Brzina foruma
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Brzina foruma


11.01.2011 | 14:48
Ovih dana sam pratio što izaziva sporost foruma i našao sam jedan od većih uzroka. Upit na bazu za prikazivanje najnovijih tema (u stupcu sa strane "Novo na Jabučnjaku") je uzimao značajno vrijeme, pogotovo ako ste istovremeno u forumu. Za sada sam taj dio potpuno eliminirao dok ne nađem bolji način i već sada je brzina veća za 20-30%. Prosječno učitvaanje teme prije je iznosilo oko 3.5 sekunde, sada se kreće oko 2.5.
Ne stajem na ovome, pokušat ću naći još mjesta gdje ima prostora za poboljšanje. Hvala svima na strpljenju.
11.01.2011 | 19:48
Za sada sam taj dio potpuno eliminirao dok ne nađem bolji način i već sada je brzina veća za 20-30%.

Meni je taj dio bio jako koristan i danas sam prvo primjetio da mi fali, a onda našao i ovo objašnjenje.

Bi li pomoglo da u jednoj tablici čuvaš popis zadnjih 10 tema, a u drugoj zadnjih 10 poruka? U tom slučaju ne radiš nikakve kompleksne upite prema bazi nego samo čitaš te tablice i ispisuješ ih u Novo na Jabučnjaku. Sadržaj tih tablica se mijenja samo kad se dogodi editiranje posta unutar neke teme. Dakle, samo jednom za svaki edit.

Nadam se da sam jasan.
11.01.2011 | 21:19
Morat cu tako ako ne bude drugog rjesenja. Pogledat cu vec sutra.
  • Sank
  • Moderator
  • 220
11.01.2011 | 23:30
I ja sam primjetio da mi fali Poruke tab i odmah se sjetio tebe Riba Nisam te htija gnjavit, ali bilo bi zgodno kad bi se nekako mogao vratiti, a da zadržiš brzinu.
12.01.2011 | 00:00
Mnogo je bolje sa ovim modulom.
12.01.2011 | 13:49
Vratio sam nartag za daljnje istraživanje tako da će brzina ići gore i dole, samo za informaciju. Zanimljivo, ovu stranicu je učitao sada za 0.44 sekunde.
13.01.2011 | 01:56
Pitanje:
normalno je da se pozivaju neke stranice koje naprosto ne postoje? Pregledom konekcije vidio sam kako se odmah na početku pozivaju neke slike i datoteke za koje server vraća 404?
13.01.2011 | 10:14
Nije normalno, provjerit ću. U svakom slučaju ne utječe na brzinu.
13.01.2011 | 17:52
Vidim je popis tema vracen

To je stvarno jedan od osnovnih dijelova foruma. Mozda su reklame ili oglasi unutar tog modula?
13.01.2011 | 20:32
Kompletan modul je problematičan ali najviše tabovi za forum. Imam već rješenje, napravit ću da se rezultati svih upita u bazu cachiraju na disk (memory cache očigledno nije dovoljno velik) i tako drže i koriste nekoliko minuta i zatim osvježe. Na taj način neće svaki korisnik raditi query na bazu već nakon prvog idući će dobijati već spremljene rezultate. "Najveći problem" pritom je što se može dogoditi da prođe nekoliko minuta prije nego u modulu vidite novu izmjenu, ali problemi sa performanama bi zato trebali biti prošlost.
Vidjet ćemo kasnije večeras kada se malo raščisti Jabučnjak da vas ne ometam svojim eksperimentiranjem
13.01.2011 | 21:29
Nije mi dao vrag mira pa sam to napravio sada, kako vidim sada mu treba oko 0.6 sekundi za otvaranje, uvijek i svugdje. Cache vrijeme 4 minute, znaci da ce se popis novih tema i poruka osvjezavati svake 4 minute. Nadam se da cete moci zivjeti s time. Stovise to je cak i zgodan feature jer znaci da necete odmah svoje poruke vidjeti na popisu nakon postanja.
  • Sank
  • Moderator
  • 220
13.01.2011 | 23:51
Kod mene uglavnom oko 0,66sec, osim kad sam pogodio kliknut u vrijeme obnove keša pa mu je trebalo starih 4,2sec. Čini se kao dobar kompromis. Bravo Riba
14.01.2011 | 18:37
Upravo sam imao trenutak prosvjetljenja. Napravit cu flag u bazi koji ce se svaki puta postaviti kada se upiše nova poruka ili kakav drugi sadržaj u bazu. Ako flag postoji, napravit će se novi upit u bazu i osvježiti informacije u cacheu i flag će se ukloniti. Sve dok se flag opet ne pojavi info će se vući iz cachea.
Vuk sit a ovca cijela!!
14.01.2011 | 18:46
Jesi li siguran da ti uopće treba taj flag (stari dobri "dirty bit" )?

Vidi što sam gore napisao (prvi reply). Popis novih tema/poruka se ima smisla osvježiti samo nakon nekog edita (upis/promjena). Ako koristiš flag, onda flag setiraš u trenutku kad umjesto petljanja sa flagom možeš ažurirati tablice koje glume cache. Tako imaš korak manje.

Flag ima smisla samo ako vremenski odgađaš cijeli proces pa, recimo, svakih par minuta provjeravaš flag, a u međuvremenu ga editi postavljeju (ili ne postavljaju). Ako je to poanta, flag is way to go. Ako je poanta cache ažurirati čim se dogodi promjena, razmisli treba li ti uopće flag.
14.01.2011 | 19:23
Pa sa flagom eliminiram upisivanje i čitanje iz baze (osim flaga), i minimiziram pretjerano čačkanje po postojećem kodu.
14.01.2011 | 19:24
OK. Glavno da radi.
20.01.2011 | 22:20
Samo da se pohvalim da je brzina otvaranja stranice sada na stabilnih 0.17-0.18 sekundi. :-D
20.01.2011 | 22:33
Pohvala !
20.01.2011 | 22:45
Godinama smo bili na 3.5 sekundi. Možda sada stigne doći i više ljudi ))
  • Sank
  • Moderator
  • 220
20.01.2011 | 23:12
Riba svaka čast. Forum je sada osjetno brži. Palac gore!
20.01.2011 | 23:56
Sad mi ne treba šest piva:kiss:
21.01.2011 | 00:05
A taman sam se poceo cudit kako Reeder, odjednom, brze otvori stranicu...

Svaka cast, forum leti! (respect)
21.01.2011 | 03:24
Čudim se kako je forum ubrzan i sve si mislim da je to zato jer je skoro pola tri u noći i sada je vjerojatno najmanje opterećenje. Onda vidim ovu temu i skužim da je to zbilja poboljšanje. Pohvalno
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 11 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.50 Seconds

Provided by iJoomla SEO