Gotovo ili nije gotovo...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Gotovo ili nije gotovo...


08.04.2006 | 00:51
www.pcmag.com/article2/0,1895,1923151,00.asp

Može li netko reći koliko je ovo realno, ali ne oni koji navijaju, onako recimo \"forumaški stručno\", dakle da svi čujemo otprilike kakva je situacija. Ovo izgleda kao da je gotovo s Mac OSXY?!??
08.04.2006 | 02:13
Onog trenutka kad sam vidio Dvorakovo lice na vrhu teksta nisam niti krenuo čitati. Ne razbijaj glavu oko njegovih uzaludnih tekstova.
  • sale
  • Posjetitelj
08.04.2006 | 04:41
Kolko se ja sjećam Dvorak je prognozirao propast Apple-a kad je izašao iMac, a imao je i još par bisera, naime tvrdio je da Apple nikada neće izbaciti video iPod etc...
Sudeći po tome ne bi trebalo biti problema, mada \"vibra\" iz Apple-a je čudna!
Ovo s Boot Camp-om je fenomenalno. Kako sam mogao bez toga?
  • User
  • Posjetitelj
08.04.2006 | 05:31
\"Apple has always said it was a hardware company, not a software company. Now with the cash cow iPod line, it can afford to drop expensive OS development and just make jazzy, high-margin Windows computers to finally get beyond that five-percent market share and compete directly with Dell, HP, and the stodgy Chinese makers.\"

Jaoooooo kako je Dvorak los. Mozda se Apple samoproziva kao \"hardverska kompanija\" ali da ce odbacit OS X samo zato sto su to rekli!?!? Windowsi ce radit i Mac se vise ne razlikuje puno od ostalih PC-a, ali OS X je to sto ga cini Macom, vrtili se Windozi na njemu ili ne...
  • k*art
  • Posjetitelj
09.04.2006 | 17:34
Da glupo je zavati nekog hardwareaska kompanija, koji nikad nije bio to manje nego danas. Mislite li da Apple nikad nije bio manje Apple hardware, danas imate pc memoriju, pc pržilice... nije li to kontradiktorno? Gubljenje profi softwarea i elitnog profi miljea (glazba, grafika) nije li bar za vas pokazatelj gubljenja koraka s pc svijetom? Dakle ne navijačko ili suludo fan-kultno pubertetsko priglupo negiranje svega što ti ne paše, samo pogled oko sebe zrelog čovjeka otvara ipak neka od ovih pitanja, to ne umanjuje moju ili vašu prvrženost Macu i MacOS-u, Appleu ili osonosti i kvalitete koje nose ti brandovi, pa čak i ponos, no da li to znači da moramo žmiriti i biti štovaoci nekakvog umjetnog božanstva, neprikosnovenog.
Dakle kak onda tumačite izostanak firewire2 s novih prenosnika, dakle ne ono razumljivo da s iPODom ne pucaju više na nas vjerne macovce nego upravo na PC svijet, nego na elitnom mac powerbook modelu?!?!? Mislite da kod Applea još uvijek postoji mac-ponos ili je sve preuzelo tržište i borba za profitom (opstankom)?
Što bih si ja (vi), da moram kupiti novi stroj u ovom trenutku morao kupiti? Nešto što ne zadovoljava potrebe bar još godinu dana? Naravno ako niste serviseri ili dileri mac opreme! Pitajte se na takav način! Koliko od ljubitelja i korisnika maca u ovom trenutku posjeduje i pc uz?!? Da li je tako bilo prije 4-5 godina?
Pa kad to sve zbrojimo, možda postoji i neka diskusija koja ne negira apriori sva bolna pitanja za nas koji smo navučeni na Apple, i Mac OS platformu, koju i danas koristimo uspješno, no doći će vrijeme za promjene - NA BOLJE! Naravno da li će tu biti FireWire II, da li će tu biti podrške za programe na kojima radite, da li će firma i dalje živjeti na iPOD generacijama, a mi ćemo se osjećati ostavljeno, ili ćemo dobiti POWER-PILU koja zadovoljava naše velike zahtjeve? Koja je konstanta Applea zadnjih 5 godina? Nezadovoljstvo u uspješnosti s prenosnicima i preumjeravanje tržišta
s profi na i-igračke,
naravno s tim smo i ponosni i zadovoljni, grafička dosljednot i kvaliteta (design samog os-a i harwarea)... smije li se primjetiti? Smije li se komentirati?
O tome je rasprava, samo o tome! Biti ili ne biti, pitanje Applea je sad već duže vrijeme, nije li?
09.04.2006 | 22:01
Gubljenje profi softwarea i elitnog profi miljea (glazba, grafika) nije li bar za vas pokazatelj gubljenja koraka s pc svijetom?


