Kako zastititi datoteke !!! ???
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kako zastititi datoteke !!! ???


10.02.2011 | 14:06
Ciao ljudi, mi moze netko od vas kako da stavim zastitu na neke datoteke ?
znaci primjer da imam folder sa muzikom i hocu stavit password da mi nitko to ne dira.

hvala unaprijed
10.02.2011 | 14:08
Evo pogledaj ovu mogućnost:

http://agilewebsolutions.com/knox
10.02.2011 | 14:13
da ali to se naplacuje ?? sta nema neka jednostavnija opcija ??
10.02.2011 | 14:20
mikiumag kaže:
da ali to se naplacuje ?? sta nema neka jednostavnija opcija ??

Eh, pa ja uvijek prvo ponudim ono što mislim da je među najboljim rješenjima i što na kraju krajeva i sam koristim. Takva rješenja obično nisu besplatna.

Ako baš hoćeš nešto besplatno možeš provjeriti ovo: http://www.nchsoftware.com/encrypt/index.html

Čini se dovoljno jednostavno, a i besplatno.
10.02.2011 | 14:45
mikiumag kaže:
Ciao ljudi, mi moze netko od vas kako da stavim zastitu na neke datoteke ?
znaci primjer da imam folder sa muzikom i hocu stavit password da mi nitko to ne dira.

hvala unaprijed


Ovo pitanje se svako toliko ponavlja, iako je rješenje čitavo vrijeme tu.
OS X kao multikorisnički sustav ima sve potrebno u svojim temeljima. Sve datoteke koje su u tvojem korisničkom folderu su zaštićene "passwordom da ti to nitko ne dira", i to je tvoj korisnički password. Ako više ljudi koristi računalo, naprave se dodatni korisnički računi.
10.02.2011 | 15:36
Da, ali recimo da cijela obitelj koristi komp. I nema potrebe da svako otvara svoj korisnicki racun. Treba staviti zastitu na samo jednu ili 2 datoteke. Na prozorima sam to radio, ne sjecam se vise kako.....
10.02.2011 | 16:02
Na prozorima to podrazumijeva da je disk NTFS formatiran *i* također da su definirani korisnički accounti. Nema bez toga. Za enkripciju jedne ili dvije datoteke može se koristiti, ovisno o razini paranoje, ili običan ZIP/RAR s passwordom (ili, na Macu, DMG s passwordom), pa do TrueCrypta ili nečeg sličnog.

Pisao sam neki dan članak o tome. Još uvijek je prvi na vrhu liste članaka, odnosno drugi na naslovnici trenutno (odmah ispod vijesti o iPhone anketi). Zar je moguće da uopće niste to primjetili?

www.jabucnjak.hr/softver/asimetricna-enk...li-bas-i-ne-jos.html
10.02.2011 | 16:03
Naravno, ima i ugrađeni FileVault, ali i on podrazumijeva da su definirani i zaštićeni (passwordom) korisnički accounti.
10.02.2011 | 17:03
Lunatik kaže:
Da, ali recimo da cijela obitelj koristi komp. I nema potrebe da svako otvara svoj korisnicki racun. Treba staviti zastitu na samo jednu ili 2 datoteke. Na prozorima sam to radio, ne sjecam se vise kako.....


I da cijela mnogočlana obitelj koristi isti ne vidim zašto je toliki problem kreirati više korisničkih računa? Recimo jednog za sebe, a drugog za sve ostale, ili zašto ne, svakom svoj. Niti zauzimaju puno mjesta na disku, a organizacija je savršena. Uz fast user switching stvarno ne vidim zašto je to toliki problem. Mislim d aje najveća prepreka što ljudi jednostano nisu navikli na taj koncept.
10.02.2011 | 17:14
Slažem se s Ribom, najbolje je napraviti korisničke račune, a na Macu je prebacivanje lagano, brzo i zabavno Ako treba nešto dijeliti između tih korisnika, onda si nabaviš jedan vanjski disk ili stavljaš u Shared mapu.

Onaj predloženi Knox je dobar za prijenos i zaključavanje podataka na vanjskim diskovima i stickovima kojima inače mogu svi pristupati
10.02.2011 | 19:30
Za dijeljenje ni ne trebaš vanjski disk. Svaki korisnik ima public mapu, a među /Users postoji još i Shared mapa
10.02.2011 | 19:48
Sank kaže:
Ako treba nešto dijeliti između tih korisnika, onda si nabaviš jedan vanjski disk ili stavljaš u Shared mapu.


Ili podesiš permissione na željeni folder da budu read & write za sve usere!
Ili staviš u defaultnu /Users/Shared ?! Tj staviš skoro bilo gdje izvan svogu user foldera?!

Vezano uz zabranu pristupa ako je poanta da se ljudima neda switchat između usera, imaju dva riješenja:

1. Može se željeni folder sakriti (tako da je nevidiljiv u finderu) kreira a se tako da se pokrene program Terminal (koji se nalazi u /Applications/Utilities)
u Program valja napisati sljedeće
mkdir .skriveni_folder

Ovo će kreirati (mkdir je kratica za "make directory" ) folder imena .skriveni_folder u user folderu a točka na početku imena čini ga nevidiljivim finderu.
Za pristup ovom folderu iz findera kako bi se stavljalo fajlove u njega i pregledavalo treba kada je Finder aktivan otvoriti home folder (ako smo .skriveni_folder kreirali tamo)pa u menu Go > Go to Folder > i onda valja upisati .skriveni_folder
I naš folder je otvoren, i možemo ga koristiti.
NAPOMENA:
ovo ne zaključava ovaj folder ali ga sakriva. Netko tko zna malo više o korištenju Maca ... ovo lako može naći, ako je riječ samo o vulgaris userima ... ovo može biti sasvim dovoljno.

