Može li to MB Air? ...
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Može li to MB Air? ...


06.11.2012 | 13:08
mileni kaže:
Sto se tice autocad problema, tu si sam kriv. Ocito nisi imao procesor za 64 bitne windowse.


i5 CPU 760 @ 2,8 GHz
4 GB RAM

To nije procesor za 64 bitne windowse? Koji bi onda bio?

Ako je dobar za 64 bitni OS X, zašto nije dobar za 64 bitne windowse?

Ako nije dobar za 64 bitne windowse, zašto za taj isti stroj nema drivera za 32 bitne windowse?

2) Po pitanju AV programa se slazem. Zato sam i napomenuo da u firmi imamo AV i jos dosta sigurnosnih aplikacija instaliranih. I nije jednostavno to odrzavati, za pocetnika posebice. No zar bi bilo drugacije sa MacOS-om da on drzi 90% trzista?


Unix + Linux drži 80% tržišta među serverima na internetu. Zašto se na svakom od njih ne vrti AV?

Zar Apple prije godinu-dvije nije imao fijasko sto se user lozinke spremaju u text datoteku i to jos nekriptirane?


Apsolutno nije. Otkud ti pak to? Korisnički accounti se čuvaju na klasičan Unix način. U text datoteci, kriptirano, pristup toj datoteci nije dozvoljen nikom osim rootu. User permissions na Unixu funkcioniraju as specified, za razliku od Windowsa.

Ako MacOS uzme vise maha, ocekuj viruse na istome. Ovako se raznim script kiddyima ne "isplati" pisati iste za mac, jer mac je i dalje alternativa.


Slažem se da se može očekivati više pokušaja. Sumnjam da će biti jednako uspješni. Vidi gore, vezano za unix/linux servere.

3) Prosjecni korisnik moze instalirati drivere kao od sale na win7.


Ako je tako, zašto ne prođe tjedan da me barem jedan "prosječni korisnik" ne davi s ovim glupostima?

Ukratko, mislim da je najveca pogreska ekipe kad uzmi bilo koji PC laptop od 3000-4000 kn i ocekuju da se isti ponasa kao MBP od 20 000kn.


Nikad nisam imao jeftin PC. Neki PC laptopi koje sam imao su bili skuplji od MBP kojeg sad imam. Ni ovaj stolni stroj kojeg sad imam u uredu nije bio nimalo jeftin kad je nabavljen, prije 2 godine.

P.S.
Probao sam dosta distribucija Linuxa, isti koristim kad su serveri u pitanju. Ako mislis da win ima problema sa driverima, cudi me da hvalis linux po tom pitanju?


Po kojem pitanju? Na linuxu driver imaš ili nemaš. Ako ga imaš, onda radi. Točka. Ako ga nemaš, a moraš ga imati, onda kemijaš nešto, kompajliraš, d*kaš... i moliš boga da proradi. A, kad smo kod toga, što radiš ako za windowse trebaš driver kojeg proizvođač nije napravio? Kao u mom slučaju, kad je proizvođač dao samo drviere za 64 bit Win 7?
  • mileni
  • Posjetitelj
06.11.2012 | 13:26
Nemas AV na Linux serveru, istina. No isti nemas ni na Win serveru, pa o cemu onda pricamo? Za potrebe kladionice i pokera koriste se 11 servera. 4 Linux (poker) + 7 Win servera (kladionica). Ni jedan nema AV. Na drugaciji nacin se sigurnost na istima rjesava, tako da je AV posve bespotreban

A ako te neka aplikacija zeza, dok ostale rade uredno, kakve veze ima windows ili bilo koji drugi OS sa tim? Do samih developera te aplikacije je. Koliko sam skuzio po prici ovdje na forumu, AutoCad za MacOS je teze s*anje. Da li je to krivica MacOS-a ili pak developera AutoCada?

Sto se tice drivera za hardware kad je windows u pitanju... Prosao sam preko 1000 desktop racunala i gotovo isti broj laptopa. Naravno, 99% preko posla. Nikad, ali ama bas nikad nisam naletio da ne postoji driver za odredjeni hardware za windowse. Pa za sta je taj hardware napravljen ako nema drivere za windowse? Za Linux? Da mi je i to vidjeti

Naravno, iznimka je zastarjeo hardware. No poprilicno zastarjeo. Koristim doma desktop komp star preko 10 godina. Uredno na njemu rade i Linux i Windows (trenutacno Linux). A tu su windowsi u velikoj prednosti naspram macos-om, jer eto ML ne radi na 5-6-7 godina starim macovima.

Ukratko, da nikad nisam koristio windowse, citajuci ove postove ovdje covjek bi rekao da je to ogromna gnjavaza, da se stalno rusi, stalno nesto kvari, bla bla bla. No kako jesam, nikako se ne bih slozio sa tim. Dapace, windowsi su po pitanju stabilnost fantastican OS od win XP SP3 pa nadalje. Osobno ne volim MS, windowse sam dosta dugo smatrao nuznim zlom, no vec 7-8 godina situacija se totalno promjenila.

Prije sam redovito imao razne spyware cistace, cistio po registryu, ma 1000 gluposti radio da bi mi instalacija windowsa potrajala sto duze. Sad sve sto moram napravit od toga je jedno veliko nista. Naravno, dosta ekipe skida 1000 torrenata preko kojih pokupe razne gluparije. Instalirava razno razne programe koji im pobrzavaju ovo/ono, opterete sustav da isti ne moze disati... I onda krive windowse.

A ako taj tvoj "prosjecan" korisnik stvarno ne zna instalirati drivere, bas me zanima kako je bio u stanju uopce promjenuti bilo sta od hardwarea u svom kompu? Za takve je najbolje da nista ne diraju. A takvih "prosjecnih" korisnika imas u svim taborima. Netko bi kupio MBA i igrao BF3 na 60fps-a, dok drugi ocekuje isto od 10 godina starog PC-a.

Meni osobno to nisu "prosjecni" korisnici
06.11.2012 | 15:40
dpasaric kaže:
Još su Core 2 Duo generacije na 2.4 GHz bile sasvim ok za cijeli Adobe Master Collection ako niste razmaženi, samo treba imati min. 4 GB RAM-a, a poželjno je 8 GB.


Novi MB Air 11" i5 Dual-core store.apcom.hr/cpumbair11i5dualcore17ghz...s4000crkb-p-640.html dolazi s 4GB 1600MHz DDR3. Ne vidim da se nudi mogućnost nadoplate za 8 GB. To se može učiniti s ovim modelom naknadno u servisu i to je dodatna investicija, zar ne? ...
06.11.2012 | 15:53
dpasaric kaže:
Još su Core 2 Duo generacije na 2.4 GHz bile sasvim ok za cijeli Adobe Master Collection ako niste razmaženi, samo treba imati min. 4 GB RAM-a, a poželjno je 8 GB.


Dobija li se što na brzini rada u Photoshopu i InDesignu na Airu ako se uzmu njihove starije verzije? ... Koliko "unatrag" se može ići na OS-u koji je na novom Airu? ...

Trenutno radim na OS X 10.4.11 s 2 GB 667 MHz DDR2 SDRAM i koristim CS4 za obradu fotografija i grafičku pripremu.
06.11.2012 | 15:53
Samo jedna od brojnih epizoda koje sam imao na winsima a imao sam ih preko 10 godina,i nikad više ih neću staviti.Smatram se iskusnijim korisnikom po pitanju mjenjanja komponenti i njihovog instaliranja.Priča ide još iz doba kad sam imao ISDN.Zašto sam to zapamtio,zato jel windowse moraš svakih pola godine re-instalirati da bi brzo radili,pa sam s učestalom instalacijom windowsa zapamtio ovaj slučaj.Znači nakon dizanja windowsa,instalirao sam drajvere za matičnu ploču i ako iza toga nisam instalirao drajvere za ISDN nije bilo interneta.Do tog sam zaključka došao nažalost sistemom eliminacije,pa sad vidite koliko sam imao pokušaja dok to nisam pogodio;drajveri matične,zvučne kartice,grafičke kartice,ISDN drajveri i drajveri još nekih perifernih uređaja.Znači ako sam instalirao ISDN samo mi je se sve zamrzlo i nema pomoći nego restartati računalo i to u svim kombinacijama,osim one dobitne da odmah nakon matične ploče idem instalirati ISDN Neda mi se još pisati jel sporo tipkam,ali imam takvih bisera,više nego scarface s iMac_om
06.11.2012 | 15:59
iMo kaže:

Ako mi Air može odraditi zadatke koje sam u početku naveo ne bih išao u skuplje investicije. "Comfortable work" mi nije bitan koliko pouzdanosti i neka standardna brzina na koju sam navikao do sada. Dobro, očekujem da mogu raditi u Wordu dok mi se u pozadini učitavaju fotografije, stvara ps. iz InDesigna ili slično.


Imam mid 2011. MBA (13", 4GB RAM, i5, 128 GB SSD). Dok ovo tipkam imam otvorena dva dokumenta u wordu, skype, iMessages, Text Edit, Safari s 6 tabova, Transmit i istovremeno mi se u FCP-u renda 15 minutni video pirlog u 1080p.

Da bi jaci procesor to odradio brze - bi. Da bi s vise RAM-a i jacom grafickom preview u FCP-u bio bolji, vjerojatno bi. No zapinjanja nema, sve ide glatko, a SSD mi ponekad odaje kao da mi je MBA jaci od iMaca s jacom konfiguracijom i tri puta vise RAM-a. Eto, to su moja iskustva.
06.11.2012 | 16:13
gogh kaže:
iMo kaže:

Ako mi Air može odraditi zadatke koje sam u početku naveo ne bih išao u skuplje investicije. "Comfortable work" mi nije bitan koliko pouzdanosti i neka standardna brzina na koju sam navikao do sada. Dobro, očekujem da mogu raditi u Wordu dok mi se u pozadini učitavaju fotografije, stvara ps. iz InDesigna ili slično.


Imam mid 2011. MBA (13", 4GB RAM, i5, 128 GB SSD). Dok ovo tipkam imam otvorena dva dokumenta u wordu, skype, iMessages, Text Edit, Safari s 6 tabova, Transmit i istovremeno mi se u FCP-u renda 15 minutni video pirlog u 1080p.

Da bi jaci procesor to odradio brze - bi. Da bi s vise RAM-a i jacom grafickom preview u FCP-u bio bolji, vjerojatno bi. No zapinjanja nema, sve ide glatko, a SSD mi ponekad odaje kao da mi je MBA jaci od iMaca s jacom konfiguracijom i tri puta vise RAM-a. Eto, to su moja iskustva.


Oki-doki! Znači još jedan plus za novi 11" MBA. Hvala, Gogh!
08.11.2012 | 12:55
U cijeloj priči većinom je SSD i RAM zaslužan za veliku brzinu rada.

Prešao sam s windows radne stanice s RAID 0 na MBP s 5400 diskom. Iako sam stavio 16GB u Mac, kada se popuni tih 16GB krene šrotanje po disku i onda se znatno uspori rad. (i 16GB s jednim vjenčanjem nije uopće problem popuniti. Lightroom i photoshop brzo pune RAM)

Kombinacija više RAMa i SSD bi trebala eliminirati taj problem. Mali prostor na SSDu ti također nebi trebao biti problem jer pretpostavljam da imaš externi disk gdje sav posao pospremaš.
08.11.2012 | 17:17
Hvala, Nitros. HDD svakako moram još rasteretiti i na ovom starom računalu, a što se tiče pohrane odrađenih poslova morat ću to na novoj radnoj jedinici pametnije rasporediti. Danas, hvala Bogu, ima raznih mogućnosti koje se mogu koristiti ovisno o vrsti posla. Online arhiviranje nidi se kao pogodna alternativa za pohranu manje važnih ali povremeno potrebnih datoteka raznih formata. Važnije, a manje korištene stvari idu na DVD, a važnije često potrebne i aktualne stvari idu na vanjski HDD. Na računalu, kao na protočnom bojleru, stoje samo današnji poslovi i eventualno bkp od jučer. I milina! GB k'o u priči!!!

Lightroom ne koristim, a sve se mislim da bi bilo bolje koristiti manje zahtjevan software od Photoshopa za obradu fotografija ako se koristi samo manji dio njegovih mogućnosti. Imaš li po tom pitanju neki prijedlog ili preporuku? ... Bitno mi je da je fotografija poslije obrade u tom programu upotrebljiva za tisak.

Ujedno mala zamolba onima koji imaju MacBook Air 11 i5 Dual-core 1.7GHz 4GB 128GB flash Intel HD Graphics 4000 Local KB za jednosatno isprobavanje istoga u nekoliko Appleovih standardnih aplikacija te u Photoshopu, InDesignu i Illustratoru. Možemo se naći u nekom kafiću na području Grada Zagreba kad im odgovara ...
09.11.2012 | 00:47
Iskreno nisam koristio ništa drugo osim Photoshopa i Lightrooma za obradu.
Lightroom bi ti možda mogao biti čak i bolja solucija ako trebaš samo recimo jednostavniju i bržu obradu fotografije, a uz to nudi i dobru katagolizaciju podataka i odličan export većih količina fotografija.

Zahtjevan je, ali mu ograničiš koliko smije koristiti resursa. U ovom MacBooku vidim samo jedno usko grlo, a to je ram. Ne bih ispod 8GB išao...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 5 sati
  • VanjusOS: ovo lasersko graviranje izgleda odlično, nikakve naljepnice!
  • Bertone: ... i da, mislim da je sad graviranje oko 20€
  • Bertone: Lasersko graviranje, baci oko na [link] , ovako izgleda na T14s koji sam nosio kod njih s time da nisam htio baš sve znakove nego samo par osnovnih, tipkovnica je isto bila DE [link]
  • jura22: Radije kupi naljepnice. Ima ih na oglasniku: [link]
  • Riba: Puno, jer ako se ne varam mora se mijenjati kuciste.
  • CoffeePod: Kupio MBP16" M4, al tipkovnica je njemacka. Zna li se koliko bubvrega dode zamjena tipki da mi bude HR?
  • Soffoklo: Misliš bravo retardirana EU birokracija
  • drpongrac23: Bravooo Apple, super!!!
  • m@xym: a evo i pojašnjenja: [link]
  • Yonkis: In iOS 26.2, Wi-Fi network synchronization between iPhone and Apple Watch will no longer be available in the EU.
  • hal9000: HAHAHAHAHAHA: [link]
  • dpasaric: Iskreno, i meni Liquid Glass ide na živce i nije im to trebalo. Srećom barem se na iPhoneu lako ugasi u onim opcijama za invalidne osobe.
  • Borisone: Ne znam što su se svi uspuhali oko Liquid Glass, a tragediju od prikaza UI-a na ne-retina ekranima se tolerira više od desetljeća.
  • CoffeePod: Dyeovog odlazak je mozda najbolja stvar. Racunam da ce implementirat malo nazad Mavericks draži i da će utišat Liquid Glass gimmick. Apple se stvarno mora sjetiti da ljudi vole Apple upravo radi blenda vrhunskog hardware i software koji je funkcionalna koliko i lijepo izgleda. Liquid Glass je form over function 101.
  • Yonkis: Sa novim WApp updateom funkcionalan WhatsApp app na Apple Watchu.
  • IgorD: Zašto ne bi bilo istina? O tom se govori danima, neki ljudi slave što je Dye otišao. Trebao si otvoriti temu
  • Djuro genijalac: Sve mi se čini da je ovo istina..?
  • Djuro genijalac: [link]
  • IgorD: ovo je bilo na 17
  • IgorD: [link]
  • IgorD: Meni radi paste, iPhone Max 15, nije zadnji ios
  • smayoo: Ne možeš s iphonea
  • Djuro genijalac: Jbm, kak se pastea link u vikalicu?
  • Djuro genijalac: Ne znam jel ovo istina, ali....
  • Air: Ja sam u Zg, reci što i kada trebaš?
  • drlovric: Ima li neka dobra dusa iz Zagreba da mi preuzme hedan mali paket i preusmjeri ga na paketomat ili kakogod u Zupanju? :)
  • smayoo: [link]
  • ydrea: @Vanjuška - imamo! Poslao sam ti pp ;)
  • drlovric: Akom znate nekoga da prodaje SteamDeck, ja bih to kupio...
  • Piko: Zašto WP ? .... ima .... samo ja radim u Laravelu, no WP mi nije stran.. što konkretno treba ?
  • dpasaric: Svi otišli u keramičare. Naš ex-voditelj weba radi s mramorom sada. :)
  • Vanjuška: Imamo li na Jabučnjaku ikoga tko je vičan WordPressu i općenito web hokus pokus?
  • Riba: Anker ili Baseus i na miru si.
  • drlovric: Ja vjerujem Ankeru. Godinama bez problema
  • dpasaric: Ne kupuj nikada jeftine punjače za auto, gomila je uništenih iPhonea na taj način.
  • Yonkis: ima netko za preporučiti autopunjač a da ima USB C i USB A? Ne vjerujem ovima ovim artiklima od 5€.
  • zvone: Vrhunski. Moj prvi OS je 7.5. Digao ga i igrao Sim Tower satima. Kao u stara dobra vremena.
  • smayoo: Evo stavio sam ja [link]
  • dpasaric: To je vrijedan link, nemoj da se izgubi na Vikalici, imamo u forumu grupu MacOS Classic, pa ostavi tamo da ostane
  • IgorD: Da, mogao bih nekom to amjestit full scree da se šokira kad se vrati a komp
  • smayoo: hvala!
  • drlovric: Ovo je tako cool. Svaka cast!!
  • Ender: @IgorD: ovo je sjajno! hvala!
  • IgorD: > Infinite Mac is a collection of classic Macintosh and NeXT system releases and software, all easily accessible from the comfort of a web browser
  • IgorD: Upravo otkrio: [link]
  • m@xym: RIP Deajn Ristanović, jedan od rijetkih koji je postao legenda još za svog života (barem nama koji smo pratili same početke kompjuterizacije u bivšoj državi.
  • smayoo: :(
  • IgorD: Računari itd. RIP
  • Yonkis: Zar Apple nije mogao napraviti bolji emoji za miša, tj za magic mouse?
  • Miro Spiro: Umro Dejan Ristanović :( RIP

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.84 Seconds

Provided by iJoomla SEO