Ne prepoznaje vanjski disk!
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Ne prepoznaje vanjski disk!


  • iMo
  • Korisnik
  • 19
22.05.2019 | 17:09
... Molim za mišljenje u čemu bi mogao biti problem ako MB Air (10.11.6) ne prepoznaje Toshiba Canvio Basics 2TB Portable Hard Drive, kojega je do prije dan-dva prepoznavao?... Kada ga spojim, samo žmirka plavo svjetlo na disku. Kada ga spojim na PC upali se bijelo svjetlo i disk normalno radi.
22.05.2019 | 19:50
Ako ima kabel s jednog kraja na dva USB priključka, onda to znači da traži oba kako bi imao dovoljno struje za rad. Ako ima svoj ulaz za vanjski napajač, onda je najbolje priključiti ga na vlastito napajanje.
22.05.2019 | 21:28
Kako Toshiba skriva potrošnju struje izvukao sam ti sliku iz YT reviewa:

Slikazaslona2019-05-2220.19.47.png


... i na ugrađenom disku piše DC+ 0.5V 1.0A tako da je @zabac u pravu, vjerojatno za pokretanje treba/traži više struje nego što USB daje i jbg, nekad će ga možda i pokrenuti - nekad nebu...

Inače, nedavno sam pospremao doma ladicu pa sam opalio fotku diskova koje sam našao u njoj i kako možeš vidjeti Toshibe troše debelo najviše struje

IMG-20190213-212656.jpg
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
22.05.2019 | 23:57
Svima zahvaljujem na odgovorima. Brine me ovo jer se radi o disku s kojim do sada nisam imao poteškoća u radu. Dakle radio je uvijek samo na jedan USB, bilo 2.0 bilo 3.0 i nikada za njega nisam koristio HUB. Ali kada se bolje prisjetim... jučer ili prekjučer preuzeo sam neko ažuriranje OS-a. Možda je u tome problem?...
23.05.2019 | 00:01
Je li moguće da si uvijek prije spajao disk kad je MBA bio na punjaču, a sada si probao spojiti ga dok radi na bateriji?
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.05.2019 | 00:34
smayoo kaže:
Je li moguće da si uvijek prije spajao disk kad je MBA bio na punjaču, a sada si probao spojiti ga dok radi na bateriji?


... Hvala na napomeni. Nisam na to obratio pažnju ali čini mi se da sam ovaj vanjski disk koristio bez problema u obje varijante napajanja. Provjerit ću sutra.

Može li biti da je na MB Airu baterija oslabila pa ne može više davati dovoljno struje ili to sustav regulira tako da napon bude ujednačen ili da USB uopće ne radi?...
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.05.2019 | 09:42
... Hvala svima na odgovorima. Riješeno samo od sebe! Danas radi : )

190523vanjskiHDDOk.png
23.05.2019 | 09:48
Ne može biti da je radi stare baterije niži napon na USB priključnici. Može biti da je radi neke blage neispravnosti na samom USB hardveru na matičnoj ploči računala, ali moje je iskustvo da su prijenosni HDDovi u USB kućištima uvijek problematični. Na jednom kompu rade, na drugom ne. Macovi su tu problematičniji od prosječnih plastiša, to je istina, ali činjenica je da su Macovi USB portovi sukladni standardu, što se tiče napajanja (USB 1.x i 2.0 kaže: 5V, 0,5 A), a diskovi su ti koji traže više struje od 0,5A za zalet.

BTW, tu može imati veze i položaj u kojem stoji prijenosni disk, pa i to, ako stoji pljoštimice, na koju je stranu okrenut.

Ja sam uz stari MacBookPro koristio FW prijenosni disk. Trenutno ga ne koristim više, nego imam nekoliko SD kartica na kojima mi stoje rjeđe potrebne arhive i literatura.
23.05.2019 | 09:49
Također može imati veze i je li ti još nešto energetski zahtjevnije istodobno spojeno na neki drugi USB port. Npr. mobitel koji se puni iz laptopa, veći USB stick...
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.05.2019 | 09:58
smayoo kaže:
Ne može biti da je radi stare baterije niži napon na USB priključnici. Može biti da je radi neke blage neispravnosti na samom USB hardveru na matičnoj ploči računala, ali moje je iskustvo da su prijenosni HDDovi u USB kućištima uvijek problematični. Na jednom kompu rade, na drugom ne. Macovi su tu problematičniji od prosječnih plastiša, to je istina, ali činjenica je da su Macovi USB portovi sukladni standardu, što se tiče napajanja (USB 1.x i 2.0 kaže: 5V, 0,5 A), a diskovi su ti koji traže više struje od 0,5A za zalet.

BTW, tu može imati veze i položaj u kojem stoji prijenosni disk, pa i to, ako stoji pljoštimice, na koju je stranu okrenut.

Ja sam uz stari MacBookPro koristio FW prijenosni disk. Trenutno ga ne koristim više, nego imam nekoliko SD kartica na kojima mi stoje rjeđe potrebne arhive i literatura.


