Koji SSD kupiti?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Koji SSD kupiti?


07.12.2013 | 16:59
Puno je novih stvari u tehnologiji i vjerojatnost da nesto podje krivo je znacajna.
Treba pozorno mjeriti, promatrati i provjeravati sve procese sve dok se pouzdano ne izvuku zakljuci sto se "kolje" sa cime.
07.12.2013 | 19:54
I meni Parallels na MBP early 2011 često podigne vrtnju ventilatora na maksimum i temperaturu CPUa na preko 80'C. Obavezno kod svakog podizanja Win 7, a isto tako i kad kopiram sadržaje unutar windowsa i inače kad oni nešto jako pametuju po svom virtualnom disku. Imam original Parallels 8 i original Win 7 64bit te OCZ Vertex3 LP SSD.

Od kad sam pronašao sve potrebne programe za OS X, windowse više ne koristim tako često, a nikad ih ne puštam pokrenute sa zatvorenim poklopcem pa ne znam da li bi mrcvarili MBP u suspend modu, ali ionako moj MBP ne podržava Power Nap funkciju.
07.12.2013 | 20:57
Opcenito rMBP late 2013 (vjerojatno i prethodni model) na OS X Mavericksu grije se znatno brze nego li moj prijasnji MBP (mid 2009) na ranijim verzijama OS X.
Da, Parallels je medju aplikacijama koje zagrijavanje znacajno podizu kao i potrosnju baterije, no nije i jedina, vidim da isto cini i Zapcev;) Abbyy pri konverziji dokumenata.
07.12.2013 | 21:55
Ali zato na ML-u Parallelsi 8 rade savrseno sa svim guest OS-ovima.
07.12.2013 | 22:01
Ima podosta "velikih" i "malih" aplikacija koje vole raditi nestabilnosti u sistemu.
na prvom mjestu treba biti jako konzervativan sa svim onim dodacima koji se vrte u pozadini i glume nešto u menu baru...
oni su najčešći uzroci kad nešto krene krivo.
Puno aplikacija danas dolazi od developera koji su do jučer radili na Windowsima, čast izuzecima, no dosta ih nije optimiziralo svoj software za Mac OS i sve su to poluproizvodi... Netko je pomenuo ABBYY, inace meni najdraži OCR na Windowsima (jedini koji je još onda prihvačao Hrvatske i ostale čudne znakove).
pa onda Parallelsi, Virtual Box i ostali, oni generalno rade nešto što nije predviđeno i uspješni su do određene mjere, no u virtualizaciji nekog drugog sistema broj problema povecava se na n-tu, pa je nerealno očekivati da rade kak spada...
Ja sam osobno jako alergičan na sve vjerojatno nepotrebne Launch Agente i "Demone", a specijalno na one od Virtual Box-a i Parallelsa... svi bi nešto radili u pozadini, naravno za moju dobrobit...
S time dolazimo do napucavanja svega i svačega u sve sisteme pa tako i OS X, socijalne mreže, oblaci, servisi.... sve je to jako korisno i zgodno, no mislim da bi korisnici, a to posebno mislim na one koji rade na svojim mašinama, trebali moći zgasiti sve te raznorazna servise....
Kod mene na poslu smo radi svog tog "napretka" još uvijek na Snow Leopardu, posebice radi Rosette i starijih aplikacija...
mjenjao bi sve te socijalne mreže i oblake, osim iClouda za Rosettu...

I da ne budem off topic:
"Ja imam pitanje, da li cesto brisanje sa SSD-a ima negativne posljedice na njegov rad i dugovjecnost?
Ne mislim na formatiranje i reinstalaciju vec na neke stvari koje su kratkorocne upotrebe (pjesme, filmovi itd)."

Ima, no ima i na bilo kojem drugom memorijskom mediju na koji se zapisuje i briše, ima i neke svoje specifične boljke, no s obzirom da se ne vrti i ne podliježe normalnim mehaničkim oštečenjima, te s obzirom na razliku u brzini, bolja je opcija od HDD-a, jedini manjak mu je visoka cijena...
07.12.2013 | 23:40
Stovani kolega FotoRoberto

Zahvaljujemo na elaboratu.

Abbyy mi djeluje mocnije na Windowsima (hvala Zapcu sto me podsijetio na nj) nego li njegova verzija za Mac OS.
08.12.2013 | 10:24
Sad bi trebali biti isti. Za MAC nije ni bilo Pro verzije, vec samo Express.
08.12.2013 | 11:25
nigdje na netu ne nađoh odgovor na sljedeču nedoumicu;
hoće li Kingston V300 koji je SATA3 raditi u iMacu koji je SATA1?
08.12.2013 | 12:41
sendjo kaže:
nigdje na netu ne nađoh odgovor na sljedeču nedoumicu;
hoće li Kingston V300 koji je SATA3 raditi u iMacu koji je SATA1?


Pa odgovor ti je pred nosom, tj. upravo u ovoj temi u kojoj pitas.
08.12.2013 | 17:27
Kad smo već kod esesdeova, baš mi nešto pada na pamet u skorijoj budućnosti u svoj MBP iz 2010 ubaciti umjesto DVD-RW drivea jedan esesdeić...
Nalazim da bi mi 250-tak GB bilo dovoljno za sistem, aplikacije (kojih 60GB njih) i ostale svakodnevne zadatke (browsanje, grafičke zadatke PS IN IL, FCPX, ...) za ostalo (priručnu arhivu) bi i dalje koristio HDD (WD Black Scorpio 750 na 7200).

