Apple postaje novi Microsoft
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Apple postaje novi Microsoft


10.03.2013 | 15:29
U petak sam prije spavanja odlučio napravit update i shutdown na svom 3.5+ godina starom MacBook Pro 13" OS X 10.7 Lion. Sječam se samo da je jedna od stavki bila i iTunes 11.2 za koji sam se nadao da će možd konačno vratiti osnovne funkcionalonosti pretrage i geste za back i forward kad su već pokopali coverflow...
U subotu ujutro dočekoa me kernel panic za koji nisam uspio izgooglat riješenje osim da moram radit recovery.
Srećom radim backup na tjednoj bazi, a sve aktualne projekte držim u dropboxu.
Prvi pokušaj recovery-a je bio totalno nefunkcionalan jer nisam imao premisson čak ni za otvorit vlastiti desktop. Najgora stvar je da nisam mogao ni snimiti postavku "tap for click" pa sam cijelo vrijem mora klikati sa trackpadom ko neki pračovijek.

Nakon tog sam pokušao formatirat systemski disk, instalirati novu čistu verziju Liona i napravit recovery sa TM-a međutim Migration Assistent nije mogao prepoznati moj TM backup. Iskoristio sam prilku za napraviti recovery usb stick jer mi novu particiju na disku nije ponudio kao opciju.

Konačno sam uz pomoć tog recovery sticka i TM backup diska nakon još 4 i pol sata uspio napraviti recovery u stanje od prije tjedan dana osim što su krepale virtualne mašine, morao sam ponovno downloaditi sve sa google drive-a, ponešto iz ropboxa, što je rezultiralo konfliktima i još sam morao autorizirat novo računalo za sync sa iPhonom. Prema Appleovom obračunu to mi je već peto računalo a samo sam jedno autorizirao.

I da nemam više mijesta na TM backup disku jer ovi backupi s kojih je recoveran sustav očito pripadaju nekon nepoznatom pa se na njih nemože nadovezivat ovaj aktualni backup. I indexiranje traje već cijelo dopodne i procjenjuje ga na još 5 sati...

Dok pogledam u retrospektivu tako nešto mi se na windowsima nije dogodilo od ludih 90ih, a i tad kolko se sječam, razlog je bio hardwerska greška na HDD-u.

Zanimljiv primjer je EPOC-ova prezentacija na TED-u gdje vrte Windows 7 ako se na varam na MacBook Pro

Mora se priznat Apple-u, pakira proizvode u ljepo dizajnirane kutije koje će široke mase rado poželjeti ali za razvijati inovativna riješenja, njihov sustv više nije pouzdan iako ga se zbog tržišta mora podržat.

Izgleda, otkad nema Stevea Jobsa, stvari su počele izmicat kontroli
10.03.2013 | 15:46
Bas imas hrabrosti takav naslov staviti na jabucnjaku. To ti je bogohuljenje.
10.03.2013 | 15:54
Ako ti se takvi što desi ubrzo, tada je disk crknuo.
10.03.2013 | 21:10
scarface32 kaže:
Bas imas hrabrosti takav naslov staviti na jabucnjaku. To ti je bogohuljenje.


Bilo ili ne bogohuljenje mora se priznati da je covjek u pravu. Kako je krenulo za 2-3 godine windows se nece razlikovati od os x po funkcijama i nekim "olaksicama" kako je do sada bio slucaj.... Ali ipak ce mac izgledati ljepse (bar se nadam )
11.03.2013 | 00:27
A zašto si ostao na 10.7 kad si već napustio 10.6?
11.03.2013 | 01:09
Ako se ne varam, neki stariji modeli ne podržavaju 10.8...?
11.03.2013 | 03:41
nisam htio nikog uvrijedit ovdje ali stvarno sam se razočarao ovaj vikend
počelo je još sa iTunes 11 pa se nastavilo sa 2 dva radna dana za registrirat uplatu za produljenje developerskog ugovora između kojih se nezgodno uguarao vikend što je rezultiralo prekidom ugovora i povlačenjem appova na jedan dan.
(kako kinezi na ebay-u mogu iste četvrtine sata registrirati naruđbu i pripremiti isporuku fizičke robe, zašto Apple ne može promjenit godinu u datumu važenja ugovora?!? )
da ne pičamo o novoj rezoluciji koju nosi iPhone 5 i kako se to rezultiralo na sve starije aplikacije.
pa se uspostavilo da mac osx zasad nema nikakvu podršku za 3D monitore, a baš sam imao fini plan kombinirat ih sa LEAP motionom
i onda još ovo...
11.03.2013 | 03:45
smayoo kaže:
A zašto si ostao na 10.7 kad si već napustio 10.6?

nadao sam se da ću riješit stvar na brzinu bez velikih promjena... možda neki idući vikend
11.03.2013 | 04:10
zabac kaže:
Ako ti se takvi što desi ubrzo, tada je disk crknuo.

Nedaj Bože!
Originalni disk mi je krepao prošle godine a za ovog SMARTReporter tvrdi da je ok.
11.03.2013 | 07:35
shoratio kaže:
Ako se ne varam, neki stariji modeli ne podržavaju 10.8...?


Prvi MBP 13'' je 2009, a taj podrzava 10.8.
11.03.2013 | 10:05
1GR3 kaže:
nisam htio nikog uvrijedit ovdje ali stvarno sam se razočarao ovaj vikend
počelo je još sa iTunes 11 pa se nastavilo sa 2 dva radna dana za registrirat uplatu za produljenje developerskog ugovora između kojih se nezgodno uguarao vikend što je rezultiralo prekidom ugovora i povlačenjem appova na jedan dan.
(kako kinezi na ebay-u mogu iste četvrtine sata registrirati naruđbu i pripremiti isporuku fizičke robe, zašto Apple ne može promjenit godinu u datumu važenja ugovora?!? )
da ne pičamo o novoj rezoluciji koju nosi iPhone 5 i kako se to rezultiralo na sve starije aplikacije.
pa se uspostavilo da mac osx zasad nema nikakvu podršku za 3D monitore, a baš sam imao fini plan kombinirat ih sa LEAP motionom
i onda još ovo...


Po pitanju developerskog ugovora: Zašto si čekao istek ugovora? imaš priliku produžiti ugovor nekoliko mjeseci prije isteka. Ako to nisi napravio na vrijeme tada možeš kriviti samo sebe.

A po pitanju iPhone 5 rezolucije: sa strane iOS-a je stvar riješena na jedini mogući način, a da bi se zadržao isti izgled aplikacija kao i na starijim uređajima (crnine gore i dolje), na tebi je da izdaš novu verziju aplikacije koja podržava novu rezoluciju.
11.03.2013 | 20:49
num kaže:
1GR3 kaže:
nisam htio nikog uvrijedit ovdje ali stvarno sam se razočarao ovaj vikend
počelo je još sa iTunes 11 pa se nastavilo sa 2 dva radna dana za registrirat uplatu za produljenje developerskog ugovora između kojih se nezgodno uguarao vikend što je rezultiralo prekidom ugovora i povlačenjem appova na jedan dan.
(kako kinezi na ebay-u mogu iste četvrtine sata registrirati naruđbu i pripremiti isporuku fizičke robe, zašto Apple ne može promjenit godinu u datumu važenja ugovora?!? )
da ne pičamo o novoj rezoluciji koju nosi iPhone 5 i kako se to rezultiralo na sve starije aplikacije.
pa se uspostavilo da mac osx zasad nema nikakvu podršku za 3D monitore, a baš sam imao fini plan kombinirat ih sa LEAP motionom
i onda još ovo...


Po pitanju developerskog ugovora: Zašto si čekao istek ugovora? imaš priliku produžiti ugovor nekoliko mjeseci prije isteka. Ako to nisi napravio na vrijeme tada možeš kriviti samo sebe.

A po pitanju iPhone 5 rezolucije: sa strane iOS-a je stvar riješena na jedini mogući način, a da bi se zadržao isti izgled aplikacija kao i na starijim uređajima (crnine gore i dolje), na tebi je da izdaš novu verziju aplikacije koja podržava novu rezoluciju.

Naravno da sam si sam kriv - nitko me nije tjerao na otvaranje ugovora ni prvi puta
kao što i ti možeš krivit samog sebe što si uopće otvarao post s ovakvim strašnim naslovom

Ali što se tiće sporne rezolucije i dalje smatram da se radi o lošem potezu. Stari aspect ratio 3:2 bio je bliži zlatnom rezu, oku ugodniji, geometrijski jednostvaniji i u portrait modu je djelovao preglednije. Podjednako optimalan i za 16:9 i za 4:3 video, ergonomski prilagođeniji za baratanje jednom rukom i što je možda najznačajnije: isticao se naspram andorid konkurencije.
Ovaj prelazak na 16:9 se čini kao podilaženje konkurenciji odnosno standardu koji su drugi nametnuli ali nebi ni to bilo tako strašno da nije ovako nespretno izvedeno....
Analizirajmo:
640 / 9 : x / 16 -> x = 1137.777777... ≈ 1138 ≠ 1136
s obzirom da su pixeli ne dijeljivi obično se uvijek zaokružuju na iduči veći čak i kad je decimalna vrijednost manja od .5 kako nebi došlo do gubitka informacije.
I zašto onda ne 1138?
1138 / 2 = 569 što je vjerovali ili ne prim broj - dijeliv jedino sam sa sobom i brojem jedan daje cijelobrojno riješenje.
Nije potrebno biti opsesivno kompulzivan da bi se shvati koliko je to nepraktično za napraviti sustav mreže odnosno nezahvalno u grafičkom dizajnu.
Stoga je Apple odlučio žrtvovati 1.777 pixela odnosno cca 0.15% širine da bismo dobili sljedeće:
1136 = 2 * 2 * 2 * 2 * 71 još jedan ne tako mali prim broj
1136 = 3 * 378.666
1136 / 5 ?
naravno uvijek se pixel, 2 može nekud sakrit/zapostavit ali vjerujem da većina vas ovdje dobro zna zbog čega je 960px dugogodišnji standard na webu...
Ali ni to nije sve:
Prilično zaostaje i za vršnjakinjom Xperiom Z. Sony je uspio na 1 inč dužu dijagonalu zgurat puni HD što znači gustoću od čak 443PPI (nisam vidio u živo pa ne mogu suditi da li je to stvarno potrebno)
Ukratko, Apple koji je prije 2 i pol godine postavlja nove standarde s dotad "neviđeno" gustim ekranom (barem s komenrcijalnog gledišta) sada radi lošiju, nespretniju kopiju (ponajviše nama developerima/designerim jer je većina novih korisnika ionako na tom području "polupismena").
Razočaravajuče
11.03.2013 | 21:13
Profesionalno nemam nikakve veze s dizajnom, no i meni kao običnom korisniku je omjer stranica ekrana 3:2 ugodniji.
I da, gušt mi je pročitati ovako argumentirano (matematički) mišljenje/obrazloženje.
  • mileni
  • Posjetitelj
11.03.2013 | 22:45
Greg, odlican post!

No na isti nacin je widescreen 16:9 postao prihvacen kod monitora (naustrub puno boljeg 4:3), pa su nam ubacili 'napredniju' TN matricu, itd. Ukratko, prodaju nam dosta losiju stvar za jednake ili cak i vece novce, no reklamiraju ju kao puno bolju i kao kakav kvazi napredak tehnologije.

No ono sto je mene u cijeloj toj prici iznenadilo je da apple pocinje slijediti trendove. Bljuv!
12.03.2013 | 01:19
I svaki dan je sve gore.

Ja više ne puštam nikakav update na svoje kompove jer u zadnje vrijeme svaki update odnese nešto dobro. Općenito, Xcode me sve više nervira, Safari je koliko toliko ok, iako na nekim važnim stranicama ne radi kako treba, ali većina ostalog Apple softvera mi je sve lošija iz verzije u verziju.

TimeMachine je fora, ali nije mi jasno koji idiot je dizajnirao te procese. Kad sam to prvi put pokrenuo, ventilator mi je samo skočio na maximum. Pogledam što se događa, Spotlite indexira hard na TimeCapsule istovremeno dok ide prvi backup na taj disk. Mogu samo zamisliti koji je to nepotreban promet išao u oba smijera preko mreže i što se sve događalo u procesoru. Lijepo sam ugasio da Spotlite uopće gleda TC, a nakon par dana sam ugasio i automatiku TimeMachine pošto je bila prenaporna. Svako malo backup po pola giga, a niš ne radim na kompu. Sad puštam stvar ručno svaki dan ili kad stignem.

S druge strane, par puta sam radio na Windowsima 8. A joj. Nije mi stvarno jasno kako je moguće da ono što ja mislim da je dobro i normalno nema baš nikakve veze s onim što Apple i Microsoft misle da je dobro i normalno.
12.03.2013 | 01:54
mileni kaže:
Greg, odlican post!

No na isti nacin je widescreen 16:9 postao prihvacen kod monitora (naustrub puno boljeg 4:3), pa su nam ubacili 'napredniju' TN matricu, itd. Ukratko, prodaju nam dosta losiju stvar za jednake ili cak i vece novce, no reklamiraju ju kao puno bolju i kao kakav kvazi napredak tehnologije.

No ono sto je mene u cijeloj toj prici iznenadilo je da apple pocinje slijediti trendove. Bljuv!


Hvala @mileni
ili glossi screen kao standard i nadoplata za "standardni" mat
12.03.2013 | 02:04
IgorD kaže:
I svaki dan je sve gore.

Ja više ne puštam nikakav update na svoje kompove jer u zadnje vrijeme svaki update odnese nešto dobro. Općenito, Xcode me sve više nervira, Safari je koliko toliko ok, iako na nekim važnim stranicama ne radi kako treba, ali većina ostalog Apple softvera mi je sve lošija iz verzije u verziju.

TimeMachine je fora, ali nije mi jasno koji idiot je dizajnirao te procese. Kad sam to prvi put pokrenuo, ventilator mi je samo skočio na maximum. Pogledam što se događa, Spotlite indexira hard na TimeCapsule istovremeno dok ide prvi backup na taj disk. Mogu samo zamisliti koji je to nepotreban promet išao u oba smijera preko mreže i što se sve događalo u procesoru. Lijepo sam ugasio da Spotlite uopće gleda TC, a nakon par dana sam ugasio i automatiku TimeMachine pošto je bila prenaporna. Svako malo backup po pola giga, a niš ne radim na kompu. Sad puštam stvar ručno svaki dan ili kad stignem.

S druge strane, par puta sam radio na Windowsima 8. A joj. Nije mi stvarno jasno kako je moguće da ono što ja mislim da je dobro i normalno nema baš nikakve veze s onim što Apple i Microsoft misle da je dobro i normalno.


Windowi zgledaju intrigantno otkad ih je Bill Flora dizajnirao na Macu Probao sam instalirat neki prerelease na virtulaku i primjetio da task manager troši iznad 20% processora
Odlučio sam ih restartat i jedva našao restart u power settings
Poslje tog nisam pokušavao...
  • mileni
  • Posjetitelj
12.03.2013 | 02:09
1GR3 kaže:
mileni kaže:
Greg, odlican post!

No na isti nacin je widescreen 16:9 postao prihvacen kod monitora (naustrub puno boljeg 4:3), pa su nam ubacili 'napredniju' TN matricu, itd. Ukratko, prodaju nam dosta losiju stvar za jednake ili cak i vece novce, no reklamiraju ju kao puno bolju i kao kakav kvazi napredak tehnologije.

No ono sto je mene u cijeloj toj prici iznenadilo je da apple pocinje slijediti trendove. Bljuv!


Hvala @mileni
ili glossi screen kao standard i nadoplata za "standardni" mat


E vidis, ne volim ni glossy, ali jos manje volim mat premaze. Veliki sam ljubitelj Dell monitora, no cim isti kupim nemam vise garancije. Nakon provjere od tjedan-dva da se ne bi koji mrtvi pixel pojavio, automatski rastavljam monitor i skidam mat premaz. Previse crnila za moje oci

P.S.
No ono sto najvise zivcira su cijene 16:10 monitora. Glava me zaboli kad vidim cijene, a 16:9 sam zadnji put koristio na iMacu i presmijesan mi je taj omjer stranica. Mozda je odlican za gledanje filmova, no za rad definitivno nije

P.P.S.
Sto se tice win8 i shutdowna, ja ga nisam ni trazio, vec sam automatski shortcut alt+f4 koristio. I nakon 3 tjedna koristenja win8 dodjem u firmu i kazu mi pokazi onoj iz racunovodstva kako ugasit komp. Gledam koji vrag se tu dogadja, mislio sam da me zezaju. Naravno da joj necu pokazivati shortcut, vec ona zeli klikcati po ekranu. Trebalo mi je 3-4-5 minuta da nadjem shutdown opciju! A na windowsima sam od 3.11 verzije. Presmijesno i prezalosno.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 4 minuta
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.48 Seconds

Provided by iJoomla SEO