S Tigera na Leopard
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

S Tigera na Leopard


02.10.2010 | 19:23
Na toweru G5 Dual 2 GHZ Imam Tiger sistem. Tocnije 10.4.11.
I majku mu...presao bih na Leoparda, ali ne bih htio raditi cistu instalaciju. Ono deinstalacija svega, zero all data i sl. divote. Na klasik sistemima je prelazak s jednog na drugi sistem uvijek bio riskantan. Osim ako se ne bi radila cista instalacija.

Znam (ili se bar tako prica) da su ti problemi s X sistemima stvar proslosti, ali to nisam nikada radio.
Dal mi netko moze reci kako se to radi? Koje su opasnosti i sl? Ili bas sve radi k'o podmazano?

Naravno i jos da dobijem neki link s verzijom sistema koja bi bila dobra za tako nesto.

Da, lijen sam citat englestinu na starim forumima.
02.10.2010 | 19:34
Nema nikakvih problema. Radil sam to X puta na raznim sistemima (PPC i Intel) i nikad, baš nikad nije bilo nikakvih problema. Samo upgrade i peglaj dalje. Dakle, trebaš samo instalaciju leoparda 10.5

Nego, kaj je? Laki je malo nervozan? Umro Pantelija?
02.10.2010 | 21:39
Ma kakva čista instalacija, radili smo takav upgrade na x strojeva u firmi i ja doma i nigdje problem. G5 zaslužuje Leopard.
03.10.2010 | 02:46
Mnogo hvala. Znaci samo obican instal Leopard disk? Dal ce raditi i onaj orginalni koji sam dobio uz laptop?

I jos jedna stvar. Imam 8 GB rama. Prosle sam godine kupio 4 dodatnih jer sam naivno cekao CS5 u nadi da ce biti 64 bit. Ali kako jedragi Apple odlucio sam izdati za Intel procesore. Sada na Tigeru imam tih 4 viska. Cuce u mraku nistane rade. Ako stavim Leopard...dal cu osjetiti neku promjenu i u cemu?


A Djuro ce da ti oprosti sto te tukao.
03.10.2010 | 09:26
Treba ti retail disk. Onaj koji si dobio s laptopom radi samo na njemu.
A koliko ti RAM-a uopće komp može prepoznati i iskoristit?
Inače, što više, to bolje,....
Kaj se tiče leoparda: noviji je sistem, nudi puno toga kaj tiger nema. Bolje je riješena mreža itd... Kad jednom probaš leopard i onda sjedneš za tiger, čini ti se ćelavo, ko da pol toga fali (kaj je i istina)....

Nego, znaš li ti da on rođenoj strini nije pisao dva'eset godina?!
03.10.2010 | 14:05
Znaci i dalje treba retail disk. Ponadao sam se da su to pomijenili. Komp mi moze koristiti 12 ili 14 GB rama. Zaboravih tocnu brojku.
Zato sam ga i bio kupio. Reko..ima da ga nasopam za 64 bit Photohop CS5. Al' nista od toga.(
Sad jedino sto se nadam da sistem moze povuci tih dodatnih 4. Znaci bilo bi sve skupa 8. Jer za sad Tiger prepoznaje, odnosno koristi samo 4. Dal ce LEoprad povuci svih 8 i kako ce se to konkretno odraziti na sami rad? Mislim ocu li dobiti ikakvu korist od tih 8 GB? U kojim programima i sl?

Danice, Danice kako si ti naivna.
03.10.2010 | 15:34
Organizovani su po sistemu trojki, a trojke su, Đuro, šta?
Osnovne jedinice diverzantskih grupa!

Gle, tvoj je stroj dovoljno jak da s lakoćom podnese veće zahtjeve za Leopard. On ti nudi mnogo dodatnih mogućnosti, meni je recimo NEMJERLJIVO dobra fora previewa iz sistema bez dizanja aplikacije. Mail je bolji, i ima integriran RSS feed i To Do listu.
Veći je izbor printera, od kojih za neke postoje i CUPS driveri, koji nisu kompatibilni s Tigerom. Ako nemaš mrežni printer, onda s CUPS driverom možeš koristiti USB port na routeru kao print server i tvoj USB printer postaje mrežni.
Konačno, više RAMa se može adresirati pa to ubrzava rad u zahtjevnim aplikacijama tipa Adobe CS paket.
U svakom slučaju, preporučam da napraviš upgrade na 10.5 koji je iznimno stabilan i ispoliran sistem s kojim nema baš nikakvih problema, ali ni spomena vrijednih razlika u odnosu na 10.6
03.10.2010 | 17:40
Mnogo hvala Djuro.

Djuro, Djuro...stani, stani...vidis da nas provocira. Oce da ga ubijemo!
04.10.2010 | 23:35
E jebem mu. Nema nigdje dobar torrent Leoparda, Nudi mi se samo Snow Leopard. Dal da skidam taj ili da i dalje trazim Leopard? Ocito Leopard vise nije u milosti Seedera.


Pa sta je trebalo da vicem??? Ziveo Kapitalizam??
04.10.2010 | 23:54
Baba, molim te da ovdje ne tražiš savjete o torrentima. Hvala.

Inače, na G5 ti Snow Leopard neće raditi, on je intel-only. Dakle, treba ti Leopard. Sigurno ga ima dosta na E-bayu.

Nema belih sijalica.
05.10.2010 | 00:34
Ajoj. Nikako. Torent ne znam ni napisat.Evo. Torent!?
Uctivo sam celjade. Pohadjam redovito crkvu i nikada, ali bas nikada nisam opsovao nedjeljom. Matere mi!

On im nosi note.
05.10.2010 | 06:39
05.10.2010 | 17:02
Evo Leopardic je instaliran. No i dalje ne kuzim prednost u odnosu na Tiger. Kad to kazem. Mislim na ubrzanje rada aplikacija. Photoshop necu ni spominjati.
I stat widget i dalje ne vidi 8 Gb, samo 4. Activiyt monitor uredno pokazuje 8 Gb rama. No, pitam se koju cu korist imati od tih sada,valjda aktivnih rama? Photoshop koji mi je najvazniji alat i dalje vidi 3, zarez nesto Gb. Gdje mogu vidjet i primjetiti ubrzanje?

I da, rotirajuca pica je i dalje tu.

Sve radi i to je najvaznije...ali pitam se dal je ista bolje u odnosu na prije. LIjepo je vidjet brojku 8 namjesto 4, ali sta ja imam od toga???


Danice pojacaj radio, mozda neko prisluskuje!!!
05.10.2010 | 18:53
Hm, a jel ti može G5 uopće adresirati toliko RAM-a? Mislim na komp ne na OS? Zapravo, sad sam provjeril na Mactrackeru; ti imaš dual 2.0 GHz? Na njega maksimalno ide 4 Gb rama. Komp ti nemre adresirati više od toga, iako ih uredno prepoznaje...
Ali, priznaj da Leopard lijepo izgleda, ne?


Veče u operi, ručak na vodi... Ko to plaća, bre?!

Cija snajka, upropastili su pola sveta...!
05.10.2010 | 19:33
Ovo je jedan od zadnjih PPC strojeva. Dual core 2.0. Taman prije Intela. Ima slotova za memoriju koliko ti srce zeli. Prosiriv do 16 Gb rama. Ne sjecam se tocno.
Dakle stroj je sposoban prozvakati i duplo vishe. Zato sam ga kupio. Jer sam ga racunao nasopati ramima kada dodje 64bit Photoshop.
Da ne pricam puno..ovo je taj stroj.
www.everymac.com/systems/apple/powermac_...mac_g5_dual_2.0.html
I gdje ja sad mogu vidjeti neko ubrzanje. Pitam se ponovno.
05.10.2010 | 22:13
Pomoc! Spotlight mi stalno indexira. Malo prosurfo i dosta ljudi ima isti problem. Kako da to rijesim? Indexira konstantno.
05.10.2010 | 23:52
Indexira dok ne obavi. Pusti ga samo i ne brini....
05.10.2010 | 23:59
Mislio sam i ja to, ali cini se da ce to raditi satima. Dok to radi dosta stvari steka. Na raznim forumima ljudi panicno govore kako se neprestano vrti. Konstantno? Mislim, sada se sjecam da sam to imao i prije nakon instalacija. Valjda.

I da, sto kazes. dakle makina moze primiti rama i rama...gdje mogu skuziti neko ubrzanje?
Jer do sad ga bas i nisam skuzio:(

Doduse SPOTLIGHT kvari dojam....pa ne mogu skuziti i da ocu.
06.10.2010 | 00:20
Ajde pusti ti njega na miru jednu noć da on izindeksira, pa onda gledaj...
06.10.2010 | 00:29
Mislim da ce tako da bude.

Hvala drugovi!
06.10.2010 | 17:35
Evo spotlight i dalje vrti bjesomucno bez prekida. Cijeli dan?


Pitanje, kada ga restartam ili ako ga ugasim...dal to znaci da on mora sve opet nanovo ili nastavlja gdje je stao zadnji put?
06.10.2010 | 19:03
Ne znam. Moja je pretpostavka da nastavlja gdje je stao. A koliko imaš datoteka na disku? Ako imaš prištekane i neke eksterne diskove, i njih ti isto indeksira, ako mu nisi to isključio u Sys PRefs.
06.10.2010 | 19:52
OVako. Izgledalo da je sve prosao. Rekoh OK. Ajmo ga restartat nakon svega. I zastao je kod toga. Samo je ostao radni stol, bez mapa, ikon i sl. I tako on stoji dugo. Morao sam ga rucno restartat kao sto su i ostali s tim problemom. Sada ga gazim s Combo verzijom 10. 5.8.. Instalacija malo steka i kao da ne moze instalirati do kraja??


Prijmetio jos jednu stvar. na hardu imam jos jedan disk s dvije particije. Jedna za skladiste, druga za scratch disk. Disk Warrior na Scratch disku javlja 56% fragmentacije. Sto je bulshit. Jer sam nedavno prosao sve. I osim toga jucer s diskom isto tako. Ili javlja da je fragmentacija ili da uopce nemam privilegije da to radim.

Nesto opako nije u redu. Jos jednom se pokazala ona stara kao jedina pametna. Ako radi...ne diraj.

Izgleda da mi ne preostaje nista drugo ..nego clean instal i nazad na Tiger.
06.10.2010 | 20:03
Evo Combo uspjesno instaliran. Spotlight opet vrti ispocetka???? Iako je sve zavrsio, prije restarta. Hilfe??!!
06.10.2010 | 21:02
Jbg, sorry, ja fakat ne znam...
06.10.2010 | 21:09
Mislim pisu tu neka rjesenja. Kao npr da se svi diskovi stave u privacy mode. Ali tada ne radi ni Finder. A bez toga, ne mogu da radim. Taj problemcic i nije toliko rijedak. Jebem mu..najradije bih nazad na Tiger.

I sto mi stalno javlja fragmentaciju od 40 ili 50% na scratch disku? Iako ga usjesno prodjem s DW. Zanimljivo je da ako upotrijebim disk s DW (Disk Warrior)...dakle ako rebootam s njim. Onda mi stvar rijesi. I pokazuje 0%. A s leoparda jopet 40% 30% itd.

Itko? Nesto? Netko??
06.10.2010 | 21:59
Ajmo probat ovo. Archive and install fukncija ti daje novi sistem, ali ostavlje sve ostalo netaknuto. Dakle, uvijek MOŽEŠ natrag na tiger na taj način, ali možeš i iznova leopard instalirat uz archive and install opciju...
06.10.2010 | 22:10
Znaci nitko pojma?

Majku mu....ostavit cu ga jos jednu noc da rosta. Pa ako i tada nakon restarta bude opet rostao..mozda stvarno to i napravim.

Archive and Install? Na tigerovom originalnom disku? Mogu nazad? To je dobro znati. Nadam se bez nekijeh problema.

Cak sam skinuo COMBO apdjet verziju 10.5.8 i pregazio ponovno preko svega. Iako sam vec imao to instalirano...ali nekima je radilo nakon toga. Nekima....

I kazem, muci me i taj Scratch disk. Ne kuzim sta se dogadja............!!!!!!
08.10.2010 | 01:23
Pitanje.

Scratch disk i dalje pokazuje 60% neispravnih fajli, nekad 34, nekad manje i vishe. Moram napomenuti da je to totalno prazna disk particija. Sve 6 mjeseci koristenja. Disk utility ne pokazuje nista loshe. Sve OK. Ali DW ne popravlja. Dal je moguce da je neki bug po srijedi ili da je particija otisla nakon 6 mjeseci? Ne osjecam nista loshe u samom radu s Photoshopom. Koju jos dijagnostiku mogu obaviti?
08.10.2010 | 10:27
Scratch disk, pretpostavljam, znači da se po njemu stalno pišu i brišu privremene fajle? Ja bi onda pretpostavio da taj sw koji ih zapisuje to ne radi kako treba.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 50 minuta
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.58 Seconds

Provided by iJoomla SEO