Zanimljive kombincije...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Zanimljive kombincije...


28.08.2019 | 20:47
Zanimljiva percepcija tog ilustratora. Uspoređivati Jobsa i Teslu, mislim da je ipak neumjesno.
28.08.2019 | 22:40
smayoo kaže:
Zanimljiva percepcija tog ilustratora. Uspoređivati Jobsa i Teslu, mislim da je ipak neumjesno.


Dva svijeta, slažem se. Nik se zafrkava. Neki put zna pretjerati !
29.08.2019 | 11:24
Meni to nije neumjesno jer se radi o vrlo različitim erama; Tesla je živio u doba kada su još bila moguća solo fundamentalna otkrića, Jobs je naš suvremenik koji je živio u doba kada moraš imati znanje i sposobnost, a često i veliku karizmu, da bi okupio i vodio tim stručnjaka koji je u stanju izvesti inovaciju koja će biti toliko značajna da bi promijenila društvo. Koliko je Tesla unaprijedio civilizaciju nema smisla raspravljati, ali kada pogledamo listu stvari koje su se izvele pod palicom Jobsa, nije njegov utjecaj toliko manji da bi ovo bilo neumjesno.

Memento:
- prvo osobno računalo koje možeš kupiti
- prvo tržišno računalo s mišem i grafičkim sučeljem
- proporcionalni fontovi, PostScript pisači, revolucija DTP-a
- plug'n'play filozofija i izvedba hardvera
- "appleovska" filozofija korisničkih sučelja i jednostavnog dizajna
- NeXT Cube računalo koje je bilo baza da krene WWW i moderni OS-ovi
- prvi upotrebljivi digitalni glazbeni player i revolucija glazbene industrije
- prvi pametni telefon s višedodirnim ekranom, revolucija mobilnih komunikacija
- revolucija prodaje softvera putem on-line AppStorea
- prvo upotrebljivo tablet računalo

I moguće da sam još nešto zaboravio... Sve to su stvari koje su uvelike izmijenile kako danas radimo i živimo, mislim da je u kontekstu modernog društvo, ovo sasvim lijepa lista za biti uz jednog Teslu!
29.08.2019 | 12:04
Zelio sam napisati da s lakocom mogu zamisliti zivot bez Jobsa, ali sam shvatio da mogu i onaj bez Tesle.
29.08.2019 | 13:16
Jesi li siguran da možeš zamisliti život bez Tesle? Vjerujem da si, kad si to napisao, mislio da možeš zamisliti život bez struje u kući, u smislu električnog svjetla (za koje i nije on zaslužan) i raznih kućanskih aparata, možda čak i frižidera. Možeš li zamisliti život bez frižidera? Život u kojem se 90% vremena hraniš uvelim voćem i dimljenim mesom? OK, frižider bi mogli konstruirati adsorpcijski, da zauzima cca 4-5 m2 i 3 m uvis, da imaš kotao u kojem ložiš vatru na drva da bi hladio komoru od 100 litara.
A možeš li zamisliti život bez tekuće vode u kući? Ono - kad ti treba vode, uzmi kantu i idi u dvorište, na bunar. Naravno, ako imaš sreće da živiš u kraju gdje možeš u svakom dvorištu iskopati rupu i naći vodu, ili makar u kraju gdje pada dovoljno kiše da skupiš kišnice u šternu. Ako nemaš, onda s tom kantom moraš otići nekamo, kilometar, dva, deset, dvadeset, na javni bunar po vodu.
Naravno, možeš i pumpu za vodu napraviti da radi na vjetrenjaču (to jest - da ti pumpa vodu iz vlastitog bunara u neki gravitacijski spremnik, ili tako nešto. Za vodovod, naravno, ne možeš. Tu možeš jedino, ako imaš parsto tisuća robova na raspolaganju, kao stari Rimljani, nazidati gravitacijski akvedukt s obližnje (100-200 km) planine.
I općenito, nije li malo licemjerno da tako benevolentno odbacuješ takvo jedno temeljno civilizacijsko dobro kao što je ovo koje nam je ostavio Nikola Tesla, a istodobno si u profesiji koje ne bi ni bilo da nije bilo njega, onih prije njega, i još stotina onih poslije njega? Ostavi onda sve i odi na Velebit uzgajati koze i raditi sir, a u rijetkim trenucima dokolice pjevaj djetetu junačke narodne pjesme uz gusle i čitaj mu zapise s pergamenta uz titravu svjetlost lojanice.
29.08.2019 | 13:24
dpasaric kaže:
- prvo osobno računalo koje možeš kupiti
- prvo tržišno računalo s mišem i grafičkim sučeljem
- proporcionalni fontovi, PostScript pisači, revolucija DTP-a
- plug'n'play filozofija i izvedba hardvera
- "appleovska" filozofija korisničkih sučelja i jednostavnog dizajna
- NeXT Cube računalo koje je bilo baza da krene WWW i moderni OS-ovi
- prvi upotrebljivi digitalni glazbeni player i revolucija glazbene industrije
- prvi pametni telefon s višedodirnim ekranom, revolucija mobilnih komunikacija
- revolucija prodaje softvera putem on-line AppStorea
- prvo upotrebljivo tablet računalo

(...)mislim da je u kontekstu modernog društvo, ovo sasvim lijepa lista za biti uz jednog Teslu!


Davore ti si meni super. Kako se dolazi u taj svemir u kojem ti živiš?
Appstore, iPod i neznamšto uspoređuješ s konceptom dalekovodne elektroenergetske mreže i temeljnim konceptom visokoučinkovitog elektromotornog pogona velike snage bez kojeg danas ne bi bilo praktički ničega - s čim se naša generacija rodila i što uzima zdravo za gotovo (struja u svakoj kući, voda u svakoj kući, automobili kao i bilo koji drugi industrijski proizvodi, računala, elektronika, internet... pa i ipod i ne znam što).

Velim da je neumjesno. Jobs je smislio i dobre i uspješne komercijalne proizvode koji figuriraju kao dio potrošačkog društva i tržišta. Tesla je izumio najtemeljnije tehničke koncepte na kojima počiva zadnjih 100 godina tehnološkog razvoja čovječanstva. Halo...?
29.08.2019 | 15:54
Ma gdje ja to "benevolentno odbacuješ takvo jedno temeljno civilizacijsko dobro koje nam je ostavio Tesla"?

Dapače, rekao sam: "Koliko je Tesla unaprijedio civilizaciju nema smisla raspravljati." No, to su bila neka druga vremena, jednako tako bismo Neandetralca Čimpota, koji se prvi domislio kotača, mogli nazvati ocem civilizacije kojem Tesla nije do koljena u smislu značenja za rast civilizacije, ali takve usporedbe nemaju smisla, kontekst vremena je presudan.

Poanta ilustracije je da su to ljudi sličnog formata i značenja, svaki u svom vremenu. Danas više nema Tesli jer se velika i bitna otkrića i patenti ne mogu odraditi kao one-man-band. Danas da otkriješ nešto novo u fizici moraš imati jedan CERN, akceleratore i detektore čestica, superračunala, itd... stotine ili tisuće ljudi je uključeno u rad na nečem novom.

Isto tako da bi danas napravio tehnološki proizvod ili patent koji bi bio toliko bitan da može promijeniti kako živimo, to ćeš sve teže napraviti sam. I kako idemo dalje, treba ti veći tim. Apple I su složili dva Stevea, već za Apple II je tu bilo 5-6 ljudi u prvom postavu, i tako dalje, i tako dalje... da bi danas mijenjao kako svijet funkcionira moraš imati talent za upravljanje timom, nos za odabir pravih ljudi i jasnu viziju što želiš.

Svih 10 stavki kojih sam se sjetio iz glave su promijenile svijet, možda ne kao kotač ili struja u svoje doba, ali svakako tektonski u naše visokotehnološko vrijeme.

Pa pazi ti listu koju je on odradio! Da je napravio samo jednu stvar od tih 10, bio bi velik čovjek.
29.08.2019 | 16:12
dpasaric kaže:
Ma gdje ja to "benevolentno odbacuješ takvo jedno temeljno civilizacijsko dobro koje nam je ostavio Tesla"?


Ne ti, nego Riba.

Poanta ilustracije je da su to ljudi sličnog formata i značenja, svaki u svom vremenu. Danas više nema Tesli jer se velika i bitna otkrića i patenti ne mogu odraditi kao one-man-band.


Tako je svojedobno sredinom 19. stoljeća lord Kelvin izjavio kako su se sva bitna znanstvena otkrića već dogodila i da znanstveni rad dalje nema smisla.

Danas da otkriješ nešto novo u fizici moraš imati jedan CERN, akceleratore i detektore čestica, superračunala, itd... stotine ili tisuće ljudi je uključeno u rad na nečem novom.


Maaaa.... hm... Razne su grane znanosti. Ako pogledaš u genetici, neka epohalno bitna otkrića su opet rezultat rada pojedinaca ili vrlo malih timova, bez neke velike logističke podrške.

Problem je današnje "znanstvene zajednice" što je postala okoštali mainstream mamut koji inkvizitorski ne dozvoljava "think different" pristupe jer ovi ugrožavaju uhodane kanale financiranja i "projekata" za stotine tisuća "znanstvenika" koji su, unutar znanstvenih krugova, zapravo mediokriteti i nemaju niti izglede, a zapravo niti želje da ikad dođu do nekog epohalnog otkrića.

Isto tako da bi danas napravio tehnološki proizvod ili patent koji bi bio toliko bitan da može promijeniti kako živimo, to ćeš sve teže napraviti sam.


Ni ono što je Tesla napravio, nije napravio sam. U najmanju ruku je trebao podršku u financiranju.

I kako idemo dalje, treba ti veći tim. Apple I su složili dva Stevea, već za Apple II je tu bilo 5-6 ljudi u prvom postavu, i tako dalje, i tako dalje... da bi danas mijenjao kako svijet funkcionira moraš imati talent za upravljanje timom, nos za odabir pravih ljudi i jasnu viziju što želiš.

Svih 10 stavki kojih sam se sjetio iz glave su promijenile svijet, ništa manje nego struja, ili kotač u svoje doba.

Pa pazi ti listu koju je on odradio! Da je napravio samo jednu stvar od tih 10, bio bi velik čovjek.


Na primjer - App Store. Ma daj...
29.08.2019 | 16:21
Šta ti to, majke ti, znači "benevolentno" i čija je to riječ.

Ne mogu si zamisliti nikako život bez Tesle! A ni bez Steve. Da Tesla nije napravio svoje ne bi ni Stevo mogao napraviti ono što je napravio. A i jedno i drugo su alati bez kojih ne mogu.
29.08.2019 | 16:27
smayoo kaže:
dpasaric kaže:
Na primjer - App Store. Ma daj...


Nije taj App Store uopće beznačajan; mi to nismo skužili jer se događalo postepeno, bili smo svi "žabe u loncu" koje nisu niti shvatile što se zbiva, a zahvaljujući Jobsu, iPhoneu i App Storeu se dogodila hiperprodukcija svih softvera!

- samo desetak godina unatrag softver se primarno kupovao u kartonskim kutijama na CD-ima

- ozbiljne i zaista upotrebljive softvere su radile tek veće i ozbiljne programske kuće, one-man-band developeri nisu imali načina za marketing, distribuciju, naplatu, nisu imali interesa truditi se

- potraga za nekim softverom je bila teža, a dostupnost upitna, danas smo toliko razmaženi da se čudimo ako netko ne kaže "There is an App for that!"

- Apple je isplatio puste milijarde dolara zarade developerima aplikacije, znači razvilo se cijelo jedno novo tržište koje prije nije postojalo jer je malima bilo teško programirati i prodavati softver, val koji je Apple pokrenuo s prvim App Storeom je otvorio novu softversku eru.

Danas nam je sve to "normalno", ali sve to je rezultat tih poteza. Mogao bih u tu priču dodati i vrlo dobru razvojnu okolinu koju je Apple izveo, što je isto bitna stvar za one koji pišu softver.
29.08.2019 | 16:31
tino1 kaže:
Šta ti to, majke ti, znači "benevolentno" i čija je to riječ.


Štatebrigaštaznači? To je moja riječ i sad si mi dužan 100kn što si je upotrijebio!
"Ne mogu zamisliti život" je teška fraza, naravno. Ali to jednostavno nisu stvari na istoj razini. Kao da uspoređuješ, ne znam... kruh i čokoladne bombone. Pa da kažeš "ne mogu živjeti bez kruha" i "ne mogu živjeti bez čokoladnih bombona". Kako to zvuči?
29.08.2019 | 16:39
dpasaric kaže:
Danas nam je sve to "normalno", ali sve to je rezultat tih poteza. Mogao bih u tu priču dodati i vrlo dobru razvojnu okolinu koju je Apple izveo, što je isto bitna stvar za one koji pišu softver.


Slažem se da se to tržište razvilo i to je dobro. Loše je to što se radi o hiperprodukciji (kao što si i sam rekao), dakle 90% tog softvera je zapravo - neupotrebljivo smećence. Da ne kažem koliko u App Storeu ima (zapravo) abandonwarea. To je uvijek tako kad se radi na kvantiteti.
29.08.2019 | 17:12
smayoo kaže:
tino1 kaže:
Šta ti to, majke ti, znači "benevolentno" i čija je to riječ.


Štatebrigaštaznači? To je moja riječ i sad si mi dužan 100kn što si je upotrijebio!
"Ne mogu zamisliti život" je teška fraza, naravno. Ali to jednostavno nisu stvari na istoj razini. Kao da uspoređuješ, ne znam... kruh i čokoladne bombone. Pa da kažeš "ne mogu živjeti bez kruha" i "ne mogu živjeti bez čokoladnih bombona". Kako to zvuči?


Pošteno, imaš Revolut da ti platim? A ja stvarno ne mogu ni bez kruha a ni bez čokolade.
Samo nemoj biti malevolentan prema meni, majke ti.
29.08.2019 | 17:35
E, prozreo sam te. Sad bi ti da ja upotrijebim tvoju riječ pa da onda kompenziramo. E, ne može! Idem sad odmah otvoriti Revolut, da mi platiš!
  • Daddo
  • Posjetitelj
29.08.2019 | 18:05
Na ilustraciji je Tesla prototip. U međuvremenu je isti unaprijeđen. Ovo je danas Tesla. I za one koji žele znati više, tu je Tesla.info
29.08.2019 | 18:20
smayoo kaže:
E, prozreo sam te. Sad bi ti da ja upotrijebim tvoju riječ pa da onda kompenziramo. E, ne može! Idem sad odmah otvoriti Revolut, da mi platiš!


Poslat ću ti link?
29.08.2019 | 18:26
Ma daj, idi u q... Stvarno si poslao link!
Care, legendo, sad te vodim na ćevape, ekstra masne!
29.08.2019 | 21:24
To mi obećavaš neko vrijeme, pa ništa.
29.08.2019 | 21:53
A jbg, stislo me sa svih strana.
29.08.2019 | 22:32
daj molim te. Ne bi da si jedini u RH. Uvjek se ima malo vremena.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
29.08.2019 | 22:33
... Nik Titanik bio bi ponosan kada bi saznao kakvu je raspravu izazvao njegov crtež iako on, možda, o svemu tome nije razmišljao tako kao vi. Vjerojatno mu se samo učinilo zgodnim spojiti te likove u jednom crtežu. A možda je to samo crtež po narudžbi nakladnika/tiskare jer mi se čini da je ispod te bilježnice bilo još različitih naslovnica s “neobičnim parovima”.

Mene ipak zanima, da su kojim slučajem suvremenici, bi li Jobs u svoj tim uzeo Teslu i bi li Tesla pristao raditi po njegovim pravilima?... Čini mi se, i to mi se sviđa, da je Tesla više volio slušati svoju instinkt, svoju znanstveničku intuiciju, nego li ostvarivati tuđe vizije. Kad god bih je vidio, uvijek bi me iznova dirnula Teslina izreka zapisana na zidu stubišta jedne zagrebačke srednje škole...

A63B07A3-53A2-43C5-9BC2-663736228860.jpeg


EA092CB2-EE83-4B24-8D0C-063476D7C5A9.jpeg
30.08.2019 | 00:06
Imao ih je on još. I ova mi je jako draga, ali bolja mi je "Nije mi žao što su ukrali moje ideje. Žao mi je što nemaju svoje."
30.08.2019 | 00:15
BAcio sam oko i slažem se kako je Tesla daleko iznad Jobsa.
Ne može se to uspoređivati.

Kao da se uspoređuje izumitelj Penicilina (Fleming) i izumitelji Viagre (Pfizer).
30.08.2019 | 03:33
Složio bih se s @iMo-om oko crteža. Meni to izgleda kao da Jobs pokazuje Tesli, evo što smo složili zahvaljujući tebi. Ali može se tumačiti na 100 načina.
Tesla ne bi mogao raditi s Jobsom (ili s bilo kim drugim), eventualno bi ga trpio da lakše ostvari neka svoja otkrića i ideje. Nešto slično kao Woz.
Jedna od Teslinih izreka koja ide u prilog tezi da ne bi mogao raditi s nekim: "Be alone, that is the secret of invention; be alone, that is when ideas are born.", a meni osobno najdraža, jer se pokazala istinitom je: "The present is theirs; the future, for which I really worked, is mine."
  • LongVillage
  • Posjetitelj
06.09.2019 | 13:36
Usporediti Teslu sa nekakvim Jobsom može samo neznalica koja "misli", a misli da je jako fora usporediti nekog tko je bio praktični vizionar sa nekim tko je samo uspio prodavati svoje ideje koje su mu ostvarivali drugi, pametniji od njega.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 12 sati, 25 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Bertone, Ender, Gjuroo, m@xym, Maxxy, Riba, Anonimci (608)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.24 Seconds

Provided by iJoomla SEO