Home server
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Home server


11.04.2023 | 13:31
Valjda svako ziv na ovom forumu zna da imam jedan Synology NAS. Nagovorio me Rusty da ga kupim, ima brat bratu preko 10 godina. Stavio sam u njega dva WD Red diska po 3TB i to cudo radi i danas.

Synology 213j. Prije 5 god sam planirao upgrade, ali on jednostavno odbija da mu se ista dogodi

CPU je pregazen vremenom, pa sam na njemu pogasio vecinu servisa i koristim ga skoro iskljucivo za storage.

Onda sam uzeo jedan mali PC i napravio od njega Home Server. Taj comp vrti Proxmox sa par VM (Homebridge, Ubuntu, pihole) i sve radi odlicno.

Imao sam tu instaliran i Win 10 VM za Plex server (jer NAS nema snagu za transcoding), ali sam je probrisao. Tada mi nastaje problem...

Na Ubuntu sam instalirao Plex server koji moze pristupati datotekama na NAS. Bez problema citam, brisem, kopiram. Medjutim ne znam kako da taj mrezni folder trajno mountam unutar Ubuntu da bi plex mogao koristiti NAS kao library source.

Jel moze neko pomoci savjetom?

Ne vraca mi se WIN na server samo radi toga...
11.04.2023 | 15:47
Ako sam te dobro shvatio ti samo zelis da ti se taj mrezni disk mounta nakon boota? Baci oko na ovo:

oguya.ch/posts/2015-09-01-systemd-mount-partition/
11.04.2023 | 15:52
Q: Hey AI, how do I permanently mount shared folder from Synology NAS to Ubuntu server?

A: To permanently mount a shared folder from a Synology NAS to an Ubuntu server, you can follow the below steps:

Install the cifs-utils package on your Ubuntu server:
sudo apt-get update
sudo apt-get install cifs-utils

Create a directory on your Ubuntu server where you want to mount the shared folder:
sudo mkdir /mnt/synology

Open the /etc/fstab file in a text editor:
sudo nano /etc/fstab

Add the following line at the end of the file to mount the shared folder:
//<NAS_IP_Address>/<Shared_Folder> /mnt/synology cifs username=<NAS_Username>,password=<NAS_Password>,uid=<Ubuntu_User_ID>,gid=<Ubuntu_Group_ID>,file_mode=0777,dir_mode=0777 0 0

Replace the following placeholders with your own values:
<NAS_IP_Address>: The IP address of your Synology NAS.
<Shared_Folder>: The name of the shared folder that you want to mount.
<NAS_Username>: The username that you use to access the shared folder on the Synology NAS.
<NAS_Password>: The password that you use to access the shared folder on the Synology NAS.
<Ubuntu_User_ID>: The user ID of the Ubuntu user that you want to use to access the shared folder.
<Ubuntu_Group_ID>: The group ID of the Ubuntu group that you want to use to access the shared folder.

Save and close the /etc/fstab file.

Test the mount by running the following command:
sudo mount -a

If there are no errors, you should now be able to access the contents of the shared folder at /mnt/synology on your Ubuntu server.

To make sure that the mount persists across reboots, you can restart your Ubuntu server or run the following command:
sudo systemctl enable remote-fs.target

This will ensure that the shared folder is mounted at boot time.

Javi...
16.04.2023 | 19:52
Toliko sam se izmrcvario s ovim i nisam uspio nista rijesiti. Uvijek neki problem :/

Morat cu vratiti WIN VM na server, kao sto je i bilo...
16.04.2023 | 20:44
Ne mogu konkretno pomoći, ali mogu malo pametovati!

A šta će ti uopće Plex server? Uzmi Real Debrid pretplatu, Tu imaš 1 TB cloud prostora, također ima WebDAV server, dobiješ podatke, te podatke uneseš u Infuse i imaš sve što hoćeš preko streama instantno, bez transkodiranja gdje god imaš infuse.

Da ne idem sad dalje objašnjavati, doslovce je copy/paste magnet link na Real Debrid web stranici, i instantno ti je u Infuse app-u.
A kvaliteta streama ti ovisi samo o brzini internet veze.
17.04.2023 | 09:47
drlovric kaže:

Onda sam uzeo jedan mali PC i napravio od njega Home Server. Taj comp vrti Proxmox sa par VM (Homebridge, Ubuntu, pihole) i sve radi odlicno.


kakve specifikacije su dovoljne da se to sve anvedeno lijepo vrti? i koliko je komplicirano za podesiti osrednjem poznavatelju racunala...

ja imam synology 211j i nikako da crkne, vuce se ko puz, al ne predaje
17.04.2023 | 10:25
Zdravac kaže:
Ne mogu konkretno pomoći, ali mogu malo pametovati!

A šta će ti uopće Plex server? Uzmi Real Debrid pretplatu, Tu imaš 1 TB cloud prostora, također ima WebDAV server, dobiješ podatke, te podatke uneseš u Infuse i imaš sve što hoćeš preko streama instantno, bez transkodiranja gdje god imaš infuse.

Da ne idem sad dalje objašnjavati, doslovce je copy/paste magnet link na Real Debrid web stranici, i instantno ti je u Infuse app-u.
A kvaliteta streama ti ovisi samo o brzini internet veze.


Prijatelju, ideja nije losa. Priznajem da zvuci prakticno i zanimljivo.

U procesu sam reduciranja broja pretplata. Uspio sam se rijesiti sigurno preko 20 servisa koje sam placao svaki mjesec.

I dalje ih imam puno, ali je ipak osjetno manje. Ne zelim imati jos 2 pretplate da bi 2-3 puta mjesecno pogledao neki film
17.04.2023 | 10:35
marioart kaže:
kakve specifikacije su dovoljne da se to sve anvedeno lijepo vrti? i koliko je komplicirano za podesiti osrednjem poznavatelju racunala...


Mario ja sam taj tanki osrednji mrezas Vidis da ne mogu mountat mrezni drive u Ubuntu

Proxmox je bezobrazno jednostavan koncept. Racunalo moze biti bilo kakvo, ne treba ti stvarni server. Ja imam mali Fujitsu Esprimo, velicine je kao Mac Mini i to je glavni razlog zasto sam ga uzeo. Cijena mozda 100e, ako ne i manje. Besuman i stoji mi u mreznom kutku, pored routera i hubova.

CPU je Intel i5-6400T na 2.2, 16GB ram i 512SSD. To je manje vise to.

Instaliras Proxmox na njega koji ti postaje operativni sustav, iako je to u biti open source virtualizacijska platforma.

Unutar njega kreiras virtualne masine kakve zelis (odredis koliko resursa glavnog racunala zelis za svaku pojedinacnu VM), ja osobno imam VM za HomeAssistant, imam VM Ubuntu (koji mi vrti homebridge, Docker, Portainer i sl) i sinoc sam bas instalirao novu virtualku za Windows 11.

Ironija je da na ovo racunalo ne bi mogao instalirati Win 11 direktno jer ne ispunjava specs, a u virtualizaciji radi ko grom

Plex server sam instalirao na WIN11 i sve evo radi odlicno.

Pogledaj eto video kako to otprilike izgleda:
youtu.be/6NfZ1R6jrXQ

Na ovaj nacin sam zadrzao NAS da radi kao iskljucivo NAS, a servise koje bi inace bez problema vrtio na modernom NAS sam prebacio na ovaj mali server. Prakticki za 100e nadogradis NAS i produljis mu zivot, umjesto da ga bacis
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 18 sati, 51 minuta
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Maxxy, Riba, Anonimci (676)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.19 Seconds

Provided by iJoomla SEO