Unsupported osx instal
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Unsupported osx instal


08.06.2020 | 17:20
Gledam i ne vjerujem..
Jel to moguće da se na mac 2010 da stavit catalina os. Nije li to rizično?

youtu.be/uQfcolvfAHM
08.06.2020 | 17:32
Je, možeš dobiti koronavirus i poriv da glasaš za SDP
Evo, čovjek je lijepo objasnio sve posljedice takvog suludog čina
08.06.2020 | 17:48
Mislim da nije rizično, ali nije ni potrebno.
08.06.2020 | 18:08
Slažem se sa smayoom + kaj ćeš izgubiti mogućnost korištenja 32 bitnih aplikacija.
08.06.2020 | 18:35
Ne mislim to radit,imam high sierra i zadovoljan sam,a i sa catalinom mi vjerovatno nebi radile neke app kako kažeš.
Možda u nekoj skoroj budučnosti kad zastari H,Sierra,ali nisam znao da se i to može ..
08.06.2020 | 18:40
Može se, naravno. Ponekad je realan i objektivan razlog zašto Apple ne dozvoljava da se više na neke stare strojeve instalira novije OS-ove (jer je hardver jednostavno preslab i to ne radi kako treba), ali nekad je to posljedica gramzljivosti i želje za većom prodajom (osobito kad se radi o Mac Pro strojevima).
08.06.2020 | 23:24
Dobro.. Znaći kad bi na MBP 2010 sa 8gb ram ssd 250gb htio stavit catalinu mogao bi to bez problema danas sutra?
08.06.2020 | 23:37
Da. I vjerojatno ne bi time bio zadovoljan, radilo bi ti kilavo (ovisi naravno o tome što radiš, ali što god da radiš, sigurno će ti bolje raditi na 10.13 ili čak 10.11
09.06.2020 | 00:17
Pretežno ga koristim za internet, i nešto za glazbu, klasično kučno računalo. Zato sam ga i uzeo, jači mac mi ne treba jer ga ne rabim za grafiku ili slične pro stvari. Zadovoljan sam sa high sierra a i iskreno volio bi isprobati ako niš drugo barem bootabilan usb napravit i probat ga kako radi mbp sa catalina. Ono čisto iz znatiželje
09.06.2020 | 00:27
Mac nije računalo za čačkanje iz znatiželje. Mac je računalo za korisnika koji se umorio od čačkanja i igranja, koji želi stroj koji radi i po kojem ne treba ništa čačkati. Otvoriš, odradiš što treba, poklopiš. Da pri tom ne diže buku kao da ti mlazni avion prelijeće kuću, da ga zlostavljaš godinama, po 12-16h dnevno i da radi kao prvi dan, da NIKAD ništa ne treba reinstalirati, da zaboraviš kad si ga zadnji put rebootao, da ti ne treba nikakav antivirus, zdrava pamet je dovoljna.

To je Mac.

Ako ti se čačka iz znatiželje, zajebo si brend. Kupi si ThinkPad i stavi gore Linux pa čačkaj, tweakaj i pimpaj do iznemoglosti.
09.06.2020 | 00:43
Nisam vidio razliku u radu između High Sierre i Cataline na MBP 15" early 2011 (ulazni model sa 2 GHz CPU, 8 GB RAM-a) ali nisam mogao nikako osposobiti Huawei USB modem i izgubio sam par 32 bitnih aplikacija pa sam se vratio na HS. Jedino što sam vidio da Catalina uzme više prostora na disku od HS,

... i ne slažem se sa Smayoom da ti stari MBP nisu za "čačkanje", naprotiv ... ali slažem se da je Apple hardver i softver napravljen za odradi kaj trebaš i ne zamaraj se kako radi, zašto radi i može li bolje

Ako ti se čačka, a ne želiš popušiti trenutnu instalaciju, dva šarafcigera i jedan HDD pa isprobavaj do mile volje
09.06.2020 | 01:11
Bertone kaže:
Nisam vidio razliku u radu između High Sierre i Cataline na MBP 15" early 2011 (ulazni model sa 2 GHz CPU, 8 GB RAM-a) ali nisam mogao nikako osposobiti Huawei USB modem i izgubio sam par 32 bitnih aplikacija pa sam se vratio na HS. Jedino što sam vidio da Catalina uzme više prostora na disku od HS,

... i ne slažem se sa Smayoom da ti stari MBP nisu za "čačkanje", naprotiv ... ali slažem se da je Apple hardver i softver napravljen za odradi kaj trebaš i ne zamaraj se kako radi, zašto radi i može li bolje

Ako ti se čačka, a ne želiš popušiti trenutnu instalaciju, dva šarafcigera i jedan HDD pa isprobavaj do mile volje


Neloša ideja... hvala
09.06.2020 | 10:27
motif kaže:

Neloša ideja... hvala


Ma samo udri po njemu,... evo ti dvije motivacijske fotke od prije cca godinu-dvije

