Oživljavanje 2012 MBP i Mac Mini
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Oživljavanje 2012 MBP i Mac Mini


11.12.2022 | 14:37
Nabavio sam par komada 2012 MBP i Mac Mini koje planiram upgreadati i pokloniti članovima uže familije koji su tehnički manje potkovani i zahtjevni.

Prvi MBP mi je stigao i odmah je ubačen SSD i 2x 8GB RAM-a, ali me namučilo dok sam skočio s Mountain Liona na Catalinu.
Taj problem je riješen, ali drugi problem su istekli HTTPS certifikati koji praktički onemogućavaju pristup većini modernih web stranica.

Kako je to glavna namjena cijele ove operacije, istražujem mogućnosti nadogradnje na Big Sur i Monterey.

Dvije su mogućnosti. Korištenje „Patched-Sur„ i „OpenCore Patcher„. Rade više manje istu stvar, koji put da izaberem?

Ako je netko prošao kroz ovo cijelo veselje, nek mi uštedi malo vremena.
Što će raditi stabilnije, Big Sur ili Monterey? Razmišljao sam da Monterey stavim na i7 strojeve a Big Sur na i5.
Bilo koji savjet je dobrodošao. Ovaj MBP taman stignem fino istestirati dok ne dođe ostatak
11.12.2022 | 14:46
Ja sam na 2011 MBP stavio Mojave koristeci Mojave Patcher. Sve radi super, osim sto mi je ljetos povukao neke pretpostavljam security updateove nakon cega se nije mogao bootati ali nakon sto sam ga ponovno patchao sa boot medija sve je ok.
11.12.2022 | 15:00
2012 službeno podržava Catalinu, ali zbog HTTPS certifikata, ne mogu otvoriti 90% stranica, pa ni Apple.com

Provjereno radi i Big Sur i Monterey ali me zanima ako netko ima konkretno iskustvo. Čisto da izbjegnem da me kasnije zovu „kaj si mi dao, odjednom ne otvara index.hr„
11.12.2022 | 16:12
Jesi probao renewat certifikate? Ili samo Firefox, navodno on ima svoje.

support.apple.com/en-us/HT204446
11.12.2022 | 17:36
Instaliraj zadnji Firefox koji OS podržava i trebalo bi više manje sve otvarati bez problema. Što se tiče OS-a, najbolje bi bilo zadnji koji Apple službeno podržava. Ako su članovi obitelji manje informatički porkovani, ionako im neće biti važno koji je OS gore. Za glazbu, Office, YT i slično, bilo koji OS da je gore nakon 10.11 će raditi sasvim pristojno. Usput, 16GB RAM-a je za nekoga tkk se tek upoznaje s računalom puno previše. 8GB je čisto OK.
11.12.2022 | 20:22
1v@n kaže:
2012 službeno podržava Catalinu, ali zbog HTTPS certifikata, ne mogu otvoriti 90% stranica, pa ni Apple.com

Provjereno radi i Big Sur i Monterey ali me zanima ako netko ima konkretno iskustvo. Čisto da izbjegnem da me kasnije zovu „kaj si mi dao, odjednom ne otvara index.hr„


Nemam pojma o kakvim problemima sa certifikatima je rijec, ja koristim Operu i sve radi najnormalnije.
11.12.2022 | 22:35
Safari je problem, tj. problem je u Appleu jer nije obnovio certifikate da podržavaju https, tj. zaštićene stranice

discussions.apple.com/thread/7016687

Probam Operu i Firefox prije dizanja na Monterey
12.12.2022 | 04:37
Ah, naravno... koristi browsere koji nisu vezani uz verziju sistema i problem rijesen.
12.12.2022 | 08:33
1v@n kaže:
Safari je problem, tj. problem je u Appleu jer nije obnovio certifikate da podržavaju https, tj. zaštićene stranice

discussions.apple.com/thread/7016687


Iskreno, ne znam o čemu se tu radi. Ja bio na Catalini do jučer i SVE je radilo najnormalnije. Apsolutno sve. Sad ga dig'o, više iz vica, nego potrebe, na Big Sur i sve je prošlo bez ikakvih problema. BTW, moram reći da mi se baš ne sviđa ovaj iOS look Big Sura, ali ok.
12.12.2022 | 09:40
Ja imam MBA i Mini, oba još na Mojave i Safari otvara sve.

Da se ne radi tu o onom nekom upozorenju koje koje se zna pojaviti vezano za certifikate od same stranice koju posjećuješ? Meni se to zna desiti često na nekim B2B shopovima (i u firmi na Win sa zadnjim Firefoxom) jer ih ne ažuriraju pa moram potvrditi da hoću pristupiti stranici kojoj su istekli certifikati.
12.12.2022 | 17:05
Ne znam o čemu se točno radi, ali nijedan https site ne mogu otvoriti, uključujući apple.com.

Guglao problem, naletio na brdo istih slučajeva i svugdje kažu da je stvar u certifikatima.
Nisam se stigao igrati kroz vikend jer sam na putu, ali kroz tjedan planiram složiti sve strojeve prvo na Catalinu, a onda ćemo vidjeti što dalje.
13.12.2022 | 16:55
1v@n kaže:
Dvije su mogućnosti. Korištenje „Patched-Sur„ i „OpenCore Patcher„. Rade više manje istu stvar, koji put da izaberem?


Definitivno OpenCore Legacy patcher - dortania.github.io/OpenCore-Legacy-Patcher/
19.12.2022 | 01:47
Zadnjih par dana se igram s intenzivnim testiranjem svih strojeva.

1. 13" Macbook Pro (2011 i7)
- došao s 2x4GB i 500GB HDD
- stavljeno 2x 8GB RAM-a i 500 GB SSD
- iako je baterija stara i veli da je za promjenu, i dalje dosta drži.
- trackpad je mušičav, u nekim trenucima radi savršeno (cijela lijeva polovica je savršena), u nekim trenucima kursor zapinje kad se povlači po desnoj strani. Čini mi se da postaje mušičav kad se stroj malo zagrije.
- Naručio rezervni trackpad, ali naravno da nemam šarafciger s trokutastom glavom da maknem bateriju...tako da će zamjena pričekati. Možda nije ni problem u trackpadu. Trebam provjeriti konektor i je li sve zategnuto kako treba.

Radi zadovoljavajuće na Montereyu koristeći OpenCore Legacy Patcher
Nakon par dana sam ipak prebacio na Big Sur gdje mi se ipak čini da radi malo komotnije.

2. Mac Mini (2011 i5)
- došao s 2 HDD-a (500GB i 2TB) i 2x2 GB RAM-a
- HDD zamijenjen za 500GB SSD i stavljeno 2x8 GB RAM-a

Radi ok na Montereyu, nakon što je MBP isproban na Big Sur, stavio sam i Minija. Radi super.

3. Mac Mini (2012 i5)
- došao s 500 GB HDD-om i 8 GB RAM-a
- dodano još 8GB i HDD zamijenjen 240 GB SSD-om

Prvi put sam mijenjao disk na single disk Miniju i potrgao sam se da ispravno uglavim SSD unutra. Naravno, kad sam ga napokon uglavio misleći da je to to, metalni shield s antenom nisam mogao ušarafiti na disk. Kod prvog Minija sam imao sreće da je samo gornji disk trebalo zamijeniti i to je riješeno u par sekundi. Ovo je ipak kompliciranije

Naravno, nemam potreban alat da izvučem ploču iz kućišta i to složim kak spada, tako da se sad čeka da stigne komplet za ugradnju drugog diska i onda ću u njega ubaciti neki od ovih 500 GB diskova koji su viška.

Također radi ok na Montereyu, prebačen na Big Sur.

4. 11" Macbook Air 2015
- 4GB RAM i 128GB SSD
- neplanirana kupnja...oduvijek sam htio 11" Air, ali nikako nisam mogao naći kombinaciju s 8GB RAM-a, a da je normalne cijene i u prihvatljivom stanju.
- malo me ohrabrilo kako stariji strojevi rade i naletio sam na ovaj s 4GB sa super cijenom u stanju novog, pa rekoh ajde.
- u dolasku je 256 GB SSD i nova baterija i mislim da će nakon zamjene ostati kod mene i biti dalje korišten po putu.

Monterey radi...okej, ali osjeti se manjak RAM-a. Prebačen na Big Sur i sad radi i više nego dobro.

Isplati se napraviti kalibraciju ekrana na laptopima, jer imaju defaultno hladne boje. Nakon tretmana Spyderom X, oba izgledaju savršeno.
--------------------
Višak:
DDR3L RAM
2x2 GB
2x4 GB
1x 8GB

HDD
2x 500GB HDD (tek ih trebam testirati da vidim jesu li skroz ok)

Ako nekog zanima nešto od ovog, nek se javi.
19.12.2022 | 07:01
1v@n kaže:
- iako je baterija stara i veli da je za promjenu, i dalje dosta drži.
- trackpad je mušičav, u nekim trenucima radi savršeno (cijela lijeva polovica je savršena), u nekim trenucima kursor zapinje kad se povlači po desnoj strani. Čini mi se da postaje mušičav kad se stroj malo zagrije.


Baterija ti se napuhala i pritišće trackpad odozdo, radi čega ovaj povremeno ne radi kako treba. Stara i poznata stvar. Mijenjaj bateriju prije nego ti se zapali stroj.

Naravno, nemam potreban alat da izvučem ploču iz kućišta i to složim kak spada, tako da se sad čeka da stigne komplet za ugradnju drugog diska i onda ću u njega ubaciti neki od ovih 500 GB diskova koji su viška.


Komplet potrebnih bitova, odnosno odvijača ti je najjednostavnije naručiti od iFixita. Ne hvataj se čačkanja po Macovima ako nemaš te alate jer je najvjerojatniji ishod - da ćeš nešto polomiti.
19.12.2022 | 18:13
smayoo kaže:

Baterija ti se napuhala i pritišće trackpad odozdo, radi čega ovaj povremeno ne radi kako treba. Stara i poznata stvar. Mijenjaj bateriju prije nego ti se zapali stroj.

Bateriju sam prvu pregledao kod skidanja poklopca i djelovala je ok. Svejedno sam naručio drugu i čekam da stigne. Promaklo mi je da bi druga strana mogla biti napuhnuta, a da nije očito i na ovoj otvorenoj strani.

smayoo kaže:

Komplet potrebnih bitova, odnosno odvijača ti je najjednostavnije naručiti od iFixita. Ne hvataj se čačkanja po Macovima ako nemaš te alate jer je najvjerojatniji ishod - da ćeš nešto polomiti.

Ma bez brige, dolazim iz višedesetljetne serviserske loze, nema alata kojeg nemam (osim ovog s trokutastom glavom) . Ti specifični su ostali u HR, nisam mislio da će mi ikad više trebati.
Ništa specijalno komplicirani nisu Macovi za otvaranje. Tri šarafcigera (mali križni, T6 i T8) i svaki se otvara do kraja. S ovim trokutastim na bateriji su mi ga ipak metnuli

Ono što nemam je board removal tool
store.ifixit.co.uk/products/mac-mini-log...FEAQYASABEgJbdfD_BwE
no naletio sam na trik kako disk staviti na mjesto s malo samoljepive trake, bez potrebe za vađenjem matične.

Zadnja dva mjeseca nam štrajkaju poštanski radnici i taman mi kasni tih par sitnica da zgotovim sve.
19.12.2022 | 18:43
Trik uspio. Ne znam kako se nisam prije sjetio toga

Evo da podijelim i sliku.

Uglavnom, za promjenu diska ne treba otkopčati antenu ni IR modul, ni micati matičnu van kao što to ifixit sugerira. Često vidim da imaju korake viška u uputama, ali ok. Netko tko nije vičan takvim stvarima bolje da slijedi korake nego da improvizira.
Uglavnom, disk se može zamijeniti unutar 5 minuta.
Prilozi:
19.12.2022 | 20:26
Super fora!
19.12.2022 | 20:45
Jabučnjak je uvijek bio za DIY popravke i dogradnje! Hvala na izvješću!
19.12.2022 | 20:54
Hehe... ja sam to riješavao sa starom bankovnom karticom.Podmetnuo do ruba da ne padne i ugurao disk. Ubacio antenu i pričvrstio šarafe da disk ne padne i izvukao karticu. Voila! Snalažljivi smo mi iz ovih krajeva!
20.12.2022 | 00:25
1v@n kaže:
- neplanirana kupnja...oduvijek sam htio 11" Air, ali nikako nisam mogao naći kombinaciju s 8GB RAM-a, a da je normalne cijene i u prihvatljivom stanju.
- malo me ohrabrilo kako stariji strojevi rade i naletio sam na ovaj s 4GB sa super cijenom u stanju novog, pa rekoh ajde.


Da se taj Air nagurati i na i7/16 GB RAM

youtu.be/Y3kuPjNWBVk
20.12.2022 | 09:57
1v@n kaže:
- u dolasku je 256 GB SSD i nova baterija i mislim da će nakon zamjene ostati kod mene i biti dalje korišten po putu.


Mislim da će ti trebati i adapter za ugradnju SSD-a u Air, jedino ako nisi naručio original koji ide u MB Air.
20.12.2022 | 16:45
^SuperUnknown^ kaže:

Da se taj Air nagurati i na i7/16 GB RAM

youtu.be/Y3kuPjNWBVk


Sreća da nemam potrebnu opremu za ovo

Ovo bih dao raditi nekome tko zna što radi, iako bi sve skupa ispalo jaaaaako neisplativo. Jel bih htio imati takvog frankensteina? Definitivno

drpongrac23 kaže:

Mislim da će ti trebati i adapter za ugradnju SSD-a u Air, jedino ako nisi naručio original koji ide u MB Air.

Znam, dvojio sam između M.2 SSD-a s adapterom i originalnog diska. Na kraju uzeo originalni disk. Ispalo me skoro isto jer su M key SSD-ovi skuplji nego B ili B+M. Za par kuna razlike, ne da mi se čekati i disk i adapter.
20.12.2022 | 22:49
onda si dobro prosao s nabavkom originalnog SSD-a. nisu jeftini. a osim toga ako pogledas specifikacije, sporiji su kod upisa od standardnih SSD-a. i vuku vise struje.
mozda gresim, ovo je bilo u mom slucaju za moje MB Pro i MB Air.
20.12.2022 | 22:52
i ja bih voleo da tako nabudzim mog starog MB Air-a. a opet, cemu sve to, ako nije podrzan sa novijim OS.
taj frajer - dosdude1 - je neki zesci gremlin za ovakve prerade, "kupio" me sa pregradnjom Mac Mini - 2009, i ozbiljno se razmisljao da udjem u takvu pregradnju.
21.12.2022 | 15:51
1v@n kaže:
Sreća da nemam potrebnu opremu za ovo

Ovo bih dao raditi nekome tko zna što radi, iako bi sve skupa ispalo jaaaaako neisplativo. Jel bih htio imati takvog frankensteina? Definitivno :


U planu mi je to, jednog lijepog dana, ali moram prvo naci neki polovni Air u ok stanju
21.12.2022 | 19:04
^SuperUnknown^ kaže:
1v@n kaže:
Sreća da nemam potrebnu opremu za ovo

Ovo bih dao raditi nekome tko zna što radi, iako bi sve skupa ispalo jaaaaako neisplativo. Jel bih htio imati takvog frankensteina? Definitivno :


U planu mi je to, jednog lijepog dana, ali moram prvo naci neki polovni Air u ok stanju

Bumo se dogovorili

Pokušavam uloviti neki 12" MB s Core M procesorom da vidim što ću ostaviti na kraju. iPad Pro, 11" ili 12"
05.01.2023 | 19:41
Možda nekome pomogne…

Mac Mini 2011, po specifikacijama daje max 1920x1080 preko HDMI, a preko Thunderbolta 2560x1440.

Igrom slučaja sam morao gore instalirati Windowse… Stavio Windows 7 Ultimate x64 i automatski je ponudilo 3840x2160 kao recommended, ponudilo i 4096x2160 i prebacilo.
Službeni bootcamp driveri.

Unutra je AMD HD6630M. Ne znam kako, ali radi i izgleda fantastično.
Naravno, sve je sićušno po defaultu (spojen je HDMI kabelom na 55” LG OLED), ali se lako stvari povećaju.
10.01.2023 | 14:29
A u kojem refresh rateu?
10.01.2023 | 15:21
^SuperUnknown^ kaže:
A u kojem refresh rateu?

30Hz naravno, no nebitno, hardver je ipak sposoban za to iako nigdje nije navedeno.
Čudno što je to moguće samo s bootcamp driverima, dok službeni (iako ih treba ručno staviti), ne nude ništa više od FHD (1920x1080).

FHD bez problema radi na 120Hz.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 2 sati, 42 minuta
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Beli, cariblanco, Jedro, Riba, Anonimci (400)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO