iMac nadogradnja na SSD + nadogradnja memorije
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iMac nadogradnja na SSD + nadogradnja memorije


03.04.2012 | 22:15
Zasto ne bi uzeo SATA 3, pa taman iMac i ne podrzavao tu brzinu? Radit ce na nizoj, a ako ikad ubacis SSD u noviju masinu imat ces koristi. I na SATA 2 SSD toliko ubrzava stvari da isti cas zaboravis na SATA 3
04.04.2012 | 09:13
Ok, s ovim se slažem, nisam znao da će taj disk raditi i na sati2 ali sam poslije pročitao, tako da sam odlučio uzeti ocz vertex3 120gb, to će mi biti dosta.

Druga stvar je da taj upgrade nema ko napraviti u Hrvatskoj, zanimljivo je da od par upita firmama koji sam poslao ili nema odgovora ili me preusmjeravaju dalje ili neznaju, smiješno a sam ga fakat ne mislim rastavljati, s tim da još uvijek imam garanciju od apcoma koji naravno neznaju ugraditi isti.
04.04.2012 | 11:59
Javi se Marku na 091/4737-847 virtus mreza ( bivši iservis ) i reci da ti je Boris dao broj
  • mileni
  • Posjetitelj
04.04.2012 | 12:43
Pitao sam vise servisa, dosta ih moze ugraditi. Ali najkonkretniji i najbolji odgovor sam dobio od iServisa, i sama cijena je razumna
04.04.2012 | 12:53
Sa Markom si razgovarao? Da on ti kaže iskreno može ili ne nešto napraviti i toga se drži!

Dugo se poznajemo i radili smo neko vrijeme zajedno servis!
04.04.2012 | 13:36
CooL kaže:
Javi se Marku na 091/4737-847 virtus mreza ( bivši iservis ) i reci da ti je Boris dao broj


Što se tiče Virtusa, poslao sam mail i poslijeđen je bio mail od apcom baš njima, odgovora nema, već nekoliko dana.

mileni kaže:
Pitao sam vise servisa, dosta ih moze ugraditi. Ali najkonkretniji i najbolji odgovor sam dobio od iServisa, i sama cijena je razumna


Što se tiče toga od iServisa nisam dobio nikakav odgovor, ali zato sam dobio od iStyle-a,e sad, cijena dodataka za ugradnju bi bila oko 850kn (znači par kablova i kućište ali orginal) + radni sat 262kn, s tim da se naravno ne gubi optički drive, bla bla bla, te neće biti nikakvih problema sa senzorom temperatura jer se ugrađuje kao dodatni disk.
04.04.2012 | 14:00
Po meni najbolja SSD kupnja www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=ssd+256gb
neznam čemu one preporuke od 120gb kraj ovog
04.04.2012 | 14:04
therrlu kaže:
CooL kaže:
Javi se Marku na 091/4737-847 virtus mreza ( bivši iservis ) i reci da ti je Boris dao broj


Što se tiče Virtusa, poslao sam mail i poslijeđen je bio mail od apcom baš njima, odgovora nema, već nekoliko dana.

mileni kaže:
Pitao sam vise servisa, dosta ih moze ugraditi. Ali najkonkretniji i najbolji odgovor sam dobio od iServisa, i sama cijena je razumna


Što se tiče toga od iServisa nisam dobio nikakav odgovor, ali zato sam dobio od iStyle-a,e sad, cijena dodataka za ugradnju bi bila oko 850kn (znači par kablova i kućište ali orginal) + radni sat 262kn, s tim da se naravno ne gubi optički drive, bla bla bla, te neće biti nikakvih problema sa senzorom temperatura jer se ugrađuje kao dodatni disk.



evo sad sam se čuo s njim i molio te da mu pošalješ mail na Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript
04.04.2012 | 14:10
Lihto kaže:
Po meni najbolja SSD kupnja www.nabava.net/trazilica.php?tp=0&q=ssd+256gb
neznam čemu one preporuke od 120gb kraj ovog


Nemam potreba za 256GB jer 120GB mi je sasvim dovoljno za OS. A i siguran sam da ima razlike između Samsunga i OCZ-a

@CooL - sad ću mu poslati mail, hvala.
  • mileni
  • Posjetitelj
04.04.2012 | 17:24
Ne znam dal sam pricao sa Markom ili nekim drugim, jednostavno sam ih nazvao i pitao. Sve mi lijepo objasnjeno i poslana ponuda na mail u roku od 15min. Takve stvari inace cijenim, brza reakcija, i covjek sa kojim sam pricao se ocito dobro razumije u tu tematiku, puno bolje od mene.
04.04.2012 | 17:34
Još jednom, hvala @CooL, dogovreno je sve, u pravilu su najjeftiniji, a po preporukama ne sumnjam u kvalitetu, rečeno je da uređaj ostaje tamo dva dana s obzirom da se dosta toga skida.
04.04.2012 | 21:33
da malo ti je korigirao cijenu inače ti naplačuju 3 sata a tebi dva ! ima dosta posla oko toga i ne vole ljudi baš to raditi

Nebrini ne sumljam da češ biti zadovoljan!
04.04.2012 | 21:51
O super onda, hvala ti puno, budem ja ostavio vama za cugu nema frke. Znam, gledam tutoriale po netu i vidim da ima pun kufer posla oko toga.
26.04.2012 | 15:53
Ja javljam samo da je SSD ugrađen i da leti, i nikad više Mac bez SSD, moram i pohvaliti ekipu u Virtusu, svaka im čast.
26.04.2012 | 18:50
ukoliko bude problema sa temp nakon ugradnje SSDa postoje i softwarska rješenja kako regulirati ventove ako se počnu vrtiti glasno. ovo je jedno od komercijalnih rješenja i vrlo je hvaljeno HDD Fan Control

ja razmišljam o ugradnji SSDa u skoro vrijeme (OWC Mercury 6G - 240GB )
26.04.2012 | 20:22
Naime, što se tiče problema sa ventovima, ovako mi je objašenjo. Ne bi smjelo biti nikakvih problema, jer se disk ugrađuje kao dodatni, a ne zamjnjuje se, tako da zasada nikakvih problema nema, a prepoznaje se i temperatura novog harda u istat pro-u.
26.04.2012 | 23:07
therrlu kaže:
Naime, što se tiče problema sa ventovima, ovako mi je objašenjo. Ne bi smjelo biti nikakvih problema, jer se disk ugrađuje kao dodatni, a ne zamjnjuje se, tako da zasada nikakvih problema nema, a prepoznaje se i temperatura novog harda u istat pro-u.


ali ako se mijenja disk u potpunosti onda će biti problema sa ventovima
27.04.2012 | 08:40
Ja zasad nemam nikakvih problema s ventovima i niti jedan ne divlja koliko vidim
  • mileni
  • Posjetitelj
29.05.2012 | 20:50
Dugo sam odgadjao ugradnju (lijenost), no nedavno sam i to obavio. Nisam narucivao SSD online, uzeo sam Kingstonea radi jako dobrih reviewova. Ostavio sam ipak optiku unutra, ponekad mi zatreba, prijasnji HDD je spojen preko USB-a i imam sve sto mi je potrebno.

Nakon tjedan dana koristenja SSD-a ne mogu shvatiti zasto ovo nisam puno prije napravio?

No malo sam zabrinut. SSD je ispocetka bio necujan, sad se ipak malo cuje buka. iMac konstantno izbacuje vruci zrak, kao da ventilatori ne prestaju raditi cak i kad nista ne radim na njemu.

Ovako se definitivno nije ponasao prije ugradnje, iako je Seagetovo go... (bolje da ne dovrsim rijec ) bilo dosta bucno, no ventilatori sigurno nisu radili kao sada.

Da li trebam biti zabrinut?
Jer problema u radu nemam, dapace. Sve ide odlicno. No ne bih zelio da mi SSD crkne, iako je naravno pod garancijom
29.05.2012 | 21:16
Pa kud si baš uzeo Kingstona? :O To uzimaš sada, pa tko zna kada opet.
Trebao si ići na Intel 520 Series ili Force GT.. ipak su to dvoje vrh ponude, je da su malo skuplji, ali se isplati svake lipe.
29.05.2012 | 21:39
@mileni

Kako si riješio pitanje sa temeraturnim senzorom tvrdog diska ili ti je zamjenu napravio neki servis? Koliko je meni poznato SSD nema takvog senzora, a na iMacu je bitan za regulaciju ventilatora koji hladi upravo tvrdi disk. Ukoliko senzor nije dobro spojen onda ventilator radi maksimalnom brzinom te buči.

Ja sam svojevremeno sam mijenjao tvrdi disk u iMacu mid 2010 i kod te serije se koristi temperaturni senzor ugrađen u sam disk, pa zamjena sa sličnim diskom istog proizvođača može biti napravljena bez problema i sve i dalje normalno funkcionira.

Na MacBook Pro sam pak ugradio SSD umjesto originalnog diska i sad mi iStat Pro cijelo vrijeme pokazuje 128'C za temperaturu SSDa premda me to ne zabrinjava jer je SSD zapravo hladan, ali senzor više nije spojen. Srećom na MacBook Pro to ne utječe na rad ventilatora.

Imaš li instaliran dashboard widget iStat Pro gdje možeš provjeriti temperature kao i brzine vrtnje ventilatora?
  • mileni
  • Posjetitelj
29.05.2012 | 21:50
Instaliran je upravo. Temp je na 50C, 1700rpm. Dakle sve normalno. No jako je bucan. Vecinu svog posla uglavnom radim od doma, soba od 16m. Soba se u roku od 1h poprilicno brzo ugrije, ako ne i prije. iMac po tom pitanju trenutacno cini cuda

SSD nisam sam ugradjivao, nisam se htio zezati sa tim + imao sam prasine pod ekranom, a iservice cisti ekrane pa sam odnio do njih. Ekran su odlicno ocistili, i sve sto sam dogovorio sa njima odlicno je proslo. Ukoliko se ovo nastavi, odnijet cu im ponovno iMac cisto da provjere dal je sve u granicama normalnog ponasanja.

Ne mogu si priustit crkavanja diska trenutacno
  • mileni
  • Posjetitelj
29.05.2012 | 21:52
Tony.Soprano kaže:
Pa kud si baš uzeo Kingstona? :O To uzimaš sada, pa tko zna kada opet.
Trebao si ići na Intel 520 Series ili Force GT.. ipak su to dvoje vrh ponude, je da su malo skuplji, ali se isplati svake lipe.


Kingstone 240, KC 100. Procitaj par recenzija, odlican je SSD i nista jeftiniji od Intela
30.05.2012 | 08:37
mileni kaže:
Dugo sam odgadjao ugradnju (lijenost), no nedavno sam i to obavio. Nisam narucivao SSD online, uzeo sam Kingstonea radi jako dobrih reviewova. Ostavio sam ipak optiku unutra, ponekad mi zatreba, prijasnji HDD je spojen preko USB-a i imam sve sto mi je potrebno.

Nakon tjedan dana koristenja SSD-a ne mogu shvatiti zasto ovo nisam puno prije napravio?

No malo sam zabrinut. SSD je ispocetka bio necujan, sad se ipak malo cuje buka. iMac konstantno izbacuje vruci zrak, kao da ventilatori ne prestaju raditi cak i kad nista ne radim na njemu.

Ovako se definitivno nije ponasao prije ugradnje, iako je Seagetovo go... (bolje da ne dovrsim rijec ) bilo dosta bucno, no ventilatori sigurno nisu radili kao sada.

Da li trebam biti zabrinut?
Jer problema u radu nemam, dapace. Sve ide odlicno. No ne bih zelio da mi SSD crkne, iako je naravno pod garancijom


upravo što te Sank pitao kako si riješio problem temp senzora koji je ugrađen u Apple orginalni disk. ventovi ti zato i kure maximalnom brzinom.

