Opet Mac Mini :)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Opet Mac Mini :)


  • User
  • Posjetitelj
16.01.2005 | 23:04
...ali nekoliko mojih pitanja.

Apple ga jaaako promovira kao boljeg konkurenta PC masini u istom cjenovnom razredu - po dizajnu i po performansama. Ja sam si ovo ljeto uzeo jednu PC kantu(ne napadajte me odmah ! Imam i dva maca na raspolaganju, performu i iMaca, dakle 2:1 . No strah me upravo sto sam pljunuo 5000kn za PC konfu bez monitora i softvera, i na nevjernoj masini kojoj je nakon 3mj koristenja otisla DVD przilica, vrtim vjerni Slackware Linux + OpenOffice(dakle, ne dodajem cijenu softwarea na cijenu konfiguracije). No to nije vazno, vazno je da sam u tih 5000kn dobio GeForceFX 5900XT, 128RAM, 256bit sabirnica, koji je ohoho bolji od radeona 9200(32MB RAM, minimum nad minimumima, i ne znam kolika sabirnica) koji se nudi s Minijem. Doduse, i moj PC ima 256MB RAMa, no to je i na miniju i tu lako nadogradivo.

S obzirom da je Mini stvarno pravi mac za mene(iMac je u tatinom posjedu, i to G3ca 500MHz), jer sam jos uvijek u srednjoj a s njom ide ucenicka besparica, mislim si ovo ljeto zaradit za minija. Samo, ta graficka mi jako bode oci. Znam da se ne moze nadogradit, no mozda ima neki drugi stos koji PC nema za tu cijenu, tipa vece sabirnice ili veceg koristenja procesora, ili veci L2 cache procesora(Moj Athlon ima 512kb, a mislim da G4 ima vise)? Vidim da Apple promovira Halo kao igru koja tu radi bez problema, ali sto je npr. s Doomom 3 i slicnim naslovima? Nije da cu se jako puno igrat na Miniju, jer cu si ostavit PC za te gluposti i Linux, ali ipak sam jos mlad i osim ozbiljnijih zadataka tipa referati, Project Manager(vjezbanje programiranja, hehe , trebam tu i tamo malo zabave . Do ljeta ce Apple vjerojatno jos malo nabrijat mini. A moja pitanja su sljedeca.

1. Koju vrstu memorije koristi Mini?
2. Ako je u Americi 500 baksa, koliko ce otprilike doc kod nas?
3. Koji su sve djelovi u njemu izmjenjivi?
4. Koliki su odnosi performansi(ne i kvalitete) sa PCjem u istom cjenovnom rangu?
5. Vec vidim da ce za njim potraznja bit ogromna, a znam za puno slucajeva kod nas gdje se na svog Maca ceka ohoho vremena nakon narudzbe i bez velike potraznje... Da li je danas situacija drugacija(doduse, tata je iMaca kada ga je narucio dobio za koji dan iz Angola)?
6. Da li je G4 procesor ipak malo prestar za nove Macove, a takodjer se nalazi u miniju?

Naravno, svjestan sam da ce se do kraja ljeta, kada ga mislim uzet, Mini promijeniti po nekim komponentama... Sad mi je jedino zao sta cu ga morat spojit na PCjev ruzni CRT monitor , al sta ces kad roditelji nisu bogati, a nisam ni ja ...
16.01.2005 | 23:13
Heh. Taj PC za 5k kuna, koliko je velik ?

1. DDR na 333
2. E to već spada u teoriju kaosa ...
3. RAM, hard, optički drajv, airport i BT
4. Performanse u čemu ?
5. Vidi 2
6. Pa eno ih u iBooku i Powerbooku

BTW, ne očekuj od minija previše, on je ipak entry level mašina.
17.01.2005 | 09:18
kupi ga, veruj mi neces pozaliti, i ne slušaj sranja koja pišu na Tportal-u

-na OS X - ima manje frustracija, manje antideprisiva....
17.01.2005 | 12:13
....manje laksativa.....
17.01.2005 | 14:33
... manje igara ))))))))))
  • User
  • Posjetitelj
18.01.2005 | 12:38
Ne slusam ja TPortal, nego me zanimalo da li ce se do kraja ljeta nac G5 procesor u njemu . Iovako ionako ga mislim uzet, jer sam na macovima od sistema 7 do Panthera i prezadovoljan sam...
18.01.2005 | 12:50
Do kraja ljeta sigurno nece. G5 procesor nece tako skoro u Powerbooka...kada se pojavi tamo onda mozes poceti razmisljati o G5 u Miniju.
18.01.2005 | 15:28
Do kraja ljeta sigurno nece. G5 procesor nece tako skoro u Powerbooka...kada se pojavi tamo onda mozes poceti razmisljati o G5 u Miniju.

G5 ce u PowerBooka skoro .. ako tko kaze da to mora biti PPC 970?
G5 je samo marketisnko ime. Jedan posve novi narastaj procesora za laptope moze se bez imalo problema prekrstiti u "G5 mobile" ili tako sto.
Veliki sam pobornik ucinkovitih i stedljivih procesora i notebook racunala. PPC 970 kakav jest ne moze ni u snu uletjeti u PowerBooka.
Apple ce ugraditi nesto drugo. Osobno mislim da bi 64-bitna inacica G4 procesora zasluzila ime G5 mobile.
18.01.2005 | 15:31
Ja pak ne vidim nikakvog smisla u trpanju 64-bitnog CPU-a u prijenosnike. Doduse je nisam relevantan jer ja mislim da u laptopu nema sto traziniti niti nista brze od 1 GHz
18.01.2005 | 17:39
jer ja mislim da u laptopu nema sto traziniti niti nista brze od 1 GHz

Gigahercni G4 pravom Mac fanatiku sluzi za bedz na kosulji.
  • User
  • Posjetitelj
18.01.2005 | 21:57
Ma vazno da je 64 bita. Al ako apple stavlja G4 procesore u Minija onda valjda jos dugo planira davat podrsku za software za 32-bitne masine, sto je dobro. Doduse, zelim se drzat X86 arhitekture da ne bi ispao iz takta, jer sam jedini u skoli koji radi na Macu, a i na Linuxu... A i imam planove da cu u buducnosti otic polagat ispite za Windows Server i Linux admina, pa sta vise budem znao do tada, to ce mi bit lakse. A Linux me isto jako zanima itd.

Ali nijedan od ovih sistema nije kompletan, Linux je stabilan, ali jos uvijek preopsiran i prekompliciran za obicni desktop sistem(sto mi je privlacno mozda cak i vise nego odbojno, jer sam zagrizeni UNIX-lover ), a svi znamo sto je s winblowsima, dalo bi se knjigu o tome napisat . Tu uskace OS X koji je najblize savrsenom OS-u, zajedno sa superiornim hardwareom... I Mac Mini, cijenom pristupacan, kvalitetan, lijep, malen itd.

Takodjer, ako mi ostane para od ljetnog posla, uz Mini ide i iPod Shuffle .

Inace mi se bas svidja sto je Apple poceo mislit i na nas koji smo manje financijski osposobljeni. iPod shuffle i Mini su pravi dokazi za to... A i moram priznat da mi je Mini puno simpaticniji od iMaca G5 sto se izgleda tice...
19.01.2005 | 17:14
A i imam planove da cu u buducnosti ...

User, specijaliziraj se. Ne mozes sve to stici u zivotu, to sto si nabrojao.
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
20.01.2005 | 06:35
Do kraja ljeta sigurno nece. G5 procesor nece tako skoro u Powerbooka...kada se pojavi tamo onda mozes poceti razmisljati o G5 u Miniju.
Ne bih bio toliko siguran.
Vidi: hardmac.com/niouzcontenu.php?date=2005-01-14 (treca vijest od vrha)
ili da prenesem update i sazetak, bez linka na original:

Digitimes and Apple figures
Last week, we published an information given by Digitimes, implying that G5 PowerBooks and iBooks would be released in the second half of 2005. Many sites relayed this information by quoting our news (thanks to them), some of them doubting Digitimes sources.
Digitimes administrators contacted us, to tell us they did believe their source were reliable. We hope their site will give us more information in the coming weeks.
  • MAK
  • Korisnik
  • 13
20.01.2005 | 06:38
I dalje: G4 mini će biti jeftiniji, jer će biti G5 mini do pred Božić. Skuplji, naravno.

Taktika obrznuta od Cubea (nešto je Apple naučio, jer je trebao izaći s jeftinim Cubeom na G3/500).
  • User
  • Posjetitelj
20.01.2005 | 20:48
User, specijaliziraj se. Ne mozes sve to stici u zivotu, to sto si nabrojao.

Onda radije biram Linux, jer koliko sam cuo, u pitanju je veca lova i manja konkurencija, no ovdje se ipak bavimo Macom...

Dakle, ipak cu jos vidjet sta cu s Minijem kad dodjem do te love... Sad je jedina dilema hocu li uzet G4 model ili pricekat G5 i vidit mu cijenu. Al ako mislim uzet i Mini i iPod shuffle, izgleda da ce to ipak bit G4 . Joooooj... Zasto se ljudi ne radjaju bogati? ))

Inace, nakon svih ovih spominjanja linuxa i windowsa nemojte mislit da sam neki PCjas! Mac i OS-X su mi ipak na prvom mjestu, jer, kao sto sam rekao, OS-X je, a i klasicni MacOS(doma vrtim OS 8 na Performi), bar po meni, najblizi savrsenom OS-u. I po jednostavnosti i po snazi i po, naravno, dizajnu sucelja...
21.01.2005 | 10:59
User, postoji hrpa ljudi koji na Macu vrte Linux - u prvom redu jer je hardware unaprijed definiran pa ne moras razmisljati koji hardware moras imati unutra da bi to sve radilo. Na Minija uvalis dual boot sa OS X i Linuxom i vozi...
22.01.2005 | 01:38
ajde User...kad malo narasteš, onda nam svima, poslije ljeta, pričaj koji češ OS koristit..
  • User
  • Posjetitelj
22.01.2005 | 14:18
Otkud vam ideja da bi na Maca stavio Linux kad vec dobijam daleko bolji UNIX-based OS s njim - Panther ili Tiger ako izadje do tada ... Miomika, necu valjda unakazit Mini s linuxom ... Ne micem linux sa X86 arhitekture ... A da OS-X postoji za PC, a s razlogom ne postoji, bio bi mi jedini i primarni OS na njemu...

I za kraj, odgovor na pitanje koji cu OS koristit:

Mac Mini: MacOS X 10.3
PC: Slackware 10.0 ili 11.X ako izadje jer mi pod njim radi sav hardware na PCu bez problema...

I nadam se da smo s time rijesili
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 dana, 19 sati
  • Yonkis: Evo, prodajem i neke slušalice, one za u uho. iPhone i sluške, 200€. I nije to sve, one more thing...
  • Mislav2222: ima i 2K 27inca dell monitor, u top stanju na prodaju :D
  • Yonkis: prodao bih iPhone 8 Plus, mijenjao mu bateriju prije cca godinu dana, moram provjeriti, pa ako ima zainteresiranih da ne pišem oglasnik.. Zapravo pišem anyway, valjda tamo netko lurka :)
  • mbp2009: Smayoo riješio sam, nego sad nije za mene, nego nekog drugog
  • accom: O muziki nemam pojma, surfanje je o.k., gaming - isto nemam pojma. :)
  • Krehacro: Dj-ing...Netflix,surfanje i neki gaming :)
  • accom: @Krehacro: meni ne uspjeva koliko bih željeo. Ali je iPad super alat, i sve više mi je neophodan (ajde, navika). Najviše ovisi o tome, što želiš radit.
  • lucija: Dosta ih je uspjesno preslo na iPad.
  • lucija: Nisam no ima na YouTubeu dosta recenzija ljudi koji jesu.
  • Krehacro: Planiram preci sa MacBook air na iPad da koristim kao svoj primarni uredjaj...jel netko to još pokušao i kako mu ide :)?
  • smayoo: Pa zar još to nisi riješio?
  • smayoo: :D
  • mbp2009: Doslovno sam ju ja otvorio hahaha
  • smayoo: @mbp2009, imaš točno tu temu u forumu od prije par mjeseci
  • smayoo: Natrijeve baterije postoje u tzv. REDOX izvedbi već 30 godina, prvenstveno za stacionarne sustave, ali nisu bile pogodne za mobilne jer su bitno manje gustoće pohrane od litijevih, a i veće mase, jer su tekućinske. Velika im je prednost to što su ekološki neutralne, jednostavne za proizvesti i požarno nerizične.
  • m@xym: @Zdravac, OD otkrića nečega u laboratoriju do dolaska na tržište (ako se to upće dogodi) prođe između 5 i 10 godina
  • drlovric: O da. Jako veliko dan. Ljudi nisu svjesni bitnosti ali vrijeme ce polazati.
  • Zdravac: @drlovric, jesu, baš je lijepo danas pratiti HRT4 i live prijenos! :)
  • Zdravac: jel senzacionalizam ili ima nešto u ovoj tehnologiji da bi uskoro moglo i u praksu?
  • Zdravac: [link]
  • drlovric: Stigli Rafali ❤️????
  • mbp2009: Ekipa, treba mi preporuka za neki usb-c dongle za M1. Potreban je ulaz za SD karticu, HDMI ili DP (TB2), barem 2 Usb-a i ako je moguće jedan usb-c
  • smayoo: Funkcionalna zamjena je push notifikacija koja preko 5G ide po generičkom protokolu, samo aplikacija na mobitelu mora to podržavati
  • smayoo: Upozorili su me ljudi koji rade u toj branši, radi nekih telemetrijskih rješenja gdje nadzorni sustav SMSom šalje obavijesti korisniku
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, dpasaric, marioart, Riba, theblack4, Anonimci (485)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.18 Seconds

Provided by iJoomla SEO