Prisilno hlađenje za Minija
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Prisilno hlađenje za Minija


13.08.2012 | 12:52
Kako su vrućine ovih dana bile nepodnošljive, moj Mini se je tako zagrijavao da mi ga je bilo žao pa sam se sjetio kako ga ohladiti.

Od starog ispravljača izvukao sam ventilator 14cm promjera, spojio ga na USB koji daje 5V (dovoljno da se okreće i da hladi), zalijepio mu gumene nožice i stavio ga na minija.

Temperatura je smanjena i više mi ga nije tako žao.

Ovo sam poslao kao ideju, možda nekome pomogne.

Evo par slikica uz post.

Pozdrav svima,
Siniša
IMG_2172.jpg
13.08.2012 | 13:31
Volim Minija zato što je tih, ne zauzima puno mjesta, a i to malo što zauzima je raspoloživo da se na njega nešto stavi. I lijep mi je. Tvoj prijedlog ukida sva ta tri razloga.

To što je kućište toplo ne znači da se Mini pregrijava. Aluminijsko kućište jest bitan faktor u hlađenju stroja. Ako je ono toplo, to znači da hlađenje funkcionira. Da, dodatnim ventilatorom si poboljšao hlađenje kućišta, ali pitanje je da li je to uopće bilo potrebno.

No, na stranu sve to - mislim da nije pametno da uštekavaš ventilator izravno u USB. Motor ventilatora je induktivni teret, dakle izaziva "špice" napona pri pokretanju i zaustavljanju, a nemaš kondenzator da ih "popije" (inače u USB napajanim uređajima koji imaju motore uvijek postoji napajački sklop s kondenzatorom ili više njih). Te špice ti mogu oštetiti USB port ili čak cijeli USB kontroler pa bi ti moglo ispasti dosta skupo to hlađenje.
13.08.2012 | 13:39
Sta ovo zbilja pomaze

Hmm ... mozda bi se mogao staviti neki jos veci, a pri tome tisi ventilaor.

Koliko se temp. uopce smanjila ?
13.08.2012 | 14:50
je,a gdje je jabuka sada...nevidljiva
13.08.2012 | 14:57
Kupi veliki stolni ventilator i imas duplu korist. Hlasi Mini i gazdu. A i jabuka sw vidi.
13.08.2012 | 15:03
Nigdje ne spominješ koliko se jako griju komponente minija, jer ako dolazi do smetnji u radu onda nešto sa sistemom hladjenja onosno ventialtorom ili senzorima nije u redu inače je hladjenje ovakvog tipa nepotrebno, čak naprotiv naponski opterećuje usb sabirnicu kao što je i smayoo objasnio, a o prostoru za odlaganje koječega da i ne govorim. Inače sam prošli tjedan bio u smayinom kraju i ostvio sam minija u apartmanu izloženog suncu , temp se digla na 68 i sve je radilo normalno. Ja više vjerujem podacima nego fizičkom osjetu i dojmu.
13.08.2012 | 16:14
Nisam se nadao da će biti toliko komentara...

Hvala vam što ste se odazvali na započetu temu.
Nisam niti razmišljao o tome da bi taj propeler mogao oštetiti USB port, jer vidio sam ona postolja za hlađenje laptopa kako se napajaju preko USB-a i otud mi došla ideja.

Kako bi spriječio katastrofu, propeler sam spojio preko punjača od iPhone-a.
Ako rikne, ionako ih imam dva.
Hvala vam za upozorenje!

Što se tiče toga koliko je stvarno temperatura skinuta dovoljno je reći da kada sam prije stavio ruku na njega, bio je jako vruć, a sada sa ovim proleperom, samo je lagano mlak.

No, ovo mi je rješenje samo preko ljeta, dok su ove vrućine.
Nadam se da već za tjedan-dva više neće biti potrebe.

Kako mi je mini na Mini-liniji, vizualno ne smeta taj ventilator, a kako radi na 5V vrti sporije pa je i on nečujan.

Pozdrav svima,
Siniša
IMG_2173.jpg
13.08.2012 | 16:32
Da bi riječ reko. Svakom po guštu.