Ono što me muči, a to bi mogao znati netko tko ima sličnu konfu, je: kako će se u toj situaciji ponašati HDD?
Ja osobno bih volio da je on većinom ugašen i da štedi bakteriju i samoga sebe, te da se pali kada je to jako, jako neophodno...
Ima li tko kakva realna iskustva...?
Zgodno bi bilo da ga mogu lako odmountati i ponovno mountati, kad mi zatreba...!
Pretpostavljam da bi i ignoriranje od strane Spotlight-a pomoglo...

Kasnije istoga dana...
naletio sam na zanimljivu skriptu:
set myVolumeLabel to "HDD"

tell application "Finder"
	set diskDev to do shell script "diskutil list | grep \"" & myVolumeLabel & "\" | grep -o 'disk[0-9]*' "
	if not (disk myVolumeLabel exists) then
		do shell script "diskutil mountDisk " & diskDev
	else
		do shell script "diskutil eject " & diskDev
	end if
end tell
08.12.2013 | 21:01
eto ugradih Kingston V300 120Gb u svoju kanticu (White iMac)... sve proslo ok, zaljepio sam ga Duct tape-om za kuciste jer nisam imao 3.5">2.5" adapter

uglavnom, bootanje traje 19sec dok je sa starim stock diskom trebalo preko minute tako da sam ugodno iznenađen dobivenim!

sada kada je stroj refreshan miran sam jos 5-6 godina
08.12.2013 | 21:41
sendjo kaže:
eto ugradih Kingston V300 120Gb u svoju kanticu (White iMac)... sve proslo ok, zaljepio sam ga Duct tape-om za kuciste jer nisam imao 3.5">2.5" adapter


To te ja pitam
Selotejp i žvakača; tako se to radi
Sva se bojim da bum ja na MBP napravio nesto slicno...
08.12.2013 | 23:06
fotoroberto kaže:

Ja osobno bih volio da je on većinom ugašen i da štedi bakteriju i samoga sebe, te da se pali kada je to jako, jako neophodno...
Ima li tko kakva realna iskustva...?
Zgodno bi bilo da ga mogu lako odmountati i ponovno mountati, kad mi zatreba...!
Pretpostavljam da bi i ignoriranje od strane Spotlight-a pomoglo...


Ja imam isti setup, i disk je vecinom ugasen. 7200 rpm je i dosta glasan, tako da tocno cujem kad se upali, iako vent od MBPa jedva cujem. Mislim da ga nije potrebno unmountati, iako ni to ne moze skodit.
09.12.2013 | 02:07
lukarak kaže:

Ja imam isti setup, i disk je vecinom ugasen. 7200 rpm je i dosta glasan, tako da tocno cujem kad se upali, iako vent od MBPa jedva cujem. Mislim da ga nije potrebno unmountati, iako ni to ne moze skodit.


Jel, ajde...
Malo sam istraživao po netu i našao zgodnu ideju, pošto se vađenjem DVD-a gubi funkcionalnost eject gumba, moguće ga je sad naterati da recimo koristi gore navedenu skriptu i služi kao trigger za mount i eject internog diska, ili pak nešto drugo, recimo eject na vanjskom DVD driveu...

Kakve su opcije s adapterima i kitovima, a tu mislim na vanjska kućišta za DVD koji je ipak zgodno imati spremnim za korištenje nego ga zaboraviti u ladici...? Ima li kakvih jeftilena da su dostupni kod nas ili je pametnije uzeti nešto s ebay-a?
09.12.2013 | 10:26
fotoroberto kaže:
lukarak kaže:

Ja imam isti setup, i disk je vecinom ugasen. 7200 rpm je i dosta glasan, tako da tocno cujem kad se upali, iako vent od MBPa jedva cujem. Mislim da ga nije potrebno unmountati, iako ni to ne moze skodit.


Jel, ajde...
Malo sam istraživao po netu i našao zgodnu ideju, pošto se vađenjem DVD-a gubi funkcionalnost eject gumba, moguće ga je sad naterati da recimo koristi gore navedenu skriptu i služi kao trigger za mount i eject internog diska, ili pak nešto drugo, recimo eject na vanjskom DVD driveu...

Kakve su opcije s adapterima i kitovima, a tu mislim na vanjska kućišta za DVD koji je ipak zgodno imati spremnim za korištenje nego ga zaboraviti u ladici...? Ima li kakvih jeftilena da su dostupni kod nas ili je pametnije uzeti nešto s ebay-a?


www.ebay.com/itm/2nd-9-5mm-SATA-HDD-SSD-...;hash=item20d63ad0a7

i

www.ebay.com/itm/9-5mm-USB2-0-External-S...;hash=item51abff2afd
12.12.2013 | 01:48
lukarak kaže:


Hvala, vidio sam neke na ebayu, ali ovi mi se čine kao najjeftiniji... uzet cu u obzir prilikom nabave u nadam se skorijoj budučnosti...

BTW, ima li kakvih prognoza za SSD razvoj i cijene, oče to pasti uskoro štogod...
Još od onih poplava slabo se snizuju...
Moderatori: Bertone

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 sat, 42 minuta
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.56 Seconds

Provided by iJoomla SEO