Forum software u 2020
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Forum software u 2020


02.05.2020 | 23:58
Pozdrav,
trebao bih podići forum za web projekt na kojem ću raditi. Gledam malo po internetu koje su opcije u 2020.

Predložen mi je Discourse od kolega. Sjetio sam se da je nekadašnji mackorisnik koristio vanilla pa malo gledam to. Zatim naišao sam na NodeBB ...

Moderan appearance out of the box je poželjan (klijent kaže).
LAMP stack također (naprosto jer mi je poznato okruženje i radi na shared hostingu).
Node ... manje mi poznat ali možda bi to mogao.
Sigurnost ...
Dokumentacija ...

Koga god pitam ili svaka pretraga, završi na Discourseu, ali volio bih izbjeći veće cijene dedicated hostinga, kao i to da sam podešavam scijeli stack, kao frontendaš ne osjećam se dovoljno siguran u sebe da to podesim kako treba (prvenstveno iz perspektive sigurnosti, znam podić linux itd, ali ...).

Preporuke, iskustva ... savjeti, upozorenja. Hvala... svima
03.05.2020 | 00:28
Jao, opširna je to tema i puno informacija nedostaje da bih mogao dati konkretnije prijedloge.

Osobno mi je najinteresantniji Flarum koji dosta baca na Discourse, međutim on je u vječnoj beti i ako kreneš tim putem morat ćeš biti spreman zasukati rukave zbog čestih promjena koje donosi svaka nova beta.

Ako si ipak za nešto tradicionalniji ali oproban pristup, meni se sviđa WoltLab forum, em ga švabo napravi, em dobro izgleda. Ne daj da te odvrati to što su ga umuljati u taj neki "Suite", vidim da im je novi site malo nejasan i previse sales orjentiran, ali kada sam pred par godina gledao forume tog tipa, WoltLab mi se najvišse svidio.

Treći pristup je minimalistički, meni možda i najdraži jer stavlja naglasak na najbitnije, a to je sadržaj, pa vrijedi pogledati MyLittleForum. Threaded view nije po svačijem ukusu i forum nema hrpu mogućnosti koje se danas "podrazumijevaju" ali iako se spartanski ovo ovo bi bio moj osobni izbor kao korisnika za forum na koji dolazim zbog sadržaja.

Usudit ću se reći da imam dugogodišnje iskustvo u vođenju foruma i moj je zaključak sljedeći. Ne zamaraj se previše tehničkom stranom. Forum može biti zadnje čudo tehnike i pritom biti potpuno beskoristan i mrtav, ili može biti sklepana skripta i imati veliku ili manju ali kvalitetnu posjećenost. Jabučnjak je pravi primjer.

Odaberi nešto s čim se osjećaš ugodno kao administrator i drži se toga, a 90% napora usmjeri na kvalitetno vođenje foruma i jasno zacrtane ciljeve i teme i kako će se isti provoditi.... osim ako tvoj dio posla nije samo tehnički, u tom slučaju neka klijent izabere ono što je njima "moderno" (što god to njima značilo) i neka se kasnije čude zašto stvar ne ide onako kako su to zamislili.
03.05.2020 | 11:41
A sta fali starom dobrom phpBB ili SimpleMachines?
03.05.2020 | 11:48
Meni se phpBB nikada nije svidio a mislim da su imali i nekih problema sa sigurnosti u starijim verzijama. Vjerujem da ima puno ljudi koji ne dijele isto mišljenje.
03.05.2020 | 12:32
Hvala Riba i sorry na nepreciznosti,
nisi napisao koje tocno infose trebas, pa cu predpostaviti koje.

Prvo da razjasnim svoju ulogu. Klijent treba website redizajn, a pored toga bi htio diskusije koje su sada na Facebooku, prebaciti na forum. Zvali su kolegicu dizajnericu da na tome radi, a ona mene da kodiram websajt i instaliram i podesim forum.

Iako se s tobom slazem da softwer ne odredjuje uspjeh zajednice, moja uloga je upravo u tom djelu, ja terbam instalirati, konfigurirati i (to jos nije specificirano ali predpostavljam) odrzavati tu instalaciju updateima itd.

Neke informacije koje znam:
- Budjet je limitiran, projekt je neprofitni.
- Hosting koji imamo je shared hosting kod dreamhosta.
- Naglaseno mi je da bi htjeli da radimo sa open-source alatima.
- Klijent za sada ne zna koje feature zeli od forumskog softwera. Tako da je predlozio da na pocetku eneblamo neke osnove, a onda s vremenom feature dodamo kako zatrebaju. Dakle minimalisticki pristup mislim da nije to sto ima smisla jer ce to znaciti da ce se posebne featureve trebati pjeske kodirati, a kao sto rekoh budjet je limitiran.
- Vizualni dojam je kolegici bitan, pod cime mislim da je Flarum smjer koji nas zanima.
- Forum sam nebi skroz redizajnirali, ali bi uskladili sa web stranicom, pod cime mislim na promjenu tipografije na ono sto se bude na sajtu koristilo, eventualno tweakanje toga, prilagodba kolor scheme ... dakle malo cssa.
- Ja bih volio da softwer ima ok dokumentaciju, osobito u pogledu hardeninga, spama itd.

