OWC SSD i Lion
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

OWC SSD i Lion


30.06.2012 | 02:06
Pozdrav,

Nadam se da necu duziti i da ce te me uspjeti razumjeti. Naime, dolaskom ML (koji bi trebao doci kroz koji tjedan) narucio sam si SSD iz OWC. 120GB 6G koji sam ugradio u MBP 8.1. Po uputama na njihovim stranicama sam ga instalirao. Sve je proslo ok. Formatirao sam ga instalirao OSX Lion 10.7.3 dode nakon sto ga skinete s recovery diska. Nakon toga sam pricekao spotlight da indexira pa sam updejtao ostatak na 10.7.4. To je sve proslo kak spada ali tu nastupa problem, naime disk je i dalje solidno brz, ali jednostavo toliko "henga" da to nije normalno. Posto sam radio fresh install, ocekivao sam puno brze brzine pokretanja safarija (4 bouncea sa SSDom), iTunes 6 bounceva. sidk utility 8 bounca. Kada pisem tekst, pojavljuju mi se beach ballovi, prebacivanje iz taba u tab traje 2-3 sekunde...

Posto mi je to bilo cudno, skinem s app storea speed test, kad ono, ne mogu ga pokrenuti jer program nema dopustenje da cita i pise po disku? To mi je bilo cudno ali ajde...

Ono sto sam pokusao je: Permissions, SMC reset, PRAM reset, OSX reinstall, SSD format, ostavio laptop upaljen par sati da se OS smiri (znam da je glupo ali sam mislio da moze pomoci). Nista od navedenih stvari nije pomoglo

Sta mislite zasto se to dogada? I koji su sljedeci koraci?


Moje videnje je da izvadim SSD i stavim u PC toranj i tamo ga lijepo formatiram pa ga opet ubacim u MBP i instaliram OSX ispocetka.

Ako imate koju pametnu ili kakvu god samo javite pa cu probati, nemre skoditi


LP
30.06.2012 | 02:44
Na koji format si ga stavio u startu?
30.06.2012 | 09:46
A jesi li ukljućio TRIM Enabler?
TRIM Enabler
30.06.2012 | 10:52
petros kaže:
Na koji format si ga stavio u startu?


Klasika, Mac OS extended journaled

Renzo kaže:
A jesi li ukljućio TRIM Enabler?
TRIM Enabler


Pa veli da se za moj disk ne smije stavljati TRIM. on to kakti sam radi i to bi ga dodatno usporilo?! Iskreno nemma pojma dal da stavim ili ne...


btw: ovo su brzine koje dobivam ... Zar ne bi trebalo to biti oko 400MB/s
DiskSpeedTest-8b8afd34d946cd206a414a3a1038ce8f.png
30.06.2012 | 11:27
Provjeri u System Profileru pod Serial-ATA koliki je Negotiated Link Speed na disku.
30.06.2012 | 11:40
Imam slican takav disk vec godinu dana. Imao sam problema sa spomenutim speed linkom na starijim SATA2 kontrolerima (Mac Mini Late 2009) gdje se je spojio brzinom 1.5Gbps sto je SATA1 standard.

Na MacPro3.1 i OSX Snow Leopard stvari izgledaju ovako:

Intel ICH10 AHCI:

Vendor: Intel
Product: ICH10 AHCI
Link Speed: 3 Gigabit
Negotiated Link Speed: 3 Gigabit
Description: AHCI Version 1.20 Supported

OWC Mercury EXTREME Pro 6G SSD:

Capacity: 120.03 GB (120,034,123,776 bytes)
Model: OWC Mercury EXTREME Pro 6G SSD
Revision: 319ABBF0
Serial Number:
Native Command Queuing: Yes
Queue Depth: 32
Removable Media: Yes
Detachable Drive: No
BSD Name: disk1
Medium Type: Solid State
TRIM Support: Yes
Bay Name: Upper
Partition Map Type: GPT (GUID Partition Table)
S.M.A.R.T. status: Verified
Volumes:
Capacity: 209.7 MB (209,715,200 bytes)
Writable: Yes
BSD Name: disk1s1
SSD:
Capacity: 119.69 GB (119,689,121,792 bytes)
Available: 85.33 GB (85,329,137,664 bytes)
Writable: Yes
File System: Journaled HFS+
BSD Name: disk1s2
Mount Point: /



Disk speed test:
DiskSpeedTest-030171c5f8b27f277884e0c8fc83a1fe.png
30.06.2012 | 11:50
Evo detaljnijeg info-a. Ukljucio sam trim support preko nekog programa, i sad zbilja nema beach ballova ali mi nije jasno zasto u OWC spominju da ne treba 3rd party trim. Nisam jos probao, ali izvadit cu SSD i formatirati ga u windowsima pa opet instalirati OSX u laptopu. Pain in the ass ali mozda je u necem drugom problem...

Intel 6 Series Chipset:

Vendor: Intel
Product: 6 Series Chipset
Link Speed: 6 Gigabit
Negotiated Link Speed: 6 Gigabit
Description: AHCI Version 1.30 Supported

OWC Mercury Electra 6G SSD:

Capacity: 120.03 GB (120,034,123,776 bytes)
Model: OWC Mercury Electra 6G SSD
Revision: 502ABBF0
Serial Number: EX6G12012E22K8944
Native Command Queuing: Yes
Queue Depth: 32
Removable Media: No
Detachable Drive: No
BSD Name: disk0
Medium Type: Solid State
TRIM Support: Yes
Partition Map Type: GPT (GUID Partition Table)
S.M.A.R.T. status: Verified
Volumes:
disk0s1:
Capacity: 209.7 MB (209,715,200 bytes)
BSD Name: disk0s1
Content: EFI
Macintosh SSD:
Capacity: 119.17 GB (119,174,365,184 bytes)
Available: 102.65 GB (102,649,143,296 bytes)
Writable: Yes
File System: Journaled HFS+
BSD Name: disk0s2
Mount Point: /
Content: Apple_HFS
Recovery HD:
Capacity: 650 MB (650,002,432 bytes)
BSD Name: disk0s3
Content: Apple_Boot
30.06.2012 | 12:09
TRIM ne bi trebao raditi razliku, a svi noviji diskovi to super rade na nivou svojeg kontrolera.

Jesi guglao imaju li drugi takav problem? Da nije fakat do neke nekompatibilnosti kontrolera?
30.06.2012 | 12:18
Koliko sam vidio jedini imam taj problem :/ Ako TRIM nema veze onda je SSD malfunctioning i vratit cu ga da ga zamjene. Samo sta je to mjesec bez SSDa jos koji put moram instalirati OSX i zezat se s tim... Nemam uopce ideju zasto ne bi radio kako spada...


Update #1: Upravo sam updejtao na 10.7.4. i TRIM se maknuo pa cu vidjeti da li ce se opet pojaviti pad performasni.

Update #2: Malo su mi sumnjivi ovi crveni kvadratici. Prije se nisu toliko cesto pojavljivali...
Screen_Shot_2012_06_30_at_12.png
30.06.2012 | 16:01
evo ja sam OWC SSD stavio prije nema ni mjesec dana. OS je 10.7.4 i nema TRIM support, tj opcija pokazuje NO, što nije ništa čudno jer za puno 3rd party SSDa je tako.

OWC s druge strane ne preporuča postavljanje TRIM 3rd party alata (na njihovom situ postoje članci i testovi od strane nezavisnih firmi) i to iz razloga što SandForce chipset sam radi kontrolu GCa na disku i nema problema da će performanse pasti čak ni ako je disk pun 99%. Resetiranje "obrisanog prostora" dakle odrađuje sam kontroler unutar SSD.

Ja sam poslušao savjet i nisam stavljao nikakav 3rd party alat za TRIM i za sada nema nikakvih problema. Kada brišem velike količine podataka (30GB+) i nakon što ispraznim trash sve se uredno evidentira u byte i nema problema sa kalkulacijom prostora (zauzetog ili slobodnog).

Jasno vidjeti ću kako se ponaša u nastavku svog rada ali za sada nemam nikakvog prigovora na rad ovog SSDa.

Također ću napomenuti da nisam radio install od nule već sam preko CCCa prebacio sve na SSD i napravio zamjenu 1 za 1 disk. Problema u radu nema niti na jednom polju.

jedini 3rd party koji sam stavio je HDDFanControl za kontrolu ventilatora (i to radi super i bez problema korištenjem SMART senzora).

Žao mi je kada ljudi imaju ovakve probleme, ali beacball nisam odavno vidio a pogotovo nakon ovog nedavnog zahvata.
30.06.2012 | 16:29
@ Zmijutin
Rekli su mi ljudi koji su na Mac-ovima duže od mene da omogućavanje TRIM-a putem nekog programa
može biti problematično, umjesto toga preporučili su mi metodu sa ovog linka

digitaldj.net/2011/07/21/trim-enabler-for-lion/

Ja sam tako i napravio na mojem Corsair Force 3 SSD-u i nemam nikakvih problema-
Isto tako onaj Blackmagic speed test je ponekad potpuno nepouzdan, pogotovo na nekim vrstama
SSD-ova.
Preporučam AJA system test.
  • mileni
  • Posjetitelj
30.06.2012 | 18:03
Hmm... Kod mene je brizna writea ipak malo manja, dok je read na ocekivanoj. Moze li se to ikako sredit?

01.07.2012 | 14:55
Hvala svima na pomoci

Mislim da je ipak problem u samom SSDu. Naime, normalno boota, ali onda se jedva krece. Jedva radi nekaj. Nakon sto sam prisilno ugasio MBP vise se nije zelio bootati i vise se ne vidi u OSX ili na Windows 7. Tako da ga sutra saljem nazad na zamjenu. Vjerojatno cu nadoplatiti za Extreme 6G model istog. Nadam se da ce stic do Mountain Liona i da nece biti dodatnih problema.
01.07.2012 | 15:29
Instalirao sam OS X na stari HDD a ssd sam obrisao i pokusao testirati kad ono... 2MB/s. Tako da ga sutra definitivno pakiram i saljem nazad. Jednostavno ne mogu vjerovati da sam toliki pehista.
01.07.2012 | 16:12
Neznam dali su danasnji SSD-i jos uvijek osjetljivi na partiton align. Mogao bi probati prema ovom ... forums.macrumors.com/showthread.php?t=952904

Prije godinu dana ja sam svoj 6G Extreme ipak align-uo.
Mozes pokusati napraviti secure erase, sto je ustvari inicijalizacija diska, odnosno vracas stanje diska kao da uopce nije koristen. Tvornicki prazan. To je malo zezancija jer treba pod linuxom to odraditi.
01.07.2012 | 16:55
Na zalost nemam tu mogucnost da sad stavljam linux? Preko nekog programa mozda?

Screen_Shot_2012_07_01_at_3.png
01.07.2012 | 21:11
Mozes probati sa bilo kojom Live distribucijom bez instalacije.
Vidi wiki.archlinux.org/index.php/SSD_Memory_Cell_Clearing
01.07.2012 | 21:16
@ jmirakul, pa to imaš i na Macu. Erase zeroing je brisanje do nule i nemora se petljati po linuxu. I ja sam to koristio, samo duže traje nego obično brisanje.
01.07.2012 | 21:45
Nije to zeroing. To izvrsenje posebne ATA komande direktno u kontroleru diska.
01.07.2012 | 21:49
Je, to je već van moje sfere ! Sad gledam na Lionu i tu su nešto mijenjali, brzo-sporo.
02.07.2012 | 10:15
Probat cu onda staviti nekaj. Javim kasnije kaj sam rijesio!
02.07.2012 | 11:01
Definitivno nesto ne valja s diskom.

Veliko hvala svima na pomoci!
13.07.2012 | 19:04
Moze brzo pitanje prije nego dode sljedeci SSD. Kako pripremiti SSD za uporabu? Jel treba raditi nekaj specijalno ili ga samo ubavim i internet recovery?

THNX!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 29 minuta
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.60 Seconds

Provided by iJoomla SEO