Softwer se nigdje ne gubi, on ostaje tu. Iako je cijeli ovaj materijalni svijet u neprekidnom gibanju, tvari ne mijenjaju agregatna stanja bas tako lako. Tako ni softwer nece ispariti, ako ga ima.

Kad sam prije par mjeseci zapoceo nit u Jabucnjaku o tome hoce li Intel Macovi moci podrzavati sijaset UNIX operativnih sustava, i onih drukcijih, ekipa je mislila da se zajebavam, ali u biti sam shvatio kuda Apple zeii ici: Razbiti ogranicenja i pojmove operativnosg sustava, razbiti granice i okove koji prijece koristenje ovog ili onog zbog ovog ili onog ... te izgraditi pametnu platformu buducnosti.

Upravo zbog toga sto su izgradili operativni sustav koji moze raditi bilo gdje, na bilo cemu, pokrenuti bilo sto, te strojeve koji mogu pokretati bilo sto i koji su bolji i ugodniji za rad od bilo ceg drugog, Apple je danas najotvorenija tvrtka u racunalnoj industriji.

Dakle, mislim da je problem u tome sto ljudi ne razmisljaju, pa se povlace nepotrebne, prozvakane i nicim opravdane primjedbe.


Što bih si ja (vi), da moram kupiti novi stroj u ovom trenutku morao kupiti? Nešto što ne zadovoljava potrebe bar još godinu dana? Naravno ako niste serviseri ili dileri mac opreme!


Ako ekipa nije shvatila sto zapravo Apple zeli, onda je najbolje da ne kupite nista.
Ili kupite Atarija 1024. Nista bolje od nostalgije, kad vec volite zivjeti u nekoj iskontruiranoj, paradoksalnoj i fiktivnoj proslosti.


O tome je rasprava, samo o tome! Biti ili ne biti, pitanje Applea je sad već duže vrijeme, nije li?


Rasprava nije o Appleu vec o nama i vama. Vec 30 godina novine pune naslove o tome kako ce Apple krepati vec sljedeceg tjedna. I tako iz dana u dan. A Appleu nikad bolja vremena, pogotovu danas. Tko je tu lud?

Ljudi, dosadni ste. NIje Apple kriv, NEGO VI zivite u nekim svjetovima nepostojeceg klanskog racunalstva. Svijet je jednostavan, ali ga vi komplicirate. Vi ste vi koji se ogranicavate ovim ili onim. Upravo kreativna vizija inzenjera koji rade za Apple, i drugih pametnih ljudi, donijela nam je toliko revolucionarnih rjesenja, ali ste ili slijepi ili bedasti da ih vidite:

- prvo osobno racunalo
- prvi graficki OS
- prva demokratizacija glazbe
- prvo trans-sustavno komercijalno racunalo
- itd.

Think different. Razmisljaj drukcije. Okreni stvarnost naopako i onda je promotri. Thoreau je dobro rekao: ljudi vole galamiti o tome kako zele slobodu govora, vikanja i komentiranja, ali se ustrucavaju posegnuti za onom slobodom koju vec imaju -- slobodu misli.

Sto god kupili i sto god koristili, mnogi nikad nece moci napraviti nista i uvijek ce u svem vidjeti probleme, a nikad rjesenja.

