Mac Mini (Late 2012) ili Mac Mini (2020)
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Mac Mini (Late 2012) ili Mac Mini (2020)


05.05.2020 | 22:54
Pozdrav svima, uzimam sestri Mini, pa imam par pitanja..

Evo ovako, malo sam njuškao, i izabrati ću jedan od ova dva navedena u naslovu.

Što se tiče ovoga Late 2012, uzeo bih onaj najjači iz te serije sa 2.3Ghz i7, a što se tiče ovoga iz 2020-te, što je nedavno izašao uzeo bih osnovnu verziju.

Pitanje je da li ovaj Late 2012 vrijedi koliko traže na oglasniku oko 4-4500kn? Mislio sam ga nadograditi sa 16GB RAM-a i SSD-om.

A što se tiče ovoga iz 2020-te, on je duplo skuplji(8000kn) i sa njim dobijem 8GB RAM-a, i 128GB SSD.

Sada se ja pitam da li je bolje ići na ovaj Late 2012( usput i manje me košta )? Da li se on može nositi sa ovim novim iz 2020-te?

Eto neka se javi netko sa prijedlogom, bio bih zahvalan na svim sugestijama..

Možda netko ima jedan od navedenih, pa će biti lakše odabrati..
05.05.2020 | 23:22
Mali 2012 je ultra super duper megaslatka mala mašina. Imamo dva doma, podebljani na 16 GB RAM i 500GB SSD. Na moje iznenađenje, pokazao se čak sposoban gaziti CAD i drugi softver za projektiranje u Windows virtualki, istovremeno. Ne baš 100% smooth, ali ipak upotrebljivo. A za "standardne" poslove je sasvim dorastao. S obzirom da još uvijek prima aktualni OS, mislim da nemaš što razmišljati.
05.05.2020 | 23:38
Ja bih uzeo novi, pa ste mirni narednih 5 god. minimalno, barem što se tiče nadogradnji OS-a. U njega navodno ide još RAM-a, za HDD ne znam.

Mala ispravka, modeli iz 2020 dolaze sa minimum 256 SSD, 8 GB RAM-a.
06.05.2020 | 00:37
Miniji su super mašinice, ali novi su papreni. Barem 30% preskupi jer dolaze bez tipkovnice i miša/trackpada.

Kao netko tko prodaje Macove cijeli život, za sebe sam kupio novi Mac samo jednom u negdje 2008. godine, uvijek sam nalazio da su polovni strojevi daleko bolja vrijednost.

Ako ciljaš na neku kućnu upotrebu i ne treba biti ne znam kakva snaga i brza grafika ti ne igra veliku ulogu, kupi taj 2012 i napucaj ga RAM-om i SSD-om. Baš sam nedavno frendu složio takav s najjačim i7 i konfigurirao Fusion Drive unutra od 128 GB SSD-a i 1 TB HDD-a, stroj radi kao urica!

A ako si mislio kupiti novi za 8.000 kn onda je bolje kupiti ozbiljan polovan stroj. Imaš sada u oglasniku ovdje netko prodaje Valjak za 10.000 kn koji je neusporedivo jači i odmah imaš 16 GB, jeftin RAM kasnije, SSD od 256 i lako proširiv, još ima 2 x D700 (najjače koje su išle u taj model) grafičke. Super cijena ako je sve ispravno, valjda se nekome žuri jer je to ispod realne vrijednosti.

Uostalom za 8.000 kn ja ti složim Mac Pro tower, a ne Mac mini, pa imaš top grafiku, RAM-a na bacanje, diskove kakve hoćeš, mogućnost proširenja... pitaj Smayoo kako mu radi ovaj jedan s RX 580 koji sam mu nedavno složio.

Imam sada dve konfiguracije u oglasu, pogledaj i to prije nego se odlučiš.
06.05.2020 | 07:34
Davore, jbmu... Čovjek bi kupio autić za na posao i u Plodine, a ti mu nudiš John Deere za izvlačit trupce iz šume...
06.05.2020 | 07:37
drpongra75 kaže:
Ja bih uzeo novi, pa ste mirni narednih 5 god. minimalno, barem što se tiče nadogradnji OS-a. U njega navodno ide još RAM-a, za HDD ne znam.

