Mac Studio M4 Max / Mac Studio M3 Ultra, ćorak...?
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Studio M4 Max / Mac Studio M3 Ultra, ćorak...?


13.03.2025 | 16:10
Pozdrav svima.

Evo izašli su Mac Studio M4 Max i Mac Studio M3 Ultra.
Volim čitati o novim "stvarima" koje nam dolaze i nude se u prodaji no međutim čitajući neke članke i gledajuću YT videa, zar su stvarno Mac Studio M4 Max / Mac Studio M3 Ultra ćorak ili pucanj u prazno, faliveni projekti ili kako ih već nazivaju i kritiziraju.

Neki govore da "Mac Studio M4 Max" je u biti nešto "zdrljano" na prijašnjoj tehnologiji i da nije baš 100% M4 a Mac Studio M3 Ultra su samo podebljali/poduplali M3 čip sa puno RAM-a.

Ovo što pišem ne tvrdim niti su ovo moji zaključci, ali sam vidio dosta videa koji govore ovome u prilog, pročitao ili nešto slično i skoro identično(zato sam pomislio možda i jeste istina).

Zar je Apple stvarno prevario ljude sa Mac Studio M4 Max / Mac Studio M3 Ultra - kao bitno da su naglasili STUDIO a to ljudima znači top, a u biti nije studio.
Još gore po nekima ispada da je Mac Studio M3 Ultra puno bolji, brži, jači od Mac Studio M4 Max ...

Zanima me mišljenje ljudi koji stvarno znaju i imaju iskustva sa Mac Mini M2, M3 i M4, i dali je to prevara ili ovi nemaju pojma o čemu govore.

Čak sam našao negdje gdje pokazuju kako je Mac Mini M4 PRO bolji od oba gore navedena računala jer se mogu upgrade-dati(RAM, SSD). Dali je ovo istina?

Za mene bi to bila teška prevara Apple-a prema kupcima ali znamo da se kompanije vode prema zaradi a ne zadovoljstvu kupaca.

Možda su to ipak samo "clickbait" gluposti, ali ih ima jako puno, zato mi je to čudno da baš toliko ljudi priča na takav način ...

Hvala na svim odgovorima.
13.03.2025 | 17:20
Apple ponekad izbaci na prvi pogled nelogične stvari, a uz to znamo, da njihove cijene (memorija, diskovi) nisu baš "simpatične".

Novi MacStudio? Pa i mene je iznenadila M3 Ultra.

Najbitnija razlika izmedju M3 i M4 - core frequency.
Najbitnija razlika izmedju M3 Ultra i M4 Max - core count, naročito GPU, TB5 portovi, memory bandwidth i količina memorije (mada mi na M1 Ultri 64 GB služi odlično, t.j. više mi ne treba). A nekima vjerovatno puno znači neural engine.

U praksi? Samo aplikacije koje znaju iskoristi sva ta silna jezgra će imat neke koristi od tih strojeva (a to ionako znaš). Za mene je to Blender, koji lijepo koristi i CPU i GPU simultano. Kakva će u praksi bit razlika? Živi bili, pa vidjeli. Već sam na nekoliko mjesta napisao, da je MB Air M3 / 16GB brži od M1 Ultre u npr. InDesign-u, čak u Photoshopu, dok ne dodje do plafona s memorijom. Čisto radi single-core performansi. Baš me zanima, kakvi će bit benchmarki ovih dviju...

A sigurno postoje ljudi, koji će vrlo rado odkartati 17 i kusur tisuća eura, mada nemam pojma, zašto ti treba takav stroj. Ako se ne varam, maksimalno nabildani intel MacPro je koštao negdje oko tri puta više.
13.03.2025 | 18:13
accom kaže:
Apple ponekad izbaci na prvi pogled nelogične stvari, a uz to znamo, da njihove cijene (memorija, diskovi) nisu baš "simpatične".

Novi MacStudio? Pa i mene je iznenadila M3 Ultra.

Najbitnija razlika izmedju M3 i M4 - core frequency.
Najbitnija razlika izmedju M3 Ultra i M4 Max - core count, naročito GPU, TB5 portovi, memory bandwidth i količina memorije (mada mi na M1 Ultri 64 GB služi odlično, t.j. više mi ne treba). A nekima vjerovatno puno znači neural engine.

