10.6.8 ili upgrade na 10.7 ili 10.8
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

10.6.8 ili upgrade na 10.7 ili 10.8


07.02.2013 | 20:59
Dragi moji,
nakon duže vremena da se ponovo pojavim na forumu. Jednostavno malo luknem na njega ali ne stignem ništa pisati...

Jedno pitanje, ja sam još uvijek na 10.6.8 jer sam imao neke poslove i nije mi se dalo experimentirati pa da mi nekaj zapne. Sad imam malo više vremena, pa sam mislio zveknuti upgrade.
E sad, ono što je meni bitno, dobijem li ja išta s dizanjem na 10.7 ili 10.8 što se tiče brzine i ostalih performansi a da nije samo kozmetika? Kakva su vaša iskustva sad kad je prošlo dosta vremena?
Stroj koji imam je:
Model Name: MacBook Pro
Model Identifier: MacBookPro6,1
Processor Name: Intel Core i5
Processor Speed: 2,53 GHz
Number Of Processors: 1
Total Number Of Cores: 2
L2 Cache (per core): 256 KB
L3 Cache: 3 MB
Memory: 8 GB
Processor Interconnect Speed: 4.8 GT/s
Boot ROM Version: MBP61.0057.B0C
SMC Version (system): 1.57f17
Serial Number (system): C02DJ0C8DC7C
Hardware UUID: 9F3AC953-EBCA-5840-B404-A410FC176758
Sudden Motion Sensor:
State: Enabled

Tnx svima na odgovorima...
07.02.2013 | 21:54
I ja sam na 10.6.8. Po svemu što sam ovdje čitao, prijelaz na 10.8.x bi mi (osim problema s nekim alatima koje koristim, koji su do sad uglavnom riješeni, ali ne skroz) donio manje udoban rad. Naime, sa sadašnjih 8 GB RAM na 10.6.8 najnormalnije radim, bez i jednog jedinog swapa, uz dvije dignute virtualke, ili jednu + AutoCAD. 10.8 je na memoriju dosta zahtjevniji i to više ne bi bilo moguće.
  • mileni
  • Posjetitelj
07.02.2013 | 22:24
Slozio bih se sa smayom po pitanju rama. Osim ukoliko bilo kakav software ne zahtjeva prelazak na noviji OSX, nemoj prelaziti. Ako se pak odlucis na prelazak, 10.7 preskoci, idi direkt na ML.
07.02.2013 | 23:21
Apple je i sam ostao začuđen brojem Macova koje su vlasnici ostavili na sistemu 10.6. Nekih 30%, a to je mnogo jer se zna da je upgrade na idući sistem na Macu bagatela. Gdje je kvaka?

Snow Leopard je na Macu ono što su Win XP na PC-iju, manje-više sve bitno radi, nije bloatware, super je brz i lijepo radi i na malo starijim strojevima. Isto tako, to je zadnji sustav koji podržava PowerPC aplikacije, pa ga mnogi drže još zbog toga.

Dakle, ako ti sve što ti treba na njemu i dalje lijepo radi - ne diraj!

Kada ti postane potrebno imati nešto novo ili npr. iCloud (to je i najvažniji razlog za update na novije sisteme) onda razmotri upgrade, ali istovremeno i proširenje memorije. Za novije sistem 4 GB je minimum, a optimalno je imati 8 GB.

Što se tiče brzine rada, radio sam neke testove i sve je to podjednako, nisu noviji ništa sporiji, ali nisu ni brži. Dakle, sve se svodi na điđe-miđe.
08.02.2013 | 00:28
Ne vidim razloga zašto bi ostao na XP, pardon: na SL?

Obzirom da imaš i5 procesor i 8 GB RAMa, sa 10.8.2 stroj se neće usporiti nego možda i ubrzati, a dobivaš neke nove featurse (iCloud, Notiffication i drugo), te ostaješ ”u igri” - tj. na aktualnom OS-u. Trebat će malo privikavanja (kao i uvijek), no to je cijena održavanja koraka s vremenom (inače si zakopan u starom i poznatom).

