Ljetni pozdrav s Iža! :-)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ljetni pozdrav s Iža! :-)


06.08.2019 | 23:04
Puno me ljudi ove godine pitalo idemo li na ljetovanje na Veli ili Mali Iž , pa da podsjetim: otok je Iž, a "mista" na njemu su Mali i Veli Iž. Mi smo u Velom.

U hotelskom kafiću uz plažu nude koktel "Take it Iži" Nismo ga još probali, ali ime nam se sviđa.

Ako ima ovdje netko tko je bio pa može preporučiti koji je od ovdašnjih konoba/restauranta dobar izbor za neku obiteljsku večeru ili ručak, rado primamo savjete!
06.08.2019 | 23:09
IMG_1385copy.JPG
06.08.2019 | 23:13
IMG_1383copy.JPG
06.08.2019 | 23:15
IMG_1380.jpg
06.08.2019 | 23:16
IMG_7806copy.JPG
06.08.2019 | 23:53
Znam. I pričaju da je otrovan.
Fora je kako love noćne leptire. Skupe se oko lampe na zidu i poprime boju zida. I čekaju. Kad im neki noćni leptir neoprezno sleti na domet usta, nestane u djeliću sekunde. Ostali ni ne skuže što mu se dogodilo...
07.08.2019 | 01:22
Ima li uopće prometa na tom otoku? Živi li netko po zimi tamo? Od čega? Riba?
07.08.2019 | 09:06
Kod nas na Lošinju ima jako puno macaklina. Znaju po danu hodat i u kući, mada su nočni tipovi, a što je najbolje nitko se stime ne opterećuje. Da je bilo koji drugi gušter u pitanju, bilo ni vriske.
No, jeste li primjetili njihovo glasanje? Neznam jel to do komunikacije u pripremi za lov ili poziv na nešto drugo! Ja mislim da je ovo drugo.
Njihovo vrebanje u lovu je fakat interesantno. Kod prijatelja smo znali svaki si jednog odabrat pa bacit okladu čiji je bolji lovac.

Smayoo baci još koju fotku.
07.08.2019 | 09:25
dpasaric kaže:
Ima li uopće prometa na tom otoku? Živi li netko po zimi tamo? Od čega? Riba?


Imaju piramidu od drva i neke new age Slovence, bit ce od njih.
07.08.2019 | 10:06
Riba, ti dolaziš ovamo češće? Možeš preporučiti koji od restorana?

Piramida se raspada, djeluje pomalo opasno zaći u nju. New age Slovenci rade predvečer neke tai chi chuen vježbe uz new age glazbu, na jednoj od terasa hotela.
Auta ima trenutno iznenađujuće puno na otoku. Možda i stotinjak. Ako zaključimo da su "otočki" (u odnosu na "turističke") ovi bez registracije i s "maštovitim" registracijama (kao npr. "IŽ (šahovnica) ZDRAVKO" ), reklo bi se da van sezone ima nekih 15-ak auta u Velom Ižu.
Moja mlađa kćer je do sad upoznala šestoro od ukupno osmero djece koja na otoku žive i idu u osnovnu školu (nastavnici dolaze katamaranom iz Zadra). Rekao bih da je isto kao i na svakom drugom takvom manjem otoku. To malo ljudi što živi na otoku cijele godine, a nisu u mirovini, niti u školi, žive od neke javne službe (pošta, komunalije, vodoopskrba, trajekt...) i lokalnih potreba (dućan, pekara...).
U biti, nije to baš tako mali otok da bi se trebalo čuditi. Kao i svi zadarski otoci (osim Ugljana), kasni jedno 20 godina za kvarnerskima, ali u kontekstu današnjih turističkih trendova, to je prednost. Međutim, ima i tu, i u šibenskom arhipelagu puno više "usnulih" otoka od Iža.
07.08.2019 | 11:35
smayoo kaže:
Riba, ti dolaziš ovamo češće? Možeš preporučiti koji od restorana?


Bili smo zadnje dvije godine brodom tamo, ali ne mogu ti pomoci jer bi stigli sa zavidnom koncentracijom bevande u krvi pa smo si mazali pastetu na kruh od prekjucer. Narucili smo i u 7 ujutro u kafani-kiosku pored pristanista kavu, ali momak nas je pogledao i donio nam travarice, tako da imam preporuku za njega, ali mi se cini da ti to ne igra.

Bauljanjem po otoku nisam vidio nsta sto bi mi posebno privuklo paznju.

