Dell TB4 monitor i MBP
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Dell TB4 monitor i MBP


10.11.2023 | 20:18
Kolegi je krepao stari (već popravljani) Apple Thunderbolt Display 27" pa je on dobio mojeg istog takvog, a ja sam se počastio Dellom UltraSharp U3224KBA čudovištem od 32" s ugrađenim svime. Jedino nema espresso automat.
Uglavnom, opcije priključenja su TB4 (ujedno i 100W napajanje za MBP), HDMI + USB-C upstream ili MiniDisplayPort + USB-C upstream, a monitor ima još 1xTB4 downstream (daisychain), 2x USB-C downstream, 6x USB-A downstream, 1x Ethernet, ugrađene zvučnike (noise cancelling), mikrofon (echo cancelling), kameru (artikuliranu), IR senzor za detekciju prisutnosti osobe pred monitorom, IR kameru (za biometrijsko prepoznavanje lica) i tako... svašta
S obzirom da mi je od ATBD setup na stolu takav da mi je monitor ujedno i stolni dock preko kojeg je spojen TB HDD dock, tipkovnica, ethernet i još neke USB điđe, onda mi je i bilo opravdano kupovati tako skup monitor jer sve to što ima - zaista i koristim.

Uglavnom, ono što me baš naljutilo je - glasnoća zvučnika ugrađenih u monitor je zacementirana na 30% i ne da se podešavati, ni tipkama s monitora, ni s Maca, niti ikako (Mac pokazuje onu floating sličicu da nije moguće podešavanje glasnoće zvuka kao što je bilo slučaj s nekim starim HDMI TV-ima kod kojih se moralo podešavati glasnoću preko tipaka na monitoru). Mislim, wtf? Napravili su monitor za Mac korisnike. Imaju neki kao software za podešavanje svega na njemu s Maca. I firmware update. I color kalibraciju (koju nisam radio, ne znam kako se to radi, niti mi je potrebno). I 300 čuda. Ali glasnoću ni na koji način nije moguće podesiti.

Kopanjem po forumima, našao sam odgovor na Dell support forumu od prije 2 godine da treba instalirati na Mac besplatni MonitorControl app i dozvoliti mu accessibility pristup Mac tipkovnici, nakon čega upravljanje glasnoćom normalno radi. I tako. To ti je rješenje. Apple kaže da je problem u Dellu, Dell kaže da Apple ne daje podršku. Nabijem ih na q.

Zanima me može li netko ovo potvrditi, tj. ima li netko ovaj (ili neki sličan) monitor spojen preko TB4 te ima li isti problem i kako ga je riješio?
10.11.2023 | 20:29
Ja imam ultrawide Dell i imao sam identican problem. Rijesio sam problem sa aplikacijom MonitorControl. Podesavas i svjetlinu ekrana i audio koristeci tipke na macu.

Preporuka.


Screenshot2023-11-10at13.27.57.png
10.11.2023 | 20:36
Je, da, to sam skužio i ja, ali svejedno mi ide na jetra. Preskupo je to (i jedno, i drugo) da se za takvu banalnost oslanjaju na neki 3rd party freeware.
10.11.2023 | 20:42
Bio u tvojoj koži. Iznervirao se bezbroj puta (Dell U3821DW bio posljednji) i na kraju odlučio da jednostavno nije vrijedno niti vremena niti zajebancije oko svega.
Nije do Dell-a već do Apple-a. Jednostavno su seronje i točka. Imaju masu takvih prepreka da nešto ne radi kako treba ako nije njihovo. Neću u detalje da ne offtopičarim.

Na kraju se ispružio za Studio Display (VESA) i zaboravio na sve probleme. Evo, baš gledam ubost još jednog za Božić dok im cijena nije "korigirana" na preko 2.000 EUR.
10.11.2023 | 20:51
Ovdje čak nema govora o "ispruživanju". Cijena je u istom rangu kao Studio Display, samo što je format bitno veći i za moje potrebe monitor ima bolje osobine i opremu.
10.11.2023 | 21:01
Instaliras app, zaboravis da postoji i nema nerviranja
10.11.2023 | 21:12
Da laptop košta 300-400 €, a monitor 200-300, tako bi i bilo.
11.11.2023 | 00:20
Bas se bezveze inatis, i ja imam isti problem sa LG DualUp monitorom, instalirao sam taj alatic i nastavio sa zivotom kao da nije nista bilo.
11.11.2023 | 00:30
Pa ne inatim se. Instalirao sam i ja taj app, naravno. Ali svejedno me ljuti pa sam želio vidjeti je li to zaista moguće da ne postoji neko "sistemsko" rješenje. Da ja u svom poslu nudim takva rješenja na toj razini očekivanja, netko bi me zadavio.
11.11.2023 | 08:10
Jesu bar zvučnici ćemu ili su govno kao i obično?
Dali se trud uopće isplati?
11.11.2023 | 11:04
Zvučnici su osjetno bolji nego na ATBD 27. Vjerojatno zato što estetika (na uštrb funkcije) nije bila apsolutni kriterij pri smještaju zvučnika unutar kućišta monitora. U svakom slučaju su za uredsko korištenje odlični.
18.11.2023 | 20:39
Elem, još jedno pitanje. Zvučnici su (za moj prostor, potrebe i navike) vrlo jaki, tako da mi je područje upotrebljive regulacije glasnoće stisnuto na najdonje dvije crtice prije potpune tišine. Ima li neki način da se to prilagodi (da se ograniči maksimalna glasnoća i poveća broj stupnjeva podešenosti odande do nule)?
18.11.2023 | 21:43
U MonitorControl postavkama bi trebala biti opcija "Use fine OSD scale for volume", pomaze li ti to?
18.11.2023 | 22:20
Ono s opt+shiftom znaš? Da kada držiš opt+shift i volume up/down imaš ful fino podešavanje? To je tako u MacOS-u oduvijek, ali većina ljudi ne zna.
18.11.2023 | 22:46
Probat ću oboje u ponedjeljak kad se spojim na monitor. Hvala!
15.04.2024 | 15:34
Novi razvoj događaja. Nakon nedavnog updatea Dell softvera i updatea firmwarea monitora, u sistemskim postavkama se za izlazni zvučnik može odabrati ugrađeni zvučnik Dell monitora na dva načina

Slikazaslona2024-04-15u16.24.25.png


Ako se odabere "USB" zvučnik, onda upravljanje glasnoćom s tipkovnice radi i ne treba više koristiti 3rd party "Monitor Control" aplikaciju. Ako se odabere "Dell DisplayPort zvučnik", onda je glasnoća neupravljiva bez te 3rd party aplikacije. Dakle, problem je ipak na kraju riješio Dell, a ne Apple (što je meni ipak, oprostit ćete mi, i logično, s obzirom da prodaju opsceno skupi monitor i reklamiraju ga kao namijenjenog za Mac, a... ).
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 1 dan, 11 sati
  • Borisone: [link]
  • Kloba: Jel itko provalio da su OIV pustili HTV 2 u UHD rezoluciji za vrijeme Olimpijade? Znači 4K preko kućne antene? Ajde, kada si već dižu plaće 65 posto da spriječe korupciju (koji proser) sada imamo i mjesec dana 4K reze :)
  • gladhr2: [link] remote desktop ako neko moze malo pomoci :)
  • drlovric: Javio se jedan kolega Jabucar i poslao mi paket sa adapterom. Prob rijesen. Hvala mu puno!
  • drpongrac23: Ustvari m5 je oznaka u seriji, isprika. Evo u dnu tablice preporučena cijena [link]
  • Ender: jeste m5, poslednje verzije MacBook-ova pre nego sto su ih ukinuli su bile 12" i sa coreM, M3, M5 procesorima.
  • drpongrac23: Valjda i5, Intel. M5 ne postoji.
  • Matija klc: kupljen 2018, nema ostecenja, racun posjeduje. Samo vase misljenje o prodajnoj cijeni. Hvala na trudu i vremenu
  • Matija klc: Pozdrav decki, pitanje kratko ako netko ima vremena za mišljenje samo. Prijateljica bi prodala: NOTEBOOK APPLE MacBook (12” Retina, Intel Core M5 1.2GHz, 8GB, 512GB, HD515, OSX, 1y, HR layout, Rose Gold)
  • cariblanco: Kaj VŽ, valjda HŽV, onda bi to Lovrić ziher kupio i ne bi pitao za cijenu ;)
  • Zdravac: VŽ
  • Zdravac: ako trebaš samo onaj nastavak koji se ušteka, mislim da imam ja od starog punjača, možda odgovara
  • Beli: Ovo: [link]
  • smayoo: Odnosno, ako imaš US, a trebaš EU, onda, jel... :)
  • smayoo: googlaj Apple duckhead US power plug
  • drpongrac23: Ima i od Apple-a "Apple World Travel Adapter Kit"
  • drpongrac23: [link]
  • drpongrac23: Aj vidi kod ovih, drže svašta za Mac
  • drlovric: Gdje mogu kupiti kut za Macbook punjac. Da skinem americki i stavim EU uticnicu. Kako se to uopce zove? Prodaje li to neki ducan? :)
  • rusty: Onda? Tko je u ovo CrowdStrike problemu? ERSTE banka nije!
  • Zdravac: Ne znam, za kolegu je... provjeriti ću...
  • drpongrac23: Mogli bi imati u FINI :)
  • smayoo: Ako je to 5,25" zapis od 180 ili 360 kB po strani (single ili double density), ja imam 5,25" na Commodoreu 128. HD flopica od 5,25 (1,2 MB) sigurno više nije čitljiva, zaboravi te podatke.
  • Borisone: Peek'n'Poke?
  • m@xym: Teško ćeš naći nekoga da ima i 3.5" floppy, a kamoli 5.25.
  • Zdravac: 5.25 floppy ima tko da moze prebaciti podatke?
  • rusty: Šteta je što i dalje ne radi kako spada na macOSu. Prošle godine, je radio dio ali ne i adekvatno upucavanje certifikata na Certelia portalu. Taj dio samo je radio na Win 64bit i to preko Firefoxa. Moje osobno iskustvo uz support AKDa.
  • Djuro genijalac: Vidi eOI...
  • Djuro genijalac: Murja otkrila Linux i MacOS!
  • cariblanco: Yonkis, komentar je bio vrh, nemam šata dodati :)
  • drlovric: Affinity Suite nudi 6 mjeseci trial verziju za sve svoje apps (Mac, Win, iPad). Zanimljiv poslovni model...
  • Yonkis: Molimo da vi i vaši kolonizatori osvojite sve u alpskim sportovima, to će onda biti senzacija.
  • cariblanco: Jučer smo mi i naši kolonizatori, osvojili sve u nogometu i tenisu ;)
  • rusty: Safari je najbolji preglednik i Smayoo ga obožava iako tako ne piše ;)
  • Yonkis: Vrlo logično pošto smo na Jabučnjaku :)
  • smayoo: To je ugrađen mehanizam kažnjavanja za one koji koriste Safari ;)
  • Yonkis: Zašto je Jabučnjak tako bugovit na Safariju (iOS) kada pišem odgovore na forumu? Svako malo se zalocka, ne reagira pa moram reloadati stranicu i naravno sve pisati isponova. :/
  • m@xym: gladhr2, forum i postoji za to da sa na njemu otvaraju nove teme.
  • Piko: A ima i ovo, ali to nisam isprobavao pa nemam pojma kako radi: [link]
  • Piko: [link] imaš i ovo, ali nije free .... a kad Apple izda monitor sa barem 120Hz 4K ili 5K ... onda kupim Apple monitor
  • Yonkis: Pa kad je sve Windows fokusirano a od Applea se očekuje da nađe workaround. Da imaš Appleov monitor onda ne bi imao ovih poteškoća, zar ne?
  • gladhr2: Monitor Control mi ne funkcionira, samo brightness
  • gladhr2: haha, i dalje ne vjerujem u to da mac nema to rjeseno a na win je to odrađeno
  • Yonkis: A ti bi sad kompletno rješenje.. take it or leave it. My way or highway. Ispruži ruku pa stišaj :) eto rješenja :)
  • gladhr2: @drpongrac, taj dio sam ja napravio to je ok, ali kada zelim smanjiti ili pojacati ne mogu iz postavki minija, niti s tipkovnice nego moram cackati po tipkama monitora
  • drpongrac23: @gladhr2 - u postavkama zvuka odaberi monitor kao primarni audio uređaj. Ali onda neće biti zvuka iz Minija, već samo iz monitora.
  • Piko: Može se sa [link]
  • gladhr2: jedno pitanje da ne otvaram novu temu, mac mini, i na njega spojen monitor s hdmi a monitor ima ugrađen zvučnik. MOže li se nekako s mac minija updavljati zvucnikom odnosno da ne moram pojacavati i smanjivati direktno na monitoru, na windowsu mi je to radilo naj normalnije
  • drpongrac23: I fala Sanjinu Đukuiću!!! Riječka rock scena live forver!!!!
  • drpongrac23: Rijeka -Paris - texas - reizdanje, malo za reći, slava Foxu!!!!

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, tino1, Anonimci (585)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.36 Seconds

Provided by iJoomla SEO