Desktop problem
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Desktop problem


05.02.2015 | 13:39
Bok pipol,
ima li netko ideju zašto mi se na OS X-u Yosemite nakon gašenja i paljenja ili ponovnog pokretanja sve ikonice na Desktopu poravnaju u desnu stranu, kao po defaultu?
Čini mi se da se to desilo nakon posljednjeg ili pretposljednjeg updatea.

U prilogu screen shot mojih zadnih Updateova.

Hvala


ScreenShot2015-02-05at13.41.46.png
05.02.2015 | 14:18
View/Sort By/None
06.02.2015 | 11:59
To mi je već aktivirano.
06.02.2015 | 18:09
To je problem koji se vuče još od 10.6. Mene je (na 10.6 dugo mučio) i nisam znao naći razlog dok nisam jednom nasurfao rješenje na jednom od inozemnih foruma. Trebalo je obrisati neki xml file iz /Library koji je bio oštećen pa OS nije u njega uspijevao zapisati promjene i onda bi svaki put kod reboota radio sve od nule. Naravno, više se ne sjećam koji file. Bio sam, tada kad sam to našao, postao rješenje tu na Jabučnjak jer je dosta ljudi imalo taj problem. Mislim da je temu bio inicirao Đuro Genijalac. Ali pričamo o nečem što je bilo prije cca 6-7 godina. Više se uopće ne sjećam ničeg po čemu bi uspio pronaći taj post. Pokušavao sam, bezuspješno... Tu je negdje, u Jabučnjak forumu, ali... Probaj ti, možda uspiješ...
06.02.2015 | 18:17
Ha! Evo, sad sam uspio i ja pronaći! Doduše, ne onaj moj post gdje detaljno objašnjavam korak po korak, ali dovoljno da se sjetim.

Papi, imao sam cini mi se isti problem doduse na leopardu, evo kako sam ga i rijesio: pobrisao sam .DS_Store iz desktopa i ubacio iz drugog foldera .DS_Store, nakon toga nastimao ikone i fercera sve.


www.jabucnjak.hr/forum/mac-os-x/48928-10...te-stigao.html#49193

Još napomena da je .DS_Store nevidljivi file. Da bi ga vidio u finderu, otvoriš terminal i izvršiš ovu komandu

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles YES

Pa onda poslije, kad ti više ne trebaju hidden fileovi, da ti ne zagađuju foldere:

defaults write com.apple.finder AppleShowAllFiles NO
09.02.2015 | 08:18
Hvala no to kod mene ne štima.
ima li netko ideju kako deinstalirati OS X updateove?
Možda bi to pomoglo, jer do tada je sve, čini mi se, radilo kako valja.
09.02.2015 | 08:44
Jedino restore from time machine backup
09.02.2015 | 10:30
Ne znam zašto bi ova 3 apdejta trebala imat veze s rasporedom ikonica na desktopu
probaj dodat još jednog korisnika i na tom desktopu se poigrat sa ikonicama
10.02.2015 | 08:31
Time Machine mi je bio isključen tako da ništa od toga.

Ovo sa drugim Userom je zanimljivo.

Kada kreiram drugi User desktop funkcionira kako valja, ali onaj prvi se opet poslije restarta poravna u desno.

A sad sam skužio još jednu stvar, naime, kada mi komp ode u Sleep mode automatski se otkvači sa servera i više ne vidim shortcuts mapiranih driveova već ponovno moram preko Finder/Shared/... tražiti željene foldere.

Grozno
10.02.2015 | 08:54
Pa kreiraj alias na mrežni resurs kojeg često koristiš. Stavi ga u Documents folder ili direktno u dock i uspostavi ponovno vezu jednim klikom. U čemu je problem?