ML je, by the way, doživio već dva ugrade-a pa su i neke Early Adopters bolesti valjda riješene...

Treba li napomenuti da će uskoro i 10.9
08.02.2013 | 08:35
i ja sam čuo da je od 10.7 zapravo više kozmetika nego nešto brže, pa zato i pitam. Trenutno mi iColud i ostale điđe ne trebaju, tako da ću do daljnjega ostati zakopan u starim

mene na 10.6.8 muči samo jedna stvar, a to je da stroj ne ode u sleep i troši enormno puno baterije kad je u torbi ili na stolu poklopljen. zapravo sam samo zbog toga mislio raditi upgrade, no čini mi se da ću to morati riješiti na drugi način.
08.02.2013 | 09:22
Smayoo, Kloba je.
Usprkos našem međusobnom podj.....nju na forumu, nitko ti ne može uzeti da se razumiješ u Apple.
E sad, pitanje glasi - kako sam ove godine odlučio preći na Mac, i to ili entry level iMac late 2012 ili onaj malo bolji, u svakom slučaju 21,5 inchni model, plus dodatna opcija Fusion drive, razmišljam kad već uzimam trebam li i podebljati RAM s 8 na 16 GB.
Tvoja razmišljanja?
08.02.2013 | 11:50
Poz,

ja na svom MBPRO 3,1 ima 4GB RAM, sam bio redovito updateo do 10.8.2, ali nisam bio zadovoljan, vise grijao (a ovaj se nesmije grijat da prezivi!)duze vrijeme paljenja gasenja, ostalo nikakva razlika, i onda sam se vratio na 10.6.8 i sad mislim da ce na njemu i ostati.
08.02.2013 | 14:19
Tomek kaže:
mene na 10.6.8 muči samo jedna stvar, a to je da stroj ne ode u sleep i troši enormno puno baterije kad je u torbi ili na stolu poklopljen. zapravo sam samo zbog toga mislio raditi upgrade, no čini mi se da ću to morati riješiti na drugi način.


A kako se ponaša kad ga ručno natjeraš u sleep (Jabučica pa Sleep)?
08.02.2013 | 14:24
Kloba kaže:
E sad, pitanje glasi - kako sam ove godine odlučio preći na Mac, i to ili entry level iMac late 2012 ili onaj malo bolji, u svakom slučaju 21,5 inchni model, plus dodatna opcija Fusion drive, razmišljam kad već uzimam trebam li i podebljati RAM s 8 na 16 GB.
Tvoja razmišljanja?


Davor ti je sve rekao, samo se poslužio marketinškim rječnikom (jbg. time se bavi, valjda mu je to previše ušlo pod kožu ):

Za novije sistem 4 GB je minimum, a optimalno je imati 8 GB.


A to zapravo znači:

da s 4 GB stalno swapa i da se praktično ne da raditi (da se, ako imaš beskrajno puno vremena i beskrajno malo posla, ali čak i onda te takav rad živcira).

da s 8 GB možeš čitati mailove, surfati, pregledavati i tagirati (ali ne i uređivati) fotke i i raditi u nekom ne prevelikom word ili excel dokumentu

da ti treba najmanje 16 za bilo kakav ozbiljan i profesionalan rad, a 32 ako radiš nešto memorijski zahtjevno (Photoshop i sl.)

Pa onda procijeni da li ti 8 dovoljno ili ti treba 16.
08.02.2013 | 16:04
smayoo kaže:
Tomek kaže:
mene na 10.6.8 muči samo jedna stvar, a to je da stroj ne ode u sleep i troši enormno puno baterije kad je u torbi ili na stolu poklopljen. zapravo sam samo zbog toga mislio raditi upgrade, no čini mi se da ću to morati riješiti na drugi način.


A kako se ponaša kad ga ručno natjeraš u sleep (Jabučica pa Sleep)?


smayoo, zapravo on ode u sleep, no tijekom noći potroši bateriju. ne znam o čemu se radi
08.02.2013 | 16:49
Dakle LED treperi, on spava, ne grije se, ventilatori ne pušu, a ujutro baterija potrošena? Jesi siguran da je baterija zdrava?
  • forthdancer
  • Posjetitelj
08.02.2013 | 18:43
Da podjelim malo, upgrade sa 10.6.8 na 10.8.2 bez ikakvih problema,
osobno mi se cini da nisam ni izgubio na brzini ni dobio,
malo mi se boot ubrzao ali shutdown je spor ali to je vec poznat bug
koji navodno ce biti ispravljen sa 10.8.3.

Dobio sam cca 15min vise baterije i cini mi se da kad je u sleepu dulje baterija drzi
nego na snow leu. Svakodnevno koristim photoshop cs5 i logic pro na 8gb rama i nikad mi ne
uzme vise od 6gb rama od 8 tako da swap uopce ne koristi.
Da i temp su mi se snizile za nekim minornih 3-5 stupnjeva sto je cisto ok.

Mb pro 5,1 c2d 2.66ghz 8gb rama 120gb ssd
10.02.2013 | 08:36
smayoo kaže:
Dakle LED treperi, on spava, ne grije se, ventilatori ne pušu, a ujutro baterija potrošena? Jesi siguran da je baterija zdrava?


Možda sa se malo krivo izrazio. Komp je poklopljen, led treperi, ventilatori ne pušu a ujutro 15% manje struje ?!?!
Ono što me više brine, je da kad ostane otvoren, u systemu mu je podešen sleep, do jutra isprazni sve... Do kraja...
10.02.2013 | 09:23
smayoo kaže:

A to zapravo znači:

da s 4 GB stalno swapa i da se praktično ne da raditi (da se, ako imaš beskrajno puno vremena i beskrajno malo posla, ali čak i onda te takav rad živcira).

da s 8 GB možeš čitati mailove, surfati, pregledavati i tagirati (ali ne i uređivati) fotke i i raditi u nekom ne prevelikom word ili excel dokumentu

da ti treba najmanje 16 za bilo kakav ozbiljan i profesionalan rad, a 32 ako radiš nešto memorijski zahtjevno (Photoshop i sl.)

Pa onda procijeni da li ti 8 dovoljno ili ti treba 16.



Ovo mi je nejasno. Ima i5 i 4GB i najnormalnije obrađujem u PS6 fotke s mog fotića (26MB u RAW formatu ili 83MB TIFF). Naravno, nemam običaj imati brdo programa otvoreih jer samo jedan posao mogu raditi istovremeno.
10.02.2013 | 10:10
Pisali su ljudi ovdje (koji se bave fotografijom profesionalno) koliko im Photoshop memorije pojede. Možda oni imaju drugačiji workflow?

Tomek, nešto mu ne da zaspati. Bluetooth možda? Kod mene je na Miniju problem radio miš koji je tu i tamo znao poslati wake signal i kad ga nitko nije dirao.

Ako do jutra u sleepu potroši 15% baterije, to je dosta više nego kod mene (4%), ali meni indicira problem baterije, a ne Maca. Ja bi rekao da ti je baterija oslabila. Koliko ti inače izdrži kad radiš na bateriji? Što kaže coconut battery? A možda je i samo problem kalibracije - da nelinearno mijenja pokazivanje postotka, pa se u početku jako naglo smanjuje, a poslije puno sporije.
10.02.2013 | 11:19
Photoshop je na 10.8 sasvim OK za ugodno raditi i s 8 GB dok se ne radi paralelno na x datoteka. S 12 GB si već komotan i s RAW fotkama, a naravno da je bolje imati još više ako se može. Danas je vulgaris non-ECC RAM jeftin, pa tko se već bavi takvim stvarima neka kupi koliko god može.

Ja na poslu imam samo 9 GB i 10.8 i Adobe CS6 paket radi sasvim ugodno.
10.02.2013 | 11:41
Kaj se sleepa tiće, mene je moj MBP izludio. Zaspe, pa se probudi i tako periodički. Detektirao sam da BT i miš i tipkovnica nekog vraga pošalju svako toliko i ovaj se probudi. Tada sam zabranio buđenje BT uređajima. Nastao je drugi ptoblem, kako probuditi MBP iz sleepa kad na ovo dvoje ne reagira. Pronašao sam rješenje, daljinski! On komunicira s kompom jednosmjerno i dovoljno je primirivan da ne šalje iC signale bez veze. Sad komp budim s + na daljinskome.
MBP je trenutno spojen na monitor i poklopljen, pa kako ne bi kemijao s otvaranjem i zatvaranjem poklopca.
Nekako sumljam da kad komp ode u sleep, a nakon nekog vremena valjda i tipkovnica i miš odu u slip i to probudi MBP is sna.
03.03.2013 | 00:36
Evo ja bi se nadovezao da sam neki dan uzeo prvi macbook, radi se o mac pro 4.1 iz 2008-me , imam ssd 120gb i 4gb rama, gore je ver 10.0.8.2 i meni ovo super radi, brz je totalno, kako kliknem tako otvara, notebook budem koristio za surfanje, mail, RDP , eventuralno za mrežu, neke manje zahtjevne programe koji nisu za grafiku, pisanje, filmove, muziku ... tako da ne kužim da nekom na i5 ne radi sa 8gb rama, pa to treba letiti.

Drugo, mene zanima samo ako ko ima isti ovaj notebook, jel na 10.6.8 radi bolje notebook, moguće sam ga i ja imao ali sam odmah napravio update i ovaj sve povukao, inaće nije rađena clean instalacija nego upgrade, ko zna kako je to bilo prije sređeno, kad malo skužim , budem to prereinstalirao da vidim i verzije prije - usput di to mogu skinuti?
03.03.2013 | 05:32
damba7 kaže:
... tako da ne kužim da nekom na i5 ne radi sa 8gb rama, pa to treba letiti.


Ne kuzis?

A kuzis li da postoje ljudi kojima racunalo treba za nesto vise od mail/facebook/filmovi kombinacije?

To sto si ti nabrojao ti moze raditi svaki laptop od 300kn pa navise.

Ne kuzim zasto si onda uzeo MBP. Eto ne kuzim

A vezano za tvoje pitanje uz upgrade OS X. Apple isporucuje instalacijske medije sa racunalom, i oni su placeni u cijeni. Osim retail verzija koje se kupuju posebno i nisu vezane za model comp.

Posudi od nekoga tko ima isti comp (ako ti vec nemas) OS X instalacijski medij i instaliraj. Ja bi savjetovao clean install, kad si vec kupio polovan comp.

A mozes kasnije preko App store ici na upgrade ili na gore navedeni nacin...

Ako sta zapnes pitaj. Pomoci cemo...
03.03.2013 | 10:00
Covjek je naveo da mu radi komp u mirovanju loše a ne kad ima podignuo brdo aplikacija , pa je komentar i išao na tu temu !
Istina u drugoj temi koju sam paralelno čitao ali ja sam pokretao i obradu slika i zvuka uz ove navedene aplikacije i sve najnormalnije radi, video neću obrađivati pa nisam probao.

Disk sam imao koji stoji pa zašto ga ne bi ubacio, kod macbook-a on ima najviše smisla.

No nema veze, moj notebook je došao sa višom verzijom od one sa dvd-a, ja sam ga podigao na zadnju a medij koji imam uz njega nije baš u dobrom stanju i ne može se pročitati jer je jako ogreban, na store nema starih verzija, no budem se snašao sa torrente store

Pošto meni macbook bude služio za navedeno , jedino me interesira iskustva sa prijašnjim verzijama pošto ih nisam nikad ni vidio, jel ima smisala uopće spuštati OS , obzirom da meni i ovo OK radi za sve navedeno što mi treba, mene čak i poslovno ovaj može zadovoljiti pa pitanje ako ko zna dal je TOAD stabilan na macu ?
03.03.2013 | 10:38
Rekao bih da se ne spuštaš. Novije aplikacuje ne rade na starijem OSu ili nisu kompatibilne. Šteta se spuštati ako ti sve dobro radi. Ionako se više neće vraćati stariji OSovi, pa čemu. Iz radoznalosti možeš zeznuti nešto. Jedino , ako imaš vremena i volje, a nemaš podatke koje bi izgubio, možeš se igrati iz radoznalosti. Moje mišljenje!
Update : Možeš instalirati kao dual boot SL 10.6. bez problema, ako te zanima, a da ne diraš ML 10.8. Ako ti se ne vidi , možeš ga deinstalirati.
03.03.2013 | 10:39
Moj ti je savjet da, ako si zadovoljan, ne čačkaš ništa.
03.03.2013 | 12:15
I to kaj velis

Budem samo napravio format i install, nemam nis podataka pa nema veze
16.03.2013 | 01:16
I ja sam sad na 10.6.8. i zadovoljna sam i ne vidim potrebu upgradeati, ali me malo plaši sljedeći hipotetski scenarij.

Moj mac pro 3,1 je najstariji model maca pro na koji se može instalirati 10.8. A kad je izašao 10.8 iz Apple storea je odmah povučen 10.7, tako da ga se više nije moglo legalno kupiti.

Što ako recimo već idući OSX više ne bude kompatibilan s mojom mašinom? I oni povuku 10.8 ja ga nisam kupila dok sam stigla?
Za sad nemam potrebe za višim sistemom no u budućnosti, tko zna kako će se mijenjati software, možda mi i zatreba.

Zato si razmišljam da možda kupim 10.8. sada i naprosto spremim. Tak i tak nije nešto krvavo skup...

pa eto, dijelim svoja razmišljanja.
16.03.2013 | 07:50
Dobro razmišljaš, i ja bih učinio jednako. 10.8 nije skup, a barem mirnije spavaš.

Iako smatram da politika Apple-a nije fer, čak i MacPro 1.1 je još uvijek savršeno dobar stroj .
16.03.2013 | 10:37
Da, pošteno razmišljanje (iako ne baš ekonomski opravdano)
...a da jednostavno pričekaš dok izađe sljedeći os, pa onda kupiš njega, a ako ga tvoj komp i ne bude podržavao, uvijek možeš pronaći na netu "nedirnutu verziju" 10.8, koji imaš pravo instalirati!
16.03.2013 | 11:46
Stroj koji besprijekorno radi na 10.6.8 - kašlje i zapinje na 10.8 jer je ovaj bitno zahtjevniji po pitanju RAM-a, a moguće je i diskovno intenzivniji. Ako k tome dodaš još i to da ti novija verzija softvera koji koristiš vjerojatno slijedi isti uzorak, po svoj prilici ti taj stroj više na 10.8. ne bi radio zadovoljavajuće pa ti je tako i tako svejedno da li ćeš ga moći kupiti ili ne.

Ali ako ga već namjeravaš kupiti pa pustiti da stoji, onda ga isto možeš pokušati instalirati na neki drugi HDD pa napraviti test-drive, da vidiš da li ti je stroj (i koliko) sporiji. Pa ćeš barem znati što te čeka.
16.03.2013 | 20:33
smayoo kaže:

Ali ako ga već namjeravaš kupiti pa pustiti da stoji, onda ga isto možeš pokušati instalirati na neki drugi HDD pa napraviti test-drive, da vidiš da li ti je stroj (i koliko) sporiji. Pa ćeš barem znati što te čeka.


fali mi smajlić sa žaruljicom.

dobra ideja! možda to i napravim, kad ugrabim vremena zezati se s time.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 8 minuta
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.59 Seconds

Provided by iJoomla SEO