Neutralnost merže je ugrožena
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Neutralnost merže je ugrožena


07.12.2010 | 02:22
Danas ( 06.12.2010 u 22:10 ) je jedna renomirana njemačka TV postaja ”ZDF” u svojoj informativnoj emisiji (Heute Journal) objavila zabrinjavajuću vijest, protok podataka na internetu bi se trebao podjeliti u dvije klase, one koji plaćaju i one koji ne plaćaju.
Do sada je na internetu važilo svi podaci su isti, to bi se uskoro trebalo promijeniti.
Na preticajnu traku bi se stavili oni koji plaćaju. Net aktivisti se mobiliziraju.
Do sad su se svi podaci prenosili istom brzinom taj princip se zvao Neutralnost mreže. To se brinulo o tome da privatni Mail-ovi istom brzinom budu preneseni kao Video YouTuba. Jedna preticajna traka nije postojala.
To bi se trebalo promijeniti, traže veliki provideri. Žale se, na skupo održavanje i proširivanje mreže koje oni plačaju, a internet komerc na tome samo zarađuje. To ne može tako dalje. Ko stalno zaštopava auto put podataka mora participirati i na njegovom održavanju.
Šta oni pri tome rado zaboravljaju, je da i oni profitiraju od sadržaja i usluga od kojih Google i Facebook zarađuju svoj novac, jer bez tih atraktivnih sadržaja niko se ne bi interesirao za brzi ADSL priključk.
Provideri žele zarađivati dva put!
Jedanput na svojim klijentima a drugi na velikim firmama kao Google ili Facebook koji velike količine podataka šalju kroz mrežu. Kao protu uslugu tim velikim firmama nude brži protok podataka.
Zagovarači neutralnosti na mreži strogo osuđuju takve mijere. "Ni jedan privider se smije imati utjecaja na brzinu protoka po sadržajnim kriterijima" traži Chaos Computer Club. Ko za protok podataka plaća je u prednosti i nastat će mreža dvije klase među ponuđaćima usluga na netu.
Zakonodavci se moraju umiješati u ovo, misli inicijativa Pro Neutralnost na net-u
Koju su osnovali Bloggeri, političari i Znastvenici pro-netzneutralitaet.de/
U jednoj izjavi inicijativa traži zakonsko riješenje. Izjavu je potpisalo preko 8500 Ljudi.
Podržimo ovo, jer ako bude ovako, za koju godinu ćemo morati platiti za sve na netu.

Iza ICH se napiše ime i prezime
Ispod Deine E-Mail- Adresse:
Vašu adressu
Na povratni melj verifikacija i gotovo.
07.12.2010 | 05:45
S ozbirom da navodno 80% prometa čine spammeri i porn, vjerojatno bi trebalo naplatiti njima, no nažalost to je teško izvesti.
07.12.2010 | 09:25
Ja bi tu dodao i flash reklame na tzv. "besplatnim" siteovima. Ali, to je tako uvijek i svugdje. Društveni paraziti se koriste blagodatima koje društvo proizvodi. Političari su, po mom mišljenju, puno bolji primjer od spammera i pornjava na internetu.

Podržavam incijativu, a peticiju sam već potpisao.
07.12.2010 | 09:30
Njima će se i naplatiti, ali onda oni dobivaju prioritet u brzini i prijenosu. Možeš mislit kako bi to bilo veselo, tražiš nešto ozbiljno a svako 10 skundi ti se otvori neki prozorčić koji ti kaže da bi nešto trebao kupiti jer si inače niko i ništa u krevetu, ali da ti do sad to sve nisi znao, kojeg moraš zatvoriti, a tražilica te pita kreditnu ako hoćeš, da ti izbaci kvalitetan odgovor, inače se moraš zadovoljiti sa manje točnim odgovorima.
To da mali ”Startup” nebi imali nikakve šanse da se sa svojim uslugama probiju, i da bi samo oni sa masu love zartađivali još više da ne govorimo. Skype i ostali bi isto koštali love. Političti bi luđaci imali otvorena vrata da te manipuliraju, a ti njima nebi mogao ništa jer bi se postanje tvog mišljenja naplačivalo.
Ode demokracija i ravnopravnost u ruke onih 10% koji već sad posjeduju više od 50% sve love na svijetu. Orvel je crvenkapica za ovo.
Zato potpisujte i prevedite ovo na sve vama raspoložive jezike, šaljite u svijet da ih, ako bog da, zaustavimo.
07.12.2010 | 11:14
Ajme, zakoni u EU to "većinom" uređuju. S vremena na vrijeme se pojavi "netko" tko bi želio drugačije, i javno se izjasni. 3 minute na Wikipediji oko Network neutrality daje primjere ludosti (direktor španjolske Telefonice je rekao kako će tražiti pare od Googlea i MS (radi Binga) da bi njihovi (Telefonicini) korisnici dalje koristili te usluge) i nekih manje ludih stvari (njemački T-mobile blokirao Skype, jer je ta usluga u direktnoj konkurenciji sa njihovim primarnim poslom).

