Superračunala
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Superračunala


29.03.2023 | 00:46
Ova tema se komotno mogla otvoriti pod "Mac hardver" još one godine kada je prvi G4 procesor probio tadašnju administrativnu granicu što američka država smatra superračunalom, a sve zbog raznih sigurnosnih ograničenja kako takva moćna računala ne bi završila u krivim rukama.

No, granice su danas pomaknute, a Apple se ne bavi proizvodnjom superračunala, ali to ne znači da jednog dana, s nekim novim "M" procesorom, tko zna koje generacije, neće opet zakoračiti u tu zonu.

Do tada možemo uživati u hardverskim divovima drugih proizvođača, a jedan od poznatijih je bio SGI. Kažem "bio" jer su serijom krivih poteza (čak su bili kupili i posrnuli Cray) završili u bankrotu. No, najveći razlog njihove propasti je bila NVIDIA kojoj je toliko dobro išlo na širokom tržištu kartica za igre, da je njihovom najboljim inženjerima ponudila dvostruke plaće i većinu otela.

Povod zašto sve ovo pišem je jer smo u našem muzeju računala PEEK&POKE pribavili još jedno superračunalo!



www.peekpoke.hr/new-exhibit-sgi-uv-2000-supercomputer/

Ovo superračunalo dandanas ima dojmljive performanse: koristi 48 Xeon centralnih procesora s ukupno 288 jezgri, na raspolaganju ima preko 1 TB RAM-a i 10+60 TB pohrane.

Znači nije baš "stara krama", to je stroj iz 2012. godine, tri godine mlađi od mog Maca na kojem ovo sada tipkam!
  • Dijete
  • Posjetitelj
29.03.2023 | 03:26
Mrcina!

Srecom NE Krsko je blizu za potegnut kabel za napajanje
29.03.2023 | 21:25
Ogromna trafostanica za centar je doslovno zgrada do nas, pa smo se šalili da samo moramo probiti rupu kroz zid!

No, problem je ozbiljan, u punom radu koristi preko 34 kW i sada moramo smisliti kako ga uopće upogoniti. Firma koja ih kod nas održava je Silicon Masters i vjerojatno će ekipa tamo znati što se može izvesti i koliko troši kada je u idle načinu rada i može li se možda isključiti neke bladeove, jer realno za neki demo studentima, dovoljno je da radi i na samo 2 od 48 procesora i da pokažemo koje softvere vrti.
29.03.2023 | 22:54
Najjeftinije i najjednostavnije je da nabavite agregat (možda i benzinski, da diže manju buku), kojeg bi pokrenuli samo kad radite nekom demonstraciju. To ti je kabel NYM-J 5x16 kojeg pružite provizorno po podu do agregata, pa poslije demonstracije opet smotate i spremite skupa s agregatom.
30.03.2023 | 03:47
a kako je reseno hladjenje? i to moze da bude problem.
ovo me podseti kad sam proslog septembra bio u CSCS u Luganu - www.cscs.ch - (organizuju povremeno slobodne posete gradjanstva), i imao prilike da vidim njihovu opremu - razni Cray-ovi, Bluebrain...
za napajanje nekoliko solidnih trafoa (ne secam se koje snage su bili), a hladjenje se vrsi vodom iz jezera.
kuriozitet - ono sto sam u prolazu video za radne stanice i FEP se koriste iMac-ovi.
30.03.2023 | 07:58
Ovo što Smayoo kaže je zapravo vrlo praktično rješnje s obzirom na to koliko rijetko bi se superračunalo zaista uključivalo. No, prije nego li odemo tim smjerom, saznat ćemo koja je idle potrošnja i koji dijelovi se mogu isključiti. Npr. cijelo Quantum Scalar i500 polje od 60 TB može biti offline jer su radni diskovi 10 TB.

Što se tiče hlađenja, u muzeju je trenutno, nažalost, hladnije nego li na ulici, zapadna smo strana i bez prozora na jug i istok, od listopada do kraja travnja u prostoru je kao u hlađenom ERC-u, oko 12 do 15 oC. Mislim da to neće biti problem.
30.03.2023 | 09:44
Ne zaboravi da ti treba trofazni priključak za to, neovisno o tome koliko je mala snaga u idle režimu, sigurno ga nećeš moći spojiti na običnu kućnu jednofaznu utičnicu, a kamoli na produžni kabel.
30.03.2023 | 12:17
dpasaric kaže:
Ovo što Smayoo kaže je zapravo vrlo praktično rješnje s obzirom na to koliko rijetko bi se superračunalo zaista uključivalo. No, prije nego li odemo tim smjerom, saznat ćemo koja je idle potrošnja i koji dijelovi se mogu isključiti. Npr. cijelo Quantum Scalar i500 polje od 60 TB može biti offline jer su radni diskovi 10 TB.

Što se tiče hlađenja, u muzeju je trenutno, nažalost, hladnije nego li na ulici, zapadna smo strana i bez prozora na jug i istok, od listopada do kraja travnja u prostoru je kao u hlađenom ERC-u, oko 12 do 15 oC. Mislim da to neće biti problem.


Znaš li da je preporuka Svjetske hokejaške organizacije da se uz postrojenje za proizvodnju leda kombinira i neki wellness ili, čak, i bazen. Naime, kompresori koji tlače radni medij i onda hlađenje tog medija isijavaju toliko topline da se s njom može bez problem zagrijavati wellness i voda za bazen. Pa onda, tom logikom, na kat wellness koji pruža i akupunkturu pa nek se zove Pik&relax...
30.03.2023 | 13:13
Za petnaestak minuta demonstracije ne treba nikakva rashladna tehnika. Dovoljno je mase zraka u prostoru da primi na sebe tu otpadnu toplinu, a da se jedva osjeti na temperaturi interijera.
30.03.2023 | 14:19
Jel ovo racunalo bas samo za muzej ili je jos uvijek iskoristivo u nekim normalnim zivotno/poslovnim primjenama?
30.03.2023 | 14:47
sigurno je iskoristivo, ali je neisplativo verovatno.
30.03.2023 | 21:11
- Na što se grijete?
- Na superračunalo od 200.000 €!

Naime, toliko je nekada koštao osnovni model, ali zatražio sam i informaciju koliko je stajao ovaj naš konkretni.

Računalo je sasvim upotrebljivo i može biti korisno za neke izračune i obrade kod kojih bi kritična stavka bila vrijeme (kao što je bila vremenska prognoza), ali kvaka je u cijeni struje i pitanje je bi li to moglo biti isplativo. Druga ograničavajuća stavka je tip softvera koji podržava takav rad. Nažalost većina raznih rendering softvera (to je npr. domena koju smo u Kreativnom odjelu često izvodili za mnoge projekte) ne podržava takav rad ili traži da se kupi licenca za svaki posebni "blade". To bi značilo platiti 24 licence (na jednom bladeu su po dva Xeona).

DHMZ je sada nabavio novo superračunalo, daleko jače i znatno štedljivije - Atos BullSequana XH2000, njegov kodni naziv je “Neverin”, ima čak 12.288 jezgri s ukupno 373 teraflopsa procesne snage.

Po ovim karakteristikama ispada da je Neverin jači i od Bure na Sveučlištu u Rijeci koje ima 6912 jezgru i 240 teraflopsa.
30.03.2023 | 22:37
Imamo li sad već neki podatak koliko bi trošilo eventualno M1 / M2 superračunalo s obzirom da znamo koliko je silicon arhitektura štedljiva prema prijašnjim "potrošačima"?
30.03.2023 | 23:11
Gjuroo kaže:
Imamo li sad već neki podatak koliko bi trošilo eventualno M1 / M2 superračunalo s obzirom da znamo koliko je silicon arhitektura štedljiva prema prijašnjim "potrošačima"?


Appleov ARM u većini zadataka troši oko 1/4 snage usporedivog Intela. Kada bi se to naslagalo u jednom superračunalu razlika bi bila ogromna.

Apple bi, uz možda ne previše truda, mogao složiti neki modularni koncept koji bi mogao konkurirati superračunalima - jer kada se malo bolje pogleda koliko su superračunala zapravo "sklepana", na kraju to bude hrpa matičnih ploča (tzv. bladeova ili čvorišta) s po dva Xeona (često i slabija nego li u npr. starim Mac Pro računalima) povezanih InfiniBandom i ništa mnogo više.
31.03.2023 | 10:57
dpasaric kaže:
Gjuroo kaže:
Imamo li sad već neki podatak koliko bi trošilo eventualno M1 / M2 superračunalo s obzirom da znamo koliko je silicon arhitektura štedljiva prema prijašnjim "potrošačima"?


Appleov ARM u većini zadataka troši oko 1/4 snage usporedivog Intela. Kada bi se to naslagalo u jednom superračunalu razlika bi bila ogromna.

Apple bi, uz možda ne previše truda, mogao složiti neki modularni koncept koji bi mogao konkurirati superračunalima - jer kada se malo bolje pogleda koliko su superračunala zapravo "sklepana", na kraju to bude hrpa matičnih ploča (tzv. bladeova ili čvorišta) s po dva Xeona (često i slabija nego li u npr. starim Mac Pro računalima) povezanih InfiniBandom i ništa mnogo više.


Još kad bi napravili neki M2 Extreme+ gdje bi čipseti bili "zalemljeni" jedan na drugi kao ko Ultre... Eto ti veselja
31.03.2023 | 12:03
Pod stolom imam dual 10 core Xeon E5-2690 v2, koji (svaki od njih) troši skoro 120W pod punim opterećenjem, dakle oko 230W zajedno za 20 jezgri.

Ultra sa 20 jezgri uz korištenje svojih 48 jezgri GPU troši negdje izmedju 85 i 105W.

To je oboje u Blenderu, ista scena, ista verzija SW.
GPU u PC-u je nikakav, pa ga ne koristim...

U prvim verzijama Blendera na M1 PC je bio brži za dlaku, a Blender na M1 se znao rušit. Na zadnjoj verziji problema na M1 praktički nema (mislim, da se srušio jednom), a brzina je otprilike 30 posto veća od tog PC-a.

Temperature: 1. Xeon oko 72, drugi oko 79, a M1 oko 60.
31.03.2023 | 22:37
smayoo kaže:
Za petnaestak minuta demonstracije ne treba nikakva rashladna tehnika. Dovoljno je mase zraka u prostoru da primi na sebe tu otpadnu toplinu, a da se jedva osjeti na temperaturi interijera.


Imam sada vrlo čudan tijek misli, ali ti ćeš me vjerojatno razumijeti jer smo taj dio života prošli zajedno: okinula me smrt razrednice i kako bi svi ti naši, većinom sjajni, profesori reagirali da smo im tada, kroz neki Palantir, mogli pokazati dokle smo, kao informatička generacija, tehnološki dogurali.

Zamisli da smo legendarnoj profesorici Mutabžiji, dok kompajlira naše Pascal programe na CP/M Partneru sa Z80 procesorom na 3.5 MHz i 20 MB diskom, mogli reći: "Profesorice, kada budemo u vašim godinama mi ćemo imati na raspolaganju višeprocesorsko računalo s 288 ovakvih "Z80", ali bit će 64-bitno i raditi na taktu 3 GHz, imat će RAM od 1 terabajta i vrlo brze diskove od preko 70 TB! Ne znam što bi pomislila! A kada bi konačno to prihvatila kao istinu, onda bismo joj rekli: "Da, profesorice, ali to je, zapravo, staro, muzejsko računalo!"
31.03.2023 | 22:45
Što je uopće s njom? Pretpostavljam da je u mirovini, ali - je li još negdje aktivna. Mene bi više zanimalo što bi rekla na AI koji sam piše programe koje više nijedan čovjek ne razumije...
31.03.2023 | 23:49
smayoo kaže:
Što je uopće s njom? Pretpostavljam da je u mirovini, ali - je li još negdje aktivna. Mene bi više zanimalo što bi rekla na AI koji sam piše programe koje više nijedan čovjek ne razumije...


U mirovini je, nisam čuo da je nekako aktivna, ali zato smo u Kreativnom odjelu upoznali njenu kćer, koja je profesionalno također u informatičkim vodama, no iznenađenje je da je i glazbeno i vokalno izuzetno talentirana, pa smo tako prije 4-5 godina izradili animirani video spot za njen bend korištenjem naše in-house Hyperviz tehnologije:

Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 15 sati, 50 minuta
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.19 Seconds

Provided by iJoomla SEO