Inst.Leoparda bez DVD roma i problem particije.
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Inst.Leoparda bez DVD roma i problem particije.


13.01.2011 | 21:51
Pozdrav..
Trebam inst. Leopard ali ne ide.
Na PB G4 mi ne radi super drive,nece da cita dvd, imam drugi stariji PB titanium on nemoze citati DVD DL.nemam kabel za spajanje dva PPC laptop....
sve sam probao da radim kako bi pocela inst. leoparda,ali nece Disk mi je podijelit na 2 partiicje 20 i 60gb.
Zadnja sansa mi je pomogla sto sam na ovu od 60gb napravio install dvd pomocu disk utility,a onda u startupu stavio odakle prvo da sboota i onda je sve super krenulo i inst. sam leopard.ali kada sam inst. ostalo mi je ostalo samo 8GB praznog prostora....moje pitanje je sljedece kako cu ja povecati particiju gdje je ova od 20gb,ako mi je se leopard instalira s druge particije od 60gb?
Evo sada radim backups podatke...s diska.mislio sam kada ovo uradim da ga pocnem inst. s diska i kada udje u instalaciju ..odaberem ono disk utility i onda napravim particije i prikljucim ovaj vanjski disk i prebacim backup podateke..da ne moram inst. Leopard,neznam da li ce to moci raditi.
Pokusao sam na napraviti na ext.disk instal dvd da ga boota prilikom restarta ali u Startup-u nece da ga prepozna...
Neznam vise sto da uradim....molim pomoć hvala...(ako je tkom nejasno pojasnit cu jos)
14.01.2011 | 01:31
O, brate...
Valjda mi je prekasno pa nisam ništa skužio...
Što imaš još na toj particiji od 60 GB? Samo OS X instalaciju ili ima još podataka?
Ako ima još podataka, baci njih na vanjski disk, ubij tu particiju i napravi ful na kraju diska jednu dovoljno veliku da primi DL DVD (9 GB, ajde neka je 10), a ostatak prostora prilijepi onoj od 20 (iz Disk Utilityja bi trebalo biti moguće povećati particiju nedestruktivno, dakle da ti svi podaci ostanu netaknuti - samo je potegneš mišem). Onda na toj maloj particiji na kraju diska složi install, bootaj s nje, instaliraj OS, i nakon toga ponovi radnju s povećanjem particije još jednom, tako da zauzme puni disk.
14.01.2011 | 09:09
Da, i meni je cijela priča jako nejasna. No, ajmo probat redom. Ja budem postavil nekoliko pitanja pod rednim brojevima, a ti onda na njih odgovori isto tako pod rednim brojevima, može?
1. Imaš li firewire kabel? Ako nemaš, potreban ti je običan FW400 kabel 6 pinski na oba kraja. Ovaj sa slike. Čak i kod nas ima tih kablova za kupiti skoro u svakom dućanu koji se bavi nekom elektronikom (uključujući i velike tipa technomax).
2. Imaš li pristup do nekog tko ima mašinu s ispravnom optikom? Bilo bi zgodno da se radi o PPC stroju. Onda možeš u target modu instalirati s tog stroja na svoj laptop preko FW kabla i sve si probleme riješio elegantno.
3. Pitanje koje me jako muči jest: ako ti optika ne radi, kako si na disk prebacio leopard instalaciju u prvom redu? To ne shvaćam, moram priznati. Instalacija OSXa 10.5 dolazi samo na DVD-u.
4. Ako si već uspio instalirati leopard na ovaj način s jedne na drugu particiju; što te priječi da ne napraviš istu stvar u drugom smjeru? Na ovoj većoj particiji očito imaš neki OS, zar ne? Kod instalacije imaš opciju upgrade kojom ćeš ovaj sistem podići na 10.5, ili archive and innstall gdje će se stari OSX prebaciti u mapu prevoius systems i možeš ga poslije obrisati, a na disk će ti instalirati leoparda od nule. Odabirom archive nad install opcije NE GUBIŠ ništa od podataka ni aplikacija.
5. Jesi li znao da tijekom instaliranja imaš opciju customize gdje možeš ZNAČAJNO olakšati samu instalaciju. Odklikaš sve jezike, pripadne fontove i drivere za sve printere ovog svijeta jer ih sasvim sigurno sve ne koristiš i smanjio si instalaciju za skoro 3 Gb...