Mala ispravka, modeli iz 2020 dolaze sa minimum 256 SSD, 8 GB RAM-a.


Miran si barem 5 godina i s Minijem 2012. I kad ti prestane podržavati najnoviji OS, imaš još 5 godina u kojima sav bitan softver i dalje sve bitno podržava i na starijim OSovima.

Ja profesionalno svaki dan koristim 5 godina star stroj na kojem je 10.13 jer ne vidim nikakav benefit u tome da ga dižem na 10.14 ili nedajbože 10.15.
06.05.2020 | 09:21
smayoo kaže:
Davore, jbmu... Čovjek bi kupio autić za na posao i u Plodine, a ti mu nudiš John Deere za izvlačit trupce iz šume...


A ako misli čovjek ići u Lidl ili Kaufland? Koji stroj mu onda treba?
06.05.2020 | 13:17
Ekipa hvala svima na odgovorima, odlučio sam, pasti će jedan Mini (Late 2012), 2.3Ghz i7..

Davore hvala na prijedlogu za Mac Pro, ali stvarno ne daje mi se puno previše za njega, biti ćemo zadovoljni i sa Minijem.
  • kupus
  • Posjetitelj
06.05.2020 | 13:25
marvin kaže:
Ekipa hvala svima na odgovorima, odlučio sam, pasti će jedan Mini (Late 2012), 2.3Ghz i7..



Samo se nadam da neces za njega iskrcati gornju cifru, bilo ga je nedavno za 2.5k sa i7.
06.05.2020 | 14:32
@kupus - gdje si vidio za 2500kn za Late 2012 sa i7 ? Ja evo gledam na Njuškalu imaju dva takva, traže za njih 4000-4500kn, nisam vidio nigdje za 2500kn, a to slučajno i da bude po toj cijeni, odmah ode.
  • kupus
  • Posjetitelj
06.05.2020 | 14:59
marvin kaže:
@kupus - gdje si vidio za 2500kn za Late 2012 sa i7 ? Ja evo gledam na Njuškalu imaju dva takva, traže za njih 4000-4500kn, nisam vidio nigdje za 2500kn, a to slučajno i da bude po toj cijeni, odmah ode.


A bilo ih je, cak su i neki s ovog foruma omastili brk. Svako malo na njuskalu bude 2012 za cca 2k (i manje), doduse sa i5. Ti vidi vrijedi li tih 2.5k taj upgrade. Ima i tu jedan na oglasniku s i5 i ssdom za 2300, ne znam jel prodan.

Cilj je kad kupujes da ti budes taj kome odmah ode
06.05.2020 | 16:48
Ne zanima me taj sa i5, zanima me isključivo sa i7..

Hvala na prijedlogu..
06.05.2020 | 17:29
marvin kaže:
Ne zanima me taj sa i5, zanima me isključivo sa i7..

Hvala na prijedlogu..


Zasto je i5 eliminatoran? Zasto bas mora biti i7?

Vjerujem da imas svoje razloge, ali onako me zanima...
06.05.2020 | 19:01
Mac mini 2012 s i7 quad-core procesorom ima score od oko 65.4 gigaflopsa.

Mac mini 2012 s i5 procesorom je duo core i ima tek 30.8 gigaflopsa, razlika je danas drastična.

Novi Mac mini s 6-core i7 ima čak 114 gigaflopsa, ali je i skuplji od polovnog Mac Pro koji sa 6-core Xeonom ima 95.4 gigaflopsa i nije tako proširiv.

Za budžet od oko 5.000 kn najbolji izbor je taj 2012 s i7 quad-core procesorom.

Tko ide u zonu od 8 do 10.000 kn treba razmišljati o polovnom 5,1 ili 6,1 Mac Pro kao boljem rješenju.
06.05.2020 | 20:04
Evo Davor je sve objasnio.

Davore, evo jedno pitanje za tebe, ovaj Mac Pro 6,1 mislim da sam negdje čitao da su na njemu krepavale grafičke D500 i D700, a da je u redu bila samo ona D300. Da li je to istina?
06.05.2020 | 20:19
Ja sam kupio mac pro 6.1 umjesto novog Minija:

www.jabucnjak.hr/forum/hardver/180376-stigao-mi-novi-mini.html

Ima manji footprint na stolu od Minija, izgleda bolje, gotovo nečujan, a moguće da je i brži.

Ovo oko grafičkih je i mene plašilo, definitivno je bilo problema sa D500 i D700 karticama, no teško je reći koliko je to zaista bilo učestalo, plus što moje potrebe uopće ne opterećuju GPU i to mi je bio prihvatljiv rizik.

Model koji sam kupio ima D500 i sve radi u redu i super sam zadovoljan. Platio sam ga 1750 USD sa 1 TB SSDom i 32 GB RAMa, u mint stanju.
06.05.2020 | 20:44
@riba - ti si super prošao, ja evo gledam ovaj oglas tu na oglasniku foruma za 6,1 mašinu, i mislim da ne vrijedi toliko koliko prodavatelj traži, ti si ipak dobio 1TB SSD i 32GB RAM-a, dok je u njegovom 256GB SSD i 16GB RAM-a.

Teško će se to prodati za 10,000kn. Možda će Davor reći više o cjeni i koliko vrijedi, ali ja osobno ne bih iskeširao za njega tih 10,000kn.

Još kad znam da su grafičke te D500 i D700 imale problema, dovoljno sam čuo.

To je samo moje mišljenje, što ne znači da sam u pravu.. hehe
06.05.2020 | 21:17
Covjek je napisao da kupuje sestri Mini. Cim odgovara Mini star skoro deceniju pretpostavio sam da nece ganjati gigaflopse i da je je to comp za ucenje i neki uredski rad. Zato me iznenadilo da mora biti i7. Nista drugo

Najjeftiniji valjak koji sam vidio u BiH oglasima je bio preko 3000 eura. Riba je bas super prosao
06.05.2020 | 21:35
marvin kaže:
@riba - ti si super prošao, ja evo gledam ovaj oglas tu na oglasniku foruma za 6,1 mašinu, i mislim da ne vrijedi toliko koliko prodavatelj traži, ti si ipak dobio 1TB SSD i 32GB RAM-a, dok je u njegovom 256GB SSD i 16GB RAM-a.

Teško će se to prodati za 10,000kn. Možda će Davor reći više o cjeni i koliko vrijedi, ali ja osobno ne bih iskeširao za njega tih 10,000kn.


S druge strane, grafičku je teško upgradeati (kome je to bitno) a RAM i storage nije i iskreno ne znam koliko dodje upgarde RAMa i pohrane pa možda tih 10000 i nije tako puno. A možda sam i u krivu.
06.05.2020 | 21:35
drlovric kaže:
Najjeftiniji valjak koji sam vidio u BiH oglasima je bio preko 3000 eura. Riba je bas super prosao


Pa uz malo strpljenja nije ih baš tako teško naći po tim cijenama po eBayu a i lokalno se pojave...s tim da će im cijene sigurno osjetno padati s vremenom.
06.05.2020 | 22:01
Možda još kupcu Minija napomenuti da pripazi da li se ponekad grafika na Miniju izblesira i počne prikazivati roza ekran.

Srećom restart rješava taj periodični problem, ali bi se na konto toga mogla izvući i niža cijena prilikom kupnje.
06.05.2020 | 22:27
Rozi ekran na Miniju 2012? Mislim da ne. To će biti 2014, zar ne?
06.05.2020 | 22:50
I meni je nešto u sjećanju da je taj rozi ekran na Miniju 2014, a ne na 2012, kao što je rekao @smayoo, mislim čak da je i bilo riječi o tome, ali davno ovdje na forumu..

Čekamo još Davora da kaže par riječi o 6,1 stroju, njegovoj cijeni i spornim grafičkim karticama..
06.05.2020 | 23:05
Ja sam imao "roza ekran" na late 2012 Miniju (koji je sad kod Smaye ), no nije bio potreban restart, odlazak u sleep i ponovno buđenje bi riješilo stvar.
06.05.2020 | 23:43
Eto, prijavljujem da se kod mene na tom Miniju ne događa taj problem, a radio je na:

- LG 24" monitoru, preko HDMI
- drugom LG 24" monitoru, preko DisplayPort (MDP-DP kabel)
- Apple Thunderbolt 27" display
- LG 22" TV, preko HDMI
- LG 43" TV, preko HDMI
07.05.2020 | 00:41
Roza ekran na Miniju je česta stvar ako je monitor spojen putem HDMI priključka i to na neki jeftin monitor ili TV. Rješenje je koristiti nešto drugo, a ne HDMI ili na netu naći ispravan kolor profil, to sređuje sve probleme. Da, znam da ne izgleda logično, ali tako je, to je neki bug oko HDMI standarda, a ne hardverski kvar. Pogotovo je to bio slučaj na Philips uređajima.

Onaj Valjak u oglasu je po cijeni prilika, ali naravno, treba dobro provjeriti jesu li D700 ispravne. To su kartice kod kojih je Apple izdao Extended Warranty program jer su kod nekih serija znale rikavati i to su kartice koje su posebno složene za Valjak i samo ih Apple ima kao rezervni dio (čitaj skupo). Uzrok je u tome što se očigledno ipak ne mogu dovoljno hladiti u tom malom kućištu ako se koriste punom snagom. Ako su ispravne, onda je to sjajan stroj. D700 je zapravo Radeon HD 7970 samo što ima ECC VRAM (radi pouzdanosti OpenCL izračuna). Otprilike je duplo sporiji od tekućeg RX 580, ali još uvijek vrlo sposoban ako nisu u pitanje neke high-end igre. Naravno, daaaaleko je bolji od skromne Mac mini grafičke.

Mi u firmi još uvijek koristimo dva Valjka s D700 i (kuc-kuc!) još uvijek rade savršeno.

Osobno, kada prostor na stolu nije ograničavajući faktor, ja sam fan tower konfiguracija jer je čovjek komotan sa svime i ako nešto rikne, lako se zamjeni ili jeftino kupi rezervni dio.
07.05.2020 | 14:51
@dpasaric - baš sad evo gledam cijene zamjenskih D700, ona je 1000$ i to polovne, ipak mislim da se ne isplati riskirati sa 6,1 strojem.
07.05.2020 | 16:02
Vjerojatno su D300 znatno jeftinije. A možda je moguće i ostaviti jednu D700 i staviti jednu D300, ionako na razini drivera to nisu nikada koristili paralelno kako treba. Da, ne znam, nisam pametan. Mnogi nemaju problema, a opet, mi smo imali klijenta kojem je riknuo D500. Apple je to besplatno popravio jer je bilo u roku od 3 godine. Riba je nedavno kupio Valjak, ali mislim s D300. One nisu bile problematične koliko sam čuo.

Zato ja toliko volim towere, tamo pukneš karticu iz lokalne PC trgovine i radiš dalje...
07.05.2020 | 16:25
dpasaric kaže:
Vjerojatno su D300 znatno jeftinije. A možda je moguće i ostaviti jednu D700 i staviti jednu D300, ionako na razini drivera to nisu nikada koristili paralelno kako treba. Da, ne znam, nisam pametan. Mnogi nemaju problema, a opet, mi smo imali klijenta kojem je riknuo D500. Apple je to besplatno popravio jer je bilo u roku od 3 godine. Riba je nedavno kupio Valjak, ali mislim s D300. One nisu bile problematične koliko sam čuo.

Zato ja toliko volim towere, tamo pukneš karticu iz lokalne PC trgovine i radiš dalje...


True, ali jos 3 godine i isplativost kupnje 5.1 opada drasticno. a do polovnih 7.1 treba cekat.

