iBook G4-oživljavanje
(1 korsinik/a gleda/ju temu) (1) Gost

iBook G4-oživljavanje


10.07.2019 | 20:26
Došao sam u posjed navedenog laptopa u vrlo očuvanom stanju. Baterija još dobro gura cca 2 sata i krepao je HDD te sam ga poslao u RAM na dijagnostiku. Vraćaju ga nazad jer se ne isplati popravit. Ne toliko dijelovi HDD (ide) nego radni sati jer ga se mora cijeloga raskopati za popravak. Uglavnom, to bi uradio sam i IDE disk se dade nabaviti za 20ak €, pa dok traje , traje. Ovo bi možda Davor bolje znao, može li se ubaciti adapter ide/pata na sata umjesto starog ili umjesto optike? Uopće, bi li to funcioniralo? Na crknutom disku se vrtio Leopard 10.5. Žabac isto ima iskustva sa takvim starudijama i pošto izgleda ko novi, žao mi ga likvidirati.
10.07.2019 | 20:36
Sata disk vjerojatno ne bi radio preko tog adaptera jer tako star EFI ne bi znao pričati sa SATA diskom

Ima IDE diskova za nabaviti. Ne znači da neće još trajati ako je star.
10.07.2019 | 20:57
Sata - Ide tu nisam doma i nemam pojma o kompatibilnosti ili o mogućnosti pospješavanja brzine protoka podataka. Nije mi da neće potrajati, koliko sam ga mislio ubrzat, ako se dade. Ram ima 1 slot i na njemu je 512mb te sam već dobio od 1 gb što bi ga isto ubrzalo. Nadao sam se da možda ima kvaka za HDD, ali nije bitno. Jedino onda savjet za veličinu diska. Ja mislim da bi 80gb bilo dosta, jer je njegov bio 32gb. Za aplikacije koje rade već sam gledao da bi se dalo još naći. Hvala na info !
10.07.2019 | 21:03
Pa ima OWC npr i IDE SSDove ako se ne varam.
Samo je pitanje koliko si para spreman utuci
10.07.2019 | 22:34
Janko,

Na njega ide 10.5 (leopard). Ja imam powerbook G4 koji radi i koristim ga za slušanje muzike (konkretno, na njemu je disk od 250 Gb na kojem čuvam muziku) i za hvatanje livestream muzike (yammat najviše jer ga ne lovim u FM-u kad sam iza Sljemena, ponekad neki internet radio iz iTunesa) i to radi bez greške.
Za pisanje teksta je dobar, za surfanje nije jer nema više PPC internet browsera koji je moderan, a i ove stranice s hrpom pop-upova su užasno teške...
10.07.2019 | 23:00
@ Djuro, znači može veći disk u njega. Pronjuškat ću i što je songoku rekao, pa vidjeti. Nije primarni komp i vjerovatno će biti više arhiva. Ipak prvo ga trebam osposobiti. Čekam da se vrati i onda nastupam
24.