U praksi? Samo aplikacije koje znaju iskoristi sva ta silna jezgra će imat neke koristi od tih strojeva (a to ionako znaš). Za mene je to Blender, koji lijepo koristi i CPU i GPU simultano. Kakva će u praksi bit razlika? Živi bili, pa vidjeli. Već sam na nekoliko mjesta napisao, da je MB Air M3 / 16GB brži od M1 Ultre u npr. InDesign-u, čak u Photoshopu, dok ne dodje do plafona s memorijom. Čisto radi single-core performansi. Baš me zanima, kakvi će bit benchmarki ovih dviju...

A sigurno postoje ljudi, koji će vrlo rado odkartati 17 i kusur tisuća eura, mada nemam pojma, zašto ti treba takav stroj. Ako se ne varam, maksimalno nabildani intel MacPro je koštao negdje oko tri puta više.

Iskreno za 3000€ možeš složiti PC koji ždere sve pred sobom(RX 9070 XT sa Ryzen-om, ma i sa Intelom će razvaliti)!
Nikako ne mogu razumjeti, rade staru verziju M3 da bude bolja od nove verzije M4(ok nije to neki gap, ali svejedno). LOL
13.03.2025 | 19:56
Pita me jedan prijatelj koji bi kupio a nezna koji kupiti!

Što mu odgovoriti, što je bolje?
13.03.2025 | 21:04
Studio ima veće kućište pa je sigurno i hlađenje bolje, nego kod Minija. Općenito, bez obzira na moć hardvera, stroj stisnut u manji prostor sigurno ne trpi dobro intenzivan rad (puno sati pod velikim opterećenjem, svaki dan, dan za danom, cijelu godinu...). To je isto bitna stvar za razmotriti.
13.03.2025 | 21:35
smayoo kaže:
Studio ima veće kućište pa je sigurno i hlađenje bolje, nego kod Minija. Općenito, bez obzira na moć hardvera, stroj stisnut u manji prostor sigurno ne trpi dobro intenzivan rad (puno sati pod velikim opterećenjem, svaki dan, dan za danom, cijelu godinu...). To je isto bitna stvar za razmotriti.

Upravu si, Mac Mini M4 PRO se više grije od Mac Mini M4 u omjeru istog posla zato što je "natrpaniji".
Bar meni tako izgleda.
13.03.2025 | 23:18
Osvrt Luka Miania:
14.03.2025 | 01:36
To su clickbait gluposti ili zaista nemaju pojma što pričaju.

Apple je taj stroj složio rutinski, vrlo kvalitetno, vrijedi svakog centa za onoga kome treba takav alat. Upravo sam punio CTO cijene u Voćarnu i onda sam uspoređivao cijene nove serije sa starom. Stari su bili dobri, a ovi novi ih debelo tuku u svemu i sve za isti novac.

A M3 Ultra nije nikakvo iznenađenje za svakoga tko je pratio razvoj - pa odavno znamo da Ultra serije nisu zaista nekakvi veliki procesori, već dva "obična" procesora "zakeljena" na istom čipu putem hiperbrzog internog spoja. Cijela M4 serija je u startu zamišljena da NEMA "Ultra Fusion Silicon Bridge" i zato M4 Ultra uopće nije moguć.

To znači da Ultra čip zaista nove generacije će biti serija 5 ili neka još kasnija.
14.03.2025 | 11:58
@Pontmax - Kažeš "Iskreno za 3000€ možeš složiti PC koji ždere sve pred sobom(RX 9070 XT sa Ryzen-om, ma i sa Intelom će razvaliti)!"

Još uvijek mi nije jasno zbog čega "PC migranti" uvijek uspoređuju PC i Mac računala. To nije ista vrsta računala, prije svega nije ni ista filozofija uporabe, jedno s drugim nema veze niti je ikad imalo, niti će ikad imati. 8 GB RAM-a na Mac-u i na PC-u nema veze jedno s drugim. Vrijedi i za ostalo. Od samo g pristupa radu OS-a, do toga da na Macu svaka aplikacija ima svoj "sandbox" - ako se jedna aplikacija "sruši" ili otkaže poslušnost, u pozadini sve ostalo radi.

Ovdje ljudi imaju Pro Macove stare i preko 15 godina na kojima dan danas odrađuju ozbiljne poslove. Ne pljujem po PC-u, samo želim da se shvati da to nije ista stvar kao i PC. Naravno alat je alat, ali Mac je Mac, sve ostalo su računala.

Macovi su skupi, da. I oduvijek su bili. I bilo je serija koje su sa sobom nosile probleme i nelogičnosti. Od prekratkih kablova primjerice, u iMac G3 nisi mogao uštekati kabel od miša u Mac, jer bi tada bio prekratak za ugodan rad. Morao si ga prištekati u tipkovnicu. A što tada nii jedan PC nije nudio. Stari ADB miševi na Performama i prije imali su samo jednu tipku. Isto kao i miševi koji su dolazili sa prvim G3 strojevima.