Kad firma X napravi blokiranje neke usluge, onda korisnici koji su nezadovoljni odu firmi Y. Internet nema nekog "glavnog" koji će natjerati cijeli svijet da odjednom krene uvoditi traffic shaping i diskriminaciju podatkovnih tokova na svim svjetski linkovima (makar, navedene stvari se tajno i neprimjetno svakodnevno rade u skoro svim svjetskim pristupnim ISP-ovima i nitko se previše ne žali). Čisti zakon tržišta će uvijek ostaviti mogućnost da platiš više i dobiješ više. To je već i sad - kome je T-com loš/preskup ide Iskonu, Amisu, Optimi, B-netu - znajući da je razina kvalitete usluge drugačija.

Wikileaks se može seljakati po svijetu i davati informacije baš zbog te decentralizacije. Kad im više neće dati mogućnost rada na jednostavnoj client-server arhitekturi, budu je raspršili (što trenutno i rade, traže dobrovoljce koji će primiti mirror njihovih podataka). Kad ni to neće funkcionirati, preći će na p2p. Ako u to vrijeme uvedu plaćanje prometa i blokade žičnog prometa, svijet će se premrežiti WiFijem, kućnom verijom WiMaxa i/ili nečim trećim ..
07.12.2010 | 12:02
Slazem se s ovim potpuno, to potpisivanje peticija i tako ne sluzi bas nicemu.
07.12.2010 | 13:43
Ja se stvarno malo razumijem u tu arhitekturu, da bi mogao ozbiljno diskutirati na tu temu. Ali Chaos Computer Club je za mene dovoljno ozbiljna organizacija, da kad se oni zabrinu, upalim alarm.
A i ZDF ne zaostaje ozbiljnošću, na njihovim dnevnicima se ne puštaju vijesti samo tako, nisu oni HTV.
Šta me ili nas košta upisati se u peticiju. Pa ako ne budu napravili neko gnjusno sranje, super. A ako stvarno nešto smišljaju, ja sam protiv, iz dobrih razloga.
To da neće naći neku caku da otmu love, je samo iluzija, pitanje je kad i kako.

Kad vidimo rouming na mobilnim telefonima, pitam se kako je prije fixna tel. mogla regulirati promet preko granica, pa čak i preko željezne zavjese, a sad oni ne mogu ni unutar granica jedne te iste tvrtke. Samo da otmu. Kad nebudu više mogli legalno, onda će početi otimati djeci sendviće iz ruku po ulici.
07.12.2010 | 13:52
Eto ja sam potpiso i nakon dva sata još nisam dobio potvrdu emajliranom poštom Ni ja baš ne vjerujem u peticije jer kad moćnici nešto naume...

Uostalom tek 10068 potpisa na netu sa milijunima korisnika? Koji je minimum da uopće ima utjecaja?
07.12.2010 | 14:36
Sank, pogledaj da ti nije kliznulo u SPAM. I meni je, pa sam ga morao tražiti.
07.12.2010 | 14:42
Sank, upravo sam upisao ženu i prošlo bez problema.
09.12.2010 | 12:09
tino1 je napisao:
Sank, upravo sam upisao ženu i prošlo bez problema.


Nope, provjerio sam poštu, sve foldere izvrnuo, nema? Ma nema veze, probat ću opet, može biti da sam možda typo moju adresu.

