Sve se poremetilo !
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Sve se poremetilo !


07.12.2010 | 20:41
Najbolje ce biti da krenem od pocetka jer nista mi nije jasno.
Jucer sam s Cocktail-om prosao nakratko preko sistema. Ne znam ima li to veze s tim ali navecer sam primjetio na desktopu dvije fajle ( ikona u obliku praznog lista papira ): .localization i .DS_Storage koje se nisu dale ubaciti u Trash vec su se stalno vracale na isto mjesto bez obzira da li je Trash ispraznjen ili nije. Primjetio sam takodjer u prozoru Finder-a da se iste fajle nalaze na pocetku u Application, User i Documents i nisu se mogle izbaciti. Proguglao sam malo ali rjesenje nisam nasao.
Obzirom da imam i externi disk na kojem je takodjer instaliran Leopard i koji sluzi za Time mashine, odlucio sam brzopleto i panicno, pa sam reinstalirao sistem ali na Tiger i to Install and Arhive jer nemam instal disk za Leopard. Mislio sam povuci podatke s externog diska: fotografije, glazbu, mailove, keychain, ...jer to mi je prevazno a poslije sto bude.

Sad se dogadja da mi Tiger slepa i ne mogu cak ni otvoriti neke App poput iTunes i iPhoto pa cak ni Sistem Preferences ako je otvaram preko jabuke. Iz Dock-a je uredno otvaram ali npr. iPhoto ne mogu iz Finder-a prevuci u Dock. Nikakve podatke nemam iako je vidljivo da je sve na disku da je sve unutra posto je tezak 70-ak GB.

Pri pokusaju da podignem sistem s externog diska, sto sam do jucer uvijek mogao, dolazi do gasenja kompjutora nakoliko sekundi nakon bijelog ekrana i pojavljivanja jabuke. U Disc Utility-ju uredno su prikazana oba diska i pripadajuci OS na njima - Interni disk s Tiger i Externi s Leopardom.

Radi se o iMac G4 20' 1.25 GHz, 2 GB DDR iako mi je prije sat pokazivao 1.5 GB pa sam pomislio da nije do memorije, trenutno opet pokazuje 2 GB.

Napomenut cu jos da je na pocetku instalacije nesto krcilo - Nisam ocijenio da li je HD ili DVD.

Moze li se mozda ista spasiti preko starog Power Mac G4?

Servis?
07.12.2010 | 23:00
Ne mogu vjerovati... Kakav mesar...

Sad ti ne mogu pomoći jer držim dijete u jednoj ruci. Sutra... Nije za servis u svakom slučaju.
08.12.2010 | 20:17
Danas sam narucio da mi hitno dostave Install DVD Leopard s kojeg je i pokrenuta ova masina. Sigurno ce proci par dana dok stigne iz USA.

Hoce li to mozda pomoci u rjesenju ?
08.12.2010 | 21:53
Ajoj... brate...

Nemam pojma što bi ti rekao. Najradije bi te išamarao. Nažalost, to ti ne bi pomoglo. Kad bar bi Pretpostavljam da ti ne bi ni slučajno palo na pamet ići podešavati kut paljenja na autu s elektronskim paljenjem i ubrizgavanjem na način da mu najprije izvadiš utrobu i umjesto nje ubaciš motor od stojadina? AAAAARGH! Nemam riječi kojima bi izrazio koliko si me uzrujao.

Što ti je uopće trebao taj cocktail kad je očito da nemaš blagog pojma o fine tuningu računala i onom "ispod haube"?

Te fajle koje su ti se odjednom pojavile su najnormalnije fajle koje su uvijek bile tamo, samo su inače skrivene, tako da ih korisnik vulgaris ne vidi, da ga ne uznemiravaju i da ga ne zasvrbe dlanovi kao što su tebe zasvrbili.

Ovo što si nakon toga napravio - to je tek .... AAAAAAAAAARGH!!! Kako ti je to uopće palo na pamet?

Zašto nisi ništa pitao PRIJE nego si odradio tu seriju poteza?

Instalacija Leoparda preko ovog će MOŽDA pomoći. A možda i neće. Možda ćeš na kraju morati napraviti clean install pa iznova instalirati sve aplikacije, podešavati, itd.

Nisam iz tvog teksta shvatio - imaš Time Machine backup i po njemu (jesi ili nisi?) isto nešto zabrljao? Ako nisi, onda je možda najbolje da napraviš clean install leoparda pa onda migration assistantom povučeš sve sa Time Machine backupa. Osobno to nisam nikad radio, ali pisali su ovdje ljudi da to radi bez frke.
08.12.2010 | 22:27
I brzopletost bi trebalo uvrstiti medju smrtne grijehe. Ovo mi je vec skratilo nesto zivota samo ne znam jos koliko.

Uglavnom, gotovo sve mogu pronaci pod Previous Sistem- user- ...osim fotografija iako vidim da iPhoto Libery ima 16 GB i keychain-a. Problem je sto su neke aplikacije kao iTunes 10 iz Leoparda pa ne funkcioniraju u Tiger-u. Vidjet cu sta ce biti kad ponovo na ovo nabacim Leoparda pa cu biti slobodan nanovo potrazit savjet.

Ne mogu shvatiti zasto mi se ne podize sistem sa externog HD-a posto je on sluzio za kopije koje su svakodnevno izvrsavane preko Time Machine a taj externi HD je takodjer bio bootabilan i cesto sam dizao sistem s njega kad sam radio Repair permision. Zapravo imao sam dva potpuno identicna bootabilna HD-a. Zbog toga i jesam bio tako nepromisljen jer sam bio uvjeren da jos uvijek imam rezervni HD. Ali, sad kad pokusam podici sistem s tog Externog HD-a cuje se onaj zvuk voooom, pojavi se bijeli ekran s bijelom jabukom, pocne se vrtit onaj kruzic i nakon par sekundi kompjuter se iskljuci !! Sta bi to moglo biti ??
Snapshot_2010_12_08_21_22_51.jpg
09.12.2010 | 00:26
Mojih par savjeta (da zaobiđeš usputne zaj......je):

1. Izradi backup svega što ti je važno na neki posebni vanjski HDD (posudi od nekog, kupi, snađi se nekako).
2. Formatiraj vanjski HDD koji sada koristiš.
3. Počisti TimeMachine - prije OBAVEZNO pročitaj uputstva: support.apple.com/kb/ht1427
4. Napravi Clean Install OSX-a na HDD-u od Maca.
5. Instaliraj ponovo sve aplikacije, sve podesi kako ti paše.
6. Vrati fajle sa HDD-a iz 1. koraka.
7. Poslušaj Smayu, ako ne znaš u što se upuštaš ne diraj.

Puno posla, ali bi nakon toga trebalo raditi k'o iz dućana.

Sretno!!!
09.12.2010 | 00:31
Antun je napisao:
Ali, sad kad pokusam podici sistem s tog Externog HD-a cuje se onaj zvuk voooom, pojavi se bijeli ekran s bijelom jabukom, pocne se vrtit onaj kruzic i nakon par sekundi kompjuter se iskljuci !! Sta bi to moglo biti ??


Drži Command i V kod boota pa ćeš možda uspjeti vidjeti zašto ne uspije boot sa vanjskog diska.
09.12.2010 | 00:37
Božeačuvaj kako ti čovječe razmišljaš? "Vidi fajl na desktopu ... hmmm neće se izbrisat ... hmmm možda da ga prokinem šakom?!"

Vjerojatno je najbolje da niš puno ne provjeravaš. Prebaci normalno drag dropom i te fore, na neki externi sve što trebaš, fajlove, lajbrarije, sve.

I onda uzmi DVD sa operativnim i prebriši s njime sve što imaš na Macu. Onda si stavi fajlove natrag na njega, pa onda stavljal aplikacije kako stigneš. I pobogu, nemoj ga više "održavati"
09.12.2010 | 01:07
Upravo to!
  • Dijete
  • Posjetitelj
09.12.2010 | 01:18
Ljudi, juzina je.. sve ok.. ne se zestit, al da se propisno zeznuo, jest.. al rjesit ce..
09.12.2010 | 19:15
Da, vjerojatno sam i zasluzio ovo samaranje...ali ima u zivotu takvih ludih trenutaka koje poslije ne mozes objasniti ni sam sebi. Poznato je da nema smisla plakati za prolivenim mlijekom pa cu se baciti na popravak stete a u tome mi pomaze, osim vas naravno, i David Pogue.

Pokusao sam s Command i V ali se kompjutor brzo ugasi i ne mogu procitati.

Kupit cu jedan vanjski HD i izvrsiti backup svega sto mi je vazno.

Nakon malo boljeg pregleda situacije mislim da ipak nece biti katastrofe sto se tice gubitka podataka i da cu se s Install DVD-om ipak izvuci iz ove neugodne situacije.

Zahvaljujem na savjetima i na packama. Javit cu se ponovo za par dana, nadam se.
10.12.2010 | 14:41
Antun je napisao:
Danas sam narucio da mi hitno dostave Install DVD Leopard s kojeg je i pokrenuta ova masina. Sigurno ce proci par dana dok stigne iz USA.

Hoce li to mozda pomoci u rjesenju ?


zašto iz USA kad imaš u kreativnom www.kreativni.hr za naručiti i dođe za dva dana +/-
10.12.2010 | 20:03
Nisam znao ! Odmah cu ih kontaktirati.

Hvala ti na obavijesti.
11.12.2010 | 20:52
nema blema.
19.01.2011 | 21:52
Ima vec 15-ak dana kako namjeravam zavrsiti ovu temu ali nisam nalazio vremena. Ukratko, Install DVD je stigao iz USA ali je zaista duuuugo putovao i stigao je tek pocetkom 2011. Najprije sam, oprezno, izvrsio Arhiv and Install ali vec sutradan sam izvrsio Clean Install kad sam se uvjerio da mi je na externom disku Time Machine ostavio sve netaknuto osim sto je iz meni nepoznatih razloga postalo nemoguce podignuti sistem s njega.

Na takvu cistu instalaciju OSX 10.5 nabacio sam sve Update-e i jednostavno na desktopu otvorio prozore Findera sa oba HD-a. Metodom rucnog prebacivanja prebacio sam sto me je interesiralo a kod nekih aplikacija kao npr. iPhoto i iTunes zamijenio sam Library a kod Safarija i Keychain preferences i ponovo sam dobio gotovo identican stroj kakav je bio i prije.

Na kraju ovog neugodnog iskustva mogu vam, postovani jabucnjaci, pouzdano reci da sam se po zavrsetku posla osjecao kao Mujo iz onog vica sa tijesnim cipelama...

Da, ako nekome zatreba Install DVD OSX 10.5 na jednom DVD-u ( jer "starci" G4 nemaju dual layer ) - tu sam.
19.01.2011 | 23:26
Kako ljudi od sitnice naprave slona. Od dva bezvezna filea u trashu dođu do potpunog kaosa... ahh... btw što se ne može pobrisati redovno, sredi se u terminalu i sve pet, ali treba i znati zašto je do toga došlo. Kako se već Smayoo iznervirao i za mene, ja ću samo produžiti!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 56 minuta
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.57 Seconds

Provided by iJoomla SEO