Baterija MacBook Pro mid2012
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

Baterija MacBook Pro mid2012


31.08.2019 | 19:26
Pitanje u vezi statusa baterije za macbook pro mid 2012 13inch
Battery monitor javlja battery capacity 98% 5870mAh, cycles 428 and remaining time 2:56min.
Cini mi se jako malo remaining time u odnosu na battery capacity.
Da li ovo izgleda normalno, jel svaku aplikaciju koju sam koristio za provjeru baterije javlja da je istovjetna u odlicnom stanju.
Mozda mogu navuc 3h rada na lapotpu bez punjaca.

Promjena il jos je ok?!

Hvala
31.08.2019 | 22:38
Odgovor ne znam, no, ukoliko nije problem, da ne otvaram novu temu, priupitao bih sljedece...
Naime, imam Macbook Pro 13, 2019 i koristim ga cca dva mjeseca. Obzirom da ga nastojim sto je vise moguce drzati na punjacu zbog ocuvanja baterije, je li to ispravno i ako nije, kada baterija oslabi, koliko ce me zadovoljstvo zamjene baterije kostati u Apple servisu. Zivim u Njemackoj, gdje je uredjaj i kupljen. Ne koristim neke aplikacije koje bi ga previse opterecivale. Affinity Designer i Affinity Photo i Final Cut mozda jednom ili dva puta mjesecno za render nekog kratkog videa. U posljednje vrijeme dosta sam u bolnici i za kracenje vremena znam zaigrati Euro Track Simulator 2 na njemu. Tada ventilatori obicno rade na maksimumu i to me najvise brine da tada dok rade, naj vise steti bateriji. Eto, to je moje pitanje... Unistava li igra bateriju i koliko otprilike kosta zamjena kada dodje vrjeme za zamjenu.
Hvala i lijepi vam pozdrav iz Kirchheimbolandena
01.09.2019 | 11:35
zvone6 kaže:
Pitanje u vezi statusa baterije za macbook pro mid 2012 13inch
Battery monitor javlja battery capacity 98% 5870mAh, cycles 428 and remaining time 2:56min.
Cini mi se jako malo remaining time u odnosu na battery capacity.
Da li ovo izgleda normalno, jel svaku aplikaciju koju sam koristio za provjeru baterije javlja da je istovjetna u odlicnom stanju.
Mozda mogu navuc 3h rada na lapotpu bez punjaca.

Promjena il jos je ok?!

Hvala


Battery health ili battery capacity?
U vezi baterije imaš tri podatka kapaciteta:

A) design capacity (koliko cca ima kad izađe nova iz tvornice)
B ) full charge capacity (koliko SADA, tj. OVIH DANA ima kad je napuniš do kraja)
C) current charge (koliko UPRAVO OVOG TRENUTKA ima preostalog naboja u bateriji)

C/B · 100% = battery capacity (u postocima), on kaže koliko je baterija trenutno ispražnjena

B/A · 100% = battery health (u postocima) kaže koliko je baterija dotrajala, tj. kad je napunjena do kraja, koliko je "slabija", nego dok je bila nova.

428 ciklusa i 98% battery health zvuči nemoguće. Pogotovo ako je autonomija rada 3h. Ovo, naravno, ovisi o režimu korištenja - ako gledaš HD streaming video preko wifi konekcije, vjerojatno ne bi izdržala ni do kraja filma.
01.09.2019 | 12:01
forcemac kaže:
Odgovor ne znam, no, ukoliko nije problem, da ne otvaram novu temu,


Ubuduće slobodno otvori novu temu (jer kad ovako uletiš s ne baš sasvim povezanim pitanjem na nečije pitanje koje još nije dobilo odgovor - to se zove hijackanje teme i nije baš OK ). Otvaranje nove teme, barem na Jabučnjaku, ne košta ništa, uopće nije teško (jedan klik, kao i odgovor na temu, samo centimetar više prstom po touchpadu...), a pridonosi bogatstvu tema na Jabučnjaku...

priupitao bih sljedece...
Naime, imam Macbook Pro 13, 2019 i koristim ga cca dva mjeseca. Obzirom da ga nastojim sto je vise moguce drzati na punjacu zbog ocuvanja baterije, je li to ispravno


To je sasvim ispravno za današnje litijske baterije. Prije 15+ godina koristile su se punjive baterije na bazi nikla koje su imale drugačiju kemijsku i fizikalnu narav pa ih je trebalo prazniti do kraja i puniti do kraja da bi im se maksimizirao životni vijek. Za današnje baterije treba raditi ovako kao ti. Ako bi laptop baš baš cijelo vrijeme bio spojen na punjač, onda je dobro jednom-dvaput u mjesec dana skinuti ga s punjača i pustiti da radi sat-dva na bateriji.

i ako nije, kada baterija oslabi, koliko ce me zadovoljstvo zamjene baterije kostati u Apple servisu.


Mislim da nitko normalan ne mijenja bateriju na MacBooku/Air/Pro u ovlaštenom Apple servisu. U slučaju tvog modela, to znači zamjenu cijelog gornjeg kućišta, skupa s tipkovnicom. Model je još jako nov pa se još ne nudi zamjenska baterija i pribor za odljepljivanje od kućišta (za takvu zamjenu potrebna je ipak neka veća vještina i iskustvo pa, kad dođe vrijeme, za to nađi nekog "neslužbenog" servisera).

U posljednje vrijeme dosta sam u bolnici i za kracenje vremena znam zaigrati Euro Track Simulator 2 na njemu. Tada ventilatori obicno rade na maksimumu i to me najvise brine da tada dok rade, naj vise steti bateriji.


Ne šteti to bateriji. Naravno da se ona u takvom režimu brže prazni, ali baterija tome i služi. Računaj da svaka baterija mora moći ostvariti životni vijek od barem 1000 potpunih pražnjenja i 1000 potpunih punjenja. Uz prosječno korištenje, to ti je 7-8 godina. Uživaj.

Važnije je da paziš na nešto drugo - ako koristiš laptop dok si u krevetu, pogotovo ako radiš nešto tako zahtjevnije da su ventilatori na max, vodi računa da ga ne držiš na pokrivaču ili madracu, ili čemu drugom mekanom, od tkanine, jer mu jako oslabljuješ sposobnost hlađenja i on pri ventilaciji usisava jako puno (100x više) prašine koja se nataloži unutra i trajno oslabljuje sposobnost hlađenja, i nakon dovoljno vremena dovodi do kvara.

Uzmi nešto ravno i kruto. Na primjer - poslužavnik, neku veliku knjigu, ili tako nešto, to stavi na krilo i onda laptop na to.

Hvala i lijepi vam pozdrav iz Kirchheimbolandena


Nema na čemu, lijepi pozdrav i tebi, idem sad vježbati kako se izgovara ime tog mjesta. Kirš... ne... Kirh... ne... Kirhajm... e, jbt...
01.09.2019 | 12:51
Hvala lijepa Smajo na iscrpnom odgovoru. Bas sve si obuhvatio, osim Kirš.... ,tu je malo zapelo, a i meni je ponekad tesko izgovoriti ime tog mjesta. Ovako nekako... Kiršhajmbolanden.
Ispricavam se sto nisam otvorio novu temu, ali vi decki s foruma i kad netko pogresno neke stvari uradi, nadjete nacin da to sa dobrom dozom humora rjesite.
Samo sam htio izbjeci gusenje foruma, al ocito sam postigao kontradiktoran efekat.
Uglavnom, hvala na svemu i usput, kao feedback za moj MBP... Ljudi, uredjaj radi besprijekorno. Ventilatori su mi 90% vremena potpuno iskljuceni. Potpuno je necujan. Par dana treba da se prsti priviknu na tipkovnicu. Sve radi fluidno i bezprijekorno.
Js jednom, hvala i pozdrav svima.
Zvone6, sori sto sam ti uletio u temu...
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 22 sati, 46 minuta
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata
  • Bertone: Ma znam, ali tko će to čitati :(
  • smayoo: Svatko je slobodan otvoriti kakvu god želi temu koja ne krši opća pravila. Zar je uredništvo krivo što vi, članovi, pokazujete 25 puta veći interes za političke teme, nego za stručne? :)
  • Bertone: ... no u pravu si, lakše je mlatiti o politici nego o stručnim hardversko-softverskim temama :)
  • Bertone: Kad si stavio video, malo sam bacio oko na forum no nisam našao zasebnu temu o sigurnosti u koju bi se mogle staviti vijesti ili linkovi na iste no tražiti ću još malo
  • Gjuroo: Apple teme nam se svele na vikalicu, a forum preuzela politika...
  • Bertone: Još malo o sigurnosti (ako nekoga zanima), [link] i [link]
  • Gjuroo: Upozorenje Apple korisnicima glede moguće krađe identiteta: [link]
  • Gjuroo: @drlovric: Sviđaju mi se oznake što nisu šareni... Taj grb sa zoo vrtom je uvijek nekako kao šaka u oko, al ajd.
  • drlovric: [link]

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.07 Seconds

Provided by iJoomla SEO