MOLBA ZA POMOĆ
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MOLBA ZA POMOĆ


09.04.2023 | 14:07
POZDRAV LJUDI !
Ne znam da li spada u ovu temu …
Odmah da kažem da sam (priučeni) laik za računala .
Trebam pomoć i savjet ako je netko imao sličnu situaciju. ili stvarno ZNA u cemu je caka jer racunalo treba djetetu za studije i kupljeno je sa tom svrhom.
Apple proizvode volim i koristim ipad za hobi crtanje (imao sam i mac minija jedno kraće vrijeme) . no da ne duljim.
Kupio sam racunalo (MACBOOK PRO) na njuskalu ali (u mom gradu). . upoznao covjeka, popili pice. … upalili komp pregledali sve ok. On ga je (kako tvrdi) dobio od sestre iz Londona na poklon a pošto mu ne treba, odlučio ga prodati. LIK je obiteljski čovjek ne izgleda kao krimos (mada se nikad ne zna). Racunalo je imalo svega desetak punjenja …
MACBOOK PRO je bilo kod mene kratko vrijeme i prošli tjedan kad je sin došao u hr. poklonio sam mu ga a on ga je odlučio potpuno personalizirati. (ja se nesto igrao isprobavao garage band, kvalitet audia za podcast. instalirao neke programe itd).
Nakon što ga je vratio na tvorničke postavke ne moze ga vise pokrenuti jer mu trazi username od workday-a.
Kako dalje postupati? Prvi put se susrećem sa ovim .. Zašto je računalo zaključano na workday (nikad čuo za njih) Da li je moguće da je ukradeno? Čovjeka poznam i mogu ga vratiti (ne izgleda kao da me htio prevariti) pa prije nego ga kontaktiram zelio bi znati vise inforamcija ...
Molio bi odgovore najviše od onih koji stvarno razumiju ovu tematiku.
Mozda ce nekom biti pitanja smiješna ali evo iskreno je. Mali ide za tjedan dana nazad i zelim mu to rijesiti jer mu treba laptop za studije … molim NAjVISE one koji razumiju o cemu se radi. Kako to riješiti? Da li je samo nesmotrenost bivšeg vlasnika jer ako ga prodaje ili poklanja trebao ga je vratiti na tvorničke ili je ipak neka sumnjiva rabota?
Zajedljive, cinične i bez empatije molio bi da samo preskoče post. Hvala!
Prilozi:
09.04.2023 | 14:39
Šta se desi kad klikne na ono odustani, kad ga program trazi lozinku ?

Stalno pričaš o "računalo" a nisi naveo koje, neki laptop, možda je ipad ?

Pa neka obriše cijeli hard i ponovo si instalira apple software, preko neta...bar oni imaju besplatni osnovni software za svoja računala.
09.04.2023 | 15:02
HVALA dodao sam ''MACBOOK pro'' je ''računalo'' ... na brzinu sam pisao a za drugi dio pitanja šaljem sliku ... trenutno nije laptop kraj mene ali biće uskoro pa odgovorim ... i poslikam detaljno ...
Prilozi:
09.04.2023 | 15:09
cariblanco kaže:


Pa neka obriše cijeli hard i ponovo si instalira apple software, preko neta...bar oni imaju besplatni osnovni software za svoja računala.


Zahvaljujem na vremenu ... Znam da se može na windovsima ući u BIOS i obrisati sve ako na to misliš kada kažeš ''neka obriše cijeli hard'' onda razumijem ... a inače ovaj user name trazi odmah pri paljenju tako da nemoze uopće podići sustav bez toga ...
09.04.2023 | 15:37
support.apple.com/en-ie/guide/mac-help/mh27903/mac

Moraš ući u recovery mod i onda disk obrisati s disk utility.

