iPhone 5s/5c
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iPhone 5s/5c


11.09.2013 | 23:34
smayoo kaže:
nbojiccc kaže:
ali dati svoj otisak nekome ko nije ustanova koja mi izdaje putne dokumente je apsurdno (znam da kazu da se ne uploaduje na servere ali zar neko u to vjeruje ?! ).

....
.....
Ugl, ja do sad nisam vidio consumer čitač otiska prsta koji je uistinu upotrebljiv. To je u pravilu govance na koje se određena klijentela napali i spremna je platiti više novca za (u biti) ništa.


Ugl, bit ce zanimljivo promatrati jeli Apple to dovoljno dobro implemetirao, jer u protivnom
  • HardcoreMAC
  • Posjetitelj
12.09.2013 | 00:37
smayoo kaže:
[quote]nbojiccc kaže:
ali dati svoj otisak nekome ko nije ustanova koja mi izdaje putne dokumente je apsurdno (znam da kazu da se ne uploaduje na servere ali zar neko u to vjeruje ?! ).


Biometrijski algoritmi ne rade na način da pamte cijeli otisak prsta, nego samo karakteristične vektore. Ta funkcija nije bijektivna - to znači da se iz otiska prsta dobije skup karakterističnih vektora, ali iz skupa karakterističnih vektora se ne može regenerirati otisak prsta. Ono što se pohranjuje gdje se već pohranjuje (u uređaju, ili na serveru, ili na oba mjesta) je samo skup vektora. Ako kod autorizacije otisak prsta korisnika daje skup vektora koji su (uz neku toleranciju) odgovarajući onim ranije pohranjenim, onda se to smatra pozitivnom identifikacijom. Postoji određena statistička vjerojatnost da kriva osoba bude pozitivno identificirana kao prava (tzv. FAR - False Acceptance Rate) i da prava osoba ne bude pozitivno identificirana (tzv. FRR - False Rejection Rate). Ako želiš smanjiti jedno, povećaš drugo.

Na potrošačkoj elektronici čitači otiska prsta u pravilu se kreću u statističkim okvirima reda veličine promila. Dakle, na 1000 očitanja nekoliko će ih biti krivih na jedan ili drugi način (ili će ti propustiti nekog koga ne smije, ili neće propustiti tebe). A broj pogrešaka u pravilu raste s teškim okolišnim uvjetima (vrućini, hladnoći, vlazi...).

Ugl, ja do sad nisam vidio consumer čitač otiska prsta koji je uistinu upotrebljiv. [b]To je u pravilu govance na koje se određena klijentela napali i spremna je platiti više novca za (u biti) ništa. [/quote[/b]]


I ne samo to, da su spremni platiti brdo love za (u bti) ništa, već je, koliko sam skužio, moguće više otisaka prstiju deklarirati kao svoje. To daje otvorenu mogućnost da netko , u trenutku naše nepažnje, dok je iPhone "otvoren" ili "u radu", na brzinu "uvali" svoj fingertip na moj iPhone!
Dakle, priča o "sigurnosti" je sasvim proizvoljne prirode.

Čeka se šestica.
12.09.2013 | 01:15
iAnte kaže:

Sve to stoji. Ali mene zanima nešto drugo. Imaju li isti OS out of the box? Nije važno jesu li te opcije korisne nego postoje li. Dosad se uvijek događalo to da lanjski model (a 5C je upravo to) ne dobije neke opcije koje nudi najnoviji OS. Zanima me kako će sada tretirati 5C. Nigdje nisam vidio odgovor na ovo pitanje.


pa dobro, zasto na silu trazis nesto cega nema
evo meni na pamet pada razlika u aplikaciji fotica, i to opcija u kojoj mozes okidati 10 fotki u sekundi. na 5 i 5c te opcije nema. nema ni snimanja od 120fps, ali bit ce da je to radi hardverskih ogranicenja. ovo drugo je fakat sve isto koliko vidim. nema nekog softverskog noviteta koji je podrzan samo na modelu 5s.


HardcoreMAC kaže:

I ne samo to, da su spremni platiti brdo love za (u bti) ništa, već je, koliko sam skužio, moguće više otisaka prstiju deklarirati kao svoje. To daje otvorenu mogućnost da netko , u trenutku naše nepažnje, dok je iPhone "otvoren" ili "u radu", na brzinu "uvali" svoj fingertip na moj iPhone!
Dakle, priča o "sigurnosti" je sasvim proizvoljne prirode.

Čeka se šestica.


a na sestici toga nece biti? ne fakt, pa ne znamo jos kako to funkcionira. mozda se prije dodavanja nove identifikacije mora ukucati i lozinka telefona? zvuci mi razumno .
  • User
  • Posjetitelj
12.09.2013 | 02:59
Nije ni izašao 5S, a već je provaljena zaštita preko otisaka! Vaše sumnje su opravdane
mashable.com/2013/09/11/girl-fingerprint...ash-com-fb-main-link

Kad smo već kod sumnji - i meni ste ih otvorili par, no ipak i dalje mislim da je fingerprint sensor fenomenalna stvar. Ako se i ispostavi da nije dobro realiziran, u nekim idućim generacijama iPhonea i Android uređaja će sigurno bit. Mislim da je očito da će to postat standard.

Totalno me živcira ukucavanje šifre u mob svaki put kad želim nešto pogledat, a ne želim ugasit tu opciju jer koristim previše servisa i već sam iskusio jedan nestanak mobitela. Ako ga netko mazne, nek mu podaci barem ne budu na "izvolite" dok ja stignem doma i promijenim sve šifre

Ako je istina da je omjer uspješnosti s ovim "smrtničkim" senzorima oko 1:1000 onda to ipak i nije previše uvjerljivo, ali pričekat ću radije da netko prouči baš konkretno iPhoneov senzor pa vidit. Nije da u skorije vrijeme planiram mijenjat mob, ali mi je ovo stvarno killer feature
12.09.2013 | 05:39
Cisto sumnjam da to Apple nije dovoljno istestirao.

Ne bi ugradjivali poluproizvod samo da bi izbacili 5S, jer bi ga i bez TouchID prodavali vise nego dobro (kao i svaki put do sada).

Mozda ce imati nekih stucavica, sto je normalno i ocekivano. Pa i klasicna lozinka je imala glitch (mogla se zaobici) dok to nisu pokrpali...
12.09.2013 | 05:43
smayoo kaže:
nbojiccc kaže:
ali dati svoj otisak nekome ko nije ustanova koja mi izdaje putne dokumente je apsurdno (znam da kazu da se ne uploaduje na servere ali zar neko u to vjeruje ?! ).


Biometrijski algoritmi ne rade na način da pamte cijeli otisak prsta, nego samo karakteristične vektore. Ta funkcija nije bijektivna - to znači da se iz otiska prsta dobije skup karakterističnih vektora, ali iz skupa karakterističnih vektora se ne može regenerirati otisak prsta. Ono što se pohranjuje gdje se već pohranjuje (u uređaju, ili na serveru, ili na oba mjesta) je samo skup vektora. Ako kod autorizacije otisak prsta korisnika daje skup vektora koji su (uz neku toleranciju) odgovarajući onim ranije pohranjenim, onda se to smatra pozitivnom identifikacijom. Postoji određena statistička vjerojatnost da kriva osoba bude pozitivno identificirana kao prava (tzv. FAR - False Acceptance Rate) i da prava osoba ne bude pozitivno identificirana (tzv. FRR - False Rejection Rate). Ako želiš smanjiti jedno, povećaš drugo.

Na potrošačkoj elektronici čitači otiska prsta u pravilu se kreću u statističkim okvirima reda veličine promila. Dakle, na 1000 očitanja nekoliko će ih biti krivih na jedan ili drugi način (ili će ti propustiti nekog koga ne smije, ili neće propustiti tebe). A broj pogrešaka u pravilu raste s teškim okolišnim uvjetima (vrućini, hladnoći, vlazi...).

Ugl, ja do sad nisam vidio consumer čitač otiska prsta koji je uistinu upotrebljiv. To je u pravilu govance na koje se određena klijentela napali i spremna je platiti više novca za (u biti) ništa.


Hvala na objasnjenju. Ovo nisam znao. Sto se tice toga da lose radi ipak cu sacekati da vidim review na nekom site-u kad izadje. Ipak ne bi bio prvi put da nesto lose radi sve dok apple to ne izbaci i napravi kako treba.
  • User
  • Posjetitelj
12.09.2013 | 14:06
E da, što se iPhonea 5C tiče, mislim da su kombinacijom boje moba i novim maskama išli zadat udar Moto X-u. Izbora boja svakako ima, da se i tu kombinirat nešto što bi moglo bit estetski lijepo. Npr. meni je ova kombinacija stvarno ugodna oku

http://store.storeimages.cdn-apple.com/3568/as-images.apple.com/is/image/AppleInc/MF039_AV1_BLUE?wid=1300&hei=1300&fmt=jpeg&qlt=95&op_sharpen=0&resMode=bicub&op_usm=0.5,0.5,0,0&iccEmbed=0&layer=comp&.v=1378440956347
12.09.2013 | 15:16
Mene podsjeća na rashladnu rešetku od analognog procesnog računala iz 1975. koje je upravljalo hidrauličkim ventilima u termoelektrani gdje sam radio. Što znači da mi je oku ugodno koliko i roze tange u dlakavoj guzici mog "cimera" iz JNA (koji je spavao na krevetu iznad mene).
(sad se moram ići mlatiti kamenom u čelo da si izbijem tu sliku iz glave. AAAAGH!!! )
12.09.2013 | 15:21
Smayoo, mislim da si spreman za jedno osvježavanje tvog bloga
  • User
  • Posjetitelj
12.09.2013 | 15:42
smayoo kaže:
Mene podsjeća na rashladnu rešetku od analognog procesnog računala iz 1975. koje je upravljalo hidrauličkim ventilima u termoelektrani gdje sam radio. Što znači da mi je oku ugodno koliko i roze tange u dlakavoj guzici mog "cimera" iz JNA (koji je spavao na krevetu iznad mene).
(sad se moram ići mlatiti kamenom u čelo da si izbijem tu sliku iz glave. AAAAGH!!! )


Baš me zanima kakve će slike onda ovo pobudit:



12.09.2013 | 16:22
fpscan.jpg
12.09.2013 | 16:29
ovaj koncept je jedini pošten i normalan, ali jel,…

12.09.2013 | 17:08
U cemu je fora sa spremanjem otiska? Eto ne razumijem tu paranoju al' nikako

Kada sam u BiH vadio prvu licnu kartu uzeli su mi otiske SVIH prstiju na nekom kartonu i odnijeli to tko zna kuda. Sigurno ne u sef.

Godinama nakon toga, ista procedura u Splitskom mupu.

Zivotom garantiram da cak i cistacica ima pristup svim tim kartonima, i da se za cas moze doci do bilo cijeg otiska prsta.

Sad smo mi neko super uredjeno drustvo, gdje sve radi kao podmazano, pa trebam strahovati od Apple a ne od svojih vlada, tj. administrativnog osoblja koje (obicno preko veze) radi u takvim ustanovama

Smijesno...
12.09.2013 | 20:44
MUP, pa čak ni bosanski, ne može odlučit prodat sve te podatke da malo popravi financijska izvješća. Apple može.
12.09.2013 | 21:31
Evo, da ponovim još jednom:

Biometrijski algoritmi ne rade na način da pamte cijeli otisak prsta, nego samo karakteristične vektore. Ta funkcija nije bijektivna - to znači da se iz otiska prsta dobije skup karakterističnih vektora, ali iz skupa karakterističnih vektora se ne može regenerirati otisak prsta. Ono što se pohranjuje gdje se već pohranjuje (u uređaju, ili na serveru, ili na oba mjesta) je samo skup vektora. Ako kod autorizacije otisak prsta korisnika daje skup vektora koji su (uz neku toleranciju) odgovarajući onim ranije pohranjenim, onda se to smatra pozitivnom identifikacijom.
12.09.2013 | 22:55
Ma to je jasno (bar meni). Moj je komentar odgovor na pitanje paranoje. Previše podataka dajemo korporacijama za koje nemamo pojma kako ih koriste. Meni nije paranoja ako ne želim dati neke osobne podatke.
12.09.2013 | 23:11
Naravno da nije. Ali template otiska prsta nije baš neki osobito osoban podatak.
12.09.2013 | 23:40
Apsolutno si u pravu.