Dobro je da si ga maknuo s USB porta (laptop hladnjaci imaju u sebi elektronički sklop za "peglanje" napona pa se mogu bez opasnosti napajati izravno s USB porta). Ostalo je sve fakultativno.

Inače, imaš razne programčiće (iStat i sl.) koji ti daju pregled svih mjerenih temperatura u tvom Macu i to ti je najrelevantnija usporedba - koliko su temperature unutarnjih komponenti pri istim uvjetima rada veće kad nemaš taj vanjski ventilator u odnosu na to kad ga imaš. Ako je razlika 1-2 stupnja na bilo koju stranu, onda ti je taj ventilator uzaludan, odnosno njegova je svrha samo ta da se aluminij hladi konvekcijom umjesto radijacijom pa se ti osjećaš bolje kad ga pipneš, a on nije vruć. Inače, aluminiju je sasvim svejedno da li mu je temperatura cca 35 (tj. da je lagano mlak pod tvojom rukom) ili cca 48 (tj. da je jako vruć pod tvojom rukom). Inače, aluminiju postaje zbilja vruće tek negdje oko 400ºC.

Ali drago mi je da si pokrenuo ovakvu temu jer mene osobno ljudi dosta često pitaju nešto na tragu ovog. Najčešće to bude formulirano ovako "A zašto se ti Macovi tako ful više griju od običnih laptopa?". Zaključak je, dakle, temeljen na tome što je plastika običnog laptopa na dodir manje vruća od aluminija jednog MBP ili MBA (ili Minija, itd.). Zašto? Pa zato što je plastika termički izolator, a aluminij je termički vodič. Plastično kućište otežava hlađenje unutrašnjosti, a aluminijsko kućište Maca olakšava. Ljudi iz PC svijeta su navikli na to da, kad je plastično kućište malo jače toplo na dodir - to znači da je u unutrašnjosti oganj pakleni, a ventilatori nesretnog plastiše se vrte na 110% RPM te sve huji i zuji do trećeg susjeda. I zato ih hvata panika kad osjete vruću površinu Maca. Jer misle da je unutra još 2x vrućije, a zapravo je neznatno vrućije - možda 2-3, a možda 10ºC. Ako Mac "zakuha" na više od toga, tek se tada pale ventilatori na veliku brzinu da ispuhuju vreli zrak van i pomognu aluminiju.
13.08.2012 | 17:26
Inače ovo pojačalo i tuner ispod Minija sigurno ne pomažu u snižavanju temperature!
13.08.2012 | 18:25
@riba oteo si mi slova s tipkovnice
13.08.2012 | 19:03
Možda bi pomoglo kada bi Mini bio na dnu:unsure:
13.08.2012 | 19:32
To bi isto odmagalo, ali manje nego ovo.
13.08.2012 | 21:18
Joj, kaj je slijedeće, savjet da je najbolje minija vezati najlonom za pecanje i držati ga da visi u zraku s barem 1m slobodnog prostora oko njega sa svih strana
13.08.2012 | 21:21
Ja sam baš prošli tjedan svašta radio na svom Miniju. Dan je bio opako vruć, ventilator se čuo kao nikad ranije pa me to nagnalo na razmišljanje. Pošto doma nisam imao ništa poput extra ventilatora, odlučio sam se za najobičniju limenu tacnu, 20x30 cm koju sam samo stavio na Mac Mini i kako je cijeli stroj u metalnom kučištu, ovo je i te kako pomoglo. Ventilator se smirio toliko da sam o svemu jednostavo prestao razmišljati. Čak nisam ni skinuo onaj iStat widget kojeg imam samo na MacBooku pošto je rezlika u zvuku ventilatora bila dovoljno mjerilo.
13.08.2012 | 21:38
Bertone kaže:
Joj, kaj je slijedeće, savjet da je najbolje minija vezati najlonom za pecanje i držati ga da visi u zraku s barem 1m slobodnog prostora oko njega sa svih strana