Neko ce sad rec da sam i ja uvijek bio Appleov advokat, te takodjer klanski navijao. Ako sam govorio da je Mac bolji, to sam rekao zbog toga sto sam probao raditi na kojecemu, i vidio koliko slobode dobivam s kojim rjesenjima. Nijedna sloboda nije bez gubitaka, dakako.

S druge strane sam i kritizirao mnoge Appleove korake koji su mi se cinili sputavajuci, i zelio sam jos vise slobode. Buduci da sve radi u apsolutnoj tajnosti, Apple je tvrtka koju moras shvatiti i biti jos posvecen na dulje staze, a ne brzopleto. Zasto? Jer i oni sami ne znaju sto buducnost nosi, ali je zele promijeniti. Pa vrebaju dobru priliku. Iako nitko nije savrsen, pa ni oni, ono sto cine ipak je najbolje sto nam se danas daje, a daju nam obilato i sa zarem.

Samo mi uvijek grintamo. Ako vec nemas softwer koji ti treba za OS X, dali su ti Boot Camp, pa na Macu koristi Windowse. Ili Linux. Ili nesto trece.

Imas izbor, a izbor je nekad najveca sloboda i najveci dar. A to sto su ti dali netko je trebao napraviti. Isprogramirati, testirati i dati tebi na uporabu. K tomu, rjesenje je BESPLATNO! Koliko bi neka druga firma to naplatila?

Microsoft? Sto oni daju besplatno?
Samo trojance, viruse i spyware, dakako. A sve ostalo placas suhim zlatom.
Ljudi nisu glupi. Imaju izbor. A svijet se i mijenja takodjer. Sve se krece, i sve sto je danas na vlasti, sutra se time crv slasti.
  • k*art
  • Posjetitelj
10.04.2006 | 02:53
ok, ne želim neprijatelje, pa ni na Jabučnjaku!

Demagogija me sigurno ne zadovoljava,
jer istina podrazumjeva preživjeti i dobru i lošu žetvu,
pa zašto onda i primjećivati kletvu,
nepristojnost pak...
ma od iznenađenja sam možda naizgled siv...
no nisam pekmez, čovjek se uči dok je živ!

Kekec je najbolje rekel: Dobra volja je najbolja!
(mislim si u sebi) Sve ostalo je prdec u vjetar!

Za one više prozno orjentirane, slobodno odgovore na pitanja o Appleu, mene slobodno izostave iz svojih strahova i komentara!
10.04.2006 | 06:08
k*art je napisao:
ok, ne želim neprijatelje, pa ni na Jabučnjaku!

pogotovo ne na Jabučnjaku

Nakon stotinjak tisućica dosad istovarenih na račun Applea (to bi kao trebalo dokazati moje pravovjerje hehe...) ja se ne mogu oteti dojmu da sam se devedesetih osjećao daleko ushičenijim korisnikom maca nego danas. Na Pc-u nisi mogo baš ništa (ni osnovni midi) a u Soundhacku npr. možeš iskušati spectral morphing ili granularnu sintezu!
Kad su konačno uspjeli pospojiti midi na pc-u, ja već napravio nekoliko glazbi i mixova za filmove na Performi i audiomediji III!
Studio Artist, Artmatiq, Metasynth još uvijek drže taj special, maconly svojstven štih \"to think different\".

No, ako su iPod i ostale vrste softhard gadgeta koje nam Apple nudi nužno zlo za ideju spajanja unixa i macosa, neka ih je! Skidajte pjesmuljke s iTunesa na iPode u svim bojicama, puno fotkajte i iz iPhotoa preko iMovia na iDvd spržite svoje nezaboravne trenutke tuposti (od sada i na iWebu!). A gazda Jobs samo neka dobro plača Jamesa McCartneya i sličnu ekipu pa da naprave još koje remekdjelo od syntha kao što je Sculpture u Logicu. (((())))

A vi drage kolege pogodite kamo će slijedećih stotinjak tisučica....
10.04.2006 | 19:20
Zvonimir je napisao:

Kad sam prije par mjeseci zapoceo nit u Jabucnjaku o tome hoce li Intel Macovi moci podrzavati sijaset UNIX operativnih sustava, i onih drukcijih, ekipa je mislila da se zajebavam, ali u biti sam shvatio kuda Apple zeii ici: Razbiti ogranicenja i pojmove operativnosg sustava, razbiti granice i okove koji prijece koristenje ovog ili onog zbog ovog ili onog ... te izgraditi pametnu platformu buducnosti.


upravo se i ja slazem sa zvonimirovim misljenjem. Mislim da je tu upravo buducnost IT industrije. otvoriti se, razbijati ogranicenja i limite. ne ogranicavati, nego nuditi slobodu izbora. Jer upravo je sloboda izbora ta sa kojom se moze doci do novih kupaca, nikako nametanje hermeticki zatvorene zajednice kakav je i sam microsoft u svojoj sustini (druga stvar je sto microsof okuplja preko 90% trzista).

Ako na jedan mac stroj ja mogu sada staviti OSX, linux i win zajedno ja to vidim samo kao prednost, ne kao ogranicenje. Pa to je sloboda izbora, a kako i na koji nacin ona moze predstavljati ogranicernje???

jedni ovo vide kao okretanje apple-a harwerskoj strani trzista... mozda, nisam siguran 100%, ali iskren da budem ne vjerujem! mislim da ce se i dalje OS razvijaati kao i do danas, a ovo sto je apple napravio je samo jedan logican potez da dobije vise trzista. te price o nekakvom mitu, klanu, \"ponosan sam sto koristim mac-a\" su mi malo djecije, jer ovdje se ipak radi o \"zaradi\" igri. uloziti tolike novce u posao i ne ocekivati da ce ti biti vracene i da ce jednina zarada biti zadovoljstvo, ponos i osmjeh na licu 5%-tnog dijela korisnika izlaze iz zdravorazumskog razmisljanja. pa ipak je apple kompanija! ne nekakvo udruzenje open-source akademskih korisnika! Mislim da to nikada ne bi trebalo gubiti iz vida! Tko tako razmislja neka odmah bez razmisljanja na apple stroj stavi linux i garnatiram da ce biti jako sretan!i ja bih osobno volio da budu jos vise profitablini jer bih time dobili svi na kvaliteti (ipak poznajuci apple i bar ono sto sam vidio od njegove filozofije).

dakle, OTVARNJE, A NIKAKO ZATVARNAJE apsolutno pozdravljam!

PS u mom lsucaju ovo znaci, kada kupim sljedeci PB, da da cu na njemu moci koristiti neke win programe koji nemaju zamjenu niti u linuxu niti u mac svijetu, a ne drzati doma svoj stai dell notebook da bih zavrsio te poslove! konkretno, bez puno filozofije!!!
10.04.2006 | 20:06
morfnaom je napisao:

dakle, OTVARNJE, A NIKAKO ZATVARNAJE apsolutno pozdravljam!

PS u mom lsucaju ovo znaci, kada kupim sljedeci PB, da da cu na njemu moci koristiti neke win programe koji nemaju zamjenu niti u linuxu niti u mac svijetu, a ne drzati doma svoj stai dell notebook da bih zavrsio te poslove! konkretno, bez puno filozofije!!!


Samo da se nadovežem, i meni će to omogućiti da par win aplikacija vrtim na jednom umjesto dva računala. Jednostavnije i jeftinije.
Koliko će posto povećati ili smanjiti udjel Apple u IT svijetu, mene ne interesira. Moj je trenutni powerbook 12\", sa 867 MHz procesorom i radi već tri godine više nego dobro. Novi powerbook (macbook) će sigurno trajati narednih tri.
  • nevs
  • Posjetitelj
25.05.2006 | 17:54
Malo sam zakasnio u diskusiji, ali za hvalu nikada nije kasno,
Glede paranoicnog okusa cijele teme, napomenuo bih da bi se svi MI korisnici Appleovih racunala i pripadajuceg softwearea trebali ponasati po onoj - Think different.
Apple je uvjek bio ispred. Dok su PCi imali zute i zelene monitore, a korisnici trebali napisati pola kartice DOSa da bi nacrtali jednu crtu i jos pola kartice da bi ta crta bila druge boje na otisku, MI smo baratali hrvatskim (doduse YU) operativnim sustavom.
Dok korisnici PCa rade (vecina) na racunalima sastavljenim u garazama i podrumima od dijelova nepoznatog autora najcesce nekompaktibilnim, MI koristimo racunala iza kojih NETKO stoji.
Jos uvjek radi racunalo na kojem sam postao (recimo) graficar-informaticar - Macintosh II cx. Jos uvjek imam moj prvi, osobni Mac - Clasic, i jos uvjek radi, i nikada ga nitko nije otvorio da bi ga slucajno trebao popraviti.
Pored G4ja, Minija, Emaca i Cdua ponosno stoji i radi devet godina stara Performa 5500 i ne buni se.
Think different.
Nisam bas zagrizenac prema PCasima, ali na upit zasto Mac odgovaram da nisam informaticar i da nemam ni vremena ni zivaca da se bakcem s problemima PCa koji se jedino mogu rjesiti gledanjem u salicu kave, bacanjem pepela preko racunala i slicnim.
Opertivni sustavi koje koristimo napravljeni su za ta racunala, prograni takodjer. I sve radi. Doduse, nekad pretjeramo, nekada bi htjeli i ono sto se nemoze napraviti, ali to spada u ljudskost.
Nema bojazni za Apple a tima ni za NAS.
Think different
25.05.2006 | 22:37
Molimo Svevišnjeg da na ovaj thread ne naleti netko iz Buga ...
17.06.2006 | 08:20
Tko da je pročitao bar jednom njegov članak koji izlazi po ovdašnjim PC magazinima u kojima je \"Rajsko Voće\" zastupljeno koliko i tema o brodovima u
šumskoj industriji,taj shvaća da dotićni lik tipićnig amerikanskog isgleda valja gluposti
al još je bolje taj tip ima bit živi od svojih gluposti
s obzirom da je vista predviđena za 2007 a novi Offive 2007 je u beta 2 verziji i
izgleda super logično je da će čovijek sa manično depresivnom psihozom pod imenom Stipe Poslići nešta novo nabaciti na osX ako ništa barem još jedan broj u extentiji verzije
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
19.06.2006 | 01:11
Nije to toliko bez veze.
Ako switch kampanja nije dovukla nove postotke i promile, ako ih iPod doista nije dovukao, ako je glavni OS inženjer Avie Tevanian otišao (što Dvorak nije spomenuo), a svi su argumenti posloženi, Apple u jednom trenutku MOŽE položiti oružje i kazati \"OK, OS više ne prolazi\" i pri tome pretrpjeti minimalnu štetu.

Oviseći o PowerPC arhitekturi takvo prizemljenje nije bilo moguće. Sada Apple ima mogućnost da se odluči na taj korak.
Pošteno, područje igara je područje izgubljene bitke. Još poštenije, Adobe koji je iznimno važan za Appleovu autonomiju što se tiče OS-a još taktizira, a to nije poticajno za platformu... Dakle, valja imati rezerve za svaku eventualnost, a te su se rezerve jako stanjile.

Apple ima ama baš sve što osigurava look & feel na koji smo navikli preko Windowsa, ali je još jako daleko do jedne takve - ne i apsolutno nemoguće odluke.

Po meni, trebalo bi otključati OS da ga može isntalirati tko god želi na čemu god želi. No, pokazuje se da se aplikacije na Intelu izvode zericu brže.

