Problemi s Radeonom 7000
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Problemi s Radeonom 7000


06.04.2004 | 10:27
Dakle mene samo kojekakve gluposti dokače. Još će ljudi mislit da sam tudum za Mac-a. Dakle nakon što sam sav sretan (za razliku od mnogih koji nisu te sreće) uspio nabaviti videokarticu za svoj beige G3 nisam uspio instalirati OSX na njega. Tješio sam se da bar imam bržu videokarticu (iako zapravo nisam odustao od instalacije OSX-a). Jučer mi je konačno "puknuo film" i priznao sam sam sebi da mi je sve sporije a ne brže od kad mi je monitor spojen preko kartice. Prekopčao sam ga preko njegovog ugrađenog video izlaza i radio je puuuno brže. To je naravno bio nemoguće i nebulozno pa sam shvatio da je vjerojatno krivica u tome što sam jednu od extensia koje idu u paketu s karticom morao isključiti jer mi je "smrzavala" mašinu već kod startanja (ATI Resource Manager-extensija da budem precizniji). Pa nebudi ljen učitao sam s ATI-ovog site-a najnoviji driver i instalirao stvar i bolje je. Više se ne ruši kod startup-a i radi osjetno brže ali... Ruši se čim otvorim Photoshop, Quicktime, Toster a kod Quarka, Illustratora itd. se ne ruši. Posmnjao sam u QucikTime i nebudi lijen učitao i njega novu verziju s neta+. I... Ista stvar.

Dakle, ima li itko ideju šta bi to moglo biti što ga ruši? Kad monitor prespojim na njegov built-in video stvar radi bez greške (samo mi je onda kartica viška). Dali postoji nešto što treba iz sistema izvaditi da bi to radili ili kojimujebog. Stvarno sam već umoran od toga da tako jednostavne stvari ne rade kako spada nego pogubim dane i noći (ovo drugo posebno boli) u kojekakvom restartanju.
I u vezi s tim zna li netko zašto mi se mašina diže dozlaboga dugo kad imam instalirano 768 MB rama a kad imam samo 256 MB starta se puuuno brže?

Hvala na razumjevanju i pomoći.
  • melloyello
  • Posjetitelj
06.04.2004 | 11:41
mozda.. ali samo mozda.. jel su ti moduli isti?? .. meni se jest na G4 desava na osx da mi pokazuje utor vise za ram.. ) i primjetio sam kad sam stavio dva ista modula od 266 mhz rama radi mi brze nego kad sam imao jednog od 400mhz.. neznam.. sve je moguce... bude se vec neko javio tko je tu upuceniji
06.04.2004 | 11:50
Što se tiče sporijeg dizanja stroja - to je normalno za OS 9. On ima vrlo temeljitu provjeru RAM-a i što ga je više sporije se boota. Dio te kontrole se može isključiti u Control Panelu Memory skrivenom opcijom - ako se dobro sjecam otvoriš ga s Option, a dio ne može jer je na nivou firmwarea. No, dobra vijest je da kada pređeš na OS X toga više nema. Moj Beige G3 sa 768 mega RAM-a se diže tek 2(!) sekunde sporije od najnovijeg iMaca! Ha!

Što se tiče Radeona - to bi moralo raditi bez problema s OS X-om. Nisam bootao u OS 9 valjda preko godinu dana, ali zadnji put je sve fino radilo. Moguće da im driveri u OS 9 verziji više nisu baš nešto. Nego, reci ti meni gdje je zapelo to s instalacijom OS X-a?
06.04.2004 | 12:50
Hvala na javljanju,

Instalacija OS X-a je najviše zapela na tome što nisam imao vremena (zbog posla) reskirati da mi opet nešto crkne. Neznam jel se sjećaš da mi je u procesu natezanja s video karticom crknuo monitor. Definitivno je bio riknuo trafo ali su mi ga popravili pa ću moći ponovo ekspeerimentirati. Jednom sam pokušao instalirati OS X nakon instaliranja kartice ali rezultat je bio isti kao i bez nje. Moja je sumnja da je to bilo zato što mi kartica i nije funkcionirala u sistemu 9.2.2 zbog one extensije. Spremam se sad ponovo pokušati instalaciju i to ću temeljito "oguliti" mašinu. Naime imam i ja svega i svačega u njoj umetnuto pa nisam siguran dali nešto od toga pravi probleme. Moram reformatirati disk sa low level formatingom, napraviti particije i na jednu ponov instalirati sistem 9.2.2. Imaš li tu kakav savjet dali da taj sistem instaliram isto na prvu particiju kamo ću instalirati i OS X ili bolje na drugu pa da mi prva ostane slobodna samo za OS X? Moram maknuti PowerLogix-ov ZIF upgrade i sav dodatni RAM (jer mi naravno moduli nisu isti a i dugo traje bootanje. lako ga poslije dodam ako stvar proradi) tako da mi ostane samo 256 MB i moram vratiti natrag originalni CD-ROM jer trenutno imam neku pržilicu unutra umjesto njega i nisam baš siguran u nju.
Dakle puno koraka za malog čovjeka ali će to biti veliki korak za čitavo čovječanstvo (ili barem onaj njegov dio koji činim ja) ako konačno uspijem instalirati taj sistem. Na poslu već duže radim s X-om pa mi je sve teže mentalno se šaltati po sistemima a i ljubomoran sam što ne mogu i doma koristiti cool novi sistem.
Imaš li još kakav dodatni savjet prije ponovnog pokušaja? Koristit ću naravno Xpost facto.

Pozdrav i još jednom hvala.
06.04.2004 | 13:17
Low-level ti sigurno nije potreban. Samo ćeš maltretirati disk i gubiti vrijeme. Pazi na veličinu prve particije - ne smije biti preko 8. Stavi je 7, pa si siguran. OS 9 može bez problema biti na njoj, a kasnije neka se useli i OS X. Mislim da čak možeš i procesor ostaviti - barem ja jesam i nisam imao probleme. Isto važi i za module - Beige nije imao upareno gledanje na slotove i nije mu važno ako nisu jednaki. L2 aktivaciju ćeš lako odraditi na kraju nekim programom (PowerLogix CPU Director npr.), a mislim da ovaj novi Xposto ima i svoju internu opciju za L2.
11.04.2004 | 14:53
U petak sam napisao i opisao kako je propao jos jedan moj pokusaj instaliranja OS X Pantrera.(Iako je meni prijavljeno da je poruka primljena ovdje je na Jabucnjaku ipak nema). Probao sam prvo bez velikih zahvata kao sto si mi savjetovao i dobio sam blue screen onak odvratni kao kod Windowsa. Onda sam napravio sve sto sam se "prijetio" da cu napraviti ukljucujuci i low level formating i konacni je rezultat bio isti. Usputni uspjeh je bio da sam uspio postici da mi Radeon 7000 radi.
Jucer (subota pred uskrs) sam joπ cackao po tome i kao konacni rezultat saznao da se Radeon 7000 i Powerlogix CIF upgrade ne slazu. Stvar radi kad je stari procesor unutra i monitor spojen preko Radeona ili kad je novi procesor (G4 550MHz) unutra a monitor spojen preko built in porta. Kad su obadva aktvina smrzava mi se masina kad otvorim QuickTIme, Photoshop a sad bogme i u Quarku kad ima slika u dokumentu. Pretpostavljam da je problem u extensiji koja dila s memorijom za Radeon (to je ona ista koja mi je pravila problem i prije nego sto sam downloadao upgrade softwae za Radeon).
Te bi se stvari mozda rjesile da uspijem instalirati OS X ali to mi nikako ne uspjeva. Ne znam vise sta bi reko. Sve imama i drzim se pravila a stvar nece. Sta uopce znaci taj plavi ekran (jeli to ono sto se zove Blue screen of death)? Mozda je u pitanju instalacijski set CD-a s kojeg pokusavam instalirati. Imam jedan set koji je nekakva kopija (cak su samo 2 CD-a a ne 3) a drugi je original ali za Powerbook. Neznam dali su mozda potrebni neki drugaciji instalacijski CD-ROMovi?
Sta cu s tim sistemom OS X i sta cu s tim Radeonom 7000. Nemam vise ideja i sve manje vjerujem u mogucnost instaliranja OS X-a na svoju masinu.
11.04.2004 | 16:14
Masa ljudi ima OS X na Beige G3 s Radeonom 7000, tako da je sasvim sigurno da je to moguće. Ja nisam imao baš nikakvih posebnih problema, ali istina - ja imam orginalni Radeon Mac Edition. No, smatram da u tome nije problem. Ne kužim kada dobiješ taj "plavi ekran" - što na njemu piše? Ako nema ničega, onda je zapravo vjerojatno sve ok i ti si uspješno sve instalirao, ali opet imaš problem da je to što vidiš output na sekundarni monitor, a taj plavi ekran je ono što se vidi na drugom monitoru za vrijeme login screena.
13.04.2004 | 11:59
Shvacam da te zbunjuje sto imam problema s instalacijom kad i sam kazes da je masa ljudi instalirala sistem OS X na masine kakvu ja imam. Mozes si mislit kako sam ja onda isfrustriran s tim sto mi se dogada.
Ali stvar nije tako jednostavna. Naime taj "plavi ekran" nije plavi ekran nakon instalacije OS X-a. Instalirao sam OS X desetak puta na poslu i to nije gotovo u roku keks nego traje poprilicno. Ovaj plavi ekran se meni javlja odmah nakon restarta nakon sto XPostFacto provrti ono svoje (provjere instalacije i sl.) sto traje par sekundi i nakon toga ga krene bootati s CD-a da bi zapoceo instalaciju ali nikad niti ne uspije bootati. Dakle "plavi ekran" se pojavi odmah (a ne nakon nekog vremena kao recimo poslije instalacije) i nema nikakvog teksta na njemu i nema nikakvih dogadanja na kompjuteru a CD se da izbaciti iz drive-a samo pritiskom na gumbic (sto nije bas uobicajeno ako je neka instalacija u toku ili ako je nesto instalirao i montirao taj cd cak i ako ga ne vidim).
Dakle definitivno instalaija nije uspjesna. A sta kazes na konflikt ZIF g4 i Radeona u sistemu 9.2.2?
13.04.2004 | 22:57
Uspio sam konacno. Sutra vise o tome!!!
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 44 minuta
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?
  • Air: u temi kafanska laprdanja
  • Air: @dpasaric Samostalno, ničim izazvan optužio si Djuru za nešto. Djuro ti je odgovorio. Budi čovjek, pa kada si "zagrizao" odgovori čovjeku na njegovu cijelu obranu. - stavku po stavku.
  • Air: Skrećeš TEMUsa svojih LOŠIH djela na svoja DOBRA djela (koja nitko ne spori).;)
  • dpasaric: Propast su lijenost i jalovo lamentiranje. Tko je vrijedan i radi neće propasti.
  • dpasaric: Jabučnjak je do svoje punoljetnosti davao odličnu pomoć svakome tko je došao i bez vaših političkih prepucavanja.
  • dpasaric: Vaša hipoteze su potpuno promašene! :) Ono kao "super je imati stalno aktivnu crnu kroniku jer će onda puno ljudi to čitati, pa će ti koji to čitaju pomagati drugima." Bez brige, tko treba pomoć dobit će je i bez crne kronike.
  • Air: Represija i samovolja su isključivo put u propast

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.43 Seconds

Provided by iJoomla SEO