... a s druge strane čistokrvni Word nije za sada prilagođen korištenju na tabletima u pravoj mjeri, a pitanje je da li će ni biti jer prema nekim glasinama MS ne namjerava u potpunosti prilagoditi svoj office touch ekranima, kako je to Apple napravio sa svojim iWork. To znači da ovaj tablet zapravo i neće biti tablet već okljaštreni ultrabook, a u tom slučaju...
Meni je ovo najčudnije zapravo. Da je Microsoft ozbiljan s ovim tabletom jučer bi pokazao Touch Office i to bi onda bila tzv. killer feature koja bi neke ljude odvukla s drugih tableta na ovaj. Pošto nisu demonstrirali ništa, meni se čini da je sve to tek toliko da pokažu da i oni imaju konja za trku. Ništa od ovog, tj. nadam se da ovo neće biti Ballmerov labuđi pijev ili kak se već zove Game Over za nekog šefa velike firme.
Tipkovnica se može otkačit (kao i Smart Cover na iPadu) i od tog momenta koristiš Surface kao i bilo koji drugi tablet.
Naravno da može, pa ja nisam nigdje tvrdio drukčije, ali cijelo vrijeme negiraš jednu očitu činjenicu, a to je da kad poželiš koristiti cover tipkovnicu onda moraš naći ravnu površinu (stol) na koju ćeš ga postaviti, a u tom slučaju svaka je tipkovnica dobra.
Pa ne negiram, ali je praktičnije imat tipkovnicu na coveru kad ideš negdje nego teglit posebnu bluetooth/USB tipkovnicu sa sobom.
Ovo Microsoftovo definitivno nije originalna ideja, pa Smart cover sa magnetskim spajanjem prvi je patentirao Apple, a to što je Microsoft stavio tipkovnicu na isti cover po meni je jadan pokušaj inovativnosti, ali eto...
Možda se varam, ali mislim da bi općenito mišljenje o cover tipkovnici bilo puno drukčije da je Apple napravio to na isti način.
Ako se ne varam do jeseni će izaći MS Office i za iPad, koliko će bit "čistokrvan" ostaje da se vidi, a s druge strane čistokrvni Word nije za sada prilagođen korištenju na tabletima u pravoj mjeri, a pitanje je da li će ni biti jer prema nekim glasinama MS ne namjerava u potpunosti prilagoditi svoj office touch ekranima, kako je to Apple napravio sa svojim iWork. To znači da ovaj tablet zapravo i neće biti tablet već okljaštreni ultrabook, a u tom slučaju...
S druge strane, po mojem mišljenju trenutno nema boljeg hibrida tableta i stolnog kompa.
Ja sam zadnja osoba koja želi stat u obranu Microsofta, ali mislim da je gomila prigovora koje sam pročitao ovdje neosnovana i mislim da ovaj uređaj ipak zaslužuje malo konstruktivnije kritike.
Ako je tako, zašto si onda zauzeo obrambeni stav, umjesto da si dao koju konstruktivnu kritiku? Možda moje kritike nisu konstruktivne, ali baziraju se na dugogodišnjem iskustvu sa MS Windowsima i inače Microsoftovom pristupu inovativnosti, a eto rusty je pustio link na EPIC fail, a može se pogledati i cijeli event na YouTube pa pogledaj, sigurno će ti pasti barem nekoliko konstruktivnih kritika
Kritika ne mora nužno bit i negativna.
A negativne kritike koje imam se uglavnom odnose na Windowse općenito i Microsoftovu politiku (zato i kažem da mi ne pada napamet kupovat Surface). Jedino što mi pada napamet s hardverske strane Surface-a je da bi Pro verzija mogla bit neugodna s obzirom na zagrijavanje, ali to nećemo znat dok ne izađe na tržište. Moje najveće zamjerke na Windowse su vezane uz registry, usability i nesigurnost, a možda se varam no čini mi se da Metro zaobilazi registry, usability mu je na tabletu sasvim OK, a sigurnost ćemo vidit po politici njihovog Store-a.
Standardne Win32 i .NET aplikacije koje se izvršavaju pod Explorerom i dalje pate od starih boljki.
Vidio sam svih 45 min eventa i iako se slažem da se takve stvari ne bi smjele dešavat na prezentaciji, isto tako mislim da fanboyi bilo koje strane vole preuveličavat za nekoliko redova veličine kad se tako nešto dogodi.
Na kraju krajeva - dešava se i "najboljima", pa nije bilo smaka svijeta:
Ovaj problem sa prvog youtube filmica je bio navodno jer je u prostoriji bilo vise od 300 WiFi personal hotspotova
Je, ali isto tako je problem na prezentaciji Surface-a možda bio samo neka sitnica (znojni prsti, minorni bug ili nešto slično) koja se da lako ispravit do finalne verzije 8-ice, ali bitno je odma bilo nalijepit atribut "EPIC FAIL".
I Apple ima većih failova kod finalnih verzija (!) uspješnih proizvoda, npr. iMac ekrani, antennagate, SuperDrive-ovi koji rikavaju itd. pa ljudi opet kupuju - uključujući i mene.
Zanimljivo je samo kako se kod Microsofta kad se dogodi FAIL obično pojave graške znoja na predavačima i reakcija, kao ono, ufff, tj. ups, opet smo nešto zhebali,
dok se dečki iz Applea uglavnom dobro našale i FAIL pretvore u šalu-malu...
U svakom slučaju, stoji da je zgodna stvar sa tom cover tipkovnicom da je uvijek imaš sa sobom gdje god krenuo, samo ostaje problem potrebe za radnom površinom kad ju hoćeš upotrijebiti, zato se na keynotima sigurno neće pokazati kao korisnom, a vjerojatno će većina novinara kao i do sada koristiti MacBook Aire ili slične ultrabookove na svojem krilu
iPad je iPad, Surface Pro je x86 PC sa touch screenom.
Uz sve mane, ta činjenica ima i svojih prednosti:
1) otvorenost sistema (normalni file explorer, copy-paste preko wifi mreže, spajanje eksternih diskova itd.)
2) nije potreban PC/Mac kao iTunes dockstation
3) otvorenost formata (gledanje avi filmova npr.)
4) olovka, OLOVKA, O-L-O-V-K-A !!!! (pogotovo ako je osjetljiva na pritisak)
4.a) Photoshop, Sketchbook, Painter blabla...
4.b) Maya, Lightwave, Max, Blender, Cinema, Zbrush blabla...
5) programiranje, NET, Visual Studio; Java, Eclipse
Za bake, djedove i soccer mame, svaki tablet je dovoljan. Ali postoji određeni postotak korisnika koji godinama iščekuju poštenog nasljednika tablet pc-a (onog Billovog iz 2002.) i koji se sad utiho mole da Surface konačno to i postane.
dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro!
drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik...
accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe?
rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?