Toliko od mene, prouči pa se javi da vidimo kako dalje
FW400.jpg
14.01.2011 | 09:37
E ljudi da je jednostavno nije jednostavno imam toliko problema da sam ne razumijem.....Da je jednostavno ja bi napisao jednostavno,ali dosta je komplicirano jer nece onako da radi kao kod drugih.
Pokušat cu da to sredim kako je smayoo napisao.....
14.01.2011 | 09:53
Odgovor za Djuru Genijalca
1. ja nemam taj kabel,a moram ga kupiti i nisam blizu tih specijaliziranjih trg. (sa sela sam).
2.imam PPC laptop PB G4 ali onaj titanium,na njemu radi optika ali nemozr ocitavati DL format imam Macbook Pro Novi
3.Kako sam prebacio pa lijepo u novi stroj sam ubacio dvd dl i commpresiro u dmg file i onda sam prebacio na extr.disk s extr. diska na particiju gdje je potpuno prazna (govorio sam da sam disk na laptopu podijelio na dvije particije)
i pomocu Disk Utitity raspakirao na tu particiju i napravio instal dvd (i pokrenuo instalalciju s te particije.
Jel sada nesto nije jasno?
4. Nisam bas skuzio sto si time htjeo reci,ovako mislio sam najednostavnije da cu napraviti instal dvd i da boota sa Usb prenosivog HDD ali nece da ga ocita u startupu, (očita ga u desktopu ali ovamo neće)
Na toj vecoj particiji imam 60gb i tu je boot instal dvd leopard,
na ovoj manjoj od 20gb je sustav leopard i imam jako malo prostora jos koji program ovo ono i on je pun.
Samo sam htjeo pitati kako da prosirim particiju gdje je sustav a da ne moram instalirati novi leopard???
Ako se može povećati prostor onda mi nece biti problem inst. sustav jer na ovoj particiji imati opet prostora taman za instal dvd Leopard.
5.Da znao sam za to i odkliko sam dosta toga.ali opet mi je mal prostor...
Ako sto bude nejasno opet sam tu...
Ljudi ne bi vas zezo da znam rijesiti problem.
14.01.2011 | 12:23
Ok, sad je puno toga jasnije. Da imaš kabel, ne bi bilo problema. Jesu li ti oba kompa umrežena? Nisam ziher, ali mislim da se i tako može povući tuđa optika, kaj ne? Shareaš optiku s nove mašine i onda s nje radiš instalaciju preko mreže. SPorije bude, ali trebalo bi proći.
A sad točka 4. Kažem da si mogao (tj. možeš još uvijek tu sliku instala metnuti na particiju od 20 Gb i onda je s nje instalirati OSX na ovu veću od 60 Gb.
Zapravo, da budem skroz jasan, nazvat ću (priče radi) ovu 60 Gb particiju Veliki disk, a onu do 20 Gb Mali disk. Dakle, sad si iskopirao Leoparda na Veliki disk i otamo ga instalirao na Mali disk. Ja te pitam što te priječi da sad obrišeš Mali disk do nule, onda na njega iskopiraš Lea i otamo ga instaliraš na veliki disk? To zapravo i želiš, zar ne?
Na velikom disku imaš neki OS, kaj ne? Recimo da je na Velikom disku sad Tiger. Kad kreneš s instalacijom i odabereš kao mjesto instalacije Veliki disk, imaš dvije opcije. Jedna je Upgrade tigera na leopard. Druga je Archive aNd install gdje se stari OS smješta u posebnu mapu, a ti na komp instaliraš posve novi OSX 10.5. I kad to završi imaš Veliki disk na kojem OSX 10.5 i mali disk na kojem je samo kopija instalacije Leoparda. I onda kreneš petljati da tu particiju obrišeš, tj. da ju pripojiš ovoj velikoj da ti ostane samo jedan disk koji se zove Veliki disk.
PPC stroj ne dopušta boot s USB mašine; Inteli hoće, ali PPC ne. Uvijek ti ostaje mogućnost backupa svega na USB eksterni disk, ali titanium ima USB 1.1 i to će trajati satima....
I ne zezaš, imaš konkretan problem i tražiš pomoć. Zato i jesmo tu....
14.01.2011 | 18:15
Pozz.
Nisu mi umrežani laptopi.
Pa kako cu staviti instal na particiju od 20GB kada je na njoj sustav?znam sto želiš reći ali ja mislim da tako neide...
I pokušavao sam i ovo uraditi da u disk utility ovu particiju od 60gb podijelim na 2 dijela ali nece i nemoze se to uraditi,onda bi tako bilo puno lakše....eh da ja mogu na extr.disk napraviti boot instal ne bi vas niti pitao,da li je to moguće da neće ići jer je 2"5inchi disk ima napajanje samo preko USB?
Nemogu ja izbrisati mali disk jer je na njemu sustav a na velikom boot instal.
Hajd probat cu to rijesiti.
A sto kažete na ovo,ja sam uradio cijeli backups s ovog malog diska,i jel moguce kada krenem s instalalcijom da izbrisem sve particije napravim nove u Disk Utility i onda spojim ext.disk i ovaj backup otpakiram?
da li je to moguće,onda ne bi morao ništa inst. Leo.
jel to moguće? hvala
14.01.2011 | 23:48
Pozdrav...da vam samo kažem...Riješio sam problem.....genijalac.....hehe Hvala svima
15.01.2011 | 03:16
Bilo bi lijepo podijeliti rjesenje sa ostalima.
15.01.2011 | 09:28
Da, kume, opiši sad precizno što si i kako odradio i kako je sve uspjelo. Možda jednom netko drugi naleti na isti ili vrlo sličan problem pa da si zna pomoći....
15.01.2011 | 20:57
Pozzz
Evo sada cu vam ukratko reci sto sam uradio
rekao sam da sam imao problema s particijama (veličini i premalom prostoru na particiji gdje mi je inst.Leopard)
Imao sam ext.disk na kome sam imao sustav leopard ali je bio u dmg formatu kojeg treba raspakirati pomoću Disk Ut.
Ovu particiju gdje mi je sustav obavezno sam cuvao,nisam smio brisati jer bih onda imao veliki problema.
Nego sam ovako uradio u Disk utility sam obrisao onu veliku particiju i nju sam podijelio na 2 dijela.
I to:
1(particija) gdje cu kopirati sustav s ext.diska
2(particija) gdje cu pomocu Disk utility napraviti boot install leopard.
Kada sam to sve uradio.
U StartUp sam oznacio onu particiju gdje mi je Inastall Boot.
i restartiro.....
I pocela mi je instalcija.
Odabrao sam Disk Utility i tamo sam otisao na Particije i obrisao onu particiju gdje je bio sustav (moj instaliran) i onu gdje sam kopirao sustav s ext.diska.
Čuvao sam onu particiju odakle sam napravio install.
I te dvije particije sam sveo u jednu na kojem cu instalirati novi leopard.
i tako je to i bilo,na kraju sam dobio 2 particije 1.particija na kojem cu sustav instalirati koja je bila cca oko 55GB
a druga particija bila negdje oko 25GB,
MOj savijet je da onim kojima ne radi Super Drive (optika) da naprave dvije particije...ali ne kao ja sto sam prvi put uradio pa kada sam inst. sustav imao sam malo slobodnog prostora.
Nego staviti ccca 60GB za sustav a ono ostalo taman da vam stane install boot cca 10GB ili još više,sve zavisi o veličini diska....

Tako sam ja rijesio problem...ako sto nije jasno javite se...
Lijep pozdrav...
15.01.2011 | 21:57
Heto... Važno da si ti nama sretan...
18.02.2011 | 11:54
e hvala, prvi problem nadam se riješen! već mi se sviđa ovaj forum...
kako ti radi PB sa 10.5, bolje ili?
21.02.2011 | 22:19
pitanjce... nakon malo mučenja uspjela sam formatirati komp i instalirati leoparda. imam ppc pa sam bootala s hd-a. dakle, napravila sam 2 particije, odradila formatiranje i sad bi obrisala onu manju particiju a disk utility mi ne da... kako sad?
e, i ako mi netko samo može reći di je monkey
22.02.2011 | 01:11
Za brisanje particije "Na zivo" ima iPartition, no on nije besplatan. Mozda postoji kakve alternativa, baci oko na www.macupdate.com ili mozda netko zna napamet.
Za @ - Shift, Alt (Oprion) i 2
22.02.2011 | 19:17
@Riba: hvala
23.02.2011 | 21:32
Ne treba iPartition, samo moraš bootati s nečeg drugog (npr. install DVD) tako da ti hard nije sistemski. I onda možeš reparticionirati iz Disk Utility.
24.02.2011 | 13:00
Smayoo, ne mogu.. laptop sam dobila jer je "star" pa je zamijenjen novijim i onda je na polici skupljao prašinu. zadnji os x koji ide na njega je 10.5.8 a instalacijski DVD od Leoparda je odavno izgubljen, ostao je (slučajno) samo dmg. pokušala sam ga s razno raznim programima raspakirati u windowse ali ili bi mi dalo grešku ili bi raspakirani file imao 500 mb-a (??). mislila sam ga raspakirati na macu pa sa stickom prebaciti na windowse (na macu ne mogu pržiti DL diskove) ali ne da mac na NTFS....

edit: zaboravi, našla temu na hardveru
24.02.2011 | 14:09
Hm.neznam u cemu je kod vas problem,ja sam imao problem s instal. leoparda,ali nisam imao dvd jer mi neradi i jos uz to nije mi boot-ao s ext.diska
Nego sam imao inst. tigar i dvije particije 1.sustav tigar i ova druga za nedaj bože...
Ovu drugu sam podijelio na dvije particije na koju sam ovu drugu prebacio dmg. file a na ovu treću napravio kao install dvd i da odatle boota.
Otisao sam startup i oznacio da boota gdje je install i reboot.
I onda mi je krenula inst. u Disk Uty. sam izbrisao one dvije particije gdje je sustav i ova druga particija a ovu sam trecu ostavio jer je tu install dvd i to je to instaliro sam novi leopard i radi bez problema....
Nadam se da sam bar nekako pomogo..
24.02.2011 | 14:31
Karen, ako nemaš DVD, kloniraj osnovni HDD na vanjski hard disk (Carbon Copy Cloner program) pa bootaj s vanjskog harda. Bitno je da hard koji želiš reparticionirati nije sistemski (da nije mac bootan s njega).
24.02.2011 | 17:44
@Gepard: tako sam i ja instalirala leoparda ali sad imam 1 disk sa 2 particije - 1 na kojoj mi je OS a jedna koju sam napravila za install DVD i s nje bootala. Problem je što ne znam kako se sad riješiti te "male" particije koja mi više ne treba jer mi disk utility ne da da ju obrišem a nisam imala kako pokrenuti instalacijski DVD. Imam PPC pa ne mogu s USB-a, vanjski hard ne mogu prikopčati na fire wire ili kako se zove. Imam DVD ali nisam znala kako na windowsima raspakirati dmg pa spržiti DVD, svi programi s kojima sam pokušala nisu funkcionirali.
Uglavnom... isprobala sam NTFS for Mac i radi . Sad sam si fino na Macu raspakirala dmg, snimila na stick i na windowsima snimila DVD. Jedino što moram ponovno formatirati cjeli komp jer imam samo jedan hard koji je podijeljen na dvije particije. Pretpostavljam da mi opet neće dozvoliti reparticioniranje ako odaberem upgrade ili tako neku varijantu?
24.02.2011 | 21:43
Ne čitaš ti ništa...
24.02.2011 | 23:42
Ja mislim da sam imao goru situaciju nego vi...
1.nije mi radio optički disk.
2.nisam mogao instal. na nikakav usb ili ext.disk
3.i ja sam imao 2 particije i mogao sam napraviti jos jednu malo trebate voditi racuna kako se radi u Disk Utility-u
pa ćete vidjeti da se može napraviti još jedna treća particija...
25.02.2011 | 14:16
kako ne čitam... treba mi ili neki program tipa ipartition ili bootanje s nekog drugog diska. sad sam si napravila install DVD, s njega ću ponovno bootati komp i izbrisati particiju viška.
@Gepard: kao prvo, nemoj mi govoriti vi ... ne trebam ja treću particiju nego od dvije napraviti ponovno 1. anyway, riješeno... hvala svejedno!
25.02.2011 | 17:52
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 56 minuta
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.58 Seconds

Provided by iJoomla SEO