Prema ovome:
- WoltLab mislim nije adekvatan jer nije open-source, no hvala pitat cu.
- Na Flarum sam sam naisao, i svidja mi se, no brine me ta Beta toliko da mislim da necu ici tim putem.
- My Little Forum se i meni svidja, jedino me brine to potencijalno dodavanje ficra. Jako je pregledno slagan, tako da bi cak bilo jednostanvo i sloziti neku temu.

U svakom slucaju puno hvala ... ako se sjetis jos necega ... baci.
03.05.2020 | 12:35
energyman kaže:
A sta fali starom dobrom phpBB ili SimpleMachines?


Pa za to znam, a pitam poreporuke da vidim koje su mi opcije, mozda naidjemo na nesto sto nam vise odgovara.

Tnx ekipa
03.05.2020 | 13:18
E sada je jasnije.

Baci oko na myBB, to bi moglo biti to. Malo je old school ali dao bi se prilagoditi potrebama, aktivno se razvija i community je živ kao i dokumentacija. U najavi je verzija 2.0 koja će navodno biti rewrite tako da si recimo i "futureproof".
04.05.2020 | 11:21
Tnx, pogledao, to mi je od "klasike" dosta ok, primarno jer mi je phpBB overkill administracijsko sucelje
Ali dosta mi se svidja na kraju ova vanilla. Siple je admin sucelje, "moderno izgleda", jedino je hr lokalizacije nekih 15% stringova prevedeno :/
Tako da neznam ... jos cu malo kopat.

Lako moguce da ce to na kraju biti myBB.
04.05.2020 | 11:34
Nemam iskustva sa Vanillom ali bacio sam sada oko. Možda neopravdano, ali ne volim "cloud" rješenja gdje ja nemam kontrolu nad hostingom a vidim da oni guraju svoj cloud hosting za forum, a "open source" verzija koja se može self hostati po FAQu ne nudi svu funkcionalnost. Za mene je to deal breaker.
Ako se ipak odlučiš za Vanillu, lokalizacija nije toliki bauk.
04.05.2020 | 16:43
Riba kaže:
Nemam iskustva sa Vanillom ali bacio sam sada oko. Možda neopravdano, ali ne volim "cloud" rješenja gdje ja nemam kontrolu nad hostingom a vidim da oni guraju svoj cloud hosting za forum, a "open source" verzija koja se može self hostati po FAQu ne nudi svu funkcionalnost. Za mene je to deal breaker.
Ako se ipak odlučiš za Vanillu, lokalizacija nije toliki bauk.


Potpuno se slažem s tobom ali krivo si skuzio, cloud je usluga koju pružaju, ali softwer he open source i imaš ga tu i tu. Straight forward self hosted php aplikacija. Proucio sam malo instalirao, pogledao kako teme funkcioniraju ... very simple stvar, ima ok bazne funkcionalnosti a ima i plugine za prosirivanje, community mi se cini relativno aktivan, dokumentirano je ok. A prijevod je, u pravu si, mozda na kraju i najelegantnija stvar ... ovo je sintaksa:

$Definition['Activity.PictureChange.ProfileHeadline'] = '%1$s je promijenio/la %6$s profilnu fotografiju.';


Tak da cemo to dat prevodiocu i ides. Moderatorko sucelje je fino simple. Bio mi je myBB ili Vanilla, i presudila je jednostavnost i dobar izgled Boilerplate theme koju su slozili za customiziranje, tako da tu bude malo posla.

Naravno pokazat ce se s vremenom, ali cini mi se da je ovo dobar izbor za to sto nam treba. Sad malo gledam sto pricaju od hardeningu.

Tnx
04.05.2020 | 17:42
ecvis17 kaže:
Riba kaže:
...a "open source" verzija koja se može self hostati po FAQu ne nudi svu funkcionalnost. Za mene je to deal breaker.

Sad sam te tek pazljivije procitao ... da nije bas super exciting taj dio, ali ovo sto nude kao open source se meni cini dovoljno, iako bazicno.
04.05.2020 | 18:23
Palac gore!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 8 sati, 38 minuta
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, jura22, zeljacveseljac, ZeljkoB, Anonimci (766)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.23 Seconds

Provided by iJoomla SEO