FileVault - problem s novim mac-om
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

FileVault - problem s novim mac-om


20.03.2015 | 09:18
Pozdrav,

evo ovako kao novi korisnik naravno odmah sam se susreo i sa problemom vezanim za mac. Naravno riječ je o enkripciji iz naziva koju sam ja odabrao kod prvog podizanja sustava i sad više nikako da je isključim. Naime svaki put kad uđem u postavke i pokušam isključiti piše da je enkripcija pauzirana i kad pokušam isključiti napiše mi poruku da pričekam da se disk kriptira do kraja. E sad pitanje je kako isključiti navedenu stvar jer naravno ona je ujedno najveći žderač baterije ??

Hvalaaaaa
20.03.2015 | 11:11
Kad si to točno prvi put podizao sustav, odnosno uključio filevault? Prije x godina, x mjeseci, x tjedana, x dana, x sati...?
Ako ti piše da pričekaš da se disk kriptira do kraja, pričekaj onda. Odnosno, ne koristi komp i pusti ga da to odradi na miru, npr. preko noći (ili preko cijelog vikenda, ne znam točno koliko traje incijalna enkripcija cijelog diska). Pa onda, kad to završi, možeš ponovno isključiti.

A možda zaključiš da ni ne moraš isključiti, jer jednom kad odradi inicijalnu enkripciju, više neće žderati ni CPU, ni bateriju.
20.03.2015 | 12:16
Beznaziva.jpg

Kod kupnje računala ! Znači prije 2 tjedna i od onda kriptira ali nije problem u tome da on kriptira nego u tome da je kriptiranje pauzirano i nemože se uključiti ni nastaviti i onda to ždere bateriju. I sad ideš gore isključi ali nemožeš isključiti jer još kao kriptira a piše pauza.

Uglavnom nest ne stima :-/
20.03.2015 | 13:10
Vidi ovdje:
discussions.apple.com/thread/6692526

Očito FileVault kreira skrivenu particiju na koju prebacuje kriptirani sadržaj s osnovne particije koju na kraju procesa izbriše. I nešto s tom skrivenom particijom ne štima, možda je čak disk hardverski neispravan.

Uglavnom, nema lakog rješenja, bojim se. Nabavi vanjski disk, napravi time machine backup i onda dalje slijedi upute s onog linka. pažljivo pročitaj cijeli thread do kraja prije nego počneš!.

Postupak uključuje da disk moraš kompletno IZBRISATI pa ga onda restaurirati iz backupa.
20.03.2015 | 13:21
Hvala. Vidio sam to i prije; neznam jako puno ljudi ima problema s tim i surfam po forumima ali svi pricaju drugu pricu pa sam pital da mozda netko ima slican problem :-/ neznam vidjet cu .... uglavnom svi pišu da je to glavna greška sustava kriptiranja ali nitko ju nezna pouzdano riješit :-O ...
20.03.2015 | 14:47
Došao i meni jedan danas... nisam stigao kopati po netu, nego odradio reinstalaciju... ovo pretpostavljam pokriva jamstvo, ukoliko ne znaš odradit reinstalaciju, vratiš ga natrag pa nek se gnjave... naravno ako imaš kakvih bitnih podataka, prvo iskopiraj negdje
20.03.2015 | 14:59
@ivek.fistrek

Možda je glupo, ali na slici koju si priložio s postavkama FileVaulta je zaključan lokot u donjem lijevom uglu. Jesi li ga prvo otključao za raditi promjene? Zanemari pitanje ako jesi.
21.03.2015 | 23:28
Jesam :-D otključao sam :-D ... uglavnom riješeno .. napravio sam reinstal i gotovo , u servisu su isto rekli da je to boljka i da samo ponova instalacija je najlakse rjesenje ... Hvala
23.03.2015 | 09:04
ivek.fistrek kaže:
Beznaziva.jpg


OS na Hrvatskom.

A di je prijevod za filevault?
23.03.2015 | 10:48
Što fali OS-u na hrvatskom, Josipe? I to još, od svih jabučara, baš *TI* da se smiješ tome?
Koriste po svijetu ljudi OS na islandskom, hebrejskom, kastiljanskom, katalonijskom, gruzijskom, tajlandskom... Zašto je baš na hrvatskom - smiješan?
FileVault nisu preveli jer je vjerojatno registrirana robna marka ili patentirano ime. Isto kao što imaš onu Milka čokoladu s mjehurićima čije ime ne prevode.
23.03.2015 | 15:18
Ja taj FileVault u zivotu nisam koristio nikad. Propustam li nesto?
23.03.2015 | 15:20
Naravno. Priliku da te ovako za*ebava. Inače je, za ovo za što ga reklamiraju, jedino dobar za skrivanje pornjava od svoje supruge. Zaista tajne podatke od ozbiljno zlonamjernih igrača - neće zaštititi. Neće predstavljati čak niti spomena vrijednu prepreku.
23.03.2015 | 15:24
Važni podatci se drže na sticku i u prezervativ i u guzicu. Špagica obavezna za vađenje.
23.03.2015 | 16:12
Dosta često spominješ tu analnu metodu pohrane podataka. Je l' ti to neki fetiš?
24.03.2015 | 00:26
drlovric kaže:
Ja taj FileVault u zivotu nisam koristio nikad. Propustam li nesto?


Ne. Potpuno nepotrebno ako nisi kriminalac ili radiš u tajnoj službi. S druge strane, enkripcija diska otvara niz problema ako nešto pođe po krivu i obično znači gubitak svih podataka. Dakle imati FileVault bez backupa je kao hodati po žici.
24.03.2015 | 05:00
smayoo kaže:
Dosta često spominješ tu analnu metodu pohrane podataka. Je l' ti to neki fetiš?


Jok! To je mjesto koje cu sigurno najlakse obraniti!
24.03.2015 | 22:50
smayoo kaže:
Što fali OS-u na hrvatskom, Josipe? I to još, od svih jabučara, baš *TI* da se smiješ tome?
Koriste po svijetu ljudi OS na islandskom, hebrejskom, kastiljanskom, katalonijskom, gruzijskom, tajlandskom... Zašto je baš na hrvatskom - smiješan?
FileVault nisu preveli jer je vjerojatno registrirana robna marka ili patentirano ime. Isto kao što imaš onu Milka čokoladu s mjehurićima čije ime ne prevode.


Pa većina nas koji smo počeli s računalima od malih nogu smo vrtili ENG verzije jer nekad nije prilo prijevoda i sad nema šanse da OS X ili Win 8 stavim na HR i tako učim mlađe generacije. I onda kad imaš neki problem lakše nađeš na ENG nego da koristiš HR.
24.03.2015 | 23:23
Počeo sam s 12 godina, 1983. Apple IIe, Commodore 64, Commodore 128, svi na engleskom. Onda Atari ST na njemačkom. Onda MSDOS pa windowsi, na engleskom. Na faksu microVAX s Unixom, na engleskom i Sun Sparc s unixom i OpenWindowsima, na engleskom. Bilo je kasnije windowsa 95 i koječega još na engleskom, talijanskom, njemačkom. Hrpa aplikacija koje sam sam radio, na hrvatskom...
Danas je moj MBP na engleskom, zbog usr... AutoCAD-a. Kućni Mini i stari MBP kojeg koristi kćer od 10 godina su na hrvatskom. Sinov mini je na engleskom jer se, slično kao i ti, ruga vlastitom jeziku...
Iskreno, ja ne primjećujem razliku kad mi je OS (ili neka aplikacija, Libre Office ili FireFox npr.) na engleskom ili na hrvatskom. Stoga jedino mogu zaključiti da je to samonametnuta mentalna barijera, a ne stvaran problem.
No, kako god bilo, ne moramo se složiti oko toga. Prihvaćam da je tebi (i mnogim drugima) lakše koristiti engleski OS, no to i dalje nije razlog da se rugaš vlastitom jeziku.
25.03.2015 | 04:34
Ja se isto slazem kako nije lijepo rugati se vlastitom jeziku.
A propos engleskoga, mene dosta zivcira (na jednom foto forumu) kad lik napravi WEB stranicu kompletno naengleskome jer kao bude mozda dilao slike i/ili bio angaziran za neki strani projekt, a z misljenje pita domacu publiku. Pa neka pita onda stranu publiku za misljenje. Nisam promjetio kako recimo poljski fotografi imaju stranice iskljucivo na engleskome.
25.03.2015 | 22:39
Nije to ruganej više isčuđavanje. Jer većina ITevaca koristi ENG OS.

