Mac se reboota sam od sebe
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac se reboota sam od sebe


26.06.2018 | 22:43
Primjetio sam, 5-6 puta u zadnjih godinu dana, da mi se Mac (MBP 15" Mid2012, OS 10.11.6, SSD, 16 GB RAM) zna rebootati sam od sebe, ali samo dok je idle, nikad dok radim nešto ili dok sam ga ostavio u sleepu.

Dakle, isključivo u situacijama kad bi na dulje vrijeme (dulje od par minuta) otišao od kompjutera bez da ga stavim u sleep. Tipično se to dogodi kad sam u uredu, ako idem pojesti nešto ili mi netko dođe na sastanak, a TM backup se taman krenuo vrtiti pa ga ne želim prekidati. Ili mislim da ustajem samo na minutu-dvije pa me nešto odvuče i onda se vratim za pola sata - sat - dva.

I onda, kad se vratim, dočeka me login screen, nitko nije prijavljen, sve aplikacije su pokvitirane, dakle bio je reboot (OK, možda i logout, ali ti mi se nekako čini još teže zamislivo). Naglašavam da je to morao biti uredni (redovni) reboot, ne neki crash, a osobito ne kernel panic (KP ne reboota, nego ostane zaleđen) jer nakon reboota nemam onaj alert "Mac vam se oporavio od kraha, želite li poslati dijagnostički izvještaj Appleu".

Istraživao sam po netu i našao da jedan lik spominje da mu se događala slična stvar i da je za to kriv Spotlight, odnosno korumpirani spotlight index te da je on problem riješio brisanjem spotlight indeksa (na način da je najprije proglasio cijeli sistemski disk "privacy zonom" u spotlight preferencama, pa rebootao, pa onda opet maknuo taj privacy, pa ponovno rebootao i onda pustio spotlight da melje dok nije iznova izindeksirao cijeli sistemski disk).

Zvuči mi kao vrlo moguć razlog problema, ali rado si ne bih zadavao taj posao pa da ispadne uzaludan. Zato pitam, zna li netko...

a) gdje u console gledati (koji log, što li...) i što točno tražiti da se prepozna trenutak reboota i onda ustanovi razlog?
b) postoji li pametniji način za izbrisati spotlight index i incirati rebuild?
c) može li se postaviti kakav "trap", kad neki proces zatraži "uredni" reboot, da u tom trentuku skoči popup s osnovnim informacijama (datum, vrijeme, inicirajući proces, što ja znam...) i onemogući reboot?

Hvala!
26.06.2018 | 22:48
ZAboravio sam dodati, možda je bitno, a možda i ne. Kad god mi se ovo dogodilo, Mac mi je bio na stolu u uredu. Dakle spojen na Apple Thunderbolt Display te preko njega na vanjski TB HDD dock od OWCa, ethernet (uredski lan), USB Das Keyboard i na njoj USB Apple mouse. U TB HDD docku je uštekan 3,5" SATA HDD na kojeg se radi TM backup.
26.06.2018 | 23:16
Za pocetak pogledaj uptime da odredis radi li se o rebootu ili o log outu. Koliko ja znam, macOS nece nikada napraviti reboot bez odobrenja administratora. Mozda se i varam ali barem iz mog iskustva to se nikada nije dogodilo. Conosle.app i log bi trebao sadrzavati sve razloga reboota ili logouta, probj traziti neke od kljucnih rijeci.
26.06.2018 | 23:49
Nisam bio siguran za uptime odnosi li se na vrijeme od zadnjeg power upa ili od zadnjeg reboota. Ugl, da, i komanda "last reboot" iz terminala, i uptime mi kažu da je zadnji reboot bio sinoć oko 22:50 (kad sam ga radio ručno).
Znači da ovo danas popodne (kad sam primjetio opisani događaj) ipak nije bio reboot, nego logout... Hm...
OK, a zašto napravi logout i što ga na to okine?
Koju ključnu riječ da koristim u konzoli? "login" mi ne daje što me zanima, a "logout" ne vraća ništa kroz filtar.
Koju ključnu riječ mogu koristiti za vidjeti događaje koji imaju veze sa Spotlightom?
26.06.2018 | 23:56
Nagooglao sam ovo zadnje. mds i mdworker su procesi od spotlighta. konzola mi pokazuje često ponavljajući problem s mdworker procesom, ali vremena incidencije mi nemaju veze s periodom kad mi se javio logout danas.
27.06.2018 | 06:22
I moj je to radio na High Sierra. Sve živo sma probao. Nisam siguran da je prestalo ali u zadnjih par par dana više nije. Možda je to neki Bug kojega su riješili. Pokušaj povući Update.
27.06.2018 | 06:53
Ma kakav update. Ja sam na 10.11.6 (El Capitan). I ostajem tu još neko vrijeme.
27.06.2018 | 10:25
Nisam to nikada sreo. Svakako treba u logu konzole uhvatiti što je okinulo logout, to se mora negdje vidjeti!
27.06.2018 | 10:29
I ja sam imao isti problem, na istom OS-u (još uvijek ga koristim na primarnom stroju). Probao sam štošta, između ostalog i ovo sa Spotlightom, a u međuvremenu je bilo i nekih apdejta OS-a (uglavnom Safari i Security Update) pa nisam siguran što je zapravo riješilo problem: neki od tih apdejta ili Spotlight fix. Ako imaš aplicirane sve apdejte, Spotlight fix postaje izgledniji kandidat.

Problem tog "glitcha" je što se toliko rijetko događa(o) da nisam uspio utvrditi pattern.

No, prije nego što se uloviš Spotlight fixa, svakako provjeri ovo:

ScreenShot2018-06-27at10.57.31.png


Ako ti je Log out uredno uncheckan, sljedeći (potencijalni) kandidat za fix je PRAM/SMC reset. U teoriji možeš tu stati i pričekati da se ponovi (ili ne ponovi) glitch. Na žalost, samo ako se ponovi, znat ćeš da nije pomoglo pa preporučam ipak si pokratiti muke i odraditi još i Spotlight fix.
27.06.2018 | 10:29
Ali koja je ključna riječ po kojoj mogu naći logout?
27.06.2018 | 10:45
smayoo kaže:
Ali koja je ključna riječ po kojoj mogu naći logout?


Ja bih ga tražio sa "point of no return" (odnosi se na Login Window).
27.06.2018 | 11:15
Naravno. It's always the obvious...
Imao sam upravo tu kvačicu uključenu, a i "allow apps downloaded from Mac App Store and identified developers". Iako sam ih pouzdano i izričito isključio, zadnji put nakon što sam digao s 10.8.5 na 10.11.6, jer nije kužio da AutoCAD radi nešto pa bi radio logout, sad su opet uključene, vjerojatno nakon nekog security updatea. Grrr....

Hvala, Đipi...

Pomislio sam i sam na to, ali nisam znao više naći gdje je ta opcija pa sam zaključio da je bila na starijim verzijama OSa, a sad je više nema. I googlao sam na tu temu (tražeći kako se to iz terminala regulira) ali avaj...

No dobro, tim bolje. Nije Spotlight, nije PRAM...
27.06.2018 | 18:37
@ Djipi je zakon !
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 11 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.59 Seconds

Provided by iJoomla SEO