STEM u hrvatskim školama - indiegogo kampanja
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

STEM u hrvatskim školama - indiegogo kampanja


19.01.2017 | 23:21
Kako pratim Bakićev blog, naiđoh na hvalevrijedan projekt pa ga shaream ovdje s nadom da ćemo skupiti što više love za kampanju.

www.indiegogo.com/projects/bbc-micro-bit...ucation/x/11504086#/
20.01.2017 | 04:45
Odličan projekt. ja sam podržao. Tužno je jedino što na ovaj način moramo financirati nešto tšo bi država trebala činiti, s druge strane barem na taj način očigledno ide.

Uplaćene iznose za ovu kampanju bi svi trebali dobiti natrag od države kao povrat poreza.
20.01.2017 | 07:01
Tuzni je jedino sto ne moze uspjeti ni u bogatijim drzavama. Nema tu veze novac. Profesori, ucitelji i nastavnici su pouipismeni i lijeni (cast izuzetcima).
Kako ja mogu djetetu objasniti nesto sto ni ja ne znam a profesoru se zivo fucka, a to pita i iz toga pisu test. Usput, memam novaca za instrukcije.
I obrazovnom sustavu koji je danas profesoru smetaju i trebalo bi ih maknuti.
Bit problema nije u kurikulu ili hrperini zakina i propisa vec u covjeku. Kad shvate da profesore treba platiti i natjerati na rad, tada se skolstvo bude genulo iz mrtve tocke.
Ivakvi projektici su maleno svijetlo u velikom mraku.
20.01.2017 | 07:33
Naravno da je problem uvijek u covjeku.
20.01.2017 | 09:37
Nenad Bakić je car. Iznimno ga cijenim. Čovjek uvijek pogađa u srž problema i ne ustručava se reći ni ono što nitko ne voli čuti.
Ova inicijativa okuplja nastavnike koji nisu ni polupismeni, ni lijeni. Slažem se da ih ima previše koji jesu lijeni i nezainteresirani za svoj posao, ali, nakon 6 godina na čelu vijeća roditelja u našoj osnovnoj školi, uvjereno i kategorički svjedočim da je najmanje 50% problema kod polupismenih, indolentnih i lijenih roditelja koji smatraju da je jedino bitna ocjena, a ne stvarno znanje ili sposobnost.
20.01.2017 | 09:47
zabac kaže:
Kako ja mogu djetetu objasniti nesto sto ni ja ne znam a profesoru se zivo fucka, a to pita i iz toga pisu test. Usput, memam novaca za instrukcije.


Na primjeru matematike - roditelj koji ne zna matematiku na razini 6. razreda osnovne škole dovoljno da pomogne svom djetetu, to je iz indolencije i lijenosti. I iskustvo govori da će se masa takvih roditelja radije odreći hrane da plate instrukcije, nego pokazati toliko volje da savladaju to trivijalno gradivo i pomognu svom djetetu.
20.01.2017 | 13:21
A što s djecom nezposlenih ili roditelja koji nemaju neke škole?
Točno je što si napisao, važna je ocjena a ne znanje. Ne zato jer to podržavam, već je to obrazac ponašanja.
Djecu loše nauče, daju/poklone ocjene, dolaze u srednju školu gdje opet znanje nije nešto na cijeni, već samo matura, kako bi eventualno upisali fakultet. Kad završe nekako fakultet, vraćaju se u školu (neki) i opet ispočetka. Negativna selekcija.

Da li učeniku petog razreda treba znati što je estuarij (nemojte pitati Google)?

Je li znate da većina djece u osnovnoj školu ne znaju napraviti kolut naprijed? Za kolut natrag ne treba ni govoriti!

Kurikul treba spaliti do temelja i napraviti potpuno novi.
20.01.2017 | 14:49
zabac kaže:
A što s djecom nezposlenih ili roditelja koji nemaju neke škole?


Kakve škole trebaš imati za savladati gradivo osnovne škole? Trebaš imati osnovnu školu. Trivium, što bi rekli stari Rimljani. Zato se i kaže da je nešto - trivijalno. Jer je na razini osnovne škole.

Svaki roditelj koji ima čak i samo osnovnu školu, ali i volju da pomogne svom djetetu u osnovnoj školi, to može. Ali ih je ogromna većina indolentna. Sjede u fotelji, prate rezultate na teletekstu i gledaju u svoj listić od kladionice. I svi su im drugi krivi što im djeca izrastaju u repliku njih samih.

Dolazio je mojoj supruzi jedan dečko, srednjoškolac. Prometna škola, trogodišnja, za vozača, a morao je iz matematike učiti logaritme, trigonometriju i kojekakve piz... koje jednom profesionalnom vozaču nikad neće trebati. E, to je pravi primjer gluposti ovog sustava. A ne osnovna škola. Sve ono što mu je u njegovoj struci od matematike trebalo, naučio je dobro, bez instrukcija, a pomagala mu je njegova majka, koja ima samo osnovnu školu, i još je Albanka pa ima donekle i jezičnih problema s tekstom u knjigama. Nije joj palo na pamet da traži okolo instrukcije da ga netko drugi nauči razlomke, račun smjese i sličnost trokuta.

Osim vrlo teške bolesti i egzistencijalno kritične životne situacije (a takvih je primjera vrlo malo), nema opravdanja za roditelje koji do te mjere nemaju volje da se bave vlastitom djecom da im u osnovnoj školi treba plaćeni instruktor. To bi trebalo biti kazneno djelo.

Točno je što si napisao, važna je ocjena a ne znanje. Ne zato jer to podržavam, već je to obrazac ponašanja.


Točno. To je obrazac ponašanja kojeg je nametnula plitka i prizemna masovna mediokritetska kultura i njen nakaradni sustav vrijednosti. I to nisu skrivili nastavnici u školama (čak ni oni koji su lijeni i nezainteresirani), nego društvo u cjelini, a roditelji na prvom mjestu.

Da li učeniku petog razreda treba znati što je estuarij (nemojte pitati Google)?


Ne treba mi Google. Estuarij je lijevkasti tip ušća rijeke u more, dubok u sredini. Npr. Temza, Loire ili Amazona imaju estuarij. Za razliku od delte, koja je plavni, često močvarni tip ušća gdje rijeka utječe u more kroz veliki broj rukavaca. Npr. Dunav, Po, Nil...

Treba li učeniku petog razreda znati razlomke? Treba li mu znati engleski? Treba li mu znati priče iz Starog zavjeta? A razliku između jednodomnih i dvodomnih biljaka? Ili činjenicu da je prije 500 godina bila normalna praksa spaliti ženu na lomači ako je slučajno preživjela kugu ili koleru, a prije 100 zatvoriti je u samostan ako se nije htjela udati za ženika kojeg joj je otac odabrao?

Pazi... Zapravo učeniku petog razreda ne treba NIŠTA znati. Zar ne? Sve što djeca u osnovnoj školi uče je potencijalno beskorisno. Pa onda najbolje da ne uče ništa. Je li tako?
20.01.2017 | 16:04
Tu se ne slazem. Trebaju znati ali dosta reducirano. Hrvatski i matematika, a kasnije i fizika su br. 1, idu strani jezici, zatim tjelesna, likovna i donekle glazbena kultura, mozda i tehnicki, ostali predmeti po 1 sata tjedno.
Kad je tebi trebalo da prepoznas estuarij?
Profesor geografije to ionako savladava na fakultetu.
20.01.2017 | 16:18
Ja ću samo reći, ko nastavnik matematike i u osnovnoj i u srednjoj školi, da što manje od djece tražimo to ćemo manje i dobiti.

Argumentacija: "šta će to meni trebati u životu?" je potpuno pogrešna i na takva pitanja uredno odgovaram: "trebat će ti točno onoliko koliko budeš htio/htjela" jer ako se namjeravaš u životu zadovoljiti poslom blagajnice ili fizičkog radnika, onda ti realno ne treba skoro pa ništa. Ako pak poželiš raditi neke složenije poslove, koje manje ljudi zna raditi sukladno čemu su ti isti poslovi bolje plaćeni, trebat će ti još i više od onoga što ti škola nudi.

Apsolutno je nemoguće predvidjeti što će neko dijete postati u životu i stoga bi bilo krajnje neodgovorno svesti školu na igraonicu pa da nastavnici djecu čuvaju tek tako da nisu na ulici. Ono što svakako podržavam jest reorganizacija sustava na način da se vrednuje kritičko mišljenje i pristup problemu iz više smjerova a.k.a. thinking outside the box.

Šta mi znači da petaš zna zbrojiti 4-5 brojeva, ako ne zna zbrojiti mjesečne račune za komunalije? Šta mi znači da sedmaš zna definiciju postotka, ako ne može u dućanu izračunati što to znači sniženje od 30%? Da se mene pita, izbacio bih sve zadatke koji nisu "s riječima". Samo i jedino njih bi ostavio. Pročitaj tekst, uoči bitno, postavi problem, napadni problem, riješi problem.
20.01.2017 | 18:12
Ajmo ovako:
Što je čovjek/žena samo sa srednjom školom?
Kako on/ona može kvalitetno konkurirati na tržištu rada?
Da li je meni doro poznavanje geografije pomoglo da završim ETF?
Više geografu koristi matematika umjesto srednjoškolske geografije nego matematičaru srednjoškolska geografija.

Odgovorite:

Kako treba baciti jaje na beton da se ne razbije?
20.01.2017 | 18:34
Aj što ste se raspričali umjesto da odriješite kesu.
20.01.2017 | 18:59
Taj dio je odavno obavljen, što se mene tiče.
Da sad ne quotam cijeli post samo da bi ispod napisao da se slažem, slažem se s cijelim John_ST-ovim postom.

Žabac, tvoj je pogled sasvim subjektivan (vezano za to što jest, a što nije potrebno učiti). Ti smatraš da su matematika i hrvatski važni, a kasnije fizika. Matematika je svakako najviše zastupljena u satnici, mislim da oko toga nema spora. A u vezi hrvatskog bi ti se mnogi usprotivili i ustvrdili da je satnica materinjeg jezika prevelika u odnosu na potrebu za tim znanjem u životu. Jer - realno - danas svi masovno iskazuju popriličnu nepismenost, pa i, vrlo često, novinari u najzastupljenijim medijima. Očito je poznavanje vlastitog jezika precijenjeno jer, ne samo da smo i dalje svi živi i zdravi, nego i nikome posao ne pati radi toga što je nepismen. Moj sin je na najboljem putu da ode odavde čim maturira i da se vraća turistički, ako i tako. Što će njemu hrvatski?

Ja bi se mogao žaliti da u osnovnoj školi manjka praktične nastave. Domaćinstva i tehničkog odgoja (ovog prvog nema više uopće, a ovo drugo je svedeno na takvu parodiju da bi bilo bolje i to ukinuti), a o tome da je informatika još uvijek izborni predmet, da i ne počinjemo. Ljudi koji rade u turizmu bi ti mahom rekli da treba PUNO PUNO više stranih jezika, povijesti i zemljopisa. A turizam je naša najjača privredna grana (jedina zdrava, usudio bih se reći). Medicinari bi rekli da je previše matematike (jer to što njima treba matematike nauči se do 6. osnovne), a da treba više biologije i kemije. Profesionalni sportaši bi rekli da je sve to bez veze i nepotrebno i da treba samo 30 sati tjedno tjelesnog. I tako dalje...
20.01.2017 | 19:38
Riba kaže:
Odličan projekt. ja sam podržao. Tužno je jedino što na ovaj način moramo financirati nešto tšo bi država trebala činiti, s druge strane barem na taj način očigledno ide.

Uplaćene iznose za ovu kampanju bi svi trebali dobiti natrag od države kao povrat poreza.


Ovo je super ideja! Treba progurati ideju kod nekog novinara da od toga napravi priču i prijedlog za Sabor!
20.01.2017 | 21:25
Novinr neka napravi priču makar bio polupismen.

Danci imaju 9 sti danskoga tjedno i mislim da su ponosni na to. Kod nas bi valjda trebalo srpski uvesti.

@smayo, i baš zato što biolog misli da treba imati puno sati biologije naše je školstvo u komi.

To znaći da ni hrvatski nema smisla jer "..danas svi masovno iskazuju popriličnu nepismenost.." (badava uće), živjeti se može jer "...ne samo da smo i dalje svi živi i zdravi, nego i nikome posao ne pati radi toga što je nepismen..." (za zemlju radnika i seljaka i nije potrebno drugačije). Neki su predlagali ukidanje pisanih slova!!
Polupismen narod, neobrazovan narod, pogodan je za manipulacije (što e dešava), a i kroz medije se vidi na što se sve narod da najebati. Zgodan mi je Solomon Asch i konformizam: Nevjerovanje laži.
Žašto je tome tako, ne znam, ali to dobro opisuje teorija pet majmuna (srbi bi rekli: "Ne talasaj.")

Ako se odreknemo hrvatskog jezika, možemo se komotno odreći i Hrvatske i sve to pokloniti nekome!
20.01.2017 | 21:29
Živio u kanalizaciji mali crv…
Živio i pojma nije imao da neki žive i drugačije…
Jednog dana, nađe on neke stare novine…
Počne čitati, čitati, čitati…
Pa, zaprepašteno upita tatu:
– ”Tata, je li točno da ima crva koji žive u jabukama…?!”
-“Točno je, sine…”, odgovara tata…
-“A, je li točno da neki crvi žive i u mesu…?”
-“I to je točno, pile tatino…”
-“A, ima ih i u salami…!”
-“Ima djete moje, ima…”
-“Pa, zašto mi onda živimo u ovim govnima…?!”
-“Zato sine, što je ovo naša domovina…!”
20.01.2017 | 21:38
smayoo kaže:
Taj dio je odavno obavljen, što se mene tiče.
Domaćinstva i tehničkog odgoja (ovog prvog nema više uopće, a ovo drugo je svedeno na takvu parodiju da bi bilo bolje i to ukinuti), a o tome da je informatika još uvijek izborni predmet, da i ne počinjemo.



Domaćinstvo bi svakkao trebalo uvesti, i to u praktičnoj primjeni. Sramota je koliko ljudi nezna skuhat jaje. A kamoli malo ozbiljniju večeru. A svi se nešto prave pametni, a neznaju se ni nahranit.

Tu informatiku skroz treba promijeniti, ne samo da je samo izborni, nego se na izbornom predmetu samo igrice igraju. To pod hitno treba promijeniti, jer velika većina mojih vršnjaka (da, mojih vršnjaka) ne zna izgooglat neki problem i sam ga riješiti.
21.01.2017 | 00:09
zabac kaže:
@smayo, i baš zato što biolog misli da treba imati puno sati biologije naše je školstvo u komi.


Nisam ja napisao "biolog misli", nego "medicinar misli". Ako smatraš da je medicina nebitna i da se djeci u osnovnoj školi ne treba približiti biologiju i kemiju u dovoljnoj mjeri da oni koji su za to talentirani i zainteresirani to u sebi prepoznaju, samo zato što TEBE ne zanima biologija i kemija, ti si onda, dragi kolega, u posvemašnjoj zabludi oko toga što je i čemu služi osnovna škola.

To znaći da ni hrvatski nema smisla jer "..danas svi masovno iskazuju popriličnu nepismenost.." (badava uće),


Nadam se da mi se nećeš sad uvrijediti, ali, kad smo već kod hrvatskog, nije "znaći", nego "znači" i nije "uće", nego "uče".

živjeti se može jer "...ne samo da smo i dalje svi živi i zdravi, nego i nikome posao ne pati radi toga što je nepismen..." (za zemlju radnika i seljaka i nije potrebno drugačije).


Gle, evo i ti imaš malo problema s pravopisom (koje danas kompjuter ionako sam rješava, samo ako mu to zadaš) pa to ne znači da ne valjaš kao inženjer, zar ne?

Neki su predlagali ukidanje pisanih slova!!


Pa ajde, kad si već to potegao, daj da čujem koja je stvarna FUNKCIONALNA vrijednost pisanih slova u današnje vrijeme? Na stranu sad tradiciju i kulturu. Daj da čujem koja je FUNKCIONALNA vrijednost.

Vjerojatno zato što imaju neusporedivo kompliciranije pismo od nas, Kinezi su morali odustati od poučavanja djece kaligrafiji (krasopisu) ako su uopće željeli razmišljati o stopi pismenosti većoj od 20%. Mi koristimo latinično pismo pa nismo ni blizu takvog problema, ali u današnje vrijeme stvarna funkcionalna vrijednost pisanih slova jako brzo nestaje. Među mojim studentima nema više od 5% onih koji imaju čitak, izrađen rukopis. Naravno, jer skoro više uopće niti ne pišu olovkom po papiru. Preko 90% svih bilježaka tipkaju. Jer je brže i jer im tehnologija to omogućava.

Da se razumijemo - meni OSOBNO, pisanje rukom je i dalje bitan dio profesionalnog rada i života. Ali činjenica je da je to vještina kojoj se vrijednost u današnjem društvu ubrzano topi. Za 20 godina će to biti podjednako zastarjelo kao da danas vidiš nekog da koristi pero, tintarnicu i bugačicu. I ima one crne navlake za podlaktice, da ne zamrlja bijele rukave od košulje.

Polupismen narod, neobrazovan narod, pogodan je za manipulacije (što e dešava), a i kroz medije se vidi na što se sve narod da najebati.


S tim se potpuno slažem. Ali od vlastite gluposti te nitko ne može spasiti. Taj polupismeni neobrazovani narod to *ŽELI*. Njima je tako *LIJEPO* i oni ne žele da ih (ili njihovu djecu) educiraš. Oni samo žele da im djeca dobiju petice koje nisu zaslužene jer misle da se do boljeg posla i puno novaca dolazi tako da dobiješ papir na kojem piše da si bacc.ing. suhomesnatih proizvoda i francuske književnosti, diplomirao na Veleučilištu u Špišić Bukovici.

Ako se odreknemo hrvatskog jezika, možemo se komotno odreći i Hrvatske i sve to pokloniti nekome!


Pobrkao si glagolska vremena i redoslijed radnji. Hrvatske smo se VEĆ odrekli i sve smo to VEĆ poklonili. Odnosno budzašto prodali.

A ovo s crvima - to si sam sebi replicirao valjda?
21.01.2017 | 06:18
Na istu stvar gledamo s dva razlićita kuta. Meni Hrvatska ipak nešto znači.
21.01.2017 | 06:21
zabac kaže:
Ako se odreknemo hrvatskog jezika, možemo se komotno odreći i Hrvatske i sve to pokloniti nekome!


Nismo li to već odavno učinili, jezik je ostao samo kao atavizam iz prošlosti?
21.01.2017 | 06:29
Dok je želja za materjalim veća od želje za vlastitim identitetom, tada se država može prodati za mali novac.
Ovdje je ipak nekome stalo do Hrvatske.
21.01.2017 | 06:45
zabac kaže:
Ovdje je ipak nekome stalo do Hrvatske.


Nisam htio da mi dijete skida svece s neba jer sam mu uništio budućnost zato jer je meni stalo do Hrvatske. Ova rasprava i tako nikamo ne vodi, svatko od nas ima svoje stavove koji su nastali na vlastitim iskustvima, i pre stari smo (ili je prekasno) da bi ih sada značajno mijenjali.

Dok sam bio mladi idealist stalo mi je do Hrvatske kao države, ali *vrlo brzo* sam naučio lekciju, i sada mi je stalo do sjajnih ljudi koje poznajem i koji tamo žive i do atraktivnih građevinskih parcela na administrativnom području Hrvatske države. U konačnici, to je sve opipljivo što čini neku državu, ostalo su samo pojavnosti nečijih privatnih interesa.

Over & out.
21.01.2017 | 06:59
Točno, ali se pomiriti s time kao smo: "Nismo li to već odavno učinili, jezik je ostao samo kao atavizam iz prošlosti?".
Ja poštujem volju svakoga da radi sa sobom što mu je volja. Da ode iz Hrvatske, radi i zarađuje gdje god želi i koliko želi, ali se ne bi trebao pomiriti s time i odreći se jezika, kulture, obićaja.
21.01.2017 | 10:29
John_ST je sve lijepo napisao. Ja također radim u srednjoj školi (prof. informatike). Bio sam na Bakićevom predavanju na DORS/CLUC konferenciji kada je prezentirao inicijativu i ovo sada je super!

Zamislite što bi se sve moglo napraviti kada bi još lovu koja ide MS-u preusmjerili u neke korisnije stvari.

Inače, za zanimanje ekonomist je stručni tim (većinom ekonomisti) prije nekoliko godina u sklopu promjene kurikuluma zanimanja odlučio skresati informatiku u korist nekih drugih stručnih predmeta (poslovne komunikacije i sl.). Prije promjena imali smo informatiku od 1.-3. razreda i izbornu kroz sve 4 godine školovanja. Sada imamo samo u redovnu informatiku u prvom i drugom razredu.
A ekonomista već ima na lopate...

Spomenuti ću i to da su nas prebacili u strukovne predmete pa bi se ja eto trebao ići usavršavati na seminare za ekonomiste
Uglavnom nonsense.

Ukoliko učenik upiše vjeronauk kao izborni predmet (nemam ništa protiv toga, tko voli,...) kroz školovanje će imati duplo više sati vjeronauka nego informatike
02.10.2018 | 22:23
Godinu i pol nakon, koji su dojmovi? Jel projekt uspio? Pogotovo me zanima mišljenje ekipe kaj radi u školi.
02.10.2018 | 23:07
U školama imaš manjinu ekipe koja ovo rado i zainteresirano gura i podržava i većinu koja indolentno ignorira i ne pada im na pamet da se uče nečem novom. Jer nisu oni u školama zato da našu djecu nešto nauče, nego zato da dobiju plaću i dočekaju penziju.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 48 minuta
  • Kloba: Na Bačvicama, sorry
  • Kloba: Sjećam se. Spavali su u onom hotelu na Žnjanu. I ja sam tamo noćio jednom. Jako dobar hotel. Ko jučer da je bilo. Kako je Laušević rekao "Godine prođe, dan nikako". :)
  • drlovric: Prvi i zadnji put sam HR reprezentaciju gledao na Poljudu protiv Brazila. Davno je to bilo.
  • Kloba: I zaključno da se i ja priljučim - samo da se nešto novo i zanimljivo događa! :D
  • Kloba: Ma što se atmosfere tiče, nema do Poljuda. Još samo da nisu u svađi s HNS-om, svaka reprezentacija tamo se smrzne kada dođe. Samo šta ćeš kada kafići u koju zalaze Torcidaši otvoreno stavljaju znakove "ne poslužujemo osobe koje su došle gledati reprezentaciju". U tom stilu. Ne vole HNS nikako.
  • Kloba: Evo link [link]
  • Kloba: drlovric, pa spomenuo sam to ako ti je promaklo. Točnije, zacrtali su si da za 112. rođendan Hajduka (11. 02. 2023.) dosegnu probjku od 112 tisuća članova. A kako su ranije stigli sa 60 preko sto, nije bilo nerealno to očekivati. A po podacima za 2022., ako ne griješim, Real je imao 120 tisuća članova
  • drlovric: Ma nema veze, samo nek se nesto desava :D
  • cariblanco: Badava će trčati bili i plavi, kad će bijeli biti prvi ;)
  • drlovric: Poljud bi bio pun da je i duplo veci. Ne postoji na daleko losiji klub sa lojalnijim navijacima :)
  • drlovric: @Kloba: Hajduk ima 100 K clanova. Neki dan su pustili ulaznice u prodaju. Otvorio sam na 3 racunala, 7 browsera, logirao se u svaki (kao clan) da uspijem ugrabiit ulaznicu. I nisam uspio. Srecom je brat raido istu stvar u Njemackoj, pa nam je kupio on. Za 2h rasprodat stadion, serrver padao......lista cekanja po sat i po da udjes u sucelje da bi kupio kartu. I to sve ako si clan. Ostali nisu mogli
  • Kloba: Aha, hvala ti na informaciji!
  • Borisone: Ako imaš i LAN i WIFi aktivan na Mac-u, prioritet ti je po defaultu da promet ide prvo po LAN-u.
  • Borisone: To ti je propusnost WiFi-a usko grlo.
  • Kloba: Što se brzine neta tiče, kada laptop spojim LAN-om na ruter, iako mi je u postavkama i dalje Wi-Fi mreža kao opcija spajanja - brzina je 950 Mbps. Kada iskopčam LAN kabel, doslovno deset sekundi nakon ovog rezultata - brzina padne na 200 do 300 Mbps-a. Nije nam jasno! :D
  • Kloba: A Hajduk je ipak najtrofejniji i najstariji hrvatski klub. Bio bi red da se i oni vrate na staze stare slave. Zanimljivost mi je da imaju registriranih navijača više od 110 tisuća, u rangu Real Madrida. Respect, u svakom slučaju. :)
  • Kloba: Štose nogometa tiče, nisam pratio HNL osim u tekstovima pa ne znam tko je više zaslužio ove godine. Rijeka ili Hajduk. Ako je Rijeka dala više, neka bude Rijeka. Zarad one krađe kada ih je Gračan trenirao, ako se dobro sjećam.
  • Kloba: Star možda godinu dana, refurbished kupljen od A1.
  • Kloba: Mobitel je iPhone SE 2022.
  • Kloba: Ljudi, imam pitanje u vezi brzine interneta. Kako sada imam gigabit download u teoriji, u praksi mi je to na laptopu oko 940 Mbps. No na mobu, koji je spojen na isti Wi-Fi (5G) ne pokazuje više od 450 Mpbs download. Ima li neki razlog tomu?
  • cariblanco: I ja kao Dinavovac, bi Volvo da Rijeka osvoji naslov, jer je to zaslužila
  • drlovric: Dinamo j ezapoceo kao drzavni projekt, da se podigne nacionalna svijest u novonastaloj drzavi. Kasnije je prepusten kriminalnoj skupini na upravljanje, koja je radi osobnih interesa obesmislila cijelu ligu. Srecom ta vremena su iza nas. Mislim da je ove godine Rijeka najvise zasluzila da bude prvak, jer igraju najbolji nogomet.
  • Kloba: Iskreno, radi dobrobiti hrvatskog klupskog nogometa, htio bih da ili Hajduk ili Rijeka ili Osijek osvoje ovu sezonu. Da se stvori nova velika četvorka u ovoj maloj zemlji.
  • Kloba: Pa valjda ćeš ove godine slaviti. Dugo niste bili ovako blizu. ;)
  • drlovric: Za Hajduk. Zato sam ovako mlad i pogubio zivce :D
  • cariblanco: za koga navijaš...naše ;)
  • drlovric: Za vikend sam u Splitu. Ostajem par dana. Ako neko od Jabucara dolszi gledati najveci nogometni derbi u Hrvata, tu sam za pice, kavu, rucak…
  • smayoo: Nažalost, je... :(
  • Djuro genijalac: [link]
  • Djuro genijalac: Kaj je umrla Slađana Milošević?
  • smayoo: RIP Slađana Milošević :(
  • Yonkis: [link] iPhone prodan na aukciji za 130.000 dolara
  • Yonkis: macOS Sonoma 14.4.1: fixes USB hubs connected to external displays may not be recognized; Apps that include Java may quit unexpectedly
  • Soffoklo: Fora. Creating a Macintosh-inspired Mac Studio iPad dock. [link]
  • abajo: Kloba: [link]
  • Kloba: Ekipa, može li me neko upititi n stranicu da si skinem macOS Catalina kako bih nanovo reinstalirao komjuter? Taj OS mi je najnovji koji ovaj moj Retina iz 2013. može "progutati". Kako se svi razumijete u ove stvari više od mene, bio bih zahvalan!
  • cariblanco: Na kraju sam skužio koliko je sati, po svitanju...ono fakat čudno ?
  • cariblanco: Istina je da Paragvaj mjenja vrijeme koji je blizu, ali ja imam Argentinski sim :D
  • cariblanco: Sad na mobu s našim sim_om je 7.25 a na mobu s Argentinskim sim_om je 8.25 ! S tim da Argentina nema promjenu verbena ?
  • cariblanco: Jurors imam dilemma, koliko je sati ? koliko mi je poznato mi nismo premjenili vrijeme, mjenjamo ga sljedeći vikend
  • Zdravac: MKBHD pratim i ja, ok je lik, realno recenzira, ne sipa hvalospjeve
  • Kloba: Ma bez daljnjeg. Čovjek si je osigurao egzistenciju, pa i vrlo luksuzan stil života već sada. Ima video u kojem pokazuje svoj studio, linkao sam ga tu svojevremeno. Ma preludo. A tek onaj Mr. Beast? Taj živi u studiu. Opsjednut YT-om.
  • drlovric: Zaradio j eon puno vise na otm videu. Pogledaj samo broj pregleda :)
  • Kloba: NIsam ni ja znao. A šta ćeš, cijena napretka. Za šta je dao 40 somova, sliku CD-a i iTunesa... :)
  • Yonkis: Kloba, što nisi odmah rekao kako je završio unboxing i aktiviranje iPhonea :)
  • Kloba: MKBHD kupio originalni, nikada otvoreni first gen iPhone na aukciji u Chicagu za 32 tisuće dolara. Sa dostavom, porezima, i dodacima na sve ispalo ga je 40 tisuća. Video je tu: [link]
  • Yonkis: [link] - Justice Department sues Apple, alleging it illegally monopolized the smartphone market
  • Kloba: I ja brže na net, nađem video naslova 7 Ways To Fix PS5 Error Code CE-117773-6 :) I prvi "way2 mi pomogne, skužim da je do njih
  • Kloba: Uglavnom, kada sam htio skinuti save sa clouda PS Plua za Horizon 2, javi mi grešku Error Code CE-117773-6
  • Kloba: EON Premium sam uzeo, ne vjerujem koje sve kanale imam. Ruske, Ukrajinske, pa klasika CNN, BBC, Sky, ovo ono. Ali i puno iz regije

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.34 Seconds

Provided by iJoomla SEO