Bilo je problema i sa ekranima, osobno sam jedan iMac zbog toga morao doslovce baciti u smeće (prva Intel generacija iMac-a). Bilo je problema i sa tipkovnicama, i sa grafičkim karticama. Kako koja serija. Bilo je tu i zakidanja i škrtarenja. Ali mora i Apple nešto zaraditi, koliko košta razvoj, proizvodnja, marketing.

Ponavljam, Apple ima svoju nišu proizvoda - Consumer i Pro. Ako si Pro korisnik, ako se tako osjećaš i možeš si to priuštiti i kasnije vratiti - Apple ima rješenje za tebe. Ako sjediš u kutku svoje sobe i zamišljaš si da si Pro, a to računalo ti ne privređuje dovoljno čak ni da ga otplatiš - onda je tu za tebe Consumer serija.

Dečki so gore objasnili lijepo, pogotovo Davor. Svaka nova serija ima svoje prednosti u odnosu na staru. A YouTube komentatore zanemari, pogotovo stranice tipa Luke Miani, Psi Vewri i ostala ekipa. To je sve "šana" i prodavanje muda pod bubrege.

Kupi svoj MAC i uživaj u njemu, cijedi ga ko limun i ne zaboravi stari Jobsov slogan "Think DIFFERENT"
14.03.2025 | 16:10
drpongrac23 kaže:
@Pontmax - Kažeš "Iskreno za 3000€ možeš složiti PC koji ždere sve pred sobom(RX 9070 XT sa Ryzen-om, ma i sa Intelom će razvaliti)!"

Još uvijek mi nije jasno zbog čega "PC migranti" uvijek uspoređuju PC i Mac računala. To nije ista vrsta računala, prije svega nije ni ista filozofija uporabe, jedno s drugim nema veze niti je ikad imalo, niti će ikad imati. 8 GB RAM-a na Mac-u i na PC-u nema veze jedno s drugim. Vrijedi i za ostalo. Od samo g pristupa radu OS-a, do toga da na Macu svaka aplikacija ima svoj "sandbox" - ako se jedna aplikacija "sruši" ili otkaže poslušnost, u pozadini sve ostalo radi.

Ovdje ljudi imaju Pro Macove stare i preko 15 godina na kojima dan danas odrađuju ozbiljne poslove. Ne pljujem po PC-u, samo želim da se shvati da to nije ista stvar kao i PC. Naravno alat je alat, ali Mac je Mac, sve ostalo su računala.

Macovi su skupi, da. I oduvijek su bili. I bilo je serija koje su sa sobom nosile probleme i nelogičnosti. Od prekratkih kablova primjerice, u iMac G3 nisi mogao uštekati kabel od miša u Mac, jer bi tada bio prekratak za ugodan rad. Morao si ga prištekati u tipkovnicu. A što tada nii jedan PC nije nudio. Stari ADB miševi na Performama i prije imali su samo jednu tipku. Isto kao i miševi koji su dolazili sa prvim G3 strojevima.

Bilo je problema i sa ekranima, osobno sam jedan iMac zbog toga morao doslovce baciti u smeće (prva Intel generacija iMac-a). Bilo je problema i sa tipkovnicama, i sa grafičkim karticama. Kako koja serija. Bilo je tu i zakidanja i škrtarenja. Ali mora i Apple nešto zaraditi, koliko košta razvoj, proizvodnja, marketing.

Ponavljam, Apple ima svoju nišu proizvoda - Consumer i Pro. Ako si Pro korisnik, ako se tako osjećaš i možeš si to priuštiti i kasnije vratiti - Apple ima rješenje za tebe. Ako sjediš u kutku svoje sobe i zamišljaš si da si Pro, a to računalo ti ne privređuje dovoljno čak ni da ga otplatiš - onda je tu za tebe Consumer serija.

Dečki so gore objasnili lijepo, pogotovo Davor. Svaka nova serija ima svoje prednosti u odnosu na staru. A YouTube komentatore zanemari, pogotovo stranice tipa Luke Miani, Psi Vewri i ostala ekipa. To je sve "šana" i prodavanje muda pod bubrege.

Kupi svoj MAC i uživaj u njemu, cijedi ga ko limun i ne zaboravi stari Jobsov slogan "Think DIFFERENT"


Mislim da nisi razumio što želim kazati, što je i normalno, ovo je ipak ozbiljna tema a ja sam ponudio informacija onoliko koliko treba nekome tko zna što meni treba za odgovoriti, možda sam trebao još malo bolje objasniti.
Ako želiš moj odgovor, za mene nema klanjanja, niti se klanjam Apple-u kojem god da bio i u kojem god obliku bio, niti Intelu, niti Ryzen-u, niti Windows-ima, niti ... zaboli me đon za ime firme. Tako da ja nisam migrant, već koristim ono sa čime mogu lakše i brže do cilja. To je sve.

Ako sljedeće godine Kinezi izbace nešto što će biti bolje od onoga što se trenutno nudi a zvat će se Ćin-ĆIN, ja kad budem mogao, prebacit ću se na Kineza Ćin-ĆIN jer me nije briga za ime firme već da ja mogu bolje i lakše raditi te brže doći do cilja.

Svi alati su napravljeni dvosmjerno, da ti možeš raditi a oni da ti izbiju što više mogu. Tako je bilo za vrijeme Dioklecijana prije skoro 1800 godina, tako je i danas. Najbolji primjeri su mobilni telefoni. Strašno koja pljačka.
Mislim da je moje pitanje(post) sasvim legitiman jer ja nisam prosipao ko fol neko znanje već sam rekao da ne znam, da mi netko pomogne razumjeti ali sam podijelio što znam i pitam za nadopunu svoga znanja. Tko se kako zove za mene nije uopće važno jer su za mene to samo alati.

Evo jedan sasvim glupasti primjer, svi su mi govorili kupi Xiaomi električni odvijač, ja sam kupio HOTO električni odvijač, i na kraju se ispostavilo da je HOTO jači, oporniji, dugotrajniji, ima bolje osvjetljenje, dugotrajniju bateriju ... bolji u svemu od Xiaomi-ja. Ali bez obzira na to, ovi što lude za Xiaomi-jem, njih to nije briga, njima je i dalje Xiaomi električni odvijač bolji iako je na svoje oči vidio da nije bolji.

Nisam mislio ništa loše, samo sam htio da znam od nekoga tko ima znanje da me poduči sa svojim iskustvom te da mogu razumjeti razliku.
Na kraju su već neki i dali poprilično direktne odgovore na što se zahvaljujem.

drpongrac23 svako dobro i moja isprika ako sam što krivo napisao.
14.03.2025 | 19:13
Ma sve 5! Meni je Mac No. 1, od kad znam za računala koristim Apple. Kupi - raspakiraj - koristi! To je to, ne zanima me "slaganje" bilo čega, osim eventualno kad žena radi lasagne pa biram šta da mi stavi bonus unutra

Dovoljno sam star i dovoljno situiran te ne brinem o stvarima tipa "koliko mogu dobiti i da li mogu dobiti bolje ili više za toliko i toliko novaca". Kupujem ono što volim i što me veseli unutar svojih mogućnosti. Ponekad je i "manje" ustvari više.

Uvijek sam otvoren za konstruktivnu kritiku. Ne mrzim i ne osuđujem, ali PC i sama pomisao na riječ "Windows", bude nelagodu u meni.
14.03.2025 | 19:32
Mislim da je Mac Studio M3 Ultra očekivani “evolucijski korak”, poprilično očekivano, no nije ni pompozno najavljivano. Trenutno razmatram konfiguraciju za specifičnu namjenu i M3 Ultra sa 32cpu/80gpu, 256gb RAM ni ne djeluje tako skupo.
Ono sto mene totalno zbunjuje je pozicioniranje MacPro modela, shvacam da ima proširivost, no ne znam koji su to use caseovi za koje bih uzimao MacPro kraj Studia u ovom trenu. Ako sa M5 omoguće ‘modularni’ pristup i razdvajanje CPU i GPU i na MacPro M5 generacije kombiniranje sa vanjskom grafikom bit će to prava ‘ultra’ konfiguracija. Apple Silicon je nenadmašan u kategoriji power per watt, ali kad je dostupno ‘neograničeno napajanje’ Apple Silicon debelo zaostaje. Postoji dio tržišta (desktop) koji sigurno Apple nije prekrižio, a trenutno ne može ni primirisati. Opcija da dostignu Nvidiju ovim tempom nije bas izgledna, jedino je opcija da omoguće kombiniranje na desktopu
14.03.2025 | 20:46
Mac Pro serija je iduća na redu za obnovu. No, možda potpuno preskoče M3 Ultra na njima, možda to budu prvi strojevi s M5 procesorima i tako konačno naprave neku jasnu diferencijaciju u odnosu na Mac Studio, a da to nisu samo PCI slotovi koji dižu cijenu van svakog razuma (3,000 €), a istovremeno ne omogućavaju korištenje PCI grafičkih kartica, pa je to sve skupa rubno upotrebljivo - osim za vrlo usku nišu glazbenih studija i slično.
15.03.2025 | 10:13
drpongrac23 kaže:
Ma sve 5! Meni je Mac No. 1, od kad znam za računala koristim Apple. Kupi - raspakiraj - koristi! To je to, ne zanima me "slaganje" bilo čega, osim eventualno kad žena radi lasagne pa biram šta da mi stavi bonus unutra

Dovoljno sam star i dovoljno situiran te ne brinem o stvarima tipa "koliko mogu dobiti i da li mogu dobiti bolje ili više za toliko i toliko novaca". Kupujem ono što volim i što me veseli unutar svojih mogućnosti. Ponekad je i "manje" ustvari više.

Uvijek sam otvoren za konstruktivnu kritiku. Ne mrzim i ne osuđujem, ali PC i sama pomisao na riječ "Windows", bude nelagodu u meni.


Naravno, svatko kupuje što mu odgovara ali nije to cilj onoga što govorim.
Što meni jest važno, da radim kraće. Ovo je jedan primjer. Zašto da sjedim ispred računala 1 sat ako mogu 40 minuta. Zašto sjediti 5 sati ako mogu 4 sata.
Windows je meni nebitan, Adobe programi, Affinity(sva tri), DaVinci Resolve ... svi oni rade i tamo i vamo, ali neke stvari rade brže neke sporije.
Ono što je dobro kod PC-a je to da ja jednostavno sa odvijačem skinem 2 vijka, promjenim grafičku i imam puno brže staro/novo računalo. Samo sa jednom komponentom
Da ne govorim za očistiti ga koliko je lakše očistiti PC, neće mi valjda sada ljudi reći kako prašina ne ulazi u Mac. Jel ako je to istina onda je to čudo ravno piramidama u Egiptu.

Ja imam sada 2 PC-a i 2 Mac-a tako da mene ne zanima ime i prezime računala već koliko brzo i učinkovito rade(ok nas dvoje radimo na njima).
Imamo Mac M4 PRO I Mac Studio M4 MAX + 2 PC-a.

Sada nakon svega pitam sebe, dali sam pogriješio a odgovor na to će dati vrijeme vrlo vjerojatno.

Pozdrav u prilogu!
Prilozi:
  • Ender
  • Posjetitelj
29.03.2025 | 16:11
verovatno da ne spada bas ovde, ali nisam nasao odgovarajucu temu, valjda cete se snaci ko je zainteresovan. izaslo mi na ali-expressu:

www.aliexpress.com/item/1005008647451491...768494210003579741_3
29.03.2025 | 16:34
Ima toga:

  • Ender
  • Posjetitelj
29.03.2025 | 21:52
Ender kaže:
verovatno da ne spada bas ovde, ali nisam nasao odgovarajucu temu, valjda cete se snaci ko je zainteresovan. izaslo mi na ali-expressu:

www.aliexpress.com/item/1005008647451491...768494210003579741_3


ovo je oko 80 eura, ne znam kakve su cene drugih nisam trazio dalje, ovo mi se ucinilo interesantnim.
04.04.2025 | 21:11
Usporedba računala od 1600€ vs 2800€
Prilozi:
04.04.2025 | 23:10
pontmax1 kaže:
Usporedba računala od 1600€ vs 2800€


Taj test ti odavno nije relevantan za išta, ne koristi Metal, a kamo li Metal 2, i još je za Intel i na tom Macu radi u emulaciji.
05.04.2025 | 09:26
Mac NIJE PC, a PC NIJE Mac, niti će ikada biti. Pa da je PC taman i 1000 puta brži, bolji, jači, nije to Mac. Ove usporedbe nemaju veze jedno s drugim.

Nije sve u brzini, ima tu još puno faktora za usporedbu. Radije bih na stolu imao prastaru Performu nego najbrži i najnoviji PC.

Ali to sam ja.
05.04.2025 | 19:57
Pa ja nikada nisam kupio Mac jer mi je PC bio spor
06.04.2025 | 09:40
Glavni problem su Windowsi. Oni su očajno napravljeni.
Apple nije imao problema prijeći s prastarih Motorolinih procesora na PowerPC na Intel pa na M-seriju.
To Microsoft nije u stanju napraviti.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 3 sati, 11 minuta
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.55 Seconds

Provided by iJoomla SEO