristi Google Maps pa imaju dobar feedback, pojma nemam.

Nervira me engleski izgovor nasih ulica, pa sam to sve pogasio osim Critical alerts. iPhone mi je doduse na engleskom, nisam probao prebaciti na hrvatski da vidim kako bi tada izgovarale nazive ulica.

4. Apple Maps - Nebo i zemlja je koristiti ove mape u Hrvatskoj i u Bosni. Toliko je bolje i detaljnije Hrvatska pokrivena. Zadnja dva tjedna sam ih koristio po Dalmaciji i vizualno su mi najljepse rjesenje.

Iskreno jos uvijek znaju predlagati neke jako diskutabilne rute

Sidjem sa auto ceste prema Trogiru i kroz neko selo vozim. Dovedose me Apple mape covjeku u dvoriste doslovce. Sjede covjek i zena, jedu tresnje, kad ono ja Ispricam se ljudima, dobijem i malo tresanja i gas

5. HERE WeGo - Cine se dobre, nisam ih testirao detaljno.
25.06.2023 | 18:11
Ja vozim 3008-icu kao i ti, samo model bez navigacije (razlika je u modelu radio-prijemnika).

Navigaciju koristim jako rijetko, a tada koristim Waze, upravo zato što pruža aktualne informacije (zahvaljujući ažurnim korisnicima) o policijskim patrolama, laserima za mjerenje brzine i sl.) iako uglavnom vozim po propisima.

Problema sa notifikacijama nema, jedino se uvijek moram malo pomučiti da namjestim glasnoću obavijesti, da me ne gnjavi previše dok vozim, ali opet, da čujem kad imam policijsku točku ispred sebe.

Kod Google maps-a opcija prikaza prometa (Traffic) radi jako dobro, jer danas većina ljudi u automobilima ima android mobitele i uključeno praćenje lokacije, pa Google prema brzini kretanja android mobitela procjenjuje "gužvu" (što se vozila sporije kreću, cesta iz zelene postaje žuta, narančasta pa crvena). Njega ne koristim tijekom vožnje, nego prije same vožnje provjeravam stanje na cestama (iako nekad zna biti neažurno, u smislu da pokazuje gužvu na cesti koja je sasvim prohodna) da znam da li trebam krenitu dosta ranije, ili ne.

Apple mape rijetko koristim, ali vidim po internetima da ih "influenceri" hvale... tko zna, moglo bi biti i istina, barem za Ameriku i zapadnu Europu, za ove naše krajeve, nekako sumnjam.
25.06.2023 | 18:20
Apple Maps - ne valja
Waze - ne valja
Google Maps - prihvatljiv

Koliko god ne vilim Google, navigacija je integrirana u sve.
25.06.2023 | 18:49
Iako općenito koristim iPhone, u autu imam Samsung S serije, na kojem imam Google maps i on mi radi super, vrijeme dolaska procijeni gotovo u minutu, stanje na cestama isto radi isto super, nemam zamjerke. Na njemu također slušam i audio (TuneIn radio stanice, spotify, YT music...) Čak imam i IPTV na njemu, ako je neka tekma dok vozim!

Na zvučnike u autu mi je istovremeno spojen i iPhone i taj samsung, i zanimljivo, kad mi zvoni iPhone, stiša se sve na samsungu, i normalno primim poziv.

U tome samsungu imam neku SIM karticu samo radi interneta. A zarekao sam se na iPhone neću nikada stavit bilokoju google aplikaciju, zato 2 mobitela u autu!
25.06.2023 | 19:02
Ne kužim zašto misliš da je manje loše da te Goole prati i špijunira preko Samsung mobitela, umjesto preko iPhonea?
25.06.2023 | 19:19
U jednom autu nemam navigaciju jer mogu staviti samo 1-din format uređaja, a to mi je blesavo (mada je postojala takva tvornička opcija s nekim Blaupunktom), a u druga dva auta imam Android s iGO navigacijom. Moj glavni kriterij je da navigacija ima built-in mape koje ne traže spoj na internet jer sam na bonovima i onda imam malo data prometa.

Kod ovog novog Androida imam i Apple CarPlay, pa mi rade i Apple Mapsi, ali to mi onda "cucla" data promet, pa to ne koristim. Waze imam na iPhoneu, ali ga ne koristim, eventualno za neki duži put pogledam gdje bi mogle biti kamere.
25.06.2023 | 20:39
Godinama unatrag sam Apple Maps odbacio jer nije imao lokalne ceste. Sada se to donekle popravilo, ali već sam se navikao na Google Maps.

Google Maps su mi favorit jer si mogu na kompu sve destinacije urediti po raznim "folderima" favorita. Ima i opciju downloada mapa. Imao sam u jednom trenu pola Italije, Bosnu, sjeverni dio Srbije i sve istočno od Ogulina do Dubrovnika. Sve je radilo super osim naravno bez oznaka gustoće porometa i zastoja kada bih bio offline. Te karte bi se svakih par tjedana na iPhonu ažurirale.
Inače, ako je iPhone podešen na Hrvatski, tada su i glasovne upute na hrvatskom.

Waze i ostalo nisam niti probao.

Prebacim se na navigaciju povremeno, najčešće prilikom dolaska na nepoznatu destinaciju ili kod većih i nepoznatih križanja. Na ekranu mi je glavni Spotify. Ili 2/3 mape , 1/3 muzika.

Nije me jednom Google Maps odveo na bijelu cestu ili skroz neke sumnjive sporedne puteve.
Oprostio sam mu jer me je više puta spasio i preusmjerio na alternativne rute kada bi otkrio kolone koje nastaju kod saobraćajnih nesreća ili radova na auto cestama.
25.06.2023 | 21:38
Puno putujem pa puno i koristim navigaciju. Nekad, na duljem putu, ne trebam je radi same navigacije, koliko radi dinamičkog prilagođavanja stanju u prometu i prognoze dolaska. To mi je zapravo i najvažnije. Kamere nisu toliko jer vozim ili po ograničenju ili sitno iznad (manje nego što okida kameru). U Austriji uopće nema smisla kočiti prije kamera jer ih ima toliko, a oni šalju kazne za 1 km/h preko ograničenja, da mi se ne da tako voziti, stalno "gas-kočnica". Stavim 100 na tempomat i chill.

Uglavnom, 10+ godina koristim Mireovu navigaciju (prije su imali drugačiju licencnu politiku i koristili su Teleatlasove karte, aplikacija se zvala Don't Panic, zadnjih n godina koriste HERE karte, osim za Hrvatsku, gdje imaju svoju i aplikacija se zove Genius Maps). Nažalost, definitivno je napuštam jer im je upravo meni taj najvažniji dio - dinamičko rerutiranje - katastrofalno loše i sve gore. Ako nekog zanima što točno, neka pita. Držim aplikaciju i dalje na mobitelu jer je Mireo karta Hrvatske neusporedivo bolja od svih drugih i jedina zaista upotrebljiva, ako ti treba pouzdana navigacija, da ne kasniš na sastanak/koordinaciju, da ne gubiš nepotrebno vrijeme i živce s uputama koje te tjeraju da skreneš u jednosmjernu ulicu ili lijevo gdje se ne smije, da ti kaže da si došao na cilj, a ti si na cesti koja je 35 m visinske razlike od mjesta gdje trebaš doći, niz okomitu liticu, i sl. Dakle, za navigaciju po hrvatskim gradovima (ali i selima), preporučam Genius Maps.

Za udaljena putovanja gdje je visoka vjerojatnost gužvi, zastoja, sudara i td. - definitivno ne. Sad sam nedavno putovao za München i probao sam Tom Tom GO. Pokazao se dobar, ali još testiram. Platio sam godišnju pretplatu nakon besplatnih 7 dana i očekujem da ću u tih godinu dana imati dovoljno putovanja da vidim jesam li zaista zadovoljan tim dijelom dinamičkog rerutiranja. Na ovom putovanju nas je spasio 90-minutnog čepa na autocesti, na povratku iz Münchena kući, skrenuo nas na zadnji izlaz s radijalne autoceste prije obilaznice i propeljao nas je kroz sela do Rosenheima.

Tom Tom GO također koristi HERE karte za EU i ex-YU, dakle, svugdje drugdje je isto kao i Genius, osim u Hrvatskoj, gdje je osjetno lošije. U Rijeci redovito ne kuži do koje točke je ulica otvorena za vožnju, a odakle je dalje samo pješačka, ne kuži što su stube, a što ulice, na par mjesta ceste koje se denivelirano mimoilaze, on misli da se križaju pa kaže "skreni desno" s gradske ulice na obilaznicu i slična s*anja. Mislim, možda je to OK za nekog tko treba navigaciju par puta godišnje, dok je na odmoru pa nije neki stres ako ti takvim glupostima potroši sat vremena svakih par mjeseci, dok nisi u nekom napetom ritmu.

Međutim, aplikacija je vrlo ergonomska, logična i intuitivna. Sviđa mi se "timeline" prikaz s desna, gdje je simbolima naznačeno što se događa na putu u sljedećih x km/minuta. Radovi, zastoji (vrlo jednostavno i uočljivo prikazana kašnjenja u minutama), ali također i odmorišta, pumpe, itd. Podržava Siri shortcuts, to još nisam probao.

Dobro je i to što se karte može downloadati po zemljama (i dijelovima zemalja, za veće zemlje), ali radi navigacija i bez downloadanja, čisto online. Može se birati jezik navođenja, neovisno od jezika mobitela. Ima i hrvatski, ali rekao bih da je sintetiziran (nije ga govorio neki glumac). Jako dobro sintetiziran, ali svejedno zvuči čudno i neprirodno. Međutim, ako se ufuraš u film i imaš dobro društvo u autu, napraviš i od toga dobru zabavu.
25.06.2023 | 21:41
Waze je, tko ne zna, kupljen od strane Googlea. Tako da su meni i Waze, kao i Google Maps, neprihvatljivi radi EULAe.
Apple Maps možda štima na zapadu, kod nas je govance. To smo nedavno pisali. A i nema dinamičko rerutiranje.
26.06.2023 | 06:47
Ako sam u daily - driveru (serija 3, G20), koristim ugrađenu navigaciju jer je vrlo precizna, brza i ima baš sve što mi treba. Povrh toga i komfor korištenja.

U ostalim autima, ako trebam, koristim HERE maps, pokazale su se najpametnije kod odabira rute, prilagođavanja izmjenama i nekako sam najbolje kliknuo s njima.
26.06.2023 | 07:32
Zadnji put kad sam probao, HERE aplikacija nije imala CarPay sučelje. Je li se to promijenilo?
26.06.2023 | 07:34
smayoo kaže:
Zadnji put kad sam probao, HERE aplikacija nije imala CarPay sučelje. Je li se to promijenilo?


Ne bih znao, nemam (valjda) CarPlay
26.06.2023 | 08:26
smayoo kaže:
Zadnji put kad sam probao, HERE aplikacija nije imala CarPay sučelje. Je li se to promijenilo?


Ako pricamo o ovoj Here Go, onda ima. Besplatna mi je inacica, jos ju testiram ali offline mape i CarPlay rade sasvim normalno.

Cak niti ne izgleda ruzno (kod mene je sve u dark mode).


IMG_2945.jpeg



IMG_2944.jpeg
26.06.2023 | 08:32
dpasaric kaže:

Kod ovog novog Androida imam i Apple CarPlay, pa mi rade i Apple Mapsi, ali to mi onda "cucla" data promet, pa to ne koristim. Waze imam na iPhoneu, ali ga ne koristim, eventualno za neki duži put pogledam gdje bi mogle biti kamere.


Pa skoro sve navigacije imaju offline mape za download. Cak i besplatne

Ja to koristim stalno kad idem u Srbiju jer tamo nemam internet.
26.06.2023 | 11:43
Ja koristim najviše Waze jer ima stvarno dobro javljanje drumskih razbojnika, ljudi koji su prošli pored njih su ih označili i sad mi virtualno blicaju.
Navigaciju u RH koristim prvenstveno za javljanje smetnji i vrijeme kad ću stići.
29.06.2023 | 01:21
Ja sam nedavno otkrio da mi je tvornička navigacija u Citroenu (NAC W2) s TomTom kartama nekako dobila i Povezane usluge tj. Live data! To uključuje ne samo upozorena na kamere za kontrolu brzine, nego i stanje na cesti: prijavljene zastoje zbog radova ili prometnih nesreća pa onda upozorava na to i nudi alternativne rute uz prikaz dodatnih minuta kokiko će to produžiti ETA.

Te usluge se inače plaćaju 100€/god., a donedavno su bile dostupne samo za PSA vozila od 2020. nadalje, no sad funkcioniraju i na starijima (2016+)!
Lajkam!
Prilozi:
29.06.2023 | 12:45
Slavko ja sam imao slicnu navigaciju u Peugeot 308 jos 2012. god i sjecam se da sam morao azurirati 2 zasebne datoteke. Jedna za mape, druga sa lokacijama fiksnih kamera.

Ne znam dal sam imao stanje u prometu jer na vecini sustava to ne radi za BiH svakako :/

Ne znam kako ti je to proradilo besplatno jer mislim da i na mom 3008 traze da se placa. Ali koristi uzivaj, ako vec radi

P.S. Sad sam provjerio. I ja sam imao te tomtom servise prve 3 godine. Valjda dobijes u cijeni auta. Kasnije su trazili da se placa, ali kako ne radi u BiH nisam to nikada ni aktivirao. Moguce da su pomjerili sada prag starosti vozila ili ti je neki glitch na njihovoj strani aktivirao to Moje auto je 2018. god.
04.07.2023 | 21:23
Continentalov NAC (“NAvigation Connectée”) se ugrađuje u PSA vozila od kraja 2016. Jedino s njim su dostupne i Povezane usluge, koje (uz pretplatu) između ostalog omogućuju i upozorenja na radarske kamere.

U ranijim PSA sat-nav uređajima (2012. to je bio Magneti Marellijev RT6) upozorenja na radare je omogućavao dodatni ZAR file (“Zone À Risque”) koji se plaćao 10€/mj, no postojale su (postoje) i besplatne “indie” verzije.

No, NAC ne koristi statičnu bazu podataka (mjesečno updejtani file), nego real-time podatke. Za to mu dakako treba i povezanost na Internet putem ugrađene e-SIM kartice (tzv. BTA: Boîtier Télématique Autonome) ili shering interneta s mobitela (u slabijim paketima opreme).

Da, prve 3 god. imaš te usluge besplatno, a poslije se plaćaju. TomTom mape su pak “free for life”!

Ono što je u mom slučaju čudno je to da od prije dva-tri mjeseca nekako imam te usluge besplatno, iako je gratis period istekao 31.05.2021.?? Dvije protekle godine sam ih (bezuspješno) pokušavao aktivirati (uz plaćanje) i na kraju odustao jer nije išlo na Wave2 u RH, da bi se nedavno pojavile “same od sebe” na touchscreenu?

Dakako, ne bunim se nimalo zbog ove dobrodošle promjene. Dapače!
Prilozi:
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 12 minuta
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, cariblanco, Maxxy, Riba, temeljnik, Anonimci (495)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.19 Seconds

Provided by iJoomla SEO