Neznam koji imaš čip u laptopu, ovo je postupak ako nemaš Apple T2 Security Chip

On an Intel-based Mac without the Apple T2 Security Chip
Your computer must be connected to the internet. If you’re reinstalling on a Mac laptop, plug in the power adapter.
Choose Apple menu > Restart, then immediately press and hold Command-R.
In the Recovery app window, select Disk Utility, then click Continue.
In Disk Utility, select the volume you want to erase in the sidebar, then click Erase in the toolbar.
Type a name for the volume in the Name field, click the Format pop-up menu and choose APFS, then click Erase Volume Group.
When the erase process is complete, click Done, then choose Disk Utility > Quit Disk Utility.
In the Recovery app window, select Reinstall for your macOS release, click Continue, then follow the onscreen instructions.
09.04.2023 | 15:54
Uh.

Taj Mac je registriran u Mobile Device Manegement sustav tvrtke Workday. Vjerojatno nije ukraden jer ako je oni ga mogu naci ili blokirati. Ako je taj Mac napustio Workday legalno, oni bi ga trebali ukloniti iz baze MDM uredjaja, no malo je vjerojatno da ces tek tako doci do nekoga tko je ovlasten to napraviti. Uredjaj je registriran sa serijskim brojem i reinstalacija nece pomoci.

Vise o MDM:
support.apple.com/en-ie/HT204142

Rasprava na Macrumors forumu:
forums.macrumors.com/threads/any-way-to-...my-computer.2308871/

Ja bih taj Mac vratio....osim ako 'sestra' ne radi u firmi Workday i moze doci do nekoga da ga ukloni iz MDM baze.
09.04.2023 | 16:51
Čitam sada ovo i samo da potvrdim da je točan odgovor ovo što je Riba napisao.

Imali smo sličnu stvar već prije ovdje na Jabučnjaku, radi se o MDM sustavu kojim korporacije brinu o svojim "flotama" prijenosnika. Dok ga se ne oslobodi iz njihovog sustava to računalo je "vezano" i gotovo neupotrebjivo, pogotovo ako su postavljene restrikcije na ovlasti administratora.
09.04.2023 | 20:33
Našao sam još malo novosti na ovu temu, čini se da se Apple ipak trudi pomoći ljudima u takvim slučajevima. MacWorld iz ožujka (redovno ih čitam) se upravo dotaknuo te teme kao odgovor na pitanje čitatelja, evo zanimljiv dio:

"Activation Lock has long been a problem for third-party resellers, as well as individuals involved in a legitimate transaction— Macworld’s Mac 911 help columnist often receives emails asking about Activation Lock. As Bumstead points out, if Find My Mac hasn’t been disabled, devices can’t be used even if they are in good working condition. Users can turn off Find My Mac in the Apple ID settings of the Mac, but that also shuts off the ability to locate it. Activation Lock can’t be toggled on or off separately.

Bumstead wants Apple to be more active in helping people who are legitimately trying to access a device. He suggests that a user could make a request to access a machine and then Apple could “explore its records” and “query the original owner,” and if everything checks out “and the original owner does not protest within 30 days,” the restrictions can be lifted so the device can be used again.

Apple has a way online to request that Activation Lock be turned off (link), but it involves performing a check of the device’s serial number against the registered owner, which means that the second owner needs to be able to work with the original owner to get the request fulfilled. In some instances, that’s difficult or even impossible to do.

If a device is being sold secondhand, it’s important to disassociate the Apple ID from it (link). If you’re selling a device, you can’t just wipe out the drive and reinstall the operating system, you also need to disable Find My Mac and Activation Lock. If you’re buying a secondhand device, confirm with the seller that Activation Lock has been disabled and the product has been disassociated with the owner’s Apple ID. Also, confirm that you can contact the seller for their Apple ID information if Activation Lock kicks in and that you can return a device you can’t get access to.

Apple encourages owners of older devices to participate in the company’s trade-in program. Eligible devices earn credit toward a purchase, while ineligible devices are recycled for free. Apple can presumably unlock Macs that are inaccessible due to Activation Lock."
09.04.2023 | 21:27
Ljudi stvarno hvala svima na trudu ... stvarno cijenim ... i nadam se da će neko naučiti iz mog primjera ...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 10 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.07 Seconds

Provided by iJoomla SEO