Optika, iliti kako T-Com opet radi državni posao
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Optika, iliti kako T-Com opet radi državni posao


08.03.2019 | 10:06
Oni stariji među nama sjetiti će se kada smo se ranih devedesetih prebacivali sa krovnih telefonskih linija na podzemne, pa su na kućanstva ugrađivane HPT metalne kutijice u kojima su postavljene bakrene parice. Nedavno sam napisao na Vikalici da mi je prije mjesec dana doma došao čovjek iz T-Coma, i tražio potpis ukoliko želim ugrađivanje optike. Potpisao sam, pitao ga kada bi to bilo moguće očekivati - a on mi odgovori - na proljeće.
Kad, neki dan dolazim doma i skužim da po ulici, u milimetar ravnini dna i vrha metalne kutije za parice, ljudima na kućama stoji (ovaj puta izbočena) kutija na kojoj piše T-Com. Ali, kakve sam već sreće, kod mene doma je pri dnu kuće postavljan nekakav ukrasni kamen, koji prema sredini površine postaje najdeblji. I naravno, kako se tipu nije dalo zajebavati tri puta tuknuti dio kamena i postaviti kutiju kako spada - sada imam ovo.
/Users/dalibor/Pictures/Photos Library.photoslibrary/resources/proxies/derivatives/19/00/19b3/UNADJUSTEDNONRAW_thumb_19b3.jpg
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_19b3.jpg


Inače, tako i onako je razvalio kamen s lijeve donje strane metalne kutije, i to uopće nije problem ponovno staviti natrag. Žalio sam se, da hoću da mi izgleda kao i na svim ostalim kućama (ravno jedna uz drugu kutiju, a ne kao da ju je postavljao pijani početnik). I dođu za dva dana šljakeri, ali oni nisu ta ekipa. Oni samo provlače optiku do kuće. Pitam ih, da barem to znam, za koliko će se voditi da imam optiku, vele oni - "par tjedana, možda mjesec i pol dana. Prištekani jeste, sada je do baze." - dodajući kako samo u Zagrebu imaju za postaviti optiku na 40.000 kućanstava. A još sam tada na Vikalici napisao da moraju postaviti u svim većim gradovima HR do kraja 2020., da će internet neko vrijeme ići paralelno na parice i optiku, a onda se parice napuštaju.
Ovo ljude koji nisu opsesivno kompulzivni ne bi smetalo - al mene baš jebe u mozak. Slika i prilika našeg rada ako ga netko ne nadgleda. A ovo da je pare koje je povukla Hrvatska iz EU fondova Vlada ponovno poklonila T-Comu - nakon svih onih peripetija 2000-ih kako su gradovi trebali biti vlasnici kablova - za to stvarno nemam komentara. (iako oni tvrde da se možeš spajati na bilo kojeg operatera koji nudi optiku jednom kada ćeš je imati uključenu, ali opet će T-Com pobirati neku naknadu, zar ne?).
EDIT:
Na slici se ne vidi - ali na dnu ovih kutija za optiku su tri ulaza za kablove, svaki sa čepom na šaraf. No oni će takvi ostati zauvijek jer su majstori rokali metalne kutijice iznutra i plastične bušili s lijeve strane i tako ih povezali. Mislim da u originalu nije tako zamišljeno, ali ok...
Uglavnom, ovo nije toliko pisano zbog šlamperaja na mojoj kutiji, koliko zbog vas koji živite u gradovima, kućama ili manjim zgradama, i nemate optiku - čisto da vidite kako će to izgledati. I stvarno ne stoji ništa. Sada sam na Optimi i oni ne nude optiku, ali ako bih izabrao ponuđača koji nudi, onda on ugrađuje optiku od kutije do sobe u kojoj će biti ruter - isto free.
08.03.2019 | 10:27
Kloba kaže:
Na slici se ne vidi - ali na dnu ovih kutija za optiku su tri ulaza za kablove, svaki sa čepom na šaraf. No oni će takvi ostati zauvijek jer su majstori rokali metalne kutijice iznutra i plastične bušili s lijeve strane i tako ih povezali. Mislim da u originalu nije tako zamišljeno, ali ok...


Nije OK. "Čepovi na šaraf" se inače zovu "kabelske uvodnice" i služe tome da uvod kabela bude vodotijesan, odnosno da u kutiju ne ulazi vlaga, prašina i razne bube. Ako nema takve iste uvodnice tamo gdje su bušili rupu i uvodili kabel, to nije po propisu izvedeno. Taj detalj uslikaj i žali se HT-u. Poučen Tinovim iskustvom, i ja sam svojedobno tako riješio naš problem - ne piši im uzaludne mailove, nego postaj fotografije na njihov facebook i pljuj ih žestoko, svaki dan. Ne piši vulgarne izraze, jer te onda smiju izbrisati. Nevjerojatna je brzina kojom reagiraju na takve kritike. Ono što im šalješ mailom kao da se sve automatski forwardira u smeće...
08.03.2019 | 10:31
Smayoo, i to sam se pitao, ali sam odšarafio jednu - i ona je zaštićena plastičnim slojem koji se probije kada kabel treba proći kroz njega. Nisam pregledao sve tri, računao sam ako je jedna - valjda su sve tri. Tako da osim čepa ima i tu "lako skidajuću" plastiku na dnu rupe.
Idem van provjeriti i slikat, pa puknem sliku...
EDIT:
Dok to radim, odgovori mi - jer ja pretjerujem što se ravnine kutija tiče ili ne?
Mislim, slikat ću kod susjeda da vidiš kako to izgleda kada se OK postavi...
EDIT 2:
Evo, slikao - čekam da mi ih prebaci na komp pa ću postaviti. Ma znam da sam se izrazio krivo i znam da su namijenjene za kablove, ali sam ciljao baš na te čepove koji se zašarafe. Od njih tri samo srednji nisam uspio odšarafiti, a dva sa strane imaju i tu plastiku na dnu uvodnica tako da ne može ništa proći, plus te čepove...
08.03.2019 | 10:42
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_1a1d.jpg

Ovako to izgleda na SVIM kućama u ulici osim na mojoj...


UNADJUSTEDNONRAW_thumb_1a1e.jpg

Pogled na moju odozdola...
UNADJUSTEDNONRAW_thumb_1a1f.jpg

Pogled na moju kada se odšarafe čepovi...

Nisi mi odgovorio Smayoo, položaj kučišta - jel bi te mučio? Što se ovoga što si napisao tiče, vidiš da svima rade isto - samo biraju koju će stranu metalne kutije od parica probušiti. Ali barem ti ne rokaju do kuće ništa, u njihovu obranu...
08.03.2019 | 11:20
Još jedno pitanje Smayoo. Ti imaš optiku? Kutija je ista ili drugačija? Spominjao si neke probleme, o čemu je riječ?
08.03.2019 | 12:18
Nemam optiku. Nadam joj se u dogledno vrijeme, u sklopu RUNE projekta.
Ne pretjeruješ što se tiče poravnavanja kutija, svakom bi to smetalo. Ali, nažalost, podizvoditelj sigurno nije po svom ugovoru bio dužan paziti na estetiku, niti ga ikoje pravilo na to obavezuje (osim elementarne estetike, koja nije obavezna ) tako da, bojim se, nećeš imati sreće s tim. Ja ti predlažem da se strpiš dok se bakar ne stavi van funkcije i onda plati nekom da ti optiku preseli u limeni ormarić, a ovaj plastični demontira.
08.03.2019 | 12:38
Tog se i ja bojim. Jedina mi je nada što je ulica dovršena popola, ja sam broj 12, došli su do broja 16. Broj 14, kuću do moje - su preskočili jer su valjda kasnije potpisali, tako da će dečki dolaziti ovako i onako. Mislim ih zahaltati i reći im da to naprave - javio sam T-Comu da nisam zadovoljan - oni su mi rekli da će poslati nekoga. Ove kutije su postavljene u prošlu subotu, a kabele su dečki provlačili u ponedjeljak.
EDIT:
Ova slika kutije kraj limene kutije u ravnini je sa kuće koju je kum naslijedio i ulaže u nju, baš je lani napravio fasadu. Kada sam slikao kutiju pitam njegovog starog je li zadovoljan (on je električar u mirovini), na što mi on odgovori da je predlagao sinu da naprve rupu u stiroporu, jer ovako iščupaš tu kutiju od optike sa nikakvom snagom... Pričvršćena je na stiropor.
08.03.2019 | 12:42
Da si bio doma mogao si utjecati na položaj kutije, no kako nisi (a tko ih je pustio u dvorište?) sad ti jedino preostaje da ili nađeš u kvartu likove koji postavljaju kutije pa ih nagovoriš da je dođu pomaknuti ili da napraviš kasnije sam ono što ti vizualno odgovara (ili platiš nekome kako je smayoo već napisao ako nisi na ti sa takvim radovima).

Ja ti nemam optiku već kabelsku (DCM>BNet>A1) pa ako misliš da je ovo kod tebe ružno - nije ... kad su prije 15+ godina došli tehničari tadašnjeg DCM-a i provukli koaksijalce, splitere, kanalice i sve drugo po stanu jedan kut dnevnog boravka pri plafonu mi je izgledao kao vrh "bandere" bivšeg HPT-a , trpio sam to pola godine i potom sam sve žice sam povukao podžbukno, a splitere ubacio u malu ugradbenu razvodnu kutiju... imaš dan-dva posla da sve složiš po svojoj volji, ali je krajnji rezultat neprocjenjiv
08.03.2019 | 12:44
Stara ih je pustila.
Gore sam objasnio da nisu gotovi u ulici i da ću ih čekati kao vuk plijen.
Nego, znaš čega se ja bojim.
Rokanja od kutije do sobe. Uh jbt...
08.03.2019 | 12:45
Jbg, trebala im je odmah reći da to ne valja ili da dođu delati kad si ti doma.

EDIT:
A kako su sad spojili žice, tj od kuda su ih doveli u dvorište do kutije?

EDIT2: Pa imaš još vremena pripremiti im podžbukne bužire dok ne dođu sve to pospajati.
08.03.2019 | 12:48
Pitao sam ove dečke što su postavljali kabel da li će imati dovoljno kabela ako će se kutija dizati, rekli su da tu problema neće biti. Da kabela ima dovoljno "u bunaru". Sutra će oni doći, kada su ljudi doma - valjda tako računaju.
08.03.2019 | 12:51
Bertone kaže:
EDIT:
A kako su sad spojili žice, tj od kuda su ih doveli u dvorište do kutije?

Pogledaj ovu prvu sliku koju sam postavio, vidjet ćeš po podu dvorišta bijelju traku koja se proteže i preko kamenja do metalne kutije. A iznad ide kabel zaštićen plastikom do krova i ulazi na tavan ispod žljeba. Oni su ti optički kabel provlačili kroz postojeću zaštitnu cijev, i zato su morali bušiti i metalne i plastične kutije da ih povežu. Tako rade svugdje.
EDIT:
Jedino što se bojim da će se izvlačiti da ne mogu je zato što će morati mijenjati kutiju. A tu će škrtarit. Jer nije problem stuć kamen par puta čekićem i dlijetom, nego rupa na plastičnoj kutiji više neće biti u ravnini sa metalnom kutijom. Hoće li im to biti problem ili ne, ne znam - ali imam osjećaj da hoće.
EDIT:
Nisam shvatio pitanje, pitao si od kuda. Pa na granici moje kuće (broj 12) i kuće s moje lijeve strane (broj 10) ti je neka šahta skroz zatvorena (znači ne za odvod, nego za kablove kojekakve) - tu su ulazili postavljali kablove i samo ih gurali do limenih kutija...
08.03.2019 | 12:56
Znači taj postojeći ugradbeni ormarić je isto njihov? Ako je tako onda kad udu spajali ubace ti novopostavljenu kutiju u stari ormarić (ako ima mjesta)... iako mi nije jasno zašto to odmah sami nisu predvidjeli

Pa "od kuda" se odnosilo na postojeći podzemni vod (bužir) ili su kopali i dvorište na novo

EDIT: Mislim da ti se sad ne vrijedi zamarati time. Kad ti dođu sve finalno spojiti procijeni koji je od tehničara najnormalniji, pozovi ga na stranu i dogovori sa njime da ti sve to u fušu dođe premjestiti za tjedan-dva kad odlućiš gdje i kako hoćeš da ti stoje kutije i kablovi.
08.03.2019 | 12:59
Da, da - iako je tada to postavljao HPT - pripalo je HT-u - odnosno T-Comu. Pa sjećaš se koliko je peripetija bilo da je to trebalo biti u vlasništvu gradova, a ne tvrtke. I sada naprave isto sranje. Država povuče lovu i da je T-Comu. Mada se ovi kunu da ćeš moći birati operatera. Ali je očito da će im svaki operater morati platiti korištenje kablova.
Odgovorio sam ti na ovo od kuda na drugom editu. Nisu ništa dodatno bušili po cesti ili dvorištima, to je neka prednost. E sada, zašto dvije kutije, a ne optika u metalnu - nemam pojma. Ne razumijem se u to. Čak nisam shvatio niti da li će se kućni telefon ostaviti na bakru, ili će se moći prebaciti na optiku i telefon. Nisam u tome doma...
08.03.2019 | 13:11
Hvala na savjetu. Pa tako će i biti. Ukoliko sutra dođu, javim kako je prošlo. No eto, čisto da znate ako vam pozvoni lik i kaže da je iz T-Coma - nemojte ga odfikariti odmah jer možda nije tu da vas nagovori da promijenite operatera, već da vas pita želite li optiku.
To je zapravo prava poanta ovog posta.
Kada sam napisao na Vikalici, bilo je nevjernih Toma koji su bili sumnjičavi (a kako i ne bi u ovoj državi) - pa reko da ih razuvjerim.
08.03.2019 | 13:36
Ali kaj sami pristanak na uvođenje optike ne uvjetuje i prelazak na drugog operatera
08.03.2019 | 13:39
Teoretski - ne.
A kako sam ja na Optimi koja nema optiku u ponudi - ukoliko je neće imati po isteku dvogodišnjeg ugovora - prelazim na nekog drugog. S tim da ti sprovođenje optičkog kabla od ove vanjske kutije do sobe u kojoj želiš ruter radi ISP kojeg si izabrao. Ako si izabrao T-Com, napravit će oni, ako si izabrao A1, onda oni - i tako redom...
A ljudi koji su na T-Comu ili bilo kojem provideru koji nudi optiku, ne moraju mijenjati ništa. Samo produžiti ugovor.
08.03.2019 | 13:42
Hvala... to znači da ja mogu reći da mi do stana dovedu optiku, ali se ne moram na nju spojiti.
08.03.2019 | 13:51
Upravo to. Nisi se dužan nikada spojiti na nju. No bitno je da imaš tu mogućnost.
EDIT:
Čim je optika sprovedena do vanjske kutije, i kada se to u bazi porihta - tvoje se kućanstvo vodi kao kućanstvo koje može imati optiku iako ti nije sproveden kabel do sobe. To se radi (besplatno) tek kada se zaista odlučiš da želiš optiku, i to radi podizvođač ISP-a kojeg si odabrao.
EDIT 2:
Moram priznati da je mene pokenjalo da sam bio doma kada je tip pozvonio. Ne znam postoji li kakav info telefon T-Com-a za izraziti želju da ti se uvede optika. Sada rade Zagreb, u to smo se svi uvjerili na ovoj temi. A Jabučari koji žive u Zagrebu i šire, neka si preko neta pokušaju iskopati T-Com-ov broj da si vide da li će im se nuditi optika. Za Rijeku, Split, Osijek - ne znam... Možda su i tamo počeli. Rok im je gotov za godinu i pol praktički...
08.03.2019 | 14:01
Bertone kaže:
Ja ti nemam optiku već kabelsku (DCM>BNet>A1) pa ako misliš da je ovo kod tebe ružno - nije ... kad su prije 15+ godina došli tehničari tadašnjeg DCM-a i provukli koaksijalce, splitere, kanalice i sve drugo po stanu jedan kut dnevnog boravka pri plafonu mi je izgledao kao vrh "bandere" bivšeg HPT-a , trpio sam to pola godine i potom sam sve žice sam povukao podžbukno, a splitere ubacio u malu ugradbenu razvodnu kutiju... imaš dan-dva posla da sve složiš po svojoj volji, ali je krajnji rezultat neprocjenjiv

Ovo mi je krvavo. Dobro si opisao...
08.03.2019 | 14:03
Sad si razmišljam da onda opcija stavljanja nove kutije u staru metalnu kutiju otpada jer zapravo možeš odlučiti ostati na bakru za telefon, a samo TV ili net uzeti preko optike pa ti onda ne smiju ništa raditi po postojećoj infrastrukturi.

EDIT:
To je istina, imam negdje slike tog kaosa ali da sad ne tražim po diskovima izgledalo je otprilike ovako:


4b94d8214c31cc55f25b.jpeg
08.03.2019 | 14:31
Sada me nazvao tip iz Ericssona (znači oni to rade za T-Com), došao mi do kuće, poslikao "stanje" i rekao da će mi se netko javiti pa doći.
Pitao sam ga drži li da će se to riješiti kako ja želim, prvo je rekao da ne zna (tonom NE VJERUJEM) - ali tada je mislio da želim "zabiti" kutiju u zid da vrata plastične budu u ravnini vrata metalne kutije.
Kada je shvatio šta zapravo hoću (dić ovu kutiju za pet centimetara gore i basta), rekao je "ma to nije frka, neko će vam doć. Šteta kaj niste bili doma kada su bili tu."
I za kraj ga pitam da li je njihova dužnost da to, osim fukcionalno, bude izvedeno i estetski OK, na što čovjek odgovori sa - da.
Tako da Smayoo - čovjek te demantirao.
Ali njihov rad ide u prilog tvojoj tezi, šta jest jest...
08.03.2019 | 14:35
Bertone kaže:
Sad si razmišljam da onda opcija stavljanja nove kutije u staru metalnu kutiju otpada jer zapravo možeš odlučiti ostati na bakru za telefon, a samo TV ili net uzeti preko optike pa ti onda ne smiju ništa raditi po postojećoj infrastrukturi.

EDIT:
To je istina, imam negdje slike tog kaosa ali da sad ne tražim po diskovima izgledalo je otprilike ovako:


4b94d8214c31cc55f25b.jpeg

Bertone, to sam imao u glavi kada sam čitao tvoj prvotni opis.
Nego, ti se kužiš bolje, može li se telefon prebaciti na optiku, pa da se bakar potpuno izbaci?
08.03.2019 | 14:43
Kloba kaže:

Nego, ti se kužiš bolje, može li se telefon prebaciti na optiku, pa da se bakar potpuno izbaci?


U principu se može, uostalom i većina današnjih telefona ja ustvari VoIP, jer se preko bakrene žice prenosi samo digitalni signal. Mana je to što kod nestanka struje, ne radi ni telefon, što na analognim centralama i vezama nije bio slučaj.

Druga je stvar da li su teleoperateri uveli i tu mogućnost na optici (a logično bi bilo da jesu).
08.03.2019 | 15:18
Kloba kaže:

Nego, ti se kužiš bolje, može li se telefon prebaciti na optiku, pa da se bakar potpuno izbaci?


Da, ako želiš.
Optički kabel (debeli) ti dovedu do kutije na zidu, spoje i onda iz kutije do mjesta gdje želiš povlače tanji optički kabel koji ide u router. Router na sebi ima utičnicu za telefon u koju normalno uštekaš telefon kako si ga do sad uštekavao u zidnu utičnicu do koje je išao bakar.
Problem je što ako pukne internet nemaš ni interneta, ni telefona, ni tv-a.
Ako sad imaš bužir kroz koji ti ide bakrena parica onda će ti kroz isti bužir provući i optički kabel, ako nemaš pa misliš naknadno sam slagati podžbukno instalaciju onda ti moraju ili napraviti dovoljno dugački optički (tanji) kabel da ga možeš provesti kako želiš ili ih naknadno zvati da ti naprave novi (sam kabel ne moraš uzimati od njih kasnije ali ti ga oni moraju spojiti tj. napraviti završetak kabela kako bi ga mogao spojiti.
08.03.2019 | 15:58
Hvala na odgovorima dečki, sada sam pametniji. Onda će valjda bakar skroz izbaciti, ili?
Vrijeme će pokazati...
08.03.2019 | 16:53
E, kada smo na temi optike da vas pitam - a tu ima ljudi koji taj podatak imaju u malom prstu - ukoliko je zemlja dovoljno bogata, a nije prenapučena, odnosno nema megapolise (tipa Mexico City, New York, Shanghai) - rječju Norveška, Švedska, Danska, Švicarska - takav tip zemalja: mogu li oni provući optiku i da najzabačenojeg seoca gdje živi 17 obitelji? Znate li taj podatak? Kako to rješavaju?
  • Daddo
  • Posjetitelj
08.03.2019 | 16:53
Neću ja puno, samo da netko ne bi pomislio da je T-com jedini koji radi, kao što autor veli - državni posao opet.

Ostavljam link na službeni dokument - objava namjere postavljanja (gradnje) svjetlovodne distribucijske mreže iz kojeg se jasno vidi da nije T-com jedini, a još manje su svud ove kutije sa slika na kućama.

Piše točno tko gdje i koji kapacitet pokriva gradnjom, što ne znači da je baš taj operater i jedini dostupan na toj lokaciji.
08.03.2019 | 16:58
Moja isprika Daddo, nisam znao za to. Samo sam prenio svoje iskustvo.
EDIT:
Jesi li i ti na popisu? Baš gledam gradove, ima mjesta za koje nisam očekivao da će se naći na listi (Brela). A ovo što me citiraš da privatna tvrtka radi državni posao - pa nije u tome problem - problem je u tome što će kablovi biti u vlasništvu privatne kompanije, a novac je dobila RH.
  • Daddo
  • Posjetitelj
08.03.2019 | 17:04
Isprika nije potrebna, nego je ovo moje više kao dodatna informacija da si eventualno zainteresirani mogu pogledati KADA i TKO će ići u izgradnju potrebne infrastrukture. Recimo u nekim dijelovima ZG podružnica ZGH Digitalni grad je investitor (naravno to ne znači i da će na toj lokaciji biti ili je operater/pružatelj usluge). Nisu na svim lokacijama podzemno izvedeni dolazi TK kabela.
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 6 sati, 52 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Gjuroo, Riba, Anonimci (411)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.35 Seconds

Provided by iJoomla SEO