MBP8.2upgrade-1.jpg


MBP8.2upgrade-2.jpg
09.06.2020 | 10:46
Bertone, pod "čačkanje" nisam mislio na dogradnju RAM-a, zamjenu HDD-a SSD-om i sl. Mislio sam na to igranje, patchanje, stavljanje nepodržanog OS-a i sl.
09.06.2020 | 11:49
A zašto si protivnik toga da si netko stavi gore i android ako ide..Računalo je osobna stvar šta neko hoće stavit gore ili ne,naravno ne podržavam nekakve piratske stvari ali ovo je legalno,zašto ne isprobat.Osobno to neću sigurno sada radit jer sam si sve posložio i na imac i na mbp u high sierra,ali u nekoj skoroj budučnosti ako ne promjenim na nešto novije hoću.Probat ću,imam externi ssd i baš me zanima šta i kako ta starudija radi na novi osx.
09.06.2020 | 12:16
Nisam nikakav izraziti protivnik. Slažem se, sa svojim stvarima radi što te volja, dokle god je legalno. Jednostavno kažem da je Mac krivi proizvod za to. Mogućnosti su ti sužene, rezultati ograničeni, a ukupno poboljšanje u odnosu na ono što je tvornički zamišljeno - minimalno, ako ikakvo.
09.06.2020 | 14:47
Riba kaže:
Bertone, smanji malo te fotografije.


Smanjio na 43 i 74 KB, mogu i manje ali ćemo se vratiti na devesprvu

smayoo kaže:
Bertone, pod "čačkanje" nisam mislio na dogradnju RAM-a, zamjenu HDD-a SSD-om i sl. Mislio sam na to igranje, patchanje, stavljanje nepodržanog OS-a i sl.


aaaa... različito tumačimo pojam "čačkanje"
09.06.2020 | 17:39
smayoo kaže:
Nisam nikakav izraziti protivnik. Slažem se, sa svojim stvarima radi što te volja, dokle god je legalno. Jednostavno kažem da je Mac krivi proizvod za to. Mogućnosti su ti sužene, rezultati ograničeni, a ukupno poboljšanje u odnosu na ono što je tvornički zamišljeno - minimalno, ako ikakvo.


Ma sve to štima, vjerujem da catalina na 256mb grafičkoj i 8gb ram ne radi kao na 16gb ram i 1500mb grafi.. Logično. Gledao sam po netu i naidjem na to, pa sam pitao. Gledam i recenzije ljudi su zadovoljni, rade to na starijim mbp.

Ja sam samo pitao ali i izgubio volju za instalacijom cataline. Sasvim sam zadovočjan sa high sierra koja mi radi glatko i brzo. Slažem se zašto dirati to.
09.06.2020 | 19:55
Apple na svojim stranicama vrlo jasno navodi koji uređaji podržavaju macOS Catalina, po meni tu počinje i završava svaka priča.
09.06.2020 | 20:31
Činjenica je da, iz razloga svoje prodajne politike, Apple debelo prerano škartira Mac Pro strojeve. Mi u uredu uredno koristimo, profesionalno, svakodnevno, cjelodnevno, Mac Pro 1,1 (flashan na 2,1) koji službeno ne ide dalje od 10.7, ali je hacknut na 10.11 i on radi bez zamjerke.
Ali ovi više limitirani strojevi, kao što su Miniji, Bookovi, možda i neki iMacovi, obično su već kilavi i na zadnjem podržanom OSu, a kamoli na nekom nepodržanom.
09.06.2020 | 21:59
drpongra75 kaže:
Apple na svojim stranicama vrlo jasno navodi koji uređaji podržavaju macOS Catalina, po meni tu počinje i završava svaka priča.


Ma pusti što Apple priča, oslobodi Petra Pana u sebi

09.06.2020 | 23:11
Bertone kaže:
Ma pusti što Apple priča, oslobodi Petra Pana u sebi



Nisi u ispovijedaonici prijavio da imaš OS na hrvatskom jeziku.
09.06.2020 | 23:20
Gjuroo kaže:

Nisi u ispovijedaonici prijavio da imaš OS na hrvatskom jeziku.


To je bio grijeh do prije par godina, sad je društvo liberalnije pa je prihvatljivo
10.06.2020 | 11:51
Bertone kaže:
To je bio grijeh do prije par godina, sad je društvo liberalnije pa je prihvatljivo


Napravite Localization pride povorku na ulicama, pa ćemo vidjeti kako vas društvo prihvaća

Nu, nije mi namjera bilo koga osuđivati. Samo me ubode u oko kad vidim OS na nekom "drugom" jeziku. Mislim da se ne bih znao više služiti kompjuterom da mi je OS preveden na Hrvatski
10.06.2020 | 12:11
Gjuroo kaže:

Napravite Localization pride povorku na ulicama, pa ćemo vidjeti kako vas društvo prihvaća


10.06.2020 | 12:20
Evo da se onda i ja ispovijedim i za to: imam lokaliziran macOS na svim Macovima, osim na svom MBP, na kojem je engleski prvi jezik radi !"$!"#% AutoCADa.
Također koristim i lokalizirani FireFox i LibreOffice

EDIT:

I iPhone i iPad, također!
10.06.2020 | 13:06
Lokalizirani OS koristim od Ubuntua 8.04 i danas mi je prirodno raditi na bilo kojem lokaliziranom OS-u/aplikaciji.
Mislim da svi koji ne koriste terminal za obavljanje nekog zadatka, danas doista nemaju potrebu korištenja engleskog osim ako navika nije jača i osjetno usporava rad u nekoj pro aplikaciji zbog korištenja drugačijeg rasporeda tipkovnice (no opet, pro korisnici znaju napamet gdje im je što pa i ne obraćaju pažnju što i kako piše ).
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 11 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, tino1, Anonimci (598)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.39 Seconds

Provided by iJoomla SEO