Mac mini M2
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac mini M2


19.01.2023 | 02:40
Vjerojatno ste vidjeli da je Apple konačno obnovio Mac mini liniju i to sa zaista solidnim procesorima. Već ulazni M2 je dobar za mnogo toga, a M2 Pro u verziji s 10 ili čak 12 jezgri je pravi "mali div" i sigurno je dobar ne samo kao kućni stroj.

No, od ulaznog modela koji stoji samo oko 630 € + PDV (bez tipkovnice i miša) u trenu se može doći do "nabrijane" verzije od čak 4.500 € ! Nekakav sretan model u "zlatnoj sredini" bi mogao biti onaj s M2 8-core CPU, 10-core GPU, 16 GB unified memory i 1 TB SSD-om, a on ispadne 1.218 € + PDV, znači gotovo dvostruko od ulaznog modela.

Unio sam za sada tri CTO modela u našu Voćarnu, ali ako imate neku konfiguraciju koja vas posebno zanima, samo mi recite, pa ću izračunati i upisati!

jabucnjak.kreativni.hr
19.01.2023 | 09:01
Davore moze cijena za M2 Pro 10/16/32/1
19.01.2023 | 09:52
Može, naravno, evo unio sam taj model:

jabucnjak.kreativni.hr/mac-mini-m2-pro-10-16-32-1/

I hvala ti, jer kombinacija je doslovno stotine, a u konačnici se i CTO kupuje najviše u par kombinacija za koje ljudi sami shvate da su im najlogičnije i najbolji odnos cijena/dobiveno.

Ovo tvoje mi se čini kao odličan combo negdje u sredini ponude, svega koliko treba, a ne previše love.

Gotovo uvijek sam svoje Macove nabavljao kao CTO opcije i uvijek se to na kraju isplatilo.
19.01.2023 | 11:30
I meni se ovo moje cini kao nekakav dobar combo za sve koji rade nesto konkretnije na svojim strojevima. Jedini problem je sto se tu vec skoro dolazi do cijene Studia koji, trenutno, mozda i ima slabiji cpu ali kada i njega upgradeaju na M2 chipove situacija ce se promijeniti :/
19.01.2023 | 15:36
Da, to je sada "vaga" što kome treba. Ima ekipe koje gura Minije u rackove da budu serveri, onda njima jako paše njegov mali format.
19.01.2023 | 16:24
Da, upravo je to i najveći problem tih Mini modela. Mislim da je ulazni model 8GB RAM i 256GB SSD već pomalo sramotno za računalo, pa više imaju telefoni. Znam da oni tvrde da je to mnogo brže i bolje nego stariji modeli sa 16GB, yada, yada, yada,.... ali RAM je RAM. Diskovni prostor opet, ako želiš vanjski treba ti hub jer imaš samo 2 slota, pa ti padne brzina, ... Cijene opcija na Macovima su sramotno skupe.
Definivno bi neki sweet spot bio 16GB sa 1TB SSD, ali to je stvarno već solidna cijena, pogotovo kad gledamo lokalnu cjenovnu politiku. Cijene za Mac su u SAD-u podnošljive, iako većina Amera s kojima radim se bune i vele da je preskupo, no kad to pređe granicu i uđe kod nas...

Dodatna stvar koja je zanimljiva za Mac Mini Pro je to da je očito Apple odustao (bar na neko vrijeme) od "jačeg" iMaca jer sad za tu namjenu ima Mac Mini Pro + Studio Display
19.01.2023 | 16:32
Jedini problem, za nas korisnike, je sto se vise nista ne moze nadogradjivati u tim Macovima. Prije je bilo lako, otvoris Minija stavis jos rama i uguras dodatni disk i rijesio si sve probleme a sad se vise nista ne moze i to je velika steta :/

BTW evo vidim da je iStyle stavio cijene, redom od najslabijeg idu 802€, 1055€ i M2 Pro 1738€
19.01.2023 | 17:12
U Njemačkoj od 699 e za početni, fino deru naši.
19.01.2023 | 18:31
I u Austriji je 699€. Čak bi se isplatilo zaletiti po njega, no trenutno mi ne treba. Ovi naši poduzetni trgovci deru do kože, a najjači su mi ovi koji prodaju polovne Macove preko Njuškala, cijene su nebulozne.
  • ExC
  • Korisnik
  • 2
19.01.2023 | 19:09
Ima li kakvih razlika između AU/DE i naših?
19.01.2023 | 19:41
Vjerojatno nikakve. Eventualno ambalaža!
19.01.2023 | 20:25
vjeko1 kaže:
Da, upravo je to i najveći problem tih Mini modela. Mislim da je ulazni model 8GB RAM i 256GB SSD već pomalo sramotno za računalo, pa više imaju telefoni.