Moj najveci problem je sto koristim osobno laptop, pa jos jednu 5.1 masinu za sebe uzimat mi nije isplativo iz logistickih razloga. Mislim, sam sam se zakopao u taj problem jer koristim laptop za posao (affinity), a jos sam premalo tu da bi trazio posebne programe za kupnju license u firmi. (mogo bi, ali duga prica)
07.05.2020 | 16:34
Karticu u valjku su rikavale i rikavat ce. Pogotovo radni strojevi jer taj dizajn nikada nije bio u stanju sve to kvalitetno hladiti. Zato su ga i napustili. A te masine je svako i kupio da rade. Puno i stalno

Mozda ako naletite na nekog fancy javnog biljznika ili odvjetnika koji je to koristio za mailove ili udrugu koja je trosila budzetske pare za nabavku opreme pa nisu pitali posto je, tada cete biti sigurni da ce to raditi dugo kod vas jer nije racunalo koristeno u "max obrtajima".

Ovako je velika kocka i rizik. A kupiti valjak sa slabasnim D300, da bi mi moooooozda zivio dulje od onog sa ugradjenim D700. Hmmm

Ja bi ipak slozio Hakintosh za te pare. Al' to sam samo ja
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1
  • 2

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 5 sati, 23 minuta
  • smayoo: MX Master FTW! :)
  • zoranowsky: Od mene isto glas za MX master
  • Pongy75: Palac gore za Logitech MX Master! Od Magic mouse zabolinruka nakon duljeg rada.
  • Tito: MAgic mouse - najbolji mis ikada!!!
  • drlovric: @super. Zaobidji ga u sirokom luku. Bolje kupi za te pare Logitech MX Master :)
  • jura22: Rubno? Nije upotrebljiv osim kao ukras na stolu. Imao dva, jednog prodao a drugog poklonio kupcu mog MBP.
  • dpasaric: Magic Mouse - lijep, ali rubno upotrebljiv! :)
  • superstric: ako netko treba, apple magic mouse 63,01 euro na amazon prime day
  • dpasaric: :)
  • smayoo: Čestitam svima Dan antifašističke borbe!
  • drlovric: Za nekih tjedan dana moj Macbook Pro M1 Pro 16" ide na prodaju. Ako nekoga zanima takvo racunalo (us layout, 16gb ram) neka se javi za dogovor.
  • dpasaric: Možda je to bio Belonguzije - androdi kojeg je predstavio LET 3 u Pikiju jednom davno... istina, imao je dosta ograničen rječnik... :)
  • accom: Evo, čitam o zidiću i gledam Baltazara... jel to bila prva AI mašina na svijetu?
  • dpasaric: To se i meni dogodilo par puta, uvijek prije objave napravim barem copy u buffer, a često ako je nešto kompleksnije, samo paste u TextEdit, just in case.
  • Yonkis: I pretraga je beskorisna, zato sam pisao novu temu jer mi je trebalo manje vremena da ju natipkam i dodam screenshotove nego da češljam rezultate pretrage.
  • Yonkis: Jedem ti jabucnjak, napišem novu temu i nisam odabrao Forum i sve mi izbriše kad sam kliknuo PROVJERI. Odsutajem, 20 min tipkanja otišlo u vjetar. Nikakav alert ili nešto da iskoči da me upozori.
  • ZeljkoB: Zaba na dev beti radi bez greske
  • dpasaric: Vidio sam neke na Twitteru da su stavili dev betu, ali nisu ovdje.
  • mbp2009: ne vidim neke konkretne info na netu za to
  • mbp2009: Ne znam odakle ove diskusije poticu, ali da vidim, ima li koga na dev beti ios? Pogotovo ovaj dio me zanima za PBZ i poslovnu PBZ, ako radi
  • dpasaric: Čekam da mi dođe jedan zanimljiv komad hardvera, pa ću finalizirati velik pregled monitora koji će mnogima biti koristan!
  • dpasaric: "Your request has been processed"
  • Ender: takodje i ja molim admina da obrise i moj korisnicki nalog. ostavljam mogucnost da se kasnije opet prijavim kad i ako se neke stvari promene. pozzz i svako dobro.
  • dpasaric: @Air U redu, razumio sam. Hvala ti na svemu onom pozitivnom, ono drugo će srediti vrijeme.
  • jura22: Vrijeđaj partizane i Tita pa da vidiš.
  • Air: Ako si razumio onda napravi to, a ne da moram pisali litanije za jednostavan zahtjev.
  • dpasaric: Air, naravno da je dovoljno, ako to želiš mogu i ja odmah, ali hej, jutro je pametnije od večeri, prespavaj, pa javi, najmanji je problem kliknuti na delete.
  • Air: Zanimljiv vam je latinski. Uživajte. Između vaših upisa napišite što je potrebno da zatvorim račun na Jabučnjaku ako nije očigledno dovoljno razumljivo ovo što sam napisao na vikalici.
  • smayoo: Canis mater studiorum. Stara studentska. :D
  • dpasaric: @Gjuroo: Per aspera ad astra!
  • Gjuroo: @Air: Illegitimi non carborundum.
  • dpasaric: Chill out i vidjet ćeš kako će ovo sada biti ugodnije, korisnije i pozitivnije mjesto za sve korisnike.
  • dpasaric: Joj ne drami.
  • Air: Molim odgovornu osobu da obriše Air račun.
  • Air: U ovim novim okolnostima transparentnog licemjerstva pojedinca podvlačim crtu. Ja nemam želudac za trpiti to da mi jedan licemjer briše čiste postove samo zato što on ima problem u svojoj glavi. Kako je tino1 rekao bilo mi je zadovoljstvo dolaziti na Jabučnjak radi ljudi. Ovim putem pozdravljam sve dobre ljude Jabučnjaka i HVALA vam! Nakon ovog upisa brišem svoj račun.
  • dpasaric: Sve što je sada obrisano u "kafanskim laprdanjima" je bilo u dogovoru s Djurom, počistili samo za sobom i tko hoće može tamo dalje s "lakim temama".
  • drlovric: @Rusty: Slazem se 100%. Svako bira za sebe. Jedna tema u sekciji Razno, nije smetala nikome ko je dosao da konzumira nesto drugo. Ako sam dosao u ducan da kupim povrce, zasto bi mi smetalo sto prodaju i hranu za bebe? :)
  • rusty: Evo kao dugogodišnji član foruma, moram priznati da niti jednom nisam otvorio političke teme niti sudjelovao u njima na forumu. Dolazim vidjeti non političke, non automobili teme. I jedna i druga su mi kao nogomet, besmislene i ne interesantne. Da li će mi faliti, ne. Da li ću manje dolaziti na forum, ne.
  • dpasaric: To je tvoje viđenje.
  • dpasaric: Obećajem da ćemo je izreklamirati na forumu, pa tko voli…
  • Air: Znam tvoje ovlasti. Nije u tome problem. Problem je što se Jabučnjak predstavlja kao pozitivan, a ovo što ti radiš je negativno!
  • dpasaric: Evo, pokreni i ti moderiraj Signal grupu za vaše političke rasprave.
  • dpasaric: I probaj biti koristan. Pokreni nešto pametno i svima korisno.
  • dpasaric: Pročitaj kućni red još jednom.
  • Air: @dpasaric Otvorio si javni komunikacijski kanal. Tko si ti da brišeš postove iste tematike o kojoj sam pišeš, ako ti postovi nisu uvredljivi i ne krše nikakav zakon?
  • dpasaric: Poanta je da je besmisleno dalje širiti raspravu.
  • Air: Fakat imaš teških osobnih problema
  • Air: Protiv "cara" se ne smije ništa pisati?
  • Air: Smetati osobno?
  • Air: i zašto si obrisao ovaj moj tekst is te teme?

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Oglasi

Anketa

Koji Mac koristite?

Page Speed 0.58 Seconds

Provided by iJoomla SEO