Također nekad su prijevodi bili loši , možda se situacija popravila, ali opet profesionalno ENG, HR znam onako više zbog nekih korisnika.
25.03.2015 | 23:12
Možda većina IT-jevaca koristi engleski, ali to u današnje vrijeme više nije i većina korisnika. Otkud zaključak da je ovaj korisnik ITjevac? A čak i da jest, zašto ne bi koristio HR OS?
Osobno sam među prvima probao prvu javno dostupnu HR lokalizaciju za OS X - onu za 10.6.4, koja se mogla downloadati sa stranica apcoma i naknadno instalirati i to sam upravo na ovom forumu bio i komentirao. Bio je, koliko se sjećam, JEDAN propust (baš LOŠ, pogrešan prijevod) i nekoliko riječi za koje bi možda rekao da su nesretno odabrane (što je moj subjektivan sud). Sveukupno se nikako ne mogu složiti da je to bila loša lokalizacija.

Nešto više propusta možda ima u HR lokalizaciji Libre Officea, no, s obzirom na opensource ozračje tog projekta, opet moram reći da ni tu lokalizaciju ne bi ocijenio kao lošu. Da je loša, bila bi neupotrebljiva, a ona je, naprotiv, vrlo upotrebljiva.

Ima najmanje 10 ljudi, koji su ne samo računalni noobovi, nego nisu baš na ti ni s engleskim. Mnogi od njih su me godinama davili sa svojim Windows problemima uz nezaobilazne dijaloge:

"Izbacilo mi je neku grešku"
"Koju"
"Ne znam, poništio sam je"
"Pa zašto ne pročitaš prije nego poništiš?"
"Pa kad piše na engleskom, ništa to ne razumijem"

Svima sam u jednom trenutku pregazio komp Ubuntuom lokaliziranim na HR, s lokaliziranim FireFoxom, Thunderbirdom i LibreOfficeom i ljudi se preporodiše. Oduševljeni. I vrlo fluidno sve koriste. Ne žale se da su im prijevodi čudni ili loši. Uglavnom točno kuže što što znači, a ako i ne znaju, imaju help na hrvatskom. Pa ti vidi.
26.03.2015 | 09:01
Baš smo otišli van teme.

Problem je u neznanje eng. kao glavnog stranoj jezika u svijetu. Baš zato je bolje imat OS na eng. lakše si u toku i sam riješiš problematiku surfanjem.
Prošlo je vrijeme kad za neku grešku zoveš lokalno IT gurua.

Nemoj me krivo shvatiti. Ja sam za da se znaju i ENG i HR OS, ali ako je moja teta koja nije završila nikakvu školu naučila sama broken eng. upravo zbog OSa jer joj je brat iz amerike poslao laptop da može koristit Skype i surfat, dok joj nije otišao disk pa sam ga ja zamijenio i spustio HR verziju da joj olakšam jer su ju bunile greške ili obične poruke stanja. Ali u godinu - dvije žena u penziji sama naučila strani jezik.

Poanta OS na HR je ok ali brate ENG se mora znati.
26.03.2015 | 13:15
To nije u pitanju, pogotovo za mladu populaciju. Engleski se mora znati.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 4 sati, 5 minuta
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO