Kako iz 9.2.2 doći na OS X?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Kako iz 9.2.2 doći na OS X?


13.04.2014 | 18:09
OS 9.2.2 FirmWare Update?

Dođoh u posjed dugo željenog iMaca G3 500 MHz. U njemu je HDD od 20 GB sa hrvatskim OS 9.2.2 što mi je malo i staro. Imam i drugi HDD od 80 GB koji bih podijelio u 70+10 particije i instalirao Tigera i Classic (imam instalacijske CDe), no tu se javlja poroblem: iMac za to traži FirmWare Update.

Skinuo sam odnegdje taj iMac FW Update 4.1.9.smi, ali mi ga iMac ne želi otvoriti - javlja gređku -39? Bez toga ne mogu napraviti Upgrade na OS X. Ne znam gdje doći do tog FW file-a ako je ovaj oštećen...

Probao sam vaditi RAM module, ali nije u njima problem. Možda je u praznoj PRAM bateriji (to ću sutra tj. čim nađem takvu promijeniti)?
Za sada imam 2x128 MB RAMa (što je OK za Classic, ali minimum za Tiger), no to ću podebljati kad stignem, kao i AirPort...

Ugl., moj FW je za sad valjda ovaj 3.0f3:

fotografija.JPG
13.04.2014 | 19:43
OK, našao sam u čemu je kvaka s tim FW Update 4.1.9 s.m.i (ne)otvaranjem: kad se datoteka skida s nekim od suvremenih Macova, u postavkama Safarija treba isključiti ovo i onda će stari iMac moći otvoriti taj file o odraditi FW Update!

Evo članka o tome: discussions.apple.com/thread/4969812

Sad sam na FW 4.1.9 i idem na Tigera
Prilozi:
14.04.2014 | 14:42
Drž se, ne daj!
18.04.2014 | 02:12
OK. iMac sada radi kao urica . AHT kaže da je sve u redu, a tako se i ponaša.
OS 9.2.2 je ostao na 20 GB HDD koji sam izvadio...

Na putu je i AirPort Card, kao i 1GB RAMa za njega (trenutno 256 MB) tako da lakše podnosi povremene zadaće; ugl. iTunes, Mail i nešto Safarija. Nisam, naime primjetio da mi je Opera na njemu išta brža od Safarija 4.1.3 pa sam ostao na njemu...

YouTube, naravno ne dolazi u obzir s njegovih 8MB Video memorije (čak ni m.youtube.com), no to ionako ne trošim previše.

Uz uobičajeni set aplikacija koje dolaze s Tigerom, gore je iLife ′05, Office for Mac 2004, te iWeb, a volio bih staviti i iWork ′05, ali to nemam (samo od ′09 naovamo)...

Osim QuickLooka, najviše mi na njemu tj. na Tigeru nedostaje TimeMachine. Naime; nakon dva dana instaliranja i naštimavanja HDD je počeo roštati. Disk Utility je ustanovio Bed Sector na B-Type Tree pa nije bilo drugog lijeka nego ga formatirati. Nakon toga radi OK, ali sam ga ponovno 2-3 dana sređivao

Rezime:
Stroj je zaista nevjerojatan...
Taj dizajn, tihi rad, Eassy User acces do zamjenjivih komponenti i sve funkcionira (čak i CD RW) unatoč činjenici da je to March 2001 Edition... Awesome!

NO, sad se bavim jednom drugom finesom; moji noviji Macovi se uredno spajaju s njim i obratno, ali ga prikazuju s ”krivom” ikonom u Finderu. Može li se to nekako riješiti?

Eto me u novoj temi
19.04.2014 | 15:18
MacSlavko kaže:
a volio bih staviti i iWork ′05, ali to nemam (samo od ′09 naovamo)...


Hajde složi popis legacy appova koje bi htio gore metnuti, a nemaš pa šalji u PM, pregledat ću što imam pa ti isporučim nekako.
I kapa dolje za trud, ja se zadnjih godina više nemam vremena baviti toliko tim stvarima, a to mi je bed...
20.04.2014 | 13:14
Eh, ljudino!

Zato volim ovaj forum i uvijek na pomoć spremne članove...



PS. Ni ja nemam vremena u normalno vrijeme. Ovo što se s njim naganjam "otkidam od usta", tj. od sna (jutros do 6h), no sva sreća da je danas nedjelja .
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 10 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, smayoo, tino1, yvann11, Anonimci (603)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.22 Seconds

Provided by iJoomla SEO