Detaljan downgrade s MacOS 10.13 na MacOS 10.11
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Detaljan downgrade s MacOS 10.13 na MacOS 10.11


26.12.2017 | 14:29
Trenutno imam instaliran MacOS 10.13 na svom iMac 2011.
Odlučio sam zbog Final Cut Expressa 4 koji više MacOS 10.13 ne podržava, da trebam iMac ponovo instalirati s MacOS 10.11.
Napravio sam backup svih podataka i sa Apple Store sam skinuo MacOS 10.11.
Da li znate korak po korak kako da skinuti MacOS 10.11 prebacim na vanjski HDD (skinuo sam ga s App Store), izbrišem (napravim Clean Install) i pokrenem instalaciju od MacOS 10.11 (nisam koristio Time Machine, kada budem instalirao MacOS 10.11, napraviti ću i TM)?
Nisam veliki ekspert s MacOSom, pa trebam dio po dio ‘kuharice’
26.12.2017 | 15:21
Zar tvoj mac ne podrzava recovery particiju i DL sa neta direktno???
26.12.2017 | 15:55
iMac LAte 2011 je dolazio s 10.7 i nisam siguran u recovery particiju.
26.12.2017 | 16:45
Mislim da je moj iMac bio sa MacOS 10.6.
Da li postoji negdje ‘kuharica’ kako sa MacOS 10.13 formatirati stroj i pokrenuti MacOS 10.11?
26.12.2017 | 18:11
Skini OS koji hoces(kolko vidim vec si skinuo),napravi butabilni USB disk.Digni sa diska,formatiraj particiju i uradi clean install. Oko 40 minuta posla
26.12.2017 | 18:29
Par pitanja...
Skinuo sam MacOS 10.11 ali pod MacOS 10.13. Valjda će biti tu kada pokrenem bootabilni USB
Kako da naprevim bootabilni USB i koliko mora biti velik (u MB)?
Kako da dignem Mac sa USBa (zaboravio sam koju tipku trebam držati kod restarta)?
26.12.2017 | 21:00
Upute - Žabac me pretekao. Tipka koja se drži je ALT (OPTION).
26.12.2017 | 22:45
Odlično. Sutra ću probati napraviti sve što piše, pa se javim
Jedno veliko HVALA
27.12.2017 | 07:33
Nisam našao kako da napravim startup na USB Sticku na gore navedenoj stranici od Jabučnjaka?
Meni treba samo to da mi se sistem koji trenutno imam (MacOS 10.13) starta na USBu i da od tamo pokrenem MacOS 10.11 instalaciju koju sam skinuo prije 3 dana, jednostavno "Clean Install". Govore na webu da će mi trebati USB Stick od 12GB?
Druga stvar koja me zanima je gdje se nalazi MacOS 10.11 koji sam skinuo s weba i koji hoću instalirati na iMac umjesto sadašnjeg MacOS 10.13 (ako izbrišem sve na HDD na iMacu, otkuda se "stvori" MacOS 10.11)?
27.12.2017 | 08:47
Ne citas kako treba.
Hajmo polako

1.Uzmi USB od 8GB
2.Skini 10.11
3.Skine se u Aplication
4.Skini Program Disk Maker
5.Sa programom kreiraj butabilni OSX
6.Stavi USB u Mac i restart.
7.Prilikom restarta drzi tipku ALT
8.Izaberi Butabilni Stick
9.Idi na Disk Utility
10.Formatiraj Tvoj HDD
11.Iskljuci Disk Utility
12.Klikni na New instalation MAC OS X(nemam pojma na pamet sta tacno pise)
13.Pusti da se zavrsi instalacija(cca 30-40minuta zavisi od Mac-a)
14.Iskopcaj USB stick i nastavi sa radom.

Ipak si ovdje preko 11 godina,sve ovo pise na forumu tako da si i sam mogao naci.
27.12.2017 | 08:54
A mozes i iz terminala napraviti USB bootabilni disk.

support.apple.com/en-us/HT201372
27.12.2017 | 09:09
Nemoj da petlja po terminalu,moze samo veci problem sebi napraviti.
28.12.2017 | 17:49
@Saint, našao sam vremena i pokušao instalirati MacOS 10.11
Napravio sam startup na MacOS 10.11 ali mi je na početku instalacije javilo:
Ovaj primjerak aplikacije "instaliranje sustava OS X" prestar je za otvaranje i ovoj verziji sustava OS X

Prije par dana pod MacOS 10.13 sam skinuo OSX 10.11 El Capitan, ali ga među diskovima na startupu "Option kod Restarta" nije bilo.
Imao sam samo normalni HDD i MacOS 10.13 koji mi je instaliran na iMaca.

Da li trebam negdje naći DVD sa MacOS 10.11 El Capitan?
28.12.2017 | 17:56
Nisi pratio korake kak spada, napisi si to na papir i krizaj kako sto odradis...
29.12.2017 | 11:32
diplodocusIII kaže:
@Saint, našao sam vremena i pokušao instalirati MacOS 10.11
Napravio sam startup na MacOS 10.11 ali mi je na početku instalacije javilo:
Ovaj primjerak aplikacije "instaliranje sustava OS X" prestar je za otvaranje i ovoj verziji sustava OS X

Prije par dana pod MacOS 10.13 sam skinuo OSX 10.11 El Capitan, ali ga među diskovima na startupu "Option kod Restarta" nije bilo.
Imao sam samo normalni HDD i MacOS 10.13 koji mi je instaliran na iMaca.

Da li trebam negdje naći DVD sa MacOS 10.11 El Capitan?


Nije mi jasno zasto ne citas napisano vec onako preletis.
Logikom kako ce ti nesto sto si skinuo na HDD biti startup disk,OS X je dobar ali toliko nije
Znaci ako ocekujes pomoc u nekoj stvari o kojoj znas vlo malo ili nimalo onda prati uputstva kada je vec neko nasao vremena i volje da ti pomogne rijesiti problem.
Cime si pravio Botabilni USB,da li si digao sa butabilnog USB-a,da li si isao u disk utility pa tamo formatirao HDD na kojem ti je 10.13.Ako si to uradio kako sam napisao nema teorije da ti izbaci neku poruku jer je Mac bez OS-a skroz.
29.12.2017 | 12:09
znam, pogriješio sam @Saint
Išao sam ponovo, ali DiskMaker 7 mi javlja grešku kod cca 6GB instalacije na USB Stick
Javiti ću kada nešto smislim. Možda potražim drugi USB Stick
29.12.2017 | 12:44
A kakvu grešku javlja? Zapiši, pa napiši ovamo. Ili napravi screenshot kad se greška pojavi. Daj, jbt, fakat, ako već tražiš pomoć, uloži malo napora.
29.12.2017 | 12:57
@Smayoo baš sam sada uzeo drugi USB Stick, napravio instalaciju s DiskMakerom, formatirao i pokrenuo instalaciju El Capitana.
Malo je nezgodno raditi na PCju i uz njega na slaganju nove / stare instalacije na iMacu. Javim se kada nešto napravim. Hvala vam svima na porukama i strpljenju
29.12.2017 | 14:00
Javljam da sam složio Mac OSX El Captain i sada ga moram polako podešavati i složiti pisač, vanjske HDD i još štošta.
Probleme je stvarao USB dongle (32GB). Stavio sam drugi i sve je prošlo odprve.
Još jednom vam svima zahvaljujem.
29.12.2017 | 15:10
Ajde, neka... I to si riješio u ovoj staroj godini. Da ne nosiš probleme u novu. Uživaj onda!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 11 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, zeljacveseljac, Anonimci (734)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.21 Seconds

Provided by iJoomla SEO