Ako ti s drugim korisnikom sve funkcionira normalno, problem imaš s nekom od sistemskih (skrivenih) datoteka u tvom ~/Desktop folderu. Probaj sve skrivene datoteke iz ~/Desktop od novog korisnika prekopirati u ~/Desktop od starog korisnika i pregaziti postojeće pa poslije toga reboot.
10.02.2015 | 08:55
I, naravno, nakon reboota, posloži sve ikone kako želiš i onda PONOVNO reboot, za probu.
16.03.2015 | 12:48
Probao sve navedeno i jednostavno ne hoda.
Kreirao drugi User i sa drugim Userom sve štima.
Pokušao ostaviti novi User ali ne mogu obrisati stari.
16.03.2015 | 13:15
Usera može obrisati jedino korisnik s administratorskim ovlastima.
25.03.2015 | 07:50
Drama,
napravio sam novi User "B", podesio sve kako treba i izbrisao stari izvorni "A".
Kao B ikonice stajale baš kako treba no nisam mogao pristupiti nekim direktorijima jer kao nemam prava, pa sam opet ponovno napravio A.
I jučer bilo sve super, a danas ujutro opet sve ikonice na desnoj strani ekrana.
Uložio sam pola dana da si olakšam, a u stvari sam pola dana potrošio ninašto.
Jel ima još tko neku ideju?
25.03.2015 | 08:17
Pa jesi probao Finder, desktop, View, cmd+J ili Show View Options, i tu si poštimati mako želiš?
To bi trebalo biti to.
25.06.2015 | 12:44
Ja s ovim problemom muku mučim već jako dugo. Ne dešava mi se svaki put kad upalim komp, nego totalno random. Periodički. Mjesecima može biti sve super, a onda jednog dana upalim komp i sve ikone su presložene na desno. I to mi se dešava na dva različita maca, obadva su snow leopard. Možda jednom godišnje progooglam iznova taj problem, no ne nalazim ništa novo niti korisno.

Ovo sa .DS_Store sam odavno isprobala ali zapravo ne pali... odnosno čini se da je upalilo, ali za par tjedana paf - evo ga opet, presložene ikone.

Ja sam čak bila svojedobno napravila neki applescript koji je automatski radio backup tog fajla prije svakog system shutdowna. Ideja je bila da kad mi se preslože ikone, ja vratim stari .DS_Store i da opet imam isti poredak.
Ali to nije palilo. Nije ga htio prihvatiti. Možda je već taj bio korumpiran? Nemam pojma.

Onda sam downloadala neki program - SwitchResX, koji navodno služi tome da ti spremi poredak ikona na desktopu za razne rezolucije ekrana - da ti se ne brkaju ikone kad mijenjaš ekrane recimo.

Ali čak ni to nije upalilo. On bi trebao moći "restore desktop" - ali niš se ne desi.

Trenutno sam u stanju rezignacije. Zadnja dva mjeseca imam kaos na desku i neda mi ga se više slagati...

ako netko ima neki deseti prijedlog, slušam.
25.06.2015 | 12:47
Kloba kaže:
Pa jesi probao Finder, desktop, View, cmd+J ili Show View Options, i tu si poštimati mako želiš?
To bi trebalo biti to.


To ti nema veze s tim.

Ti možeš posložiti ikone kako god hoćeš, idući put kad upališ kompjuter, on ti ih opet presloži na desno po abecedi. Ili možda ne odmah idući put. Možda za 10 dana. Random.
25.06.2015 | 14:04
Meni se zna desiti kad na silu gasim komp.
Zna se desiri kad idstrkam veliki ekran i ostane samo onaj odMBP-a.
25.06.2015 | 14:05
Ponekad se dogodi da .DS_Store file završi pokvaren, nečitak. Nisam shvatio radi čega se to dogodi, ali sigurno je da taj file biva pročitan samo kod logina (dakle, čak ne niti kod switch user). Dakle, ideja da se napravi backup pa vrati je dobra, samo trenutak izrade backupa ne smije biti neposredno kod shutdown/reboot/logout, nego odmah nakon što je sve posloženo onako kako želiš.
Nekakav kompletan workaround ovog problema bio bi imati skriptu koja periodički (svaki sat, jednom na dan, ovisno već kakve su čije navike korištenja desktopa) provjerava da li je .DS_Store čitak pa, ako nije, vraća zadnji valjani backup, a ako jest, onda ga čita i zapisuje u backup.
25.06.2015 | 14:23
smayoo kaže:
Dakle, ideja da se napravi backup pa vrati je dobra, samo trenutak izrade backupa ne smije biti neposredno kod shutdown/reboot/logout, nego odmah nakon što je sve posloženo onako kako želiš.

Zašto?

smayoo kaže:

Nekakav kompletan workaround ovog problema bio bi imati skriptu koja periodički (svaki sat, jednom na dan, ovisno već kakve su čije navike korištenja desktopa) provjerava da li je .DS_Store čitak pa, ako nije, vraća zadnji valjani backup, a ako jest, onda ga čita i zapisuje u backup.

eh... al tolko napredna nisam u pisanju skripti. Doduše čudi me, s obzirom koliko je ovaj problem raširen, da netko to već dosad nije napravio.
25.06.2015 | 14:40
možda ovo?

asepsis.binaryage.com/
25.06.2015 | 15:21
Možda... samo... argh.

" Compatible with OS X 10.8, 10.9 and 10.10"

morat ću ovo ljeto napraviti upgrade sistema kad nađem vremena. Ja sam još na 1.6.8.
25.06.2015 | 15:59
10.6.8 je bolji od svih ovih sranja kasnije. Taj utility ne može pomoći za ovaj problem ni na koji način. Ako išta, može ga učiniti gorim.

tinat kaže:
smayoo kaže:
Dakle, ideja da se napravi backup pa vrati je dobra, samo trenutak izrade backupa ne smije biti neposredno kod shutdown/reboot/logout, nego odmah nakon što je sve posloženo onako kako želiš.

Zašto?

Zato što se .DS_store može pokvariti bilo kad, danima i tjednima prije nego ti radiš reboot ili shutdown. A Finder skuži da je pokvaren tek kad ga pokušava pročitati, a to je u času kad napraviš ponovni login i kad ti on krene posložiti desktop onakav kakav je zapisan u (pokvarenom .DS_store). Dakle, raditi backup neposredno prije reboota ili shutdowna je prekasno.


smayoo kaže:

Nekakav kompletan workaround ovog problema bio bi imati skriptu koja periodički (svaki sat, jednom na dan, ovisno već kakve su čije navike korištenja desktopa) provjerava da li je .DS_Store čitak pa, ako nije, vraća zadnji valjani backup, a ako jest, onda ga čita i zapisuje u backup.

eh... al tolko napredna nisam u pisanju skripti. Doduše čudi me, s obzirom koliko je ovaj problem raširen, da netko to već dosad nije napravio.


Meni se na 10.6.8 događao jednom-dvaput godišnje, a dosad na 10.8.5 samo jednom u 1,5 g. Pa ne boli previše.

Ako se tebi događa puno češće od toga, pravo je pitanje - što ti to tako zemljački prekapa po .DS_store? Da nemaš neki softver koji tamo ruje? Neki, nedajbože, Mac Keeper ili slično?
25.06.2015 | 16:05
mac. keeper. ZABOGA! NE!

brijem da nije do softwera. jer se isto dešava i na drugom macu.... osim ako na oboje ne postoji nekakav skriveni užas-ware za kojeg neznam. Imam avast instaliran na jednom od ta dva, nadala bih se da bi našao neki virus ili nešto slično...

Doduše to se dešava naprosto oduvijek. Ovaj kompjuter je sad star nekih 8 godina i ne sjećam se kad to nije bio problem.

A nema nekog pravila... znalo je proći po godinu dana da se ne desi, a onda krene pa svako malo... pa onda opet dugo vremena ništa... itd. Ne znam. Ne uspjeva mi ustanoviti nekakav obrazac...
30.06.2015 | 09:11
Ja sam, dragi moji, kreirao novi User, sa staroga prebacio administratorska prava na novi i sada se logiram kao novi.
Zasad sve radi kako treba.
Uštedio sam si dosta živaca.
Svejedno hvala svima na pozitivinom duhu i volji za pomoći.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 16 sati, 52 minuta
  • cariblanco: Moj omiljeni bend Guns N’ Roses večeras u begišu....bilo bi fora da kažu "pumpaj" :D
  • Junuz: Yonkis, riješeno.Ubio sam icloud/face time na svim uređajima.Iako se problem manifestovao na 16e.Svakako nekoristim face/imesage.Hvala
  • Yonkis: @Junuz - ti si u USA? Na čijoj si mreži? Vidiš li ti te poruke koje su poslane? Da nemaš USA Apple account? Ne znam, puno informacija nedostaje za ikakvo pojašnjenje. Ili otvori remu/post.
  • cariblanco: Kakav dobar finale tenisa, inače navijam za Noleta, ali on je svoje dao...danas se "griješnik" nije dao u Alcatraz ;9
  • Junuz: Nije baš tako, za par sati su mi naplatili oko 1euro na pozadinsko slanje sms ova u ameriku sa ciljem aktiviranja face time.Iphone koristim od 6 naovamo
  • drpongrac23: @Junuz - pa aktiviraj Facetime i iMessage, ništa te ne košta.
  • Junuz: A naravno nisam siguran kako
  • Junuz: trebao bih pomoć oko pozadinskog slanja sms ova u usa na iphonu.16e model sa novom pretplatom i esim karticom.Trošak raste svako malo a od telekom operatora sam dobio odgovor:U slučaju ako koristite iPhone, Vaš uređaj u pozadini šalje SMS prema svom uslužnom servisu u SAD-u s ciljem aktivacije usluge Facetime i iMessage. Molimo deaktivirajte u postavkama mobilnog uređaja navedene usluge k
  • ping: naravno nije bitno koji smartphone dok god je iphone :)
  • ping: @drlovric koliko se sjećam nije radila ako se spajaš na wifi ali ako koristiš iphone sa hr linijom onda je radilo.
  • drlovric: Koristi li netko MaxTV aplikaciju van HR?
  • Ender: verovatno je to, jer je on sa ekranom od 12", mada je bilo i MB Air-ova 11" pa su imali 2 standarnda USB porta. dobro mozda je on bio malo veci od tog MacBook-a jer je imao onaj siri screen bezel.
  • smayoo: Imao je samo jedan port jer je cijela matična ploča bila toliko malena da nije bilo mjesta za dva. To je bitna ušteda (veličina matične ploče), a ne broj portova
  • Ender: verovatno ce cena biti povoljna uz kompromis da se ukine neke stvari koje postoje kod MB Air-a. recimo MacBook model iz 2015-2016 je cak imao samo jedan USB-C port. neka usteda od par $, al dovoljno da se ustedi taman za bonus nekog menadzera.
  • Ender: Slazem se, masa korisnika nema neke prevelike zahteve, niti koristi zahtevne programe, ali sam sistem postaje s vremenom gladan resursa, i to bude cesto ogranicavajuci faktor. Ali u upravi drage nam firme sede neki ljudi koji vrlo precizno odmere svaki korak, tako da s druge strane mislim da ima smisla, koliko god meni logika govori drukcije.
  • Bertone: Sve ovisi koliko €/$ će tražiti,... masa ljudi još koristi Intel MBA/MBP i ne daje im se 1k€ za osnovni MBA, a potrebe im nisu veće od tu i tamo kojeg dopisa, e-maila ili pogledati kakav video.
  • Ender: malo je bzvz imati MacBook sa procesorom od iPhone-a, a imas iPad sa M1 procesorom. ne vidim segment trzista za taj MacBook.
  • Ender: izgleda ce tako i ovog puta biti. ti MacBook-ovi su imali core-M seriju procesora (M, M3, M5 i M7), a poslednja serija je imala core-i procesore 2017. god.
  • smayoo: Imali su već i prije takav neki proizvod. Onaj "zlatni" macbook 12", zar ne. Pa se nije baš "primio".
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Izgledno je da izlazi low-end MacBook, tj. povratak stare MacBook serije, oviga puta sa iPhone čipom unutra. Ako se ostvari, biti će zanimljivo
  • drpongrac23: @cariblanco - slažem se, no zbog zdravstvenih razloga se bisam usudio ići. Produkcija na svjetskom nivou.
  • cariblanco: Koncert na hipodromu, je neponovljiv po mnogim stvarima...dok sam živ neće ga nitko prestići po mnogim detaljima....ma što god mislili o Marku
  • smayoo: RIP Renato Baretić :(
  • dpasaric: Cijene su ti iste kao u Švicarskoj, kada to prihvatiš, sve bude jednostavnije! :)
  • ping: @drlovric Geneva?
  • ping: A
  • drlovric: Jucer sam stigao a vec sam blago sokiran hrvatskim cijenama. Neke stvari vrijedjaju inteligenciju, ali valjda se brzo naviknem :)
  • smayoo: O, brate, kakav pacijent.. :)
  • dpasaric: Joj on je inače lud tip, ali ovo je skroz fora! :)
  • drlovric: Kakva bolest od videa :) [link]
  • dpasaric: Novi mega-članak na naslovnici! Nije za svakoga, ali za one koji to vole bit će poslastica! :)
  • zoranowsky: Također!
  • vicko: Pridružujem se čestitkama!
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • roPeD: Pokrenuo temu u Softver forumu
  • smayoo: Piši u forum i probaj biti jasniji
  • roPeD: Lijepo molim
  • roPeD: Jel bi netko znao prebaciti onaj nas stari Mini Rijecnik da ga mozemo koristiti sa novim operativnim sustavima i M chipovima
  • roPeD: Pozdrav svima
  • drlovric: Zasto instalirate bete na aktivne uredjaje koje koristite svaki dan :/ Mozda je bolje da ti je bankarstvo prestalo raditi, nego da radi nesto sto ne znas :)
  • ZeljkoB: iOS18 dev beta kad je izasao nije polomio nista, ali 17ica je ubila ZABA app...
  • dpasaric: Meni to zvuči kao logična prva stvar koja će se polomiti.
  • ZeljkoB: Je li tko probao iOS26, a da mu ZABA app i dalje radi OK?
  • hal9000: Sretan rođendan i dobrodošao u klub!
  • drpongrac23: Hvala svima!
  • ping: Sretan rođendan
  • dpasaric: Sretan ti! :)
  • zoranowsky: Sretan ročkas!
  • Yonkis: Sretno ti rođendanovo!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

drpongrac23, miomika, Riba, robee, Anonimci (530)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.83 Seconds

Provided by iJoomla SEO