Jedno od rješenja tih problema ti je i ova aplikacija HDD FanControl

Meni je prošli tjedan došao OWC Mercury 6G 240GB. Ide na ugradnju negdje slijedeći tjedan
30.05.2012 | 10:04
Imam jedno pitanje vezano za nadogradnju SSDa... Pa ako Milenom ne smeta pitao bi tu u njegovu temu...

Imam MBP i kroz koji tjedan ce doc SSD. Ono sto me zanima, kakav je postupak pripreme OSa za to? Jer sad imam backup na eksternom disku koji ce biti veci od SSDa. Kako najbolje pripremiti backup? Da li je bolje samo prebaciti iTunes i iPhoto library na disk a ostatak ispocetka ili? Isto tako me zanima, kako ce OSX tretirati SSD? Oce sam skuziti i konfigurirati sve kako spada?

Pardon na uletu
  • mileni
  • Posjetitelj
30.05.2012 | 12:28
Moj backup je bio veci od SSD-a, ponajvise radi serija i glazbe koje sam imao na prijasnjem HDD-u. Prvo sam sve to prebacio na externi HDD, pobrisao sa HDD-a ugradjenog u iMac, pa onda napravio TM backup.

Taj TM backup sam kasnije koristio kod SSD-a i sve ide odlicno. Glazba i serije su na externom HDD-u, SSD ionako nije zamisljen kao medij za pohranu takvih datoteka.

@rusty
Ne mislim kupovati nikakve aplikacije za kontrolu SSD-a. Provjerio sam doticnu i radi upravo ono sto kreatori iste tvrde da ce napraviti. Odnijeti cu iMac ponovno na servis pa neka se pozabave njime
30.05.2012 | 14:10
@mileni

Zapravo ima i besplatna solucija za upravljanje sa ventilatorima: smcFanControl
i ja njega koristim preko ljeta da ipak malo poguram hlađenje jer na mom Macu mi se čini da ta elektronika baš ne radi najbolje. Iako mi je HDD već na 60'C ventilator i dalje vrti tek na oko 1000 rpm što nije dovoljno. Vjerojatno mi je zbog toga i krepao prvi disk. Sad ga lagano poguram na 2500 rpm kad još nije bučan, a disk se ipak ohladi na pristojnih 48-52'C

@Zmijutin

Ja sam mijenjao na MacBook Pro HDD u SDD, ali dok je još bio novi, samo čisti OS X i par instaliranih aplikacija, pa sam iskoristio vanjski disk i CCC (Carbon Copy Cloner). No tebi će ovaj postupak koji ti je napisao mileni biti ok.
  • mileni
  • Posjetitelj
30.05.2012 | 14:48
Naisao sam googlajuci i na smcFanControl. No opet, bojim se isti koristiti. Jer kod njega nema automatskih promjena ukoliko su iste potrebne. Kako podesim - tako radi. No sta ako HDD-u treba dodatnog hladjenja a ja smanjio fan jer mi je iMac bucan?

Ekipa iz iservicea je bila jako uljudna i poprilicno susretljiva. Rekli su da ne bi smjelo biti problema zamjenom HDD-a, a nemam razloga da sumnjam u njihove rijeci. Ostavit cu jos par dana iMac doma, ako bude i dalje prebucan, onda ide do njih ponovno
30.05.2012 | 15:14
Ja smcfancontrol koristim od prvog dana, stavio sam da se fan vrti na 2500 okretaja,
a ako se počne jače grijati okretaji se automatski dižu tako da se oko toga nemoraš brinuti.
Znači, ti postaviš koliko hoćeš da bude minimalni broj okretaja a kad mu zatreba više on će to
i dalje automatski odraditi.
  • mileni
  • Posjetitelj
30.05.2012 | 20:33
Nisam znao da automatski povecava ukoliko je potrebno. Evo instaliran je prije 20min, resetirao sam komp za svaki slucaj, i za sada sve djeluje puno bolje. Hvala na ovoj informaciji
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2
  • 3

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 12 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.51 Seconds

Provided by iJoomla SEO