Povratak MacOS-u definitivno ne jamči sadašnje stanje. Povlačenje FireWirea, a pogotovo s iPoda i pogotovo FW800 samo govori o tome da Apple ne može sam izgurati neke važne i bolje tehnologije bez više otjecaja na sceni.

Appleova autonomija se pod sadašnjim stanjem sve više nagriza, a time i utjecaj. Obrat može biti s nečim novim i ključnim zbog čega će ljudi ŽELJETI kupiti računalo pod MacOS-om. Nemamo pojma ima li tako nečega.

S druge strane ne treba zanemariti teškoće s razvojem Viste (aka Longhorna) i nesposobnost Microsofta da inovira.

U međuvremenu još stoji igra s Officeom i izravnog napada na Windows svijet Appleovom suitom... No, to je tek epizoda. Apple bi mogao složti suitu kojoj valja dodati Filemaker i još nepostojeći spreadsheet... No to ne može biti bitna i presudna stvar u pokušaju spašavanja života OS-u. Bude li se nagrizanje te pozicije nastavilo ni prestanak razvoja OSX-a nije neizvjesno. Pitanje je samo - kada?

No, to neće učiniti sretnima ostale developere koji žive od i za taj OS. A Apple se s time ne smije previše okrutno igrati, jer onda odmah može nastaviti proizvoditi mašine koje će isključivo ovisiti o Windowsima i kaosu vezanom uz taj svijet.
Korisnike se uvijek može usrećiti (i ušutkati) nekim eye-candyjem kojim se može presvući Windowse, Safari umjesto Explorera, i QT kao defaultni media layera... No... Sve ovisi o tome ima li se još što reći dok iPod donosi glavnu lovu u računalstvu, ima li Apple toga keca u rukavu...
19.06.2006 | 01:58
One thing... FW 800 postoji na MacBook pro 17\"
19.06.2006 | 05:29
Informatička industrija je jedna od najmonopoliziranijih uopće.
Software: Adobe drži kreativne aplikacije (jedini konkurent kupljen), Microsoft SVE ostalo!
Hardware: x86 procesori prevladali (jedini konkurent - PowerPC propao), kupci mogu jedino birati kad je u pitanju graf. procesor i to čak između dvije marke od kojih jedna izgleda visi o koncu.
Sve ostalo su igrači na kratke staze i moraju se prilagođavati pravilima koja određuju oni gore (čitaj: MS)!
Situacija za kupca izgleda kao u vrijeme kad je Ford izbacio model T: kupci računala mogu birati jednu arhitekturu, jedan procesor, jedan OS, jedan uredski paket, sve ostalo im komplicira život.
Ljudi pogledajte šta se uči na tečajevima informatike! Ne uči se što je to bit, a što bajt, ne uči se čemu služi procesor u računalu, ne uči se kako funkcionira Internet, šta je to FTP, uči se: XP, Word, Excel, Explorer, a oni napredni idu na PowerPoint i Access.
Microsoft je Informatika.
A to nije dobro!
Microsoft ima Windows Media Photo kojim želi istisnuti JPEG, Microsoft ima Metro kao odgovor za PDF, Microsoft radi na iPod killeru... Zašto?
Microsoft ima sve, on hoće više, on hoće kontrolu svega!
A to nije dobro. Nije dobro za nas korisnike jer ne možemo birati.
Pa gdje je tu Apple, koji Apple? Pa on drži samo 2% svjetskog tržišta računala.
Informatičkoj industriji nedostaju još bar dva Apple-a, ali ne od 2%.
Apple treba opstati, MacOS treba ostati konkurencija pa bar od 2%!!!
Ako zanemarimo Linux, MacOS je jedina konkurencija!
21.06.2006 | 05:14
sale je napisao:
Software: Adobe drži kreativne aplikacije (jedini konkurent kupljen), Microsoft SVE ostalo!

Samo jedna dopuna: Autodesk je 3. igrač - drži praktički sve što ima veze sa CAD/3D svijetom. Kupili su Revit prije 2 godine, Discreet prije toga, zadnje Alias...

