macOS Big Sur
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

macOS Big Sur


27.06.2020 | 11:30
Radi, radi
Uspjesno instaliran na unsupported MBP non Retina 2012
Jedino sto ne radi u startu je Wi-Fi, ali se to popravi malim cackanjem oko kextova
Je li jos tko isprobao, kako mu se cini?

27.06.2020 | 11:42
Čestitam! Samo pišite bugove. Ja planiram možda prijelaz za jedno 2 godine.
27.06.2020 | 12:40
Svaka čast na volji!

Nemam živaca za bete, a i na svom stroju sam još na Mojaveu samo zbog podrške za 32 bitne aplikacije.

Neću seliti dalje dok me na to ne prisli neki novi stroj ili se pojavi neki killer-app koji radi samo zadnjim sistemima, pa da nemam izbora nego se preseliti. Mojave se meni pokazao kao baš jako solidan sistem.
27.06.2020 | 13:53
Ja sam isao gledati koliko imam 32 bitnih aplikacija da eventualno budem 32-bit free, kada sam dosao do njih 10 koje su mi jako (32-)bitne i trenutno nema adekvatne 64 bitne zamjene zakljucio sam da cu jos neko duze vrijeme ostati na Mojave.
27.06.2020 | 14:05
Di se to uopće vidi (da je aplikacija 32-bit)?
27.06.2020 | 14:31
smayoo kaže:
Di se to uopće vidi (da je aplikacija 32-bit)?


Evo ovako se moze pogledati...
Prilozi:
27.06.2020 | 18:42
Ja sam tek ove godine napravio update sa El Capitan na Mojave, koji je zadnji OS kojeg moji Macovi podržavaju. Tako da i kad bi želio ne mogu napraviti update.
Nego, gledam malo slike i video po netu i primjećujem da nema više proxy ikone u Finderu, nisu valjda ukinuli.
28.06.2020 | 12:08
Ja sam isprobao i mojave i catalinu,i uvjerio se da nema nekog pomaka naspram high siera,pa se vratio i ne mislim barem 5g niš mjenjati
29.06.2020 | 15:11
Ja sam uvijek na latest and gratest i nemam nekih problema...

Necu valjda i oko takvih stvari kao sto je update raucnala ili mobitela planirati zivotne strategije i nesto tempirati
29.06.2020 | 21:19
Ja instaliram kako se ponudi u nadogradnji, pa kad dođe, dobro dođe. Inače se uvijek radujem svim tim novotarijama.
30.06.2020 | 01:48
Uvijek mi je sve na zadnjoj verziji, sto nekad nije dobro, al sta cu kad volim novotarije
01.07.2020 | 00:22
A-ha, o tome pjevaju RHCP u Road Trippin.. "..in Big Sur we take some time to linger on.. " :upalilaSeLampica:
01.07.2020 | 01:29
Sve je to California
16.11.2020 | 08:15
Možda bi valjalo malo pričekati: www.macrumors.com/2020/11/15/macos-big-s...g-some-macbook-pros/
16.11.2020 | 09:06
Ja sam day1 išao na 2 maca, 0 problema za sada za sve appove koji mi trebaju.
17.11.2020 | 11:28
Instalirao sam macOS Big Sur i to kao Update koji je iskočio (About this mac -> Software Update). Sama instalacija prošla je uredno, no Apple aplikacije poput Music, Safari, AppStore uopće ne rade. Otvori se sam prozor na primjer AppStore-a ali ne prikaže nikakav sadržaj kada je mac uredno spojen wifi konekcijom na router (isti kao i prije na Catalini).

Internet ima jer kad upalim Firefox, stranice se otvaraju.
Kad upalim Safari, nijedna stranica se ne otvara.
Apple Music ne nudi nikakav sadržaj, search ne vraća ništa.

Ako mac spojim umjesto wifi, lan kabelom na isti router (A1 ubee), sve radi-sve navedene aplikacije ponašaju se normalno, i Safari otvara sve stranice.

Imate li kakvu ideju što je problem? Samo gašenje i paljenje routera nije urodilo plodom, ponašanje na macu isto. A1 tehnička podrška nije bila od pomoći-problem postoji i dalje.

Koristiti mac sa LAN kabelom i nije mi neko rješenje. Isti mac sa Catalinom, isti router, nije bilo problema.

Dodatno, ako mac spojim preko mobitela na internet (na mobu ugašen wifi tako da koristi 4G i služi kao personal hotspot) također sve aplikacije rade, kao i preko LANa.

Ima li netko ideju što je to na routeru krivo podešeno ili nije propušteno isključivo za wifi promet? Čitao sam nešto o OCSP protokolu i da na Big Sur hrpa Apple nativnih aplikacija pri radu tim protokolom provjerava valjanost certifikata online, možda je port preko kojega ti pozivi idu blokiran pri wifi konekciji na router?
17.11.2020 | 11:42
Ako ti firefox radi, onda problem nije u routeru.
Vrati se natrag (imaš valjda TM backup?) i pričekaj dok se popeglaju bugovi.
25.02.2021 | 17:37
Evo konacno presao na to cudo i osim nekih sitnih iritantnih stvari i nekonzistentnosti u UI-u najvecu zamjerku imam na Mail.app koji je apsolutno katastrofa po pitanju izgleda. Kontrast je preslab, brojcane oznake pored mailboxova su prakticki nevidljive i sve u svemu jedan od najbitnijih app-ova mi sada ispada najgori, prakticki na razini neupotrebljivosti. Situacija postaje nesto bolja ukljucivanjem "Increase contrast" opcije, ali i dalje nije to to, a ostatak OS-a izgleda bitno losije. Da ne pricam da je prilikom prvog pokretanja potpuno sprcio mail bazu, srecom vrlo lako sam je vratio na staro.

Stvarno ne razumijem tu potrebu da se nesto mijenja na silu samo da se eto - promijeni. A pogotovo kad je to naustrb upotrebljivosti. Stvarno sam razocaran.

Inace, sistem kao sistem radi stvarno odlicno i zapravo sam ugodno iznenadjen. Prelazak sa Mojave na Big Sur je bio poprilicno bezbolan ako ne racunam dogradjivanje nekompatibilnih aplikacija i brisanje 32-bitnih (sto mi je zapravo puno lakse palo nego sto sam mislio).

Presao bih cak na Catalinu radije, ali Catalina ima bug sa HDR monitorima da prilikom budjenja iz sleepa potpuno sjebe sliku na HDR monitoru i nema rjesenja osim restarta, poslije kojeg opet slika izgleda normalno. To mi je bio veliki dealbreaker. Srecom u Big Suru su taj bug popravili.

25.02.2021 | 22:39
Postavi sustav u Dark mode pa pokušaj tako raditi. Meni osobno je puno preglednije sučelje i manje umara oči.
26.02.2021 | 11:48
Probao sam vec, nije nekakva razlika... i dalje je kontrast premali Izgleda da nema druge nego se naviknuti
26.02.2021 | 13:47
Ima, koristis drugi mail klijent.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 10 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Riba, smayoo, tino1, yvann11, Anonimci (675)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.40 Seconds

Provided by iJoomla SEO