Mac Mini mid 2010 Spor na 2 monitora
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Mini mid 2010 Spor na 2 monitora


20.02.2012 | 12:16
Imam Mac Mini sljedece konfiguracije:

Model Name: Mac mini Model Identifier: Macmini4,1 Processor Name: Intel Core 2 Duo Processor Speed: 2,4 GHz Number of Processors: 1 Total Number of Cores: 2 L2 Cache: 3 MB Memory: 8 GB Bus Speed: 1,07 GHz SMC Version (system): 1.65f2

Spojen je na 2 identicna monitora (dell u2311h). Ponekad imam osjecaj da je jako spor. Zna se desiti da kliknem na nesto i prođe sekunda dok ne dobijem neki feedback. Memorija nije problem jer u takvim trenucima ima cca 3.5 GB slobodne memorije. CPU također nij pretjerano opterećen. Nisam vidio da je ikad bio preko 75% u takvim slucajevima.

Znam da graficka nije zadnji krik tehnologije, tako da sumnjam ili na nju, ili na disk. Posto u svakom slucaju planiram u skorije vrijeme uzet ssd, zanima me da li mislite da ce ssd rijesiti taj problem?

Mac imam oko godinu dana i ne planiram ga mijenjati uskoro. Imam osjecaj da takve probleme nisam imao prije nego sam ga spojio na 2 monitora.

Dosao je sa predinstaliranoim Snow Leopardom, kad je izasao Lion napravio sam upgrade. Hoću reći - nikad nisam napravio fresh install.

Bilo kakvi savjeti ce mi dobro doci.
20.02.2012 | 12:45
Iz dosadašnjeg iskustva prvi je sumnjivac hard disk koji otkazuje. Vidiš li često "beach ball", tj pointer u obliku šarene lopte koji se okreće? Testiraj disk s nekim alatom koji su već bili spomenuti na forumu ili probaj dignuti stroj sa vanjskog diska ako ga imaš. Ne vjerujem da dva monitora imaju veze s tim.
20.02.2012 | 13:49
A da probas istekati drugi monitor na par dana pa ces vidjeti?
Inace ja primjecujem usporenje na Mac Prou sa GT120 grafuljom koja vozi 27" i 24" Cineme. Nije nesto sto se vidi na prvu loptu ali mi recimo After Effectsi cesto imaju problem sa odrzavanjem konstantnih 25fps u previewu. Ne zamaraj se ako nisi shvatio nista iz zadnje recenice, htjedoh reci samo i da puno jaci stroj moze imati problema zbog slabije grafulje
20.02.2012 | 14:00
Teoretsko pitanje: da li Magic Mouse može imati veze sa time? Kad spojim običan miš za 50kn imam osjećaj da mi radi malo brže. Pokušat ću zamijenit bateriju. Ne znam više što da radim.

Nije rješenje vratiti se na samo jedan monitor jer nisam kupio 2 bez veze. Trebaju mi oba za rad.

HDD planiram u svakom slucaju zamijenit novim SSD-om. Možda neće riješit taj problem, ali hoće puno drugih. Mislio sam da možda grafička kartica ne može hendlati rezoluciju 1920x1080 i 1080x1920 na drugom.

Ne mogu reci da bas cesto vidim beach ball, tj. nikad u takvim situacijama. Ja kliknem i sve se jednostavno smrzne na sekundu. Pointer mogu micati, ali klik ne registrira odmah nego tek nakon kratkog vremena.
20.02.2012 | 14:16
Meni to zvuči baš kao problematična bluetooth veza od miša. Ili je slaba baterija, ili je neispravan miš. Tako se meni ponaša kad je baterija od miša slaba. Idući korak je da se miš počne sve trzavije micati.

Ovo što ti Moschus savjetuje nije da odustaneš od drugog monitora, nego da ga *privremeno* ne koristiš, čisto da dokažeš da zaista ima veze s tim.
20.02.2012 | 14:48
Hvala na savjetima. Isprobat ću sve pa ću biti pametnij.


