Kupnja preko interneta - iznosi, carine, PDV
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kupnja preko interneta - iznosi, carine, PDV


03.11.2014 | 16:36
@smayoo, ovdje ima oprečnih mišljenja i iskustava. Nekome su naplatili nešto za manju vrijednost, dok drugima nisu naplatili ništa za veću vrijednost.
Problem je carina koja nije dosljedna i stvara pomutnju.
03.11.2014 | 17:47
havdic kaže:
isto kao da se vraćam iz Pariza i zaustavi me carina da platim PDV na kartu koju sam kupio na CDG-u od kompanije AIR France


Nije baš isto. Ako je trošak pakiranja i dostave naplaćen na računu kojeg si platio za taj proizvod, onda je podložan plaćanju PDV. Vrlo jednostavno. Ako često i puno uvoziš (zaključujem to po tome što si očito radio uvoz vrijednosti preko 1000 EUR jer ti je trebao onaj carinski broj kao fizičkoj osobi), onda sklopi ugovor s nekom kurirskom službom (EMS, TNT, FedEx...) pa kod naručivanja inzistiraj da će tvoju robu doći preuzeti tvoj dostavljač. Pa na fakturi neće pisati trošak pakiranja i slanja, nego ćeš to plaćati svom kuriru po posebnoj fakturi. Ali sumnjam da će te to izaći jeftinije.
03.11.2014 | 17:49
zabac kaže:
@smayoo, ovdje ima oprečnih mišljenja i iskustava. Nekome su naplatili nešto za manju vrijednost, dok drugima nisu naplatili ništa za veću vrijednost.
Problem je carina koja nije dosljedna i stvara pomutnju.


Meni samom su jednom pristojbu naplatili, a drugi put nisu. Ali NIKAD nisu NIKOM naplatili CARINU na ELEKTRONIKU. Kužiš? Kad netko pita - da li se plaća CARINA na robu naručenu na OWC - odgovor je NE. Čemu filozofija? Ne plaća se carina, plaća se PDV.
03.11.2014 | 17:54
havdic kaže:
Mene najviše ljuti naplaćivanje PDV-a na transport... Po kojem zakonu oni oporezuju uslugu koju sam ja platio nekom stranom davatelju usluge, u ovom slučaju transporta. U par navrata sam se svađao s njima po tom pitanju, ali oni se drže svoje glupe filozofije, bez konkretnog odgovora

Da, zvuci jako glupo ALI pdv ide na ukupnu vrijednost robe a u nju ulazi i transport bez kojeg ta roba nebi ni dosla u Hr
Nije da ih branim ali to je tako i kada razmislis zapravo i ima logike.
04.11.2014 | 16:32
Glede troškova, sorry, ali ja sam platio prijevoz, prijevoz je odvojen od vrijednoati robe. To što su oni to tako složili u zakon, svjesno, da uzmu više para je podmuklo.

EORI - obavezan je i za mnogo manje cifre, sad se ne sjećam koliko je bilo, ali sigurno i cca 100$

Dakle, ako želiš primiti robu odmah otvori si EORI broj, trebat će ti kad tad.

Sigurno će trebati ako ide preko DHL, FedEx i sličnih, a preko obične pošte - možda.

S druge strane, ne usudim se nešto skupo slati običnom poštom bez trackinga i dokaza o primitku...
04.11.2014 | 16:45
Nebrojeno sam puta kupio nešto skuplje od $100 i nikad mi nije trebao EORI. Evo, sad prvi put od tebe čujem za to.
NIKAD ne koristim DHL, FedEx i sl. dostavu jer su lihvari i gulikože i naplaćuju zrak. Ne kužim zašto ti je država "podmukla" što naplaćuje PDV na trošak dostave, a DHL ti nije "podmukao" što naplaćuje uslugu "uvoza" koja košta više nego su naplatili transport robe do odredišta, a koja se svodi na to da isprintaju dva papira?

Uvijek naručujem slanje običnom poštanskom uslugom, a kad je skuplja roba u pitanju, sam prodavatelj naplaćuje i koristi klasičnu preporučenu (vrijednosnu) pošiljku, ali običnom poštanskom službom.
  • num
  • Korisnik
  • 3
04.11.2014 | 16:56
EORI je potreban tek otkada smo u EU, i to samo za narudžbe koje dolaze iz zemlje koja nije u EU.

