koji macbook pro kupiti u 2020 ili 2021
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

koji macbook pro kupiti u 2020 ili 2021


11.08.2020 | 14:25
Pozdrav raja, zanima me koji macbook pro preporucujete tj. koji model za kupiti ove ili pak sljedece godine? Konfiguraciju vec imam otprilike definisanu 16GB RAM, 256/512GB ssd. Btw grafika dovoljna za graficki dizajn, video i sl.?
Nikako da skontam ove mid, late fazone I da, ima za kupiti novih 2017, 2018 i sl. Pa me zanima koliko je ok kupiti stariji model? Ima li kakvih ogranicenja i to? Nisam prije koristil macbook pa bih da krenem
11.08.2020 | 15:23
Nemoj bjezati od starijih modela. Ja imam evo ovaj, valjda 2 god star pojma nemam.

Radi ko grom. Greska velika sto sam uzeo SSD 256GB. Savjetujem 512GB obvezno.


Screenshot2020-08-11at8.20.44AM.png
11.08.2020 | 16:51
Nije bitno koliko je model star, nego koliko je kvalitetan. Svi MBP modeli između 2015 i 2019 (ne uključujući te generacije) imaju onu užasno lošu tipkovnicu, a neki imaju i druge probleme (vezane uz pregrijavanje). S obzirom da ti je to prvi Mac, predlažem ti da ih svakako zaobiđeš.
13.08.2020 | 11:42
Najbolje nikakav jer ti tu na forumu ne valjaju novi, a ako kupuješ stari opet nevaljaju stari. Kupi mbp 2013-2015g i deri. Ili za tu lovu thinkpad.
13.08.2020 | 11:56
Da budem 100% korektan, zaboravio sam napisati da su mi u garantnom roku mijenjali tipkovncu. Imao sam problema sa par slova.

Na svakom Apple prijenosniku prvo sto kupim je Apple Care i to slobodno racunaj pod obvezni trosak. Meni se svaki put isplatio do sada.

Ako zanemarim taj dio, hardverski ovaj comp radi savrseno, sve sto od njega ocekujem. Kupio sam ga u USA, mislim oko $2000-2200 mozda i vrijedi svaku paru.

Napominjem da sam prijatelju prodao svoju Retinu iz 2012 za 500-600e, koja je radila ko grom. I radi kod njega i dan danas, nikakvih problema. Osim sto smo zamijenili bateriju i prozvizdao je jedan cooling fan.
13.08.2020 | 11:59
Ja imam kantu od mbp 2010 15inc stavio samsung ssd i 8gb ram. Podiže high sierra za 17sec,za surf i slično odličan. Čak sam i preko cubase napravio 24ch snimanje benda, bez ikakvih štekanja ili sl. Sve to radi dobro.
13.08.2020 | 12:33
motif kaže:
Najbolje nikakav jer ti tu na forumu ne valjaju novi, a ako kupuješ stari opet nevaljaju stari. Kupi mbp 2013-2015g i deri. Ili za tu lovu thinkpad.


Gle tko je najedamput postao stručnjak...
13.08.2020 | 16:41
smayoo kaže:
motif kaže:
Najbolje nikakav jer ti tu na forumu ne valjaju novi, a ako kupuješ stari opet nevaljaju stari. Kupi mbp 2013-2015g i deri. Ili za tu lovu thinkpad.


Gle tko je najedamput postao stručnjak...


Učim s foruma, šta nije tako??
13.08.2020 | 23:41
Pa uči onda. Ima najmanje 20 tema o tome "koji Mac kupiti" u zadnjih par godina, a najmanje 10x toliko o problemima koje su ljudi iskusili s ovim ili onim Macom.

Konkretno kad se radi o MBP, generacije koje su se pokazale jako dobre, pouzdane, s minimalno kvarova su late 2008 unibody, mid 2012 non-retina, 2015. Nakon 2015 su zaredale stvarno loše izvedbe, a od 2019 se nekako očekuje da su ispeglali probleme, ali to se tek treba dokazati.

Uglavnom, to ne znači da netko neće biti zadovoljan i s nekom od tih problematičnih generacija. Korisnici koji nisu jako zahtjevni obično su sa svakim Macom jako zadovoljni.
14.08.2020 | 00:13
Točno tako.. Ja imam mbp 2010 i zadovoljnijan sam full za ono šta trebam od njega. Isto tako imac 2011 radi mi svoj posao dobro. Uzet ću i ovaj late 2013 imac i proširit ga na 16gb i ssd.
Poslužit će mi par godina, pa kad ću mjenjat cijelu konfiguraciju studia onda ću uzeti i noviji mac
  • Daddo
  • Posjetitelj
14.08.2020 | 00:31
ajren kaže:
Pozdrav raja, zanima me koji macbook pro preporucujete tj. koji model za kupiti ove ili pak sljedece godine? Konfiguraciju vec imam otprilike definisanu 16GB RAM, 256/512GB ssd. Btw grafika dovoljna za graficki dizajn, video i sl.?
Nikako da skontam ove mid, late fazone I da, ima za kupiti novih 2017, 2018 i sl. Pa me zanima koliko je ok kupiti stariji model? Ima li kakvih ogranicenja i to? Nisam prije koristil macbook pa bih da krenem


Mislim da je nemoguće odgovoriti na ovo pitanje a da budeš zadovoljna dobivenim odgovorom.

Naime, Apple priprema novi i drugačiji OS i prelazak na ARM procesore vlastite proizvodnje koji će zamijeniti postojeću Intel platformu. Te promjene će očekivano najviše utjecaja imati upravo na prijenosnike, a ti sad postavljaš pitanje što je "ok" kupiti u idućih 15 mjeseci.

Namjena koju navodiš je prilično ozbiljna i zahtjevna (obrada videa) i pretežno se oslanja na GPU iz kojeg aplikativni software "cijedi" potrebnu snagu. Što će biti za 15 mjeseci (kad planiraš kupnju) na Big Suru i kako će raditi tvoje aplikacije, odnosno sam uređaj?

Dodatno, s obzirom na količinu diskovnog prostora i radne memorije, očito je da pucaš na modele koji nisu ulazni i/ili standardni nego BTO i čija je cijena (trenutno) visoka, a ponuda relativno skromna jer su i dalje to - iskoristivi strojevi.

Kupovina novog je (uvijek) najbolja opcija za prvo računalo. Ako budžet ne dozvoljava "željeno", za prvo kupiš ulazni model dok ne savladaš osnove. U pravilu su računala koja proizvodi Apple dovoljno snažna za većinu korisnika, dok oni kojima treba nešto "posebno" točno znaju i što i zašto im baš to treba.

Grafički dizajn može odraditi i Intel Iris integrirana grafika. Obradu videa baš i ne.

Na kraju priče... budžet i realne potrebe/mogućnosti platforme u trenutku X će ti odrediti model.
Da je riječ o kupovini sada, rabljeni MB Pro traženih karakteristika sa novom baterijom (pretpostavka je da je bio radni stroj i da mu treba nova) će te koštati (gotovo) jednako kao i generacijski noviji, a potpuno novi MB Air (i5 10th gen, 16/512). Između te dvije opcije ja bih se, imajući u vidu nadolazeći Big Sur i sve najavljeno... odlučio za Air.

No, to sam ja. YMMV.
14.08.2020 | 08:42
Ljudi hvala na odgovorima, nisam sigurna da li ici na novo ili polovno, jer vidim ima ih novih full pakovanje 2015 3000KM pa sad, moze se mozda naci i polovan istih specifikacija - (Display 15,4 inca, core i7 4770HQ, 2,2 GHz, 16GB RAM, 256GB SSD, Iris Pro 5200) i vjerujem da moze podrzati programe koje koristim. A onda naletim na oglas 5000KM MacBook Pro 16 Touch Bar/6-core i7 2.6GHz/16GB/512GB SSD/Radeon Pro 5300M w 4GB - Space Grey. Tako da sam jos u nedoumici sta i kako
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 11 sati, 32 minuta
  • ZeljkoB: smayoo, odakle ti ova informacija za SMS?
  • smayoo: SMS poruke su phase-out. Znači, neki ih operateri više ne nude, niti omogućavaju njihovo slanje. Određen je neki krajnji rok, nakon kojeg više nijedan operater u EU nije dužan osigurati propagiranje SMS poruka. Probaj ručno promijeniti operatera (pretpostavljam da si u roamingu)
  • Matija klc: Ekipa, pomoc. Nalazim se u Rumunjskoj. Primam poruke normalno, no ne mogu poslati poruku. Pricam o obicnoj. Sve drugo radi najnormalnije. Sta napraviti?
  • MoschuS: Ma svugdje ali sve neka mala mjesta ili sela po Hr ili Slo
  • JOHN: Jesu to oni iz Imotski?
  • MoschuS: Ako netko kupuje rabljeno racunalo pripazite se prevaranata na Njuskalu i Bolhi. Otkrio sam ih par, slicni oglasi i kada ih kontaktirate salju iste/slicne racune i serijske brojeve kao potvrdu i onda odjednom obrisu oglas, naprave novi account i pokusavaju dalje uloviti nekoga.
  • Zdravac: :) Na kraju će ispasti da nas ima dosta koji vozimo motore!
  • rkrosl: prodao triumpha, kupio triumpha
  • JOHN: Honda CB650R
  • FiFi: Skoro sam ga jednom zamijenio za Bandita 1200 , ali sam ipak odustao.
  • Zdravac: ...ili Suzuki Bandit :)
  • Zdravac: E, taj motor je nekad bio moj san, da nije uletila yamaha, sigurno bih toga sad vozio :)
  • FiFi: Honda CB900F2 Hornet, 2002. Evo radim servis i nadam se registraciji prvi put nakon tri godine stajanje (djeca ti promijene raspored vožnje)
  • Riba: Problem je sto "sezona" u Irskoj trtaje tjedan dana. :-D Moram vidjeti ima li kakav nacin da ga registriram u Hr.
  • Zdravac: @ZeljkoB Odličan motor, takvi motori su baš po mom guštu! Lijep i ugodan za voziti.
  • Zdravac: @Riba Pa što čekaš, daj, zamjeni ulje, filtere i svječice, napuni bateriju, i lagano pranje. To će biti dovoljno, siguran sam! :)
  • Zdravac: Ajd, super, nisam jedini! Sad ide sezona, i gušt! Polako plan za moto trip na more...
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

BigMac, Ender, Maxxy, Riba, tino1, ZeljkoB, Anonimci (686)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.20 Seconds

Provided by iJoomla SEO