Da ne otvaram sada novu temu, volio bih da mi netko preporuči SSD za mac iz subjecta teme.

Za sada mi je izbor #1 Vertex 3 120gb
20.02.2012 | 14:49
minija su mogli radje prodavati bez diska, pa da jednostavno odmah čovjek sebi ubaci ssd ili neki hdd od 7400 okretaja. ovako odgadjas trosak kao da postedis dzep, ali na kraju ispadne da placas zivcima tu ustedu!
20.02.2012 | 15:05
junior, pretraži malo forum, nedavno je bilo nekoliko threadova za SSD, a mislim da je upravo sada jedan aktivan gdje se obrađuje ta tema.
20.02.2012 | 15:19
kinsif kaže:
minija su mogli radje prodavati bez diska, pa da jednostavno odmah čovjek sebi ubaci ssd ili neki hdd od 7400 okretaja. ovako odgadjas trosak kao da postedis dzep, ali na kraju ispadne da placas zivcima tu ustedu!


Mojoj supruzi je ugrađeni disk u Miniju sasvim OK. I mom sinu u njegovom Miniju. Prije će biti da ti od svog Minija očekuješ nešto čemu nije namijenjen.

Otprilike, kao da 5 ljudi ide na put po 1000 km autoceste Mercedesom A klase ili BMW jedinicom. Jest Mečka (BMW), ali ne E (5) ili S (7) klase.
20.02.2012 | 15:22
Mini sa serijskim diskom radi sasvim ok. Ali jasno je da će ga SSD puno ubrzati.

Prilažem sliku disk activity
Screen_Shot_2012_02_20_at_14.png
20.02.2012 | 15:45
smayoo kaže:
kinsif kaže:
minija su mogli radje prodavati bez diska, pa da jednostavno odmah čovjek sebi ubaci ssd ili neki hdd od 7400 okretaja. ovako odgadjas trosak kao da postedis dzep, ali na kraju ispadne da placas zivcima tu ustedu!


Mojoj supruzi je ugrađeni disk u Miniju sasvim OK. I mom sinu u njegovom Miniju. Prije će biti da ti od svog Minija očekuješ nešto čemu nije namijenjen.

Otprilike, kao da 5 ljudi ide na put po 1000 km autoceste Mercedesom A klase ili BMW jedinicom. Jest Mečka (BMW), ali ne E (5) ili S (7) klase.


ajd barem mogu po kaficima bacati kljuc od mercedesa na stol. jos kad na ljeto stavim nove felge, sojler i glasni auspuh bit cu glavni baja u kvartu.
20.02.2012 | 17:58
Pa dva monitora i ne bi trebala zapuhati Mini do te mjere. Prvo ti izvrti hardware test (imaš ga na DVD-u koji je došao uz Mini).
Ne kužim ovu opsjednutos SSD-om. Prije bi ubacio onaj Momentus (hibrid) u komp, nego SSD. Iole veći kapacitet je skup do boli.
Kaj se isplati uzimati 3-5x manji disk od postojećeg na račun brzine?
20.02.2012 | 19:08
zasto opsjednutost?
meni je rad ugodniji na ssd-u, iskustveno, pa ako si to mogu priustiti drage volje cu ga ugraditi u minija i zadrzati postojeci (stanu dva diska).
ako si ga ne mogu priusiti, smijem li tu i tamo sanjati kako jedem kilometre autoceste u S klasi?

jel postao neki trend na forumu osporiti sto god se osporiti stigne?
20.02.2012 | 19:14
Ne znam kolika je dobit na brzini. Mini koji i nače nije neki trkač mislim kako više profitira s većom memorijom nego s bržim diskom. Naravno, svatko prema svojim mogučnostima.
Koji bi to posao trebalo raditi na kompu za što je potrebna velika brzina diska? Obrada videa? Obrada slika? Možda server?