Za narudžbe iz EU ne trebaš ništa dodatno platiti, roba dođe kao da je poslana iz HR.
No prodavač u cijenu odmah uračuna ino PDV zemlje iz koje naručuješ (osim ako kupuješ od fizičke osobe, npr. preko eBay - tada ne plaćaš PDV nigdje).
04.11.2014 | 16:59
num kaže:
EORI je potreban tek otkada smo u EU, i to samo za narudžbe koje dolaze iz zemlje koja nije u EU.

Za narudžbe iz EU ne trebaš ništa dodatno platiti, roba dođe kao da je poslana iz HR.
No prodavač u cijenu odmah uračuna ino PDV zemlje iz koje naručuješ (osim ako kupuješ od fizičke osobe, npr. preko eBay - tada ne plaćaš PDV nigdje).

Bez brige, platit ćeš PDV negdje.
04.11.2014 | 17:06
num kaže:
EORI je potreban tek otkada smo u EU, i to samo za narudžbe koje dolaze iz zemlje koja nije u EU.


Ok... ali sam ja u zadnjih godinu i pol dana iz USA i Kine s ebaya naručila stvarno brdo stvari.

Jest da su sve mali iznosi, većinom ispod 22eur, ponekad iznad. Ali nikakav EORI me nisu tražili, nikad. Valjda bi se barem jednom zalomilo da je to potrebno apsolutno za sve pošiljke od izvan EU.

Po onome što sam jučer pročitala na webu od carine, moj zaključak je da je EORI je obavezan za pravne subjekte, a za fizičke ako uvoze nešto u vrijednosti preko 1000 eura. Možda sam u krivu, ne znam. Nije eksplicino tako napisano.
  • num
  • Korisnik
  • 3
04.11.2014 | 17:10
iAnte kaže:
num kaže:
EORI je potreban tek otkada smo u EU, i to samo za narudžbe koje dolaze iz zemlje koja nije u EU.

Za narudžbe iz EU ne trebaš ništa dodatno platiti, roba dođe kao da je poslana iz HR.
No prodavač u cijenu odmah uračuna ino PDV zemlje iz koje naručuješ (osim ako kupuješ od fizičke osobe, npr. preko eBay - tada ne plaćaš PDV nigdje).

Bez brige, platit ćeš PDV negdje.


Nećeš platiti nigdje ako kupuješ od fizičke osobe. Nigdje u EU fizičke osobe ne plaćaju PDV osim ako svoje poslovanje ne vode kao obrt koji je u sustavu PDV-a.
  • num
  • Korisnik
  • 3
04.11.2014 | 17:11
tinat kaže:
num kaže:
EORI je potreban tek otkada smo u EU, i to samo za narudžbe koje dolaze iz zemlje koja nije u EU.


Ok... ali sam ja u zadnjih godinu i pol dana iz USA i Kine s ebaya naručila stvarno brdo stvari.

Jest da su sve mali iznosi, većinom ispod 22eur, ponekad iznad. Ali nikakav EORI me nisu tražili, nikad. Valjda bi se barem jednom zalomilo da je to potrebno apsolutno za sve pošiljke od izvan EU.

Po onome što sam jučer pročitala na webu od carine, moj zaključak je da je EORI je obavezan za pravne subjekte, a za fizičke ako uvoze nešto u vrijednosti preko 1000 eura. Možda sam u krivu, ne znam. Nije eksplicino tako napisano.


Meni je trebao za >2000kn.
04.11.2014 | 17:13
smayoo kaže:
Nebrojeno sam puta kupio nešto skuplje od $100 i nikad mi nije trebao EORI. Evo, sad prvi put od tebe čujem za to.


To je sad po novome. EU spika. Roba naručena sa OWC i FixIt između ostaloga.

NIKAD ne koristim DHL, FedEx i sl. dostavu jer su lihvari i gulikože i naplaćuju zrak. Ne kužim zašto ti je država "podmukla" što naplaćuje PDV na trošak dostave, a DHL ti nije "podmukao" što naplaćuje uslugu "uvoza" koja košta više nego su naplatili transport robe do odredišta, a koja se svodi na to da isprintaju dva papira?


Potpuno se slažem s tobom da su obični lopovi i gulikože kojima je država odobrila takav način poslovanja. iskreno ne vjerujem da FedEx npr u Njemačkoj nešto posebno naplati primatelju, nakon što je on već platio cijenu transporta... Ali tako je kod nas, a kad se radi o RAMu od 200$ nije mi svejedno slat ga običnom poštom.

Uvijek naručujem slanje običnom poštanskom uslugom, a kad je skuplja roba u pitanju, sam prodavatelj naplaćuje i koristi klasičnu preporučenu (vrijednosnu) pošiljku, ali običnom poštanskom službom.