2. Pod uvijetom da user kojeg cijela obitelj stalno koristi nije admin nego standard user:

Može se kreirati Admin user samo za pritup privatnom sadržaju - nazovimo ga Admin_Stuff i zadajmo mu neku novu lozinku - admin_pass
Sada u /Users/Admin_Stuff/Documents ... iz ovog zajedničkog standard usera koji koriste svi pristupamo tako da odemo u finderu na taj folder > vidimo da je on zaključan.
Sad na taj folder desno kliknemo i odaberemo "get info" na dnu imamo podešenja "Sharing & Permissions" kliknemo na lokot na samom dnu get info prozora i upišemo Admin_Stuff kao username i admin_pass kao lozinku. Sada kliknemo na plus isto na dnu get info prozora, i dodamo iz novog prozora sebe (standard user koji svi koriste).

Folder će se otvoriti. Sad potrpamo sve što želimo u taj folder, radimo na njim i što već ne. I kad završimo, odemo natrag u get info tog foldera i kliknemo na svoj username u get info prozoru te nekon toga na minus na dnu get info prozoru.
Folder će sada biti zalkjučan.

Ako nije nužno da ste u admin useru večinu vremena ... ovako možemo zabraniti pristup nekom folderu. Zadajte sebi po defaultu manja prava
Pozdrav
10.02.2011 | 22:52
ecvis17 kaže:

Vezano uz zabranu pristupa ako je poanta da se ljudima neda switchat između usera


Nekome se "Ne da ti se switchat između usera" a mu se da zaje*avati sa petljanjem po terminalu sto na kraju krajeva nije nikakva zastita? To me podsjeca kada je netko izjavio da mu se "ne da" vaditi karticu da bi platio uslugu na locustu. Pretpostavljam da mu je jednostavnije vaditi token i autorizirati se 2 puta i popunjavati obrasce ili uplatnice na posti? Ljudi su cudaci...
10.02.2011 | 23:33
s ovim zadnjim se slazem!
Nego, bolje je i kopati po terminalima nego "nekome" objasnjavati zasto razliciti user account;)
11.02.2011 | 00:39
@riba
koliko sam ja shvatio iz postova osobe koja je postavila pitanje, nije on taj kome se neda nego ostatak obitelji. Dakle njima se neda da moraju išta ... osim možda otvorit facebook.
A onda on može učiniti malo posla i time zaštititi to što želi da zaštiti.
Meni se osobno čini to ok opcija jer jednom napraviš sakriveni folder i onda se sve ostalo radi kako se i do tad radilo. Pod uvijetom da mu ne treba neka seroius zaštita.
Dok sam djelio računalo sa curom, nikad joj se ideja više akauntova nije svidjala. Ja i razumijem zašto. Jer dođeš do kompa sve radi, browser je otvoren, ili već što ti treba i sad češ se ti prebacivati za neku sitnicu.
Također u privatnoj atmosferi, ima puno stvari koje nisu baš shared, a opet nisu ni samo od jedne osobe, nekako nisu stvari toliko striktno podjeljene kako to user sistem sugerira ... i onda moraš podešavat poermissione ... što tko smije gledat i što već ne ... neznam, previše strukturiranja da bi bilo intuitivno za korištenje doma.

Meni se taj koncept čini više koristan za neke poslovne situacije, gdje ima admin koji održava računalo i ostali obični korisnici koji ga samo koriste, ili ns faksu kao kod nas. No doma mi nije baš. Najčešće je doma baš ovako neki slučaj da je u biti potreba da je sve više manje public (za sve članove obitelji) a onda stvar dvije - nisu.
Ali eto ...
11.02.2011 | 00:51
ecvis17 kaže:
@riba
koliko sam ja shvatio iz postova osobe koja je postavila pitanje, nije on taj kome se neda nego ostatak obitelji. Dakle njima se neda da moraju išta ... osim možda otvorit facebook.
A onda on može učiniti malo posla i time zaštititi to što želi da zaštiti.
Meni se osobno čini to ok opcija jer jednom napraviš sakriveni folder i onda se sve ostalo radi kako se i do tad radilo. Pod uvijetom da mu ne treba neka seroius zaštita.
Dok sam djelio računalo sa curom, nikad joj se ideja više akauntova nije svidjala. Ja i razumijem zašto. Jer dođeš do kompa sve radi, browser je otvoren, ili već što ti treba i sad češ se ti prebacivati za neku sitnicu.
Također u privatnoj atmosferi, ima puno stvari koje nisu baš shared, a opet nisu ni samo od jedne osobe, nekako nisu stvari toliko striktno podjeljene kako to user sistem sugerira ... i onda moraš podešavat poermissione ... što tko smije gledat i što već ne ... neznam, previše strukturiranja da bi bilo intuitivno za korištenje doma.

Meni se taj koncept čini više koristan za neke poslovne situacije, gdje ima admin koji održava računalo i ostali obični korisnici koji ga samo koriste, ili ns faksu kao kod nas. No doma mi nije baš. Najčešće je doma baš ovako neki slučaj da je u biti potreba da je sve više manje public (za sve članove obitelji) a onda stvar dvije - nisu.
Ali eto ...


X
11.02.2011 | 14:19
@lunatik ... ?!
Što znači x?
11.02.2011 | 17:22
ecvis17 kaže:
@lunatik ... ?!
Što znači x?

Da potpisuje
11.02.2011 | 23:23
aha
12.02.2011 | 12:35
Jbt, pa nije valjda nepismen?
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 59 minuta
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.65 Seconds

Provided by iJoomla SEO