M1 i boot sa vanjskog diska
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

M1 i boot sa vanjskog diska


21.04.2022 | 11:47
Pozdrav jabučari!
Odnedavno sam napravio skok sa c2d MBP na M1 Mac mini i za sada sam oduševljen performansama, nebo i zemlja! Imam model od 8GB ram-a i ponekad vidim swap ali ništa strašno, koliko sam ga za sada testirao kod nekog multitaska ide do 200-300 mb ali izgleda da su popravili stvari kroz nedavne updateove? Nisam još isprobao teže aplikacije poput Photoshopa i slično.
Ali pošto sam uzeo base model sa 256 gb pohrane naravno da bih ju proširio, spojio bih vanjski NVMe kroz Thunderbolt s time da imam dvojbu;

- Spojiti vanjski disk samo za pohranu datoteka i pokretanje aplikacija s njega
- Spojiti vanjski disk i koristiti ga kao primarni disk, pokretati s njega i sustav i aplikacije

U prvom slučaju bih uzeo jeftiniji vanjski case (OWC Envoy express) koji je dovoljan za pohranu i pokretanje appova dok se sistem vrti sa unutrašnjeg, a u drugom slučaju bih uzeo neko brže kučište da sustav lakše diše (OWC ide samo do 1500-600 MB/s, vjerojatno slabiji kontroler). Kakve su performanse sa swapanjem na vanjskom disku? Jer kada bih dizao sustav sa vanjskog koristio bih ga kao peri-deri disk bez brige koliko će mi trajati s time da znam da je M1 super složen i da zbog toga ide sve kao podmazano
Ako stvar ne bi funkcionirala kao sad možda mi je pametnije uštediti nešto novca pa pustiti SoC da odrađuje svoje a vanjski koristiti samo kao storage? Tnx in advance i slobodno pišite iskustva i preporuke koji disk uzeti
21.04.2022 | 14:40
Moje je mišljenje da je uvijek loša ideja koristiti vanjski disk kao sistemski. To može štimati za neki test ili neko kratkotrajno korištenje neke neuobičajene konfiguracije OSa, ali za svakodnevni trajni normalni rad, to je uvijek triper kombinacija. Samo najgluplji scenario - da nehotice iščupaš TB kabel usred rada - generira dovoljno glavobolja da ja takvo što nisam nikad razmatrao.
21.04.2022 | 21:00
Potpisujem što kaže Smayoo, stara je škola da je sistemski disk uvijek interni i to ne bez razloga.

Guraj podatke van, a sam sistem i glavni appovi neka ti budu na internom.
21.04.2022 | 23:15
Hvala na savjetima ekipa, moram priznati da me privukla brzina Thunderbolta + standardno briga o swap-u... ali vjerujem da vi imate više iskustva kako to funkcionira u praksi
22.04.2022 | 07:21
Swap je uvijek najbolje izbjeći, bez obzira što su SSD puno brži od HDD pa se to više toliko ne osjeti kao nekad, ali svakodnevni swap na SSD će mu skratiti životni vijek.
Međutim, kupio si komp s toliko RAM-a i tu nema više pomoći, ako sam dobro popratio, jer RAM nije dogradiv. U tom kontekstu, jbg, OS i swap na interni SSD, a podaci na vanjski
23.08.2022 | 10:19
Imam isto ovaj socijalni Mini ko i ti i mogu ti reći da je SSD u njemu brži od bilo čega kaj sam eksterno spajao, uključujući i Samsung 980 Pro NVMe M.2. Ako se ne varam on je bio 3 puta sporiji od internog SSD-a iako je valjda tri puta brži od ostalih diskova.
S vremenom mi se pokazalo da varijanta 8/256 nije najsretnija za iole ozbiljniji rad jer je RAM-a premalo, pa počne jesti SSD kojeg je također premalo i onda krenu sranja da nemreš niš radit jer se taj swap nema kam zapisivat. Meni je rješenje taj Samusung koji mi služi kao dodatni scratch disk u Photoshopu pa mi se više ne guši odnosno ne dobivam poruke scratch disk full koja onemogućava daljnji rad.
Nakon godinu i pol korištenja i početnog oduševljenja stvar mi je počela usporavati pa upravo pokušavam skužiti di je kvaka. Čini mi se da ga ubija Photo Mechanic, ali općenito mi je nekaj sumnjivo i to mi se ne sviđa.

U svakom slučaju nemoj slučajno prebacivati OS na vanjski disk što zbog sumanutosti tog čina što zbog brzine internog SSD-a.
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 18 sati, 30 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Air, Bertone, dpasaric, m@xym, Maxxy, moragd, Riba, songoku, Anonimci (502)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.09 Seconds

Provided by iJoomla SEO