... Položaj diska bio je vodoravan, s "trbuhom" na stolu. Drugi USB ulaz bio je slobodan. Nije bilo dodatne potrošnje struje. Ukratko sve je bilo optimalno, odnosno kao obično glede okruženja ali nije radio. Nadam se da se neće ponoviti jer je bilo baš u nezgodan čas. Hvala na komentarima!
23.05.2019 | 11:05
smayoo kaže:
ali moje je iskustvo da su prijenosni HDDovi u USB kućištima uvijek problematični. Na jednom kompu rade, na drugom ne. Macovi su tu problematičniji od prosječnih plastiša


Vidiš moja iskustva su potpuno suprotna. Razne diskove sam pokušavao čitati sa koristeći ko zna kakve kineske enclosure. Na koja god od 4 Win laptopa doma da sam probao spojiti disk samo bi ledica blinkala i čujem njega da vrti nešto pokušava čitati i na kraju baci grešku da je disk neispravan. Ubacim na Mac i od prve ga DiskUtility skuži.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.05.2019 | 13:17
... Postoje li vanjski diskovi na koje gotovo da nisu zabilježene reklamacije?... Ili je jedino sigurnostno rješenje za važne dokumenta da uvijek imaš dva identična backupa (na odvojenim diskovima)?...
23.05.2019 | 13:39
Ovisi koliko podataka trebaš čuvati i koliko si spreman uložiti u sigurnost.
Osobno imam tri kopije meni bitnih stvari, dvije su na standardnom externom HDD-u a treća na externom SSD-u. Sve externe diskove sam sam složio odabirom kućišta (sweex) i diska (2x 640GB Seagate i 1x 480GB SanDisk) kojeg sam ugradio u kućište jer mi se ova gotova rješenja iako su jeftinija ne sviđaju.
Ako hoćeš ipak gotov proizvod i spreman si potrošiti malo više i bitna ti je i sigurnost podataka baci oko na nešto od ovog... i da, i uz to opet dvije kopije plus radna (da kopije podataka držiš na različitim lokacijama se podrazumijeva )
23.05.2019 | 14:04
I ne, ne postoje vanjski diskovi na koje nije bilo nezanemarivih reklamacija.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.05.2019 | 14:46
Bertone kaže:
Ovisi koliko podataka trebaš čuvati i koliko si spreman uložiti u sigurnost.
Osobno imam tri kopije meni bitnih stvari, dvije su na standardnom externom HDD-u a treća na externom SSD-u. Sve externe diskove sam sam složio odabirom kućišta (sweex) i diska (2x 640GB Seagate i 1x 480GB SanDisk) kojeg sam ugradio u kućište jer mi se ova gotova rješenja iako su jeftinija ne sviđaju.
Ako hoćeš ipak gotov proizvod i spreman si potrošiti malo više i bitna ti je i sigurnost podataka baci oko na nešto od ovog... i da, i uz to opet dvije kopije plus radna (da kopije podataka držiš na različitim lokacijama se podrazumijeva )


... Trebao bih minimalno 2T.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.05.2019 | 14:47
smayoo kaže:
I ne, ne postoje vanjski diskovi na koje nije bilo nezanemarivih reklamacija.


... Pretpostavljao sam : )
23.05.2019 | 16:32
A da li ti taj disk prenosiš nekamo ili ti stoji samo doma (na poslu) i služi za backup?
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.05.2019 | 17:44
... Optimalno bi bilo da ima military standard : )
23.05.2019 | 17:48
iMo kaže:
... Optimalno bi bilo da ima military standard : )

Si pogledao ponudu sa linka koji sam ti stavio u post
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.05.2019 | 18:59
... Jesam. Hvala. Dobri su ali bih mogao proci jeftinije ako nadjem nesto bez sifriranog pristupa. Drugi manjak je sto ih ne mogu kupiti u HR - radi garancije, reklamacije, servisa...
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.05.2019 | 20:07
... Ovo bi mozda bio dobar izbor.
www.protis.hr/products/details/sandisk-1...ssde601t00g25/141427
23.05.2019 | 20:18
A to je jeftinije od onog što ti je linkao Bertone?
23.05.2019 | 20:27
smayoo kaže:
A to je jeftinije od onog što ti je linkao Bertone?


?


ScreenShot2019-05-23at19.24.50.png



Jos bez vata i dostave.

Istina, fora stvarcica, ali mislim da vecini korisinika takvo sto ne treba. Nevezano za to, volio bi imat takav jedan hard jer lici na bombu iz counterstrikea

  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.05.2019 | 20:44
... 1T = 539 funti = 4.537 kn
(ne ukljucujuci porez i troskove dostave)

https://istorage-uk.com/product/diskashur-2-ssd/

Ili sam nesto pogresno razumio i izracunao?...
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.05.2019 | 20:49
... Nemam povjerljive podatke. Bitno mi je da pohranjeno ne izgubim prilikom slucajnog pada ili pomicanja uredjaja, te da ga mogu bez bojazni koristiti u uvjetima izvan ureda.
23.05.2019 | 21:01
Nisi nigdje spomenuo da želiš vanjski SSD. Tamo su ti (na Bertoneovom linku) ponuđeni HDDovi koji idu od cca 100 GBP. Radi se o military grade opremi, gdje se dakle rade selektivni testovi izdržljivosti na 100%-tnom uzroku u tvornici i svaki pojedini komad koji se prodaje JEST IZDRŽAO ekstremno maltretiranje temperaturom, vibracijama, udarcima, vodom... pa je uistinu najmanja moguća šansa da u nekom višegodišnjem roku zakaže. To si pitao, zar nisi? ("Postoje li diskovi kod kojih gotovo da i nisu zabilježene reklamacije?")

Onda si kasnije dodao i da ti treba minimalno 2TB.

Onda si rekao da ti je ovo što je Bertone linkao - skupo.

I na kraju si odabrao SSD (koji uopće nisi spominjao) umjesto HDD, i to ne neki posebno pouzdan, i još duplo manjeg kapaciteta od onog što si napisao da ti minimalno treba, ali zato jednako skup kao HDD koji je zadovoljavao sve tvoje zahtjeve koje si ranije napisao. E, jbg sad...
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
23.05.2019 | 23:07
smayoo kaže:
Nisi nigdje spomenuo da želiš vanjski SSD. Tamo su ti (na Bertoneovom linku) ponuđeni HDDovi koji idu od cca 100 GBP. Radi se o military grade opremi, gdje se dakle rade selektivni testovi izdržljivosti na 100%-tnom uzroku u tvornici i svaki pojedini komad koji se prodaje JEST IZDRŽAO ekstremno maltretiranje temperaturom, vibracijama, udarcima, vodom... pa je uistinu najmanja moguća šansa da u nekom višegodišnjem roku zakaže. To si pitao, zar nisi? ("Postoje li diskovi kod kojih gotovo da i nisu zabilježene reklamacije?")

Onda si kasnije dodao i da ti treba minimalno 2TB.

Onda si rekao da ti je ovo što je Bertone linkao - skupo.

I na kraju si odabrao SSD (koji uopće nisi spominjao) umjesto HDD, i to ne neki posebno pouzdan, i još duplo manjeg kapaciteta od onog što si napisao da ti minimalno treba, ali zato jednako skup kao HDD koji je zadovoljavao sve tvoje zahtjeve koje si ranije napisao. E, jbg sad...


... Istrazujem. Nisam odmah imao u vidu SSD. Tek kasnije sam se sjetio te opcije. Zatim sam razmislio mogu li smanjiti opseg arhiva koji bih trebao imati pri ruci pa sam zakljucio da bi mozda sve stalo i na 1T. Izmedju kvalitetnog vojno testiranog HDD-a od 2T i mozda manje izdrzljivog SSD-a od 1T mozda je ovaj zadnji pouzdaniji izbor jer ipak nema pokretnih dijelova koji su pri svakom padu iznova na kusnji hoce li izdrzati.

Ispricavam se što nisam odmah definirao potrebe/prioritete ali “prosvjetljenje” mi je polako nadolazilo : )
24.05.2019 | 00:11
kupus kaže:

Nevezano za to, volio bi imat takav jedan hard jer lici na bombu iz counterstrikea


Pa možeš imati za ne previše novaca (pogotovo ako već imaš neki 2,5" HDD koji stoji negdje u ladici) jer se može kod nas kupiti samo eksterno kućište sa tipkovnicom (ICY BOX IB-289U3 se prodaje i kod nas) pa za 250-300 kn sam sastaviš bombu iz Counter-Strikea
24.05.2019 | 00:17
iMo kaže:
Ispricavam se što nisam odmah definirao potrebe/prioritete ali “prosvjetljenje” mi je polako nadolazilo


Ma, ne ispričavaj se, stvarno nema potrebe...

Svakako je važno da budeš svjestan da bilo što bazirano na poluvodičkoj tehnici ima određeni stohastički faktor pouzdanosti. Neovisno o dobrim ili lošim uvjetima u kojima radi, o načinu korištenja, temperaturi, vlazi, bilo čemu na što možeš utjecati, postoji određena (nevelika, ali ipak...) statistička vjerojatnost da ti poluvodički element jednostavno krepa. Bilo kad. Sutradan otkad si ga kupio, nakon godinu, dvije, dvadeset dvije, dvjesto dvadeset dvije...

Znači, da - načelno SSD jest pouzdaniji jer je mehanički robusniji i manje podložan elektromagnetskim smetnjama, ali ta njegova urođena stohastička defektnost ne da se u potpunosti ukinuti, niti to itko ikad pokušava.
  • iMo
  • Korisnik
  • 19
24.05.2019 | 00:56
... Kako god bilo, meni je sve sto sam doznao bilo od pomoci. Hvala svima!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 32 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO