MBP mid-2010, nvidia GPU problem + fix
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

MBP mid-2010, nvidia GPU problem + fix


26.11.2023 | 19:10
Da ostavim ovo ovdje ako jos netko naleti na slican problem.

Imam jedan MBP mid-2010 (MacBook Pro 6.2)koji je upgradean na SSD i 8GB RAMa i supruga ga vise ne koristi. Medjutim taj stroj i dalje sasvim dobro radi, medjutim ovde godine su poceli ucestali restarti i kernel panic sto najcesce ukazuje na problem sa grafickom karticom. Ovaj model ima Intel ugradjenu graficku i diskretnu nvidia koja je problematicna. Ne koristim ga ni za kakve graficki zahtjevne poslove pa sam prvo pomislio da potpuno iskljucim nvidia GPU, no iako postoje alati koji omogucuju kontrolu koja graficka se koristi to nije bilo pouzdano i nvidia GPU bi se ukljucivala, vjerojatno pri pokretanju softvera koji bi to zatrazio.

Cini se da je taj hardverski problem postao ucestal na ovim 13 godina starim strojevima i uzrok je kao i obicno kondenzator na nvidia GPU sustavu koji bi trebalo zamijeniti, no netko je na macrumors forumu prokljuvio da se mose editirati applegpupowermanagement.kext gdje se moze ograniciti performance level na manje vrijednosti i to eliminira rusenje sustava. Utjecaj za brzinu je zanemariv a u konacnici nebitan ako ne radite graficki zahtjevne poslove.

Postoji alatic koji ce automatcki pathcati potreban kext i zamijeniti ga u sustavu, medjutim problem je sto zamjena kexta nije trivijalna u macos Monterey i visima zbog zasticene sistemske particije tako da patch radi samo do Cataline.

Na MBP je intsaliran Monterey preko OpenCore Legacy Patchera, i nakon jednog neuspjelog pokusaja instalacije kexta (koji je doveo do potrebe za reinstalacijom kompletnog macos-a), iz drugog pokusaja mogu potvrditi da iduca procedura radi.

Skinite i pokrenite bigsurmountersw u prilogu (radi i na Montereyu). Nije bilo potpuno jasno koju particiju treba mountati, ako nije ispravna mount nece radsiti, u mom slucaju je to bila APFS Voule SSD:

Screenshot2023-11-26at13.19.50.png


Nakon mountanja mounter ce lokaciju otvoriti u Finderu, tu treba pripaziti jer se i mountana particija i sistemski disk identicno zovu (SSD). Drugo, ne znam zasto ali nakon nekoliko minuta bi izletila neka popup timeout greska i particija bi se unmountala, zato sam brzo obrisao AppleGraphicsPowerManagement.kext iz /System/Library/Extensions sa mountane particije i na njegovo mjesto iskopirao patchani koji je u prilogu ovog posta. Nakon toga treba kliknuti "Rebuild KC" u bigsurmountersw, i napraviti reboot kada rebuild zavrsi. Sve radi super, nema vise rusenja!

Nadam se da ce ovo pomoci nekome u slicnoj situaciji i ustediti mu pola dana reinstalacije kroz koju sam prosao eksperimentirajuci.
Prilozi:
26.11.2023 | 22:17
Hvala ti na ovome, samo je pitanje trena kada će ovdje nekome zatrebati!

Sreo sam u poslu gomilu takvih starih MBP s tim pogođenim NVIDIA procesorom i većina je onda to hendlala tako da onim softverom gase GPU, ali to ne radi uvijek. Ovo je kompliciranije, ali solidno rješenje!
26.11.2023 | 22:30
Steta sto u ovaj MBP ne ide 16 GB RAMa ince bi dobro sluzio jos godinama i za nesto zahtjevnije poslove.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan
  • vjeko1: Realno me ne čudi ovo za Mac Pro jer desktop lineup nije imao previše smisla sa Studio i Pro. S druge strane, arhitektura sa Apple Silicon je takva da nema previše mjesta za expanziju tako da.. RIP
  • Piko: Samo da velim da sam "ukrao" ideju za vikalicu .... i napravio svoju implementaciju na [link] ....
  • Soffoklo: Apple odustaje od Mac Proa - [link]
  • Yonkis: @CoffeePod koristiš li ono punjenje do 80% ili si light user? Moj iPhone 15 je nakon 26 mj izgubio samo 6% a 2 različita SIMa (priv posl). Tako da 1% je sasvim ok.
  • drlovric: @Coffe: Po gruboj racunici moze ti trajati do kraja stoljeca taj telefon. Nista ne azuriraj :)
  • CoffeePod: Ja sqm i dalje na iOS18 i ne planiram jos updejtat. Nakon 9 mjeseci baterija na 16PRO pala je samo za 1% od max kapaciteta
  • ZoPaj: eh, da je bar više tih OS updatea bez novih featuresa:) optimiziranih i očišćenih od bugova pored famoznih sigurnosnih patcheva.. mislim da Snow Leopard nije imao ni jednu jedinu novost? 26.4 mi se čini brz i stabilan...
  • miomika: 26.4 je vani, ali ništa od Geminija. Samo APlle Music i fora s koncertima. Neznam dal je vrijedno i skidati
  • Borisone: [link]
  • Borisone: Jel to Apple MD dostupan od 14.4. u HR? [link]
  • zoranowsky: @rak21, ja nisam, upravo sam dobio info da mi je narudžba stornirana zbog ograničenih količina. Netko je očito zeznuo kalkulaciju...
  • Yonkis: WWDC26 June 8–12, 2026 [link]
  • rak21: Je li netko ulovioacbook pro M5 pro za 2200 u instaru? Baš me zanima jel prošla narudžba ili su stornirali jjer su bili jeftiniji 500€ i više od drugih.
  • smayoo: Ja sam nedavno imao tako raspadnut prikaz oglasa u Firefoxu, ispalo je da je problem bio u Ghosteryju
  • CoffeePod: Probao sam Tahoe na M4 MBP i M2 Airu i ono je sramotno na sto lici i kako performa
  • CoffeePod: Ima netko da i dalje odbija preci na Tahoe i iOS26?
  • drlovric: Na iPadu u Sagari oglasnik se raspao. Tekst se preklapa i necitljiv je ispod fotografije artikla.
  • zoranowsky: Kod mene na firefoxu i safariju sve ok s oglasima
  • Yonkis: [link]
  • Yonkis: Jedino na Braveu izgledaju normalno. Firefox, Edge, Safari ne.
  • smayoo: Što se desilo? Meni izgledaju normalno.
  • Yonkis: Što se desilo sa Oglasima? Npr.[link]
  • superstric: obavljeno
  • Yonkis: Obavio svoje
  • dpasaric: Imenso, obavljeno! :)
  • Djuro genijalac: rješeno. Bilo bi lakše da si objavio i točne odgovore, but here we are ;-)
  • imenso: Hvala!
  • Sarek: Riješeno i podijeljeno dalje
  • zoranowsky: Ispunjena anketa
  • smayoo: ispunjena
  • imenso: Svaki glas je važan i hvala unaprijed svakome na rješavanju i(ili) dijeljenju linka. To mi je za sina, za diplomski
  • Yonkis: Nema nas 200 ovdje, samo 300!!!
  • imenso: Ekipa, molio bih ako imate pet minuta vremena da riješite anketu, ne treba više od 5 minuta, moraju skupiti barem 200 odgovora: [link]
  • Djuro genijalac: Meni najbolje: Sori kume, samo Hajduk živi vječno!
  • Ender: chuck norris je pobedio zivot :)
  • smayoo: Rak je prebolio Chucka Norrisa... :)
  • Yonkis: [link] P.U.M Carlos Ray Norris
  • zoranowsky: R.I.P. Chuck Norris
  • Yonkis: generative AI apps paid Apple close to $900 million in App Store fees last year - [link]
  • cariblanco: [link]
  • drlovric: Team MacBook Pro M. Deremo. Ovo je jedna od rijetkih situacija gdje sam ja u vecini :)
  • dpasaric: Anketa je ažurirana novim modelom, znači i dalje ima smisla, govori nam što tko koristi ovdje.
  • Yonkis: p.s. kad će neka nova anketa? :)
  • Yonkis: Može netko Tim Apple pitati što je sa ovim AirDropom, jesu magneti u pitanju ili atmosferski pritisak u pitanju da radi kako je oglašavano?
  • dpasaric: Juhu za Poguea! :)
  • Yonkis: Ajde napokon da se tu nešto slatko pojede, neka bude i kalorijska bomba, preživjeti ćemo :)
  • Performita: Javio mi se David Pogue, pripremam poslasticu za Jabučnjak ????????
  • Yonkis: Ovo nije mjesec ovo je jutro [link]
  • Air: Ha ha, evo radi sa iPhonea - pitam se kad će već ova čuda implementirati u ozbiljnije fotoaparate?
  • Air: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Komentari

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.55 Seconds

Provided by iJoomla SEO