Evo zadnjih novosti sa Engadgeta
09.12.2010 | 16:47
Ja ti kažem da spremaju neko sranje, siguran sam da će i uspjeti. Sve je to GKN (ako neko hoće objšnjenje ove kratice slobodno me pitajte preko PM).
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 7 sati, 28 minuta
  • Bertone: Na poslu koristimo phpBB i u admin postavkama je postavljeno da je max veličina slike 2560 × 1440 pix ili 3 Mb i ako korisnik pokuša napraviti upload veće slike dobije takvu obavjest o grešci,... isto je tak orecimo i sa slikom avatara, propisali smo maksimum od 512x512 pix i ako je veća nema uploada. Gdje ti dobivaš grašku?
  • Riba: Yonkis, kada i gdje ti se to pojavi?
  • Bertone: *Ne znam...
  • Bertone: Ne znak kako je posloženo tamo kamo si htio napraviti upload slike, ali mi smo si na poslu (na internom forumu) postavili limit na veličinu slike od 2k.
  • Bertone: Ne previše nego je nešto preveliko.
  • Yonkis: Jabučari, što ovo znači? Da imam puno slika u odgovoru na neki komentar? [link]
  • dpasaric: :D
  • Bertone: Čovjek Vam je na realnom primjeru objasnio Starcraft pravila i sad opet ne valja :D
  • dpasaric: Tako je! :)
  • Gjuroo: Ni Putin to ne bi bolje riješio.
  • dpasaric: Nema više politike u ovoj butigi! :)
  • smayoo: piši u forum
  • user: Ako zna netko kako dobiti njihovu zadnju poznatu lokaciju to bi bilo korisno
  • user: pretražio sam sve itd.
  • user: Već sam "play sound" aktivirao, ništa
  • user: nestale mi Airpods 4, what do? Piše "No location found" u FindMy.
  • user: ljudi,
  • CoffeePod: Cijeli 26 relase je bio sramotan za Apple i morali su “double down” i back to the lab da sve tweakaju kako su trebali
  • CoffeePod: Performansi i ulickani dizajn je ono sto treba
  • CoffeePod: Iskreno ne razumjem vas kojima je ovo “dosadno”. Stvarno morate ici taknuti travu.
  • dpasaric: Objavio sam osvrt na naslovnici, pa tamo komentirajte...
  • drlovric: Meni je Siri skroz OK, upakirali su to lijepo. Ocekivano ce vecina puno ovih stvari iic na pretplatu jer trosi compute (i Gemini) resurse. Lejpse mi izgleda UI jer smanjuju prozirnost :)
  • dpasaric: Što je najbolje nećemo imati niti Siri AI jer je EU učinila sve da se to regulatorno zabrani.
  • pontmax1: A dosade, imate li nešto više od šugave SIri AI
  • drlovric: Kao da ce roditelji ovo raditi. Otkljucat ce im sve i cao.
  • drlovric: Smorise sa ovom djecom :) Nestvarno...
  • dpasaric: Za sada dosadno za poludit... :)
  • dpasaric: I ja imam niska očekivanja, pa da vidimo! :)
  • dpasaric: Kreće za 5 minuta! :)
  • drlovric: Meni su ocekivanaj jako nisko. Pricati ce o Siri, koja ce opet doci kao beta. Pa ce raditi kako treba u inacici 27.4 :) Volio bih da grijesim, ali vise im ne vjerujem na rijec.
  • ping: Bit će to zanimljiva večer. Kupio sam dvije vrečice indijskih oraščića i planiram još barem mali paket Munchmallowa.
  • dpasaric: Danas u 19h WWDC! :)
  • Riba: user, ne upisuj admin password ano ne znas tko i zasto te pita i to je u osnovi to.
  • Yonkis: U Berlinu se otvara Developer Centar [link]
  • user: kako biti siguran od virusa na Macu? Sad ću reinstalirati OS i želim biti siguran.
  • user: bok ljudi,
  • Yonkis: Mene, kao prišlića, iznenadilo koliko je puno zastupljeniji Viber nego WhatsApp a Signal skoro nitko nije ni čuo (osim jabučnjaka). Zanimljivo.
  • Riba: Za tajne stvari imam pisacu masinu. :)
  • Riba: Ja imam instalirano sve pa tko kako hoce.
  • drlovric: Sve koje znam koriste Whatsapp. Viber, je isto popularan. Kao i Telegram. Signal nije bas zastupljen u mojim krugovima :)
  • dpasaric: Hehe, odlično, ja sam odavno prebacio sve na Signal.
  • Performita: Hvala Smayoo, Kako je Davor napisao ispod članka, i ja ebo čitam knjigu i lagano sve prijatelje, osobito one koji nemaju iPhone nagovaram na Signal.
  • smayoo: svima koje znam, to jest. :)
  • smayoo: skinuo i proslijedio link svima koji su još sposobni čitati knjige... :)
  • Performita: Ekipa, idemo sad svi skinuti besplatnu knjigu Guya Kawasakija da mu na administraciji stranice pokaže kako je odjeknulo u Hrvatskoj ;-)
  • dpasaric: Jest sitni sat, ali je published! :) Uživajte!
  • Yonkis: [link]
  • Yonkis: Baš baš sve!
  • Djuro genijalac: Izgleda da je BAŠ sve ovdje
  • Djuro genijalac: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.51 Seconds

Provided by iJoomla SEO