Update: jao cekaj, znam koga mogu pitati, minutica!
07.08.2019 | 11:48
Evo i odgovora:

U Velom Izu prema hotelu u jednoj kuci na lijevo prije hotela je jedan restorancic jako dobar:

Lanterna:
goo.gl/maps/6UVsRvGpdzPhP7By8
07.08.2019 | 13:30
e, taj nam je taman u susjedstvu!
07.08.2019 | 14:08
Nije li tamo sve u susjedstvu?
07.08.2019 | 18:11
Je. Ali ovaj nam je baš baš ONO u susjedstvu!
07.08.2019 | 19:30
Doima se dobro po recenzijama, javi kako je bilo ako odete.
07.08.2019 | 23:16
"Take it Iži" koktel se radi od gorkog pelinkovca (Maraskinog, naravno, fuj Badel ), maraschina, soka od maraske, drobljenog leda i ploški naranče. Svidio nam se. Više puta!
08.08.2019 | 14:21
Naravno da nije. Badelov igra jedino vama Zagrepčanima, koji pelin (biljku) niste nikad uživo ni vidjeli.
11.08.2019 | 13:12
E, zaboravih na kraju prijaviti kakav je restoran Lanterna.
Dakle, "doima se dobar" je "understatement of the century". Ja sam stvarno prošao od Umaga do Cavtata, i obalom, i otocima, na desetke puta u životu, što poslom, što privatno i fakat sam se nauživao dobre hrane u dobrim restoranima, ali ovo što smo doživjeli u Lanterni u Velom Ižu se s jako malo toga može usporediti.
Pričamo o vrhunskim svježim namirnicama iz Jadrana i iz lokalnih vrtova, o rijetko lijepom i ugodnom ambijentu (terasa, pogled, povjetarac...) neopterećenim nekakvom "etiketom", o sjajnim domaćinima i izvrsnoj posluzi, o ORIGINALNIM receptima za nevjerojatno ukusna i zanimljiva nova jela od dobro poznatih namirnica (riba, školjke, mekušci, rakovi, pljukanci, njoki, riža, povrće) i, za sve to i za tu lokaciju - uopće ne pretjeranim cijenama (morska večera od tri slijeda + slatko, za 5 osoba, 1250 kn).
Najozbiljnije svjedočim da sam nešto tome usporedivo vidio samo na tri-četiri mjesta u Hrvatskoj: u Rovinju, u Poreču, u Hvaru (ali ne u špici sezone) i u Dubrovniku.

Svakom nautičaru se doslovce isplati prilagoditi itinerer samo radi posjete tom restoranu.
11.08.2019 | 13:18
IMG_1398.JPG


Marinirani škampi na skuti.
11.08.2019 | 13:21
IMG_1399.JPG


Crni rižoto (nije originalan recept naravno, ali djeca ga vole ) i pljukanci sa škampima (umak osebujnog okusa, svašta nešto je bilo u njemu)
11.08.2019 | 13:22
IMG_1400.JPG


rezanci sa školjkama (umak je bio opet nešto posebno, nježno, ali ispunjeno)
11.08.2019 | 13:31
IMG_7723copy.JPG


Škampi na buzaru (tradicionalnu, više-manje) s njokima. Bili su tako lijepi da smo im nadjenuli imena prije nego smo ih pojeli.

A sve ostalo je bilo jednostavno predobro i zaboravili smo slikati. Moram izdvojiti samo još tri stvari, makar i bez slike:

Salata od mrkača - wow! Cijeli svemir je bio u njoj. Neizostavno probati!

Riblja juha "reinvented".

"Filet ribe u škartocu" - ajme, majko...
"Riba" je u našem slučaju bila šanpjer, a ispod fileta - krumpirići, povrće, dimljene školjke, sve u nadrealno dobrom šugu, sve skupa u vrećici od papira za pečenje i zapečeno u tanjuru u kojem je posluženo.

"počastili" su nas i s nekoliko kriški domaćeg ispečenog kruha s maslinama koji je jednostavno predobar pa ga je šteta "toćati" u šugo. Za to smo koristili "običan" kruh iz lokalne pekare.
11.08.2019 | 15:24
Hajde drago mi je da je prijedlog bio na mjestu, valjda ćemo idući put biti dovoljno prisebni da ne mažemo paštetu.
11.08.2019 | 17:48
Rade samo za večeru (od 17h). Prostor nije naročito velik, u našem se slučaju pokazalo dobrom odlukom napraviti rezervaciju.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 54 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, Riba, Sank, tino1, Anonimci (563)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.21 Seconds

Provided by iJoomla SEO