Naprotiv, savjet je "ne izmišljaj ništa" jer to što je kućište vruće na dodir ne znači da se elektronika unutra pregrijava. Ali, ako ti već smeta to što je Mini vruć na dodir, najprije makni grijalicu ispod njega.
13.08.2012 | 21:54
Iskreno, mini je dobio u zadatak iskonvertirati priličnu količinu videa i to za vrućih dana, smješten daleko od klima uređaja, vidjelo se na njemu da se malo znojio, a i ventilator je svako toliko radio punom parom, no nije mu naškodilo. Uostalom, ako se ne varam intelovi procesori imaju ugrađenu zaštitu protiv pregrijavanja, pa ako ništa drugo ne pomogne, smanjuju radni takt i usporavaju se dok se temperatura ne smanji na prihvatljivu razinu. Dakle, ako baš nećete da se vaši Macovi previše zagrijavaju, onda ih pustite da spavaju dok se vi brčkate u moru za ovih vrućih ljetnih dana
13.08.2012 | 22:19
smayoo kaže:
Bertone kaže:
Joj, kaj je slijedeće, savjet da je najbolje minija vezati najlonom za pecanje i držati ga da visi u zraku s barem 1m slobodnog prostora oko njega sa svih strana


Naprotiv, savjet je "ne izmišljaj ništa" jer to što je kućište vruće na dodir ne znači da se elektronika unutra pregrijava. Ali, ako ti već smeta to što je Mini vruć na dodir, najprije makni grijalicu ispod njega.


Ma to su bile i moje misli, ali ih nisam napisao tako direktno kao ti , no ko zna, možda se uskoro u oglasniku pod prodaja pojave i kakvi Zepteri, ACM-ovi i sl
13.08.2012 | 22:30
Bertone kaže:
Joj, kaj je slijedeće, savjet da je najbolje minija vezati najlonom za pecanje i držati ga da visi u zraku s barem 1m slobodnog prostora oko njega sa svih strana


Ne, meni pada na pamet rješenje s orebrenjem od tatre ili, barem!, original bube. U nedostatku njih, i blok od kosilice brigs and stratton bi poslužil:P

A za posebno teške uvjete rada (konvertiranje videa) predlažem potpuno rješenje s vodenim hladnjakom od.... recimo nekog renaulta dizela? Ima ih ko kenje, a oni 1.5 dCi motori se razlete nakon nekih 180-200 tkm pa bi se to dalo složiti. Antifriz nije potreban:blink:
13.08.2012 | 22:38
Gle, mogućnosti su razne. Meni pada na pamet i home-made adsorpcijska toplinska pumpa složena od Plamen Požega furune. Dok ti Mini konvertira video, ti iz petnih žila lopataš ugljen u peć da ga ohladiš.
13.08.2012 | 22:56
Ma zločesti smo i i OT-amo čovjeku temu ,…

Ja sam uvijek bio za DIY sisteme jedino što kod ovog i ovakvog i ne vidim svrhu osim snižavanja temperature gornje strane kućišta minija ispod koje se ionako nalazi optika koja se rijetko ili nikad koristi,…

Po meni bi bolje rješenje bilo da je kad je već išao na eksterno hlađenje s 140 mm ventilatorom okrenuo ventilator da puše prema gore, ventilator odigao od podloge 1-2 cm i iskemijao kakav nosač za minija (s isto toliko razmaka) kojem bi prethodno skinuo donji poklopac i oslobodio pristup friškom zraku u unutrašnjost minija,…

... a tako bi se i jabuka vidjela

PS. Osim toga su u Appleu i zamislili da gornja strana minija bude topla jer se koristi kao grijač šalice s kavom
24.08.2012 | 08:03
Bertone kaže:
PS. Osim toga su u Appleu i zamislili da gornja strana minija bude topla jer se koristi kao grijač šalice s kavom


E ovo mi nije palo na pamet...

Ideja je dobra!
24.08.2012 | 10:14
Nije baš tako dobra jer s donje strane, kad makneš poklopac, nema nikakvog filtra za prašinu. U par dana u Minija bi ti se navuklo toliko prašine da te više nikakva ventilacija ne bi spasila.

Mini je jako minuciozno i detaljno inženjerski osmišljen i posložen, a hlađenje je jedan od najbitnijih faktora pri tome. Sam nešto po tome kemijati je isto kao da uzmeš permanent marker i ideš malo retuširat Mona Lisu jer ti taj njen osmjeh nije baš... ono... pa ćeš ga malo doradit...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 13 minuta
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.57 Seconds

Provided by iJoomla SEO