Nisam siguran. Memorija telefona koja se deklarira u podacima nije RAM, nego je svojevrstan pandan SSD, samo brži.


Znam da oni tvrde da je to mnogo brže i bolje nego stariji modeli sa 16GB, yada, yada, yada,.... ali RAM je RAM.


Pa i nije baš. Nije samo da "oni tvrde", nego su neovisni ljudi radili ozbiljne benchmarkove kad su se pojavili prvi Apple slicon Macovi. Prvo - RISC arhitektura, a drugo, i važnije - system on chip koncept rezultiraju time da OS ima jako malo overheada u odnosu na isti OS na klasičnoj Intel platformi pa je i potrošnja memorije bitno manja.

Naravno, svaki korisnik ima svoje potrebe pa po njima treba vidjeti što mu je stvarno potrebno. Dok sam bio na 10.13 (do nedavno), kad god sam pogledao što se događa s RAMom, ispalo bi da bi prolazio i s 8 GB (imao sam 16) uz maksimalno opterećenje svakodnevnog posla, sve dok ne bi pokrenuo virtualku. Sada, na Montereyu, i iz virtualku i maksimalni teret, obično dođem do 12 GB, a bez virtualke oko 9-10.

Kolega koji slično opterećuje svoj Mac, s M1 procesorom, na Montereyu, od 16GB nikad još nije uspio potegnuti preko 6. Tako da...
19.01.2023 | 21:16
drpongrac23 kaže:
I u Austriji je 699€. Čak bi se isplatilo zaletiti po njega, no trenutno mi ne treba. Ovi naši poduzetni trgovci deru do kože, a najjači su mi ovi koji prodaju polovne Macove preko Njuškala, cijene su nebulozne.


Po tko zna koji put, moram to napisati, jer me svaki put štrecne - naši trgovci uopće ne "deru", dapače, rade s rabatom od 3 do 6% koji je na rubu isplativosti. Oni koji postavljaju ovakve cijene kod nas su uvoznici za ovo tržište (mađarski vlasnik), a svoj "obol" daje i država s najvišim PDV-om u EU. Ne pomaže niti izuzetno malo tržište, a koje traži isti trošak "hladnog pogona" kao jedna velika Njemačka - tu sada mislim na troškove prijevoda svega da bi bilo po zakonu i raznih homologacija koje se moraju izvesti da bi neki proizvod bio legalan na našem tržištu. I onda to platiš x u Njemačkoj i prodaš 100.000 komada nekog uređaja, onda platiš x u Hrvatskoj i prodaš 100 komada. Sve ti je jasno...
19.01.2023 | 21:19
smayoo kaže:
...
Kolega koji slično opterećuje svoj Mac, s M1 procesorom, na Montereyu, od 16GB nikad još nije uspio potegnuti preko 6. Tako da...

Zar nema Google Crome?
19.01.2023 | 22:13
Za foru sam dodao totalno maxed-out Mac mini!

Znači sve "odvrnuto do kraja" + 10 gigabitni Ethernet! Nemojte kolabirati od cijene...

jabucnjak.kreativni.hr/mac-mini-m2-pro-12-19-32-8/
19.01.2023 | 22:34
Za nekoga tko ima 3000-4000 € plaću, podnošljivo.
20.01.2023 | 01:19
Zanimaju me prvi testovi i pogotovo usporeda high-end Mac minija s Mac Studiom!
20.01.2023 | 02:38
Da li je moguce spojiti LED cinema display 27-inch (2010 g) na ovaj novi mac mini M2?
20.01.2023 | 09:11
dpasaric kaže:
Zanimaju me prvi testovi i pogotovo usporeda high-end Mac minija s Mac Studiom!

I mene! Treba pricekati jos 3-4 dana dok ne stignu prvi primjerci raznim Youtuberima pa ce biti benchmarka. Pretpostavljam cpu brzi jedno 20% ali gpu mora biti slabiji barem 30tak%, govorim o osnovnom Studiu.
  • Daddo
  • Posjetitelj
20.01.2023 | 18:38
dpasaric kaže:
drpongrac23 kaže:
I u Austriji je 699€. Čak bi se isplatilo zaletiti po njega, no trenutno mi ne treba. Ovi naši poduzetni trgovci deru do kože, a najjači su mi ovi koji prodaju polovne Macove preko Njuškala, cijene su nebulozne.


Po tko zna koji put, moram to napisati, jer me svaki put štrecne - naši trgovci uopće ne "deru", dapače, rade s rabatom od 3 do 6% koji je na rubu isplativosti. Oni koji postavljaju ovakve cijene kod nas su uvoznici za ovo tržište (mađarski vlasnik), a svoj "obol" daje i država s najvišim PDV-om u EU. Ne pomaže niti izuzetno malo tržište, a koje traži isti trošak "hladnog pogona" kao jedna velika Njemačka - tu sada mislim na troškove prijevoda svega da bi bilo po zakonu i raznih homologacija koje se moraju izvesti da bi neki proizvod bio legalan na našem tržištu. I onda to platiš x u Njemačkoj i prodaš 100.000 komada nekog uređaja, onda platiš x u Hrvatskoj i prodaš 100 komada. Sve ti je jasno...


Po N-ti put koja je prednost domaće kupovine od ovlaštenog preprodavača? Koju to dodatnu vrijednost domaća kupovina nudi?

I pritom uopće ne želim raspravljati ni o cijeni ni o marži trgovca, proizvođača ni o mreži distributera.

Što Filex, iStyle, Store.Com.hr ili NETKO treći nude više u odnosu na strane trgovce?
20.01.2023 | 18:47
Brže jest, ali u svakodnevnom radu ne opet toliko koliko bi dobiješ dojam gledajući benchmarke. Moj dodatni problem je virtualizacija, i to bez dosta RAM-a nije baš ugodno. Uzeo sam za korištenje dok sam na terenu MBA M1 sa 8GB RAM i 256SSD. Razmišljao sam uzeti 16GB model da vidim da li će biti dovoljno za virtualku.
Kod nekih stvari tipa build JS projekta sa webpackom jer M1 mnogo brži, no imam dosta alata koji se oslanjaju na Javu i tu nema previše razlike u odnosu na MBP 16 sa 32GB RAM. Naravno, u startu da nisam pljucnuo lovu za MBP bih ga se lakše odrekao
20.01.2023 | 20:27
dpasaric kaže:
Zanimaju me prvi testovi i pogotovo usporeda high-end Mac minija s Mac Studiom!


Ja sam do sad uspio samo negdje iščeprkati da je M2 Pro negdje jednako brz kao i M1 Max.
Ako se uzme najbolji M2 Mac Mini sa 32 GB RAM-a i 10 Gb Ethernetom (da se pokriju osnovne karakteristuke osnovnog Mac Studija) dobije se 200$ niža cijena od Mac Studija.
Mac Studio još ima 24-core GPU naspram 16-core kod Mac Minija, pa je sve skupa negdje mrtva utrka ako ne i u korist Mac Studija.
Ako se Mac Mini uzme sa 19-core GPU, onda već postaje skuplji od Studija, a još uvijek sa slabijom grafikom.
20.01.2023 | 22:20
Meni se čini da se Apple polako pogubio u svim tim uređajima, prvo su totalno izmiješali logiku isplativosti kupnje iPad-a, a sa su došli na red i Macovi. Nekad davno si imao iMac, iBook za kućne korisnike te MacBook Pro i Power Mac za zahtjevne, razlika je bila evidentna i jasno vidljiva. I u cijeni, i u snazi. Ovo danas je bučkuriš svega i svačega. Nije im trebao Mini Pro pokraj Mac Studija, a ni Mac Studio pokraj Mac Pro-a. Čemu sad to sliči?
20.01.2023 | 22:46
Dražene mislim da je to samo privremena situacija, vjerojatno će Mac Studio ubrzo dobiti "silent upgrade" na M2 i odmaknuti se od Mac minija. iMac sasvim sigurno uskoro ide na M2, a veliki Mac Pro sumnjam da će prije ljeta biti dostupan, tako da sve će to leći na svoje mjesto.

Meni je drago da su "nabrijali" Mac mini, mnogima će to biti super izbor, mada se slažem s tobom da one jače CTO verzije gube smisao kada cijenom dođu blizu Mac Studija. Možda i oni sami malo testiraju tržište, pa će u drugom naletu podesiti ponudu i cijene.
21.01.2023 | 03:06
drpongrac23 kaže:
Meni se čini da se Apple polako pogubio...


Mac Studio je svakako napravio malu "gužvu", ali Apple se još uvijek nije pogubio. Upravo, tražeći kompetitivne razlike između Mac Minija i Studija skužio sam da Apple još uvijek balansira kategorije kako je već njima svojstveno.
Mac Studio je, isto tako, napravio trenutnu "anomaliju u matrici". Zanimljivost u cijeloj priči je ta što je Mac Studio upravo ono što je Mac uvijek predstavljao u profesionalnom svijetu. To je ta profesionalna cjenovna kategorija. Možda nam danas osnovni Mac Studio čak daje više nego što je osnovni Mac Pro 5,1 davao u svoje vrijeme. Današnji Mac Pro ne možemo više doživljavati kao "osobno radno računalo" već kao neki poslovni luksuz.

Stvar je u tome da se Apple paradigma vjerojatno promijenila. U jednom periodu smo imali Pro računala "i ona slabija" (iMac, Mac Mini), a danas imamo Pro računala (Mac Studio) "i ona puno jača" (MacPro).
Sa dolaskom Mac Studija Mac Miniju su možda odbrojani dani. Možda postane Mac Studio Mini. Imajući Mac Studio na stolu, jednostavno ne vidim više razlog za postojanje Mac Minija kao takvog. Same dimenzije računala su toliko smiješne da ne vidim razlog zašto bi više imali dva različita kućišta za računala istih / sličnih performansi.

Jedina nepoznanica u cijeloj priči je još samo Mac Pro. Po svemu do sada viđenom, sasvim je moguće da novi Mac Pro bude za jedan do dva Mac Minija viši od Mac Studija.
U sljedećoj iteraciji nam komotno mogu ostati iMac, Mac Studio, iMac Pro i Mac Pro, što je sasvim solidna kategorizacija.
Zbilja više ne vidim potrebu za Mac Minijem kao takvim, a otvoren sam da me Apple ponovo iznenadi nekom svojom pi**arijom u pozitivnom ili negativnom smislu.
21.01.2023 | 07:47
Ja mislim da je Mini bio i ostao računalo super naciljano za kućnog (neprofesionalnog) korisnika.
22.01.2023 | 17:20
smayoo kaže:
Ja mislim da je Mini bio i ostao računalo super naciljano za kućnog (neprofesionalnog) korisnika.


Apsolutno da. S tim što je prije njega to bio iMac. Kada se iMac krenuo razvijati od šarene kutije za tajnice prema polu-pro, pro, pa pro-pro, u nišu low-cost Apple kućnog računala uletio je Mini.
Pojava Mac Studija možda isto tako može gledati kao razvoj Minija u pro svijet. Jedino je sad pitanje hoće li Mini zadržati svoje prepoznatljivo kućište ili će komponente iz Minija staviti u Mac Studio i nazvati ga Mac Studio Mini.
...pa ćemo onda imati Mac Studio Mini, Mac Studio, Mac Studio Pro / Max. Neka kategorizacija kao i iPhone.

Vjerujem da će Mini ostati kao koncept, ali samo treba vidjeti u kojem obliku će to biti.
25.01.2023 | 00:45
Evo i jedan od prvih prikaza:

25.01.2023 | 08:36
A evo i druga strana (najjeftiniji model) jer su svi koji su dobili nove strojeve za YT testiranje od Applea, dobili MM Pro verzije.




... a LM je raskopao MM Pro:

25.01.2023 | 10:36
Čemu otvarati i raskopavati računalo ako je jasno da nema mogućnosti nadogradnje. Kupiš, upališ i radiš - to je oduvijek bila Apple filozofija.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 minuta
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.33 Seconds

Provided by iJoomla SEO