Nema veze što o tome uopće nisam govorio, neka uđe u zapisnik da si u pravu.
12.09.2013 | 23:44
smayoo kaže:
Šta se smiješ? Pa normalno je da imaš passent iPhone i Kroksice.

13.09.2013 | 00:04
iAnte kaže:
Apsolutno si u pravu.

Nema veze što o tome uopće nisam govorio, neka uđe u zapisnik da si u pravu.


A, vidi ga, što se duriš odmah? Znam da nisi ti, ali o tome se govorilo. Što se privatnih podataka općenito tiče, slažem se s tobom potpuno. I nije kod naših MUP-ovaca do te kartoteke baš tako lako doći kako si drlovric zamišlja.
13.09.2013 | 05:41
Na ovo bi moj inace dobar prijatelj iz stranke rekao, baci 200-300E na stol da ti donesem ciji zelis karton iz MUP-a

I ptice na grani znaju da su najtanje karike SVAKOG sigurnosnog sustava upravo LJUDI. Amen.
13.09.2013 | 07:59
florijan kaže:
ovaj koncept je jedini pošten i normalan, ali jel,…



Support nightmare.
"Koji telefon imate?"
13.09.2013 | 10:25
A šta bude sa starim modelom iP5 kad dođu ovi novi? Hoće li biti moguće počistilti neke zalihe i uzeti bijedni, stari, ne-šareni iP5 (ugovor mi istječe u 12. mj.)?
13.09.2013 | 11:57
drlovric kaže:
Na ovo bi moj inace dobar prijatelj iz stranke rekao, baci 200-300E na stol da ti donesem ciji zelis karton iz MUP-a


Bit ce da si ADEZEOV igrač
13.09.2013 | 12:37
rak21 kaže:
Bit ce da si ADEZEOV igrač


Daleko je to prijatelju od istine. Ja sam iznadstranacki opredijeljen. Nemam ja zeludac ni obraz za politicku scenu.

A da zelim biti dio neke politicke opcije, HDZ bi bio jako nisko na mojoj listi
13.09.2013 | 14:31
i 84 posta od starta teme, nekako smo od novih iPhonea stigli do HDZa. Ajbt.
13.09.2013 | 15:08
civicar kaže:
i 84 posta od starta teme, nekako smo od novih iPhonea stigli do HDZa. Ajbt.


Na kojoj si ti strani bio 1991?

Sad smo i to obavili. Možemo natrag na iPhone. Mene isto zanima kako će bit sa cijenama petice na zalihama. To mi je zanimljivije od 5C.
13.09.2013 | 15:10
svaka rasprava u hrvatskoj zavrsi na "ustase vs. partizani", samo se treba malo strpiti, i budi siguran da ce krenuti. bez obzira o pocetnoj temi!

nego... zlatni 5s! vrh! steta sto sam tek na prvoj godini ugovora sa vragom. valjda ce se zlatna zadrzati i na sestici!

a ovaj, sto se otiska prsta i sigurnosti tice... ljudi ostavljaju sve moguce i nemoguce lozinke i kosisnicka imena na telefonu, kompu, tabletu. brojeve kreditnih kartica, debitnih kartica, adresu, ime, visinu, youtubeu govore sta vole gledati, googleu daju na raspolaganje svoja pitanja, facebooku sa kime se druze, tko im je u rodu, tko im je zena a tkoljubavnica, pornubu svoje sexualne mastarije, telefonskoj kompaniji brojeve sa kojima ste u kontaktu pa i lokaciju na kojoj se nalazite!
u tom popisu 6 vektora koja su karakteristicna za jedan otisak je najmanje vrijedno! a na kraju krajeva, slide to unlock + lozinka od 4 broja nisu ukinute, tako da nema nikakve panike za oprezne.
13.09.2013 | 17:16
Znam znam.. Ali zabavno je

13.09.2013 | 18:49
kinsif kaže:
svaka rasprava u hrvatskoj zavrsi na "ustase vs. partizani", samo se treba malo strpiti, i budi siguran da ce krenuti. bez obzira o pocetnoj temi!

Nije to karakteristično samo za nas - http://en.wikipedia.org/wiki/Godwin's_law
Moderatori: jupi, Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 21 sati, 13 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.76 Seconds

Provided by iJoomla SEO