Inaće nikom eništa ne osporavam, samo me interesira zašto bi izbacio 320GB spori disk i ubacio 120GB brzi SSD u svoj MBP?
20.02.2012 | 19:39
ne bi izbacio defaultni spori disk (500 gb) nego bi uz njega ubacio i ssd disk od 120gb. ponavlja, srecom stanu oboje.
na ssd-u bi vrtio sistem (vec samo brzo pokretanje aplikacija me cini veselim, mozda nije razumno) i aperture library. ako ostane prostora, baratao bi i sa video datotekama dok radim na njima, kasnije bi isle na hdd ili vanjske diskove.
mogu i ovako, mac je i vise nego upotrebljiv, ali ako si mogu uciniti rad na kompu ugodnijim za neku razumnu sumu koju si mogu dozvoliti, ucinit cu to.

nemoj ti meni "nije neki brzinac"
mini nije killer jasno je svima, ali uz uracunati ssd i 8gb rama, za moj dzep i potrebe je najbolji omjer ulozenog i dobivenog.
20.02.2012 | 20:15
Nisam opsjednut ssd-om, ali radim na tom racunalu u prosjeku 10-12 sati dnevno i puno ce mi znaciti duplo veca brzina. Taman da mi se produktivnost ne poveca niti 1% biti ce ugodnije.

320gb disk mi ne znaci nista jer trenutno (a imam ga godinu dana) nemam niti toliko podataka gore. Dakle, brzinu cu osjetiti stalno, a do sada mi nije zatrebao disk veci od 120gb,

Vise od 8gb memorije se ionako ne moze ugradit u moj model.
20.02.2012 | 20:22
junior kaže:
Vise od 8gb memorije se ionako ne moze ugradit u moj model.

Može. Može 16 GB unutra.
20.02.2012 | 20:24
Renzo kaže:
junior kaže:
Vise od 8gb memorije se ionako ne moze ugradit u moj model.

Može. Može 16 GB unutra.

Sorry tek sam sad skužio koji model imaš, da u pravu si, max 8 GB.
23.02.2012 | 01:20
Isprobao sam bez drugog monitora. Cini mi se da je malo brzi, ali ne mogu sa sigurnoscu to tvrditi.

Pokusao sam na druga 2 monitora (ista rez), ali obican mis - također mi se čini malo brži.

Baterije u magic mouse su napunjene do kraja ali su na 85%. Eventualno da pokušam kupiti nove baterije.

Da li postoji neki alat koji će mi pokazati opterećenje grafičke kartice?
23.02.2012 | 22:36
Mozda ce zvucati cudno, a mozda je i logicno.
Imam potpuno isti Mac i isti monitor.

Koristim Bluetooth Logitech mis i Wireless tipkovnicu.
U Dell monitor mi je utaknut USB stick za radio vezu sa tipkovnicom,
a mis ide direktno kroz bluetooth na MacMini-ja.

I sve radi super vecinu vremena,
ali kada je iPhone4 na putu misu ili tipkovnici onda nekada
tipkovnica prestane raditi skroz ili radi isprekidano,
a mis nekada nije siguran u kojem smijeru treba ici, pa ga treba nagovarati.

Nekada iPhone stoji i nista ne smeta, a nekada kad mi dodje SMS nestane slike
na ekranu na 1-2 sec.

Nekada se to desava kada je iPhone spojen na Edge ili WiFi, ali u biti nema bas nekih pravila, jer u 90% slicajeva je pored ekrana i ne smeta nicemu, ali nekada sve podivlja.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 8 minuta
  • dpasaric: Nema, možda nešto sitno što je lokalno na lageru.
  • zvone: Mislim da u istylwu imaju jos stare cijene. Ili?
  • dpasaric: Klijent jučer poželio kupiti jedan solidan MacBook Pro 16", cijena nešto iznad 3.000 € PDV. Što mislite koliko je nakon poskupljenja radne memorije? 3.500 € PDV... veselo...
  • dpasaric: Hardver koji mi je trebao doći na review nažalost kasni! Nadam se da će uskoro! :)
  • Pongy75: @smayoo - Victoria!!!
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.43 Seconds

Provided by iJoomla SEO