Jedino je Graphisoft ostao neovisan, ali njihovih 150.000 licenci Archicada je kap u moru jer em što se radi samo o arhitektima, em nemaju proizvode koji bi pokrili sve inženjerske struke (Autodesk ih ima).

Nije čudno da Autodesk ODBIJA portati svoje aplikacije na OS X... kombinacija sa M$-om čuda čini.
21.06.2006 | 21:25
Kako je Jobs, nakon ogromnih uspjeha, prodao Pixar Disneyu, tako moze i Apple prodati/predati Microsoftu. Shema je slicna: mala \"kreativna/inventivna\" kompanija ulazi u \"zastarjelu\" veliku.
  • User
  • Posjetitelj
21.06.2006 | 21:45
sale je napisao:
Ako zanemarimo Linux, MacOS je jedina konkurencija!


A zasto bi zanemarivao linux? Koliko god se cinilo da ce sve osim Wina izumrijet, ipak nije tako. Sta se mene tice, ako vec netko mora umrijet onda ce to prije bit Mac OS nego linux... Zasto? Zato jer su vrlo cesto korisnici Linuxa (medju kojima se i ja nalazim) iznimno zagrizeni za taj OS zbog potpuno drugacije i slobodnije filozofije koristenja i ne pada im na pamet vratit se na Winblozere, a takvih juzera je sve vise i vise. A da ne spominjem da njega Microsoft ni ne moze kupit jer mu je potpuno novcano neisplativ zbog licencnog modela (ilitiga mozes sprzit i izmjenjivat legalno ). Iako sam korisnik sva tri najpoznatija operativna sustava, jos uvijek mi je Mac OS najdrazi ali po meni ce on prije propast zbog svoje zatvorenosti ka jednoj i to jos uvijek skupoj platformi.

No ako cemo za ozbiljno - ne vjerujem da ce Mac OS propast, kao ni Linux.
  • sale
  • Posjetitelj
22.06.2006 | 21:09
Cuj, ako ovdje govorimo o home/office računalima kojih je inače najviše onda tu Linux i možemo zanemariti jer je udio računala s Linux OS-om kao glavnim i jedinim OS na njima zanemariv. Linux najčešće koriste osobe s dubljim poznavanjem računala kojima to nije prvi i jedini OS.
Naravno pomaci u korist Linux-a se ipak pojavljuju jer većina proizvođača/sastavljača PC računala imaju u prodaji modele s instaliranim Linuxima.

A što se tiče MacOS-a ne vjerujem da će Apple odustati od njega, pa ipak su u njega previše uložili, a i mi!!!
  • k*art
  • Posjetitelj
23.06.2006 | 16:26
Vidim opet se aktualizira tema, no nakon nekog vremena i razmišljanja kam dalje dolazim do još veće dileme, jer koji novi stroj kupiti? Nema baš izbora kad se navikneš na konja, dva magarca su i dalje i prespora i preslaba. Konjek je konjek!



Možda pak treba fokusirati na hardware, ni G5 ni P4 ne zadovoljavaju svoje platformske sistemske planove, naročito u prenosničkom opredjeljenju, koje definitivno jedino ima perspektivu, jer kante su za mnoge već nepraktične i po svemu sudeći prošlost. Mislim da je OSX ukazal na degradaciju efikasnosti u profesionalnoj domeni s obzirom na ograničenost razvoja G5, s druge strane VISTA značajno kasni s ograničenošću P4, ne zaletava im se poučeni Mac iskustvom.
DuoCentrino, DualCore ili kak sve ne, su ipak dokaz pomanjkanja novog i pravog nasljednika G5 i P4, kompromisnim rješenjem dualnih, dokazano preslabih procesorskih platformi. I pc i Mac moraju, ili samostalno ili zajednički (tu sasvim sigurno ima dima) naći nekakvo značajno rješenje, da bi mogli sljediti sistemske zahtjeve!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 1 sat
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, dpasaric, Ender, Maxxy, Riba, smayoo, Anonimci (345)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO