Savjet za novi iPhone
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Savjet za novi iPhone


05.09.2018 | 22:15
Pozdrav,
nakon dugog vremena razmišljam o kupnji novog moba (trenutno imam iphone 4s) pa bi zelio savjet koji bi model bilo najbolje kupiti s obzirom da je trenutno izasla "desetka", a sad će predstaviti i XS.Dal uzet "šesticu" ili neki noviji model pošto nemam baš novaca za najnoviji.Volio bi dobiti najbolje za uložene novce pa da mi potraje bar pet godina pa me zanimaju razlike izmedju trenutnih modela i koji bi bio najbolja kupnja. U obzir dokaze samo novi uredjaji.
Pardon na podužem postu, pozdrav
06.09.2018 | 00:54
Odgovor i rasprava sada nemaju smisla; treba pričekati 12. rujna i vidjeti što će Apple predstaviti, po kojim cijenama i kako će reagirati mobilni operateri s ponudom tada "starih" uređaja koje imaju na lageru.
  • Daddo
  • Posjetitelj
06.09.2018 | 04:50
Ja se recimo mogu složiti s Davorom da treba pričekati, ali istovremeno i ne složiti.

Zašto?

1. Kriterij nabave je cijena.
2. Postojeći uređaj je 4s i on očito još radi.
3. Rabljeni uređaji u oglasniku koji su 2 generacije ispred tog 4S idu za 1000 kn ili manje.
4. Novi uređaj koji je 3 generacije ispred tog 4S je 2600 kn (Iphone SE) u dućanu sa standardnim jamstvom. Taj uređaj ima (gotovo) identičan hardware kao i Iphone 6s (3000 kn) Oba mogu bez ikakvih većih problema koristiti posljednju verziju iOS operativnog sustava. Teško da će ijedan od ta dva modela drastično pojeftiniti (recimo 30-40%).
5. Ako makneš aktualni model Iphone X iz jednadžbe jer je cijenom van budžeta (9000 kn) i malo kome zaista treba tako snažan uređaj ostaju modeli Iphone 7 (5000 kn) i Iphone 8 (6000 kn). Pretpostavimo da novi modeli koji dolaze idu s nešto višim cijenama od onih za trenutne, a da će ovi pojeftiniti. U tom smislu 7 će doći na recimo (prihvatljivih) 4000, a 8 na 5000 kn. To je i dalje cijena koja je, po mom skromnom mišljenju prevelika za model telefona koji nije zadnje generacije, ako za pola manje novca imaš zadnju generaciju telefona (SE).

Your mileage may differ, što bi rekli Ameri, ali ne vidim preveliki smisao u kupovini duplo skupljeg novijeg uređaja kad će potrebe telefona zadovoljiti i SE dovoljno dugo da ili skupiš novce i kupiš zadnji model koji želiš ili da traje kao i 4s "godinama".

Sve ovo važi ako Apple na nadolazećem eventu ne predstavi nekakvog nasljednika SE modela po trenutnoj cijeni 7-ce (malo vjerojatno).

Na čemu temeljim ovakvo razmišljanje?

Vlasnik sam iOS baziranih uređaja:

Iphone 3GS (nabavljen polovni dok je 4S bio aktualni model) - storage za muziku za fešte ili u autu.
2x Iphone 5s (jedan kupljen nov po izlasku SE-a, drugi rabljeni za 1000 kn stoji u rezervi) - jedan stalno u upotrebi, promijenio bateriju na njemu - 250 kn.
iPad mini 1. gen - još uvijek koristim kao e-book reader i za obično surfanje te gledanje filmova/serija sa lokalne mreže
ipad 2 - do pred godinu i pol dana uredno koristio, proslijedio dalje na korištenje, surfanje i mailovi rade zadovoljavajuće

Razlike u iPhone modelima su na Internetu pa ne vjerujem da ih je potrebno specijalno navoditi tu.
06.09.2018 | 07:00
@Draksa - Ja sam nedavno na produljenje pretplate kod Tele2 uzeo iPhone SE, on zadovoljava sve moje potrebe, a one su zaista skromne - razgovori, SMS te pokoja Whatsapp poruka, kalendar i fotić. Još imam stari 5s (star dvije godine) koji je u top stanju, no ovaj sam uzeo zato jer mi se nudio povoljno.

Ukoliko te zanima, pogledaj na stranicama Tele2, trenutno nude u Pretplati combo paket, iPhone 6 + iPad 6 u nekoj od tarifa. Imam i navedeni iPad, vrhunska stvar!
07.09.2018 | 08:51
I ja se slažem da bi kupovina SE modela bila "sure bet" i da ne bi bila greška, ali bez obzira na to sigurno ne bih kupovao iPhone neposredno prije Apple eventa. Pričekajmo još par dana.
07.09.2018 | 09:27
Realno gledajuce ti da uzmes bilo koji iPhone nakon 4s to je veliki "skok". U svakom slucaju iPhone SE je vec dosta star telefon,tj na zadnjem iOS-u se vuce ko prebijena macka. Ako skontas koliko si nosio 4S,da sam na tvom jestu ganjao bi 7 ili 8 i koristio par godina. Sve do iPhone 7 u ovom trenutku je skoro pa ne upotrebljivo,mogu samo misliti kako ce se ponasati kada izadje iOS 12.
10.09.2018 | 16:59
Hvala dečki na savjetima, svaki je dobrodošao.
Da malo pojasnim situaciju...pošto koristim 4s nisam za prijelaz na SE jer iako je mobitel vrhunski (de facto šestica u malom kučištu) ne vidim se sa identičnim kučištem od svoje "četvorke" jer mi je takav dizajn dosadio tako da SE ne uzimam u razmatranje iako je cijena predobra.
Također na pretplati sam od 99 kn mjesečno pa ne dolazi u obzir ni mobitel preko pretplate jer ne želim izgubiti tu "super" tarifu koju sam jedva dobio
Znači sve dolazi u obzir osim SE i novih modela koji su jednostavno preskupi. Oglasnika se malo bojim jer sam prevaren prošli put pa onda bi se odlučio za kupnju preko nekog dućana i to sa obročnim plaćanjem preko kartice.
Najveća nedoumica su mi te stvarne razlike između primjerice 6s-a i recimo 7-ice. Zato se i pitam što bi bio najbolji odabir jer izašao je poprilčan broj modela do sad.
10.09.2018 | 17:01
Moja preporuka je iPhone 7.
11.09.2018 | 19:24
saint kaže:
U svakom slucaju iPhone SE je vec dosta star telefon,tj na zadnjem iOS-u se vuce ko prebijena macka.


Meni na 11.4.1 sve radi uredno i glatko, bez ikakvih lagova. Telefon je skoro pa pun svega i svačega, a radi brzo i responzivno kao i prvoga dana. Jedino nemam Facebook, navodno da on ubija sve živo, od perfomansi do baterije. Nikada ga nisam ni imao, a ni neću.
11.09.2018 | 21:03
Ako je do svega sto si naveo... svakako preporucam iPhone 7. Cijenovno ces dobro proci (pricekaj sutrasnji D-day, pa ce mu nakon tijedan dva ili mijesec, cijena jos pasti - nadam se i kod nas u HR - mada nije za ocekivati ) a model ce te drzati poduze godina na najnovijim iOS-ima sa svim features-ima

Edit: Jedina nepogodnost je sto neces morati gledati u telefon ko tele u sarena vrata da se otkljuca vec ces godspodski prisloniti palac na home tipku kako bi ga otkljucao (vlasnik sam iPhone X -a )
11.09.2018 | 21:51
drazenp1706 kaže:
saint kaže:
U svakom slucaju iPhone SE je vec dosta star telefon,tj na zadnjem iOS-u se vuce ko prebijena macka.


Meni na 11.4.1 sve radi uredno i glatko, bez ikakvih lagova. Telefon je skoro pa pun svega i svačega, a radi brzo i responzivno kao i prvoga dana. Jedino nemam Facebook, navodno da on ubija sve živo, od perfomansi do baterije. Nikada ga nisam ni imao, a ni neću.


Ako ti tako kazes, trenutno su kod mene 5s,se,6s i 7 plus. 5s grozan, se i 6s se jedva vuku u poredjenju sa 7 plus a i on je osjetno sporiji od 8.Da ne pricam o specifikacijama, SE je izaso 2016 i moze pricati ko sta hoce ali njega je vrijeme pregazilo. Moja je preporuka ko mijenja telefon ispod 7 da ne uzima. Ja koristim i nokiu 6310 koja radi kao prije 15 godina



12.09.2018 | 07:09
Normalno da je svaka nova generacija iPhone-a brža od one prethodne. Svakako se isplati kupiti uvijek posljednju generaciju telefona, no to ponekad nadilazi financijske mogućnosti kupca. Ipak, posljednjom generacijom kupac je siguran da će uređaj moći dugo koristiti i dobivati najnovije nadogradnje.

Lijepo je vidjeti sve te testove brzine, no meni se zaista nigdje ne žuri, pa sad hoće li iPhone otvoriti neku aplikaciju za 5 ili 25 sekundi - meni je zaista svejedno
12.09.2018 | 07:26
Koliko sam vidio bas niko nije preporucio @Drakasa posljednji model. Iz njegovog prvog posta lijepo se vidi da covjek nije opterecen telefonom i da mu sluzi za osnovnu svrhu- telefoniranje (covjek nosi iPhone 4s-respect ). U tom slucaju preporucio sam mu NE zadnji model vec model koji je izasao 2016,koji nije preskup u odnosu na X a koji ce sigurno raditi i imati podrsku jos par godina.
12.09.2018 | 07:38
Mislim da bi mu iPhone 7 trenutno bio najbolji odnos uluženo-dobiveno, no ako će ga koristiti samo za razgovore, poruke, surfanje i fotkanje onda to vrlo glatko mogu odraditi i neki stariji modeli.
23.09.2018 | 22:12
Bok. Još imam par dana za premišljanje, ali s obzirom na vaše savjete mislim da će odluka pasti na iPhone 7 pogotovo sad kad ga se ima u Santa Domenici za 4400
23.09.2018 | 22:16
Inače se bavim s pisanjem za jedan portal pa bi mi osim osnovnih stvari služio i za pisanje "u pokretu" no iako bi me oči manje bolile na plus verziji, meni je prevelik
24.09.2018 | 07:07
Draksa: Brzo ćeš se priviknuti na veći ekran, ja sam sa 5s prešao na 8+ i ne žalim ni sekunde što je ekran tako velik. doduše sam mobitel jest velik (plus maskica ali sklizak je ko jegulja bez maskice), nakon 5 godina korištenja 5s još uvijek mi je velik u ruci ali se privikavam. jest mrcina ali zbog velikog ekrana ne žalim.
Saint: i jesu li i dalje 5s/SE/6s.. i dalje "katastrofa" sad kad su na iOS12?
24.09.2018 | 08:25
Nije mi jasno kako uređaj poput iphone 7/8 plus-a odrasloj osobi može biti prevelik.

Imam dvije curice, koje doduše nisu sitne, ali su bez problema držale u jednoj ruci mobitel koji je za puni centimetar širi od ovih iphone-a, a tada su imale 3 i 5 godina.

Naravno, korištenje tako velikog mobitela samo jednom rukom nije baš uvijek moguće, i puno je jednostavnije i brže kada se koriste obje ruke, ali zato je tu veći ekran, veća tipkovnica (lakše tipkanje sa većim prstima)... za nekoga tko misli koristiti mobitel i za malo ozbiljniji unos teksta, ne bi uopće trebalo bit dvojbe.
24.09.2018 | 08:38
7-ica i jedna ruka ne idu najboljejer je ekran veliki. Plus midel valda ne ide nikako s jednom rukom.
24.09.2018 | 08:51
zabac,

Imam iphone 8 plus i bez problema mogu veći dio operacija raditi držeći mobitel u lijevoj ruci i tipkajući palcem iste ruke.

Naravno, nije uvijek ugodno i praktično, i puno lakše je određene operacije raditi sa dvije ruke (tako ga najčešće koristim), ali daleko od toga da 'plus model ne ide nikako s jednom rukom'.

Nakon BB Passport-a, ovo je pjesmica za malu djecu.
24.09.2018 | 11:48
Yonkis kaže:

Saint: i jesu li i dalje 5s/SE/6s.. i dalje "katastrofa" sad kad su na iOS12?


Nisam imao priliku nesto puno cackati(nemam iphone(u potrazi sam) ) ali 6s mi se cini brzi,bar koliko sam uspio vidjeti u nekih 30 minuta koristenja.
  • zk1
  • Korisnik
  • 1
24.09.2018 | 12:05
Draksa kaže:
Bok. Još imam par dana za premišljanje, ali s obzirom na vaše savjete mislim da će odluka pasti na iPhone 7 pogotovo sad kad ga se ima u Santa Domenici za 4400


500 kunica više i kupi ip8 sa 64 GB

www.mp-elektronika.hr/index.php?route=pr...campaign=direct_link
25.09.2018 | 10:07
Nije točno, ni blizu. Nakon iPhone 8 Plus, vratio sam se praktičnosti, iPhone SE. Zadnji smisaoni mobitel za svakodnevno korištenje. iPhone SE 32 GB, kupljen u HT-u 03.09.2018, nema ni mjesec dana. Već nakon pokretanja uređaj je tražio upp to iOS12. Napravljeno. Prvi dan poculao bateriju jako brzo, ali slijedeći dan je napunjen i traje puna 3 dana. Brzina rada otvaranja aplikacija, kamere, safari i njegove pretraživanje kao da je na stereoidima. Obzirom da mi je ovo 7-8 iPhone SE, jer tu i tamo se zaletim u veće dimenzije kao 7, 8 Plus…, ali se jako brzo ohladim njoihovom lakoćom nošenja i minijaturnih dimenzija i vratim na SE. iPhone SE na iOS 12 radi bolje i brže od bilo kojeg iOSa do sada.
S druge strane kada se otvori iPhone SE, te iPhone X, filozofija je ista osim dvije baterije X-a. Gotovo identični, ali poboljšani djelovi X-a su činjenice koje postavlčjuje pitanje : da li imati zanemarimo sporiji mobitel, ali lagam i praktičan ili brži, ali težak i velik ? Biram prvi ! Narano uz mobitel koristim i Maca, smatram da ni jedan smartphone nema dovoljno velik ekran za ugodno korištenje višesatnih obveza na ekranu, za to je potrebno min 13”, poželjno 20” ili više. Kombinacija SE i MAc, savršeno ! I da, da ne zaboravim, lakoća i cijena rezernih djelova za popravak vrlo prihvatljiva !
30.09.2018 | 23:01
zk1 kaže:
Draksa kaže:
Bok. Još imam par dana za premišljanje, ali s obzirom na vaše savjete mislim da će odluka pasti na iPhone 7 pogotovo sad kad ga se ima u Santa Domenici za 4400


500 kunica više i kupi ip8 sa 64 GB

www.mp-elektronika.hr/index.php?route=pr...campaign=direct_link
cuj tako se mogu rastezat do desetke
30.09.2018 | 23:04
Uglavnom bio sam danas u ducanu i ponudili su mi "sedmicu" 32 gb za 4400 na rate sto mislim da je ok. Sva sreca da Cloud postoji
01.10.2018 | 07:45
Ako je ip8 64GB u odnosu na ip7 32GB skuplji samo 500 kn, kako kaže zk1, a kupuješ na rate, onda je to po meni bolja kupnja. iPhone se ionako kupuje na duže staze. Podijelimo li cijene na primjerice 24 rate, onda bi ip7 mjesečno otplačivao 183,30 kn, dok bi ip8 mjesečno otplačivao 204,16 kn. Znači razlika u mjesečnoj rati bi ti bila 20,86 kn - ni za dva poštena bureka mjesečno.

Ja bih razmislio, ipak je ip8 novija generacija + imaš duplo više memorije za pohranu podataka.

Uglavnom, sretno sa kupnjom!
01.10.2018 | 15:07
Osmica ne može biti samo 500 kn više, mislim da je razlika 1.500... Ako zbog ničega drugog onda već zbog pohrane (64GB umjesto 32GB), da ne pričamo dalje (A11, bežično punjenje...).

U svakom slučaju, ako je primarni kriterij cijena, onda je sedmica sada jako privlačna. Ako se ipak uzima u obzir i kvaliteta, ne bih uzeo sedmicu nego osmicu. Ima dosta jači čip jer se Apple kladi na Augmented Reality tako da mislim da će taj telefon dosta dulje trajati iako je razlika među njima samo jedna godina.
02.10.2018 | 23:26
Bemti, sad me počela privlačit "osmica" što zbog novijeg čipa i činjenice da je pretzadnja verzija mobitela (a pošto volim mobilno igranje AR je odlična stvar).
Moderatori: jupi, Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 17 sati
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.27 Seconds

Provided by iJoomla SEO