Kada ima opcija za to, super, no nema uvijek. Nažalost.
Nekad je i vrijeme presudno

A EORI sam baš naglasio jer je roba izvan EU, i ako je naručila sa dostavnom službom, oni će ostaviti da leži kod njih dok ne dobiju taj broj. A proces zna potrajati. A onda se zbraja ležarina
04.11.2014 | 17:17
num kaže:
Ok... ali sam ja u zadnjih godinu i pol dana iz USA i Kine s ebaya naručila stvarno brdo stvari.

Jest da su sve mali iznosi, većinom ispod 22eur, ponekad iznad. Ali nikakav EORI me nisu tražili, nikad. Valjda bi se barem jednom zalomilo da je to potrebno apsolutno za sve pošiljke od izvan EU.

Po onome što sam jučer pročitala na webu od carine, moj zaključak je da je EORI je obavezan za pravne subjekte, a za fizičke ako uvoze nešto u vrijednosti preko 1000 eura. Možda sam u krivu, ne znam. Nije eksplicino tako napisano.


Meni je trebao za >2000kn.[/quote]


Konkretno je - sve iznad 22E se zadržava na carini.
Nema veze jel fizička ili pravna osoba.
Ako ide kurirskom službom, 100% će zadržati, ako ide redovnom poštom, kako kada.
04.11.2014 | 17:24
Ja sam narucivo nesto iz Kine za firmu, ukupno je bilo 180euro. Islo je preko DHL-a. Trazili su me EORI broj, jel po novom zakonu kod uvoza iz trece zemlje u EU, taj broj sluzi za evidenciju i statistiku. Otiso sam ujutro na carinarnicu u Jankomir i zamlio sam da mi posalju mailom. Dobio sam ga u roku 4 sata.
04.11.2014 | 20:03
num kaže:

Meni je trebao za >2000kn.


znači više od 2000 kuna... a manje od 1000 eura?

i bilo je u principu iznad 150 eura, jel tako?

možda onda EORI ide samo na ono na što ide carina+pdv, a to je sve iznad 150 EURA.
04.11.2014 | 20:10
num kaže:
Nećeš platiti nigdje ako kupuješ od fizičke osobe. Nigdje u EU fizičke osobe ne plaćaju PDV osim ako svoje poslovanje ne vode kao obrt koji je u sustavu PDV-a.


Pogledaj račun iz Konzuma pa mi reci da nisi platio PDV.
  • num
  • Korisnik
  • 3
04.11.2014 | 22:03
iAnte kaže:
num kaže:
Nećeš platiti nigdje ako kupuješ od fizičke osobe. Nigdje u EU fizičke osobe ne plaćaju PDV osim ako svoje poslovanje ne vode kao obrt koji je u sustavu PDV-a.


Pogledaj račun iz Konzuma pa mi reci da nisi platio PDV.


Državi nisi platio PDV, već si platio Konzumu iznos na računu.

PDV državi uplaćuje prodavatelj (iznimka je PDV na robu uvezenu izvan EU kod koje PDV plaća kupac).
U konkretnom slučaju Konzum državi uplaćuje PDV jer je on nešto tebi prodao.
To nije iznos koji piše tebi na računu već isključivo na "dodanu vrijednost", no to je sad manje bitno (da ne ulazimo u detalje zakona o PDV-u i njegovom obračunu).

Kad netko od tebe (fizičke osobe) nešto kupi, onda ti nisi dužan državi uplatiti PDV jer za tebe (fizičku osobu) to ne vrijedi.

Jasnije?
05.11.2014 | 08:59
num kaže:

Državi nisi platio PDV, već si platio Konzumu iznos na računu.

PDV državi uplaćuje prodavatelj (iznimka je PDV na robu uvezenu izvan EU kod koje PDV plaća kupac).
U konkretnom slučaju Konzum državi uplaćuje PDV jer je on nešto tebi prodao.
To nije iznos koji piše tebi na računu već isključivo na "dodanu vrijednost", no to je sad manje bitno (da ne ulazimo u detalje zakona o PDV-u i njegovom obračunu).

Kad netko od tebe (fizičke osobe) nešto kupi, onda ti nisi dužan državi uplatiti PDV jer za tebe (fizičku osobu) to ne vrijedi.

Jasnije?


Jako zanimljivo razumijevanje ekonomije. Krivo, ali zanimljivo.

Postoji razlika između poreznog obveznika i onoga tko snosi teret plaćanja poreza. Po tvojoj logici, ako si nekome nešto platio, a taj ti nije dao račun, onda ti uopće nisi dao novac.

Ne širi poluinformacije. PDV je ili već plaćen u nekoj EU zemlji i već vam je u cijeni ili ćete ga platiti prilikom uvoza. Ali ne postoji slučaj u kojem "ne treba platiti PDV".
  • num
  • Korisnik
  • 3
05.11.2014 | 10:05
iAnte kaže:
num kaže:

Državi nisi platio PDV, već si platio Konzumu iznos na računu.

PDV državi uplaćuje prodavatelj (iznimka je PDV na robu uvezenu izvan EU kod koje PDV plaća kupac).
U konkretnom slučaju Konzum državi uplaćuje PDV jer je on nešto tebi prodao.
To nije iznos koji piše tebi na računu već isključivo na "dodanu vrijednost", no to je sad manje bitno (da ne ulazimo u detalje zakona o PDV-u i njegovom obračunu).

Kad netko od tebe (fizičke osobe) nešto kupi, onda ti nisi dužan državi uplatiti PDV jer za tebe (fizičku osobu) to ne vrijedi.

Jasnije?



Jako zanimljivo razumijevanje ekonomije. Krivo, ali zanimljivo.

Postoji razlika između poreznog obveznika i onoga tko snosi teret plaćanja poreza. Po tvojoj logici, ako si nekome nešto platio, a taj ti nije dao račun, onda ti uopće nisi dao novac.

Kad ja kao fizička osoba nešto prodam, nemam obvezu uplatiti državi PDV jer je PDV na taj proizvod već plaćen. Ne smije se duplo oporezivati.

Bez brige. Znam da su osnove ekonomije jako teške. To je prvih pet minuta predavanja ili pola stranice u javnim financijama.

Ne širi poluinformacije. PDV je ili već plaćen u nekoj EU zemlji i već vam je u cijeni ili ćete ga platiti prilikom uvoza. Ali ne postoji slučaj u kojem "ne treba platiti PDV".


Zašto je tako teško prihvatiti da nisi u pravu? Informiraj se prije nego nešto tvrdiš.

Da ponovim: kada kupuješ od fizičke osobe ne plaća se PDV. Ne plaća ga niti kupac niti prodavatelj. To vrijedi bez obzira gdje se unutar EU nalaze kupac ili prodavatelj.
Za neku robu kao što su nekretnine ili vozila se tada plaća neki drugi porez (porez na promet nekretnina, odnosno vozila), no nikad PDV.
No ako kupuješ npr. iPad nema nikakvog poreza.
05.11.2014 | 10:17
Pa zato što je već plaćen. Kako ga nema ako je već plaćen?
  • num
  • Korisnik
  • 3
05.11.2014 | 10:21
iAnte kaže:
Pa zato što je već plaćen. Kako ga nema ako je već plaćen?


Potpuno je nebitno da li je trgovinom iste robe PDV bio prethodno plačen, evo npr:

T1 = tvrtka
T2 = tvrtka2
O1 = fizička osoba1
O2 = fizička osoba2

Ako trgovina ide: T1 => T2 => O1 onda se u svakom koraku mora platiti PDV.

Ako trgovina ide: T2 => O1 => O2 onda se PDV plaća samo kada O1 kupuje od T2 jer je O1 fizička osoba i ne plaća se PDV na kupnju od fizičke osobe.
05.11.2014 | 12:13
Da, i to je zato što se radi o porezu na DODANU vrijednost. Kad jedna fizička osoba drugoj prodaje nešto, to je nešto uglavnom rabljeno (ako se ne radi o švercu i muljaži) pa se prodaje uglavnom po manjoj cijeni od one za koju je kupljeno. Dakle onda nema DODANE vrijednosti, odnosno ona je negativna pa bi i porez na DODANU vrijednost bio negativan, tj. država bi bila dužna vratiti dio poreza prodavatelju. A država to, naravno, ne želi.
18.11.2014 | 12:42
Daklem.... stiglo mi pismo od carine u četvrtak, da traže da im pošaljem račun od online kupnje. Odmah sam im poslala sve na e-mail koji su naveli. Dobila i automatski odgovor da su dokumenti zaprimljeni.

Sad je utorak. Kolko im treba da to obrade????
Nigdje ne piše nikakav rok... ništa.
Kolko inače to traje, iskustva?
18.11.2014 | 12:45
tinat kaže:
Daklem.... stiglo mi pismo od carine u četvrtak, da traže da im pošaljem račun od online kupnje. Odmah sam im poslala sve na e-mail koji su naveli. Dobila i automatski odgovor da su dokumenti zaprimljeni.

Sad je utorak. Kolko im treba da to obrade????
Nigdje ne piše nikakav rok... ništa.
Kolko inače to traje, iskustva?


Traje, uz malo sreće dobit ćeš poštom ovaj tjedan sve, s računom koji ćeš morati nadoplatiti na licu mjesta kod preuzimanja.
Treba biti strpljiv.

Ljetos mi je došlo nešto na kućnu adresu, mene naravno nije bilo, godišnji, i napisali su u roku sedam dana da se javim ili vraćaju paket. Ja se vratio nakon 12 dana, svejedno poslao sve što je trebalo na tu adresu i držao fige. Za 5 dana evo paketa, nisu ga bili stigli vratiti pošiljatelju zbog sporosti ili je fakat tamo bio netko pametan koji je pretpostavio da su godišnji i zadržao paket malo duže, nikad neću saznati.
18.11.2014 | 12:48
Na licu mjesta? Znači moram cash pripremiti za dati poštaru... hvala
24.11.2014 | 13:47
I evo rezultata!
Znači paket od OWC, iz SAD-a:

Ukupna vrijednost u US$: 174,5
Ukupna vrijednost u kunama: 1054,56 kn
Opis: kompjuterska oprema
Carina: 0,00 %
PDV 25% - 263,62 kn
Poštarina - (valjda za to kaj su mi donjeli do vrata paket?) - 30kn
za platiti poštaru na vratima: 293,62 kn

Carini je trebalo *samo* 10-tak dana da to izračuna

Ali eto. Nisam platila carinu i nisam trebala EORI.
Tako nekako sam i očekivala
29.12.2014 | 17:27
Vidim po Njuškalu masu oglasa gdje se Macbookovi, novi, zapakirani s garancijom mogu nabaviti za nekoliko tisuća kuna manje nego u dućanu, npr. Air koji dođe 8000kn ima već ispod 7000kn, dok Pro od 11 000 ima već po 8-9 tisuća.

Zna li netko u čemu je fora? Šverc-komerc, prevara ili nešto treće?
29.12.2014 | 20:43
Vjerojatno je roba bez pdv_a. Bitno ti je da provjeriš serijski broj uređaja prije kupovine, neka ti ga pošalje, pa vidi da uređaj nije ukraden. Normalno da mora biti u vakum pakiranju, pa ako su te stvari zadovoljene, možeš se odlučiti na kupnju.
29.12.2014 | 21:04
Da, vjerojatno je riječ o računalima kupljenim na neku firmu i upisanim u osnovna sredstva te firme. Kako firma ima pravo na povrat PDV, može ga prodati po cijeni nižoj od maloprodajne, ali radi se o ILEGALNOJ prodaji. Dakle, formalno, takvo računalo i dalje ostaje vlasništvo firme koja ga je kupila, upisano je u osnovna sredstva firme, trebalo bi nositi naljepnicu s inventarnim brojem. U slučaju neke rigoroznije kontrole porezne uprave, zna se dogoditi da firma mora predočiti ta osnovna sredstva, sve dok ih ne amortizira (za računala je amortizacija minimalno 2 godine).

Uglavnom, neki poduzetnici to rade iz prijateljske usluge određenim ljudima, a neki to rade na ovakav način, redovito, bilo kome, jer:

a) na taj način ilegalno izvlače neoporezovanu gotovinu iz firme (kupe računalo na firmu, legalno, kao osnovno sredstvo, dobiju povrat PDV, računalo prodaju na crno, za keš)

b) dodatno umanjuju porez na dobit koji će platiti na kraju godine time što prikazuju troškove nabave fiktivnih osnovnih sredstava

c) dodatno umanjuju porez kroz iduće dvije godine knjigovodstveno prikazujući troškove amortizacije fiktivnih osnovnih sredstava

Sve to skupa je ne jedno, nego nekoliko kaznenih djela. Kupnja takve robe je, u načelu, suučesništvo u počinjenju kaznenog djela. Nisam još čuo da je neki kupac zaista i završio na sudu zbog toga, ali sam čuo da su neki ostali bez svojih računala (i bez novca, naravno).
03.01.2015 | 21:08
Tnx na objašnjenju. Btw., ukoliko kupujem Mac s Njuškala, biloo novi ili rabljeni, na što bih sve trebao pripaziti / ranije provjeriti prije kupnje?
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 9 sati, 7 minuta
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, Sank, tino1, Anonimci (504)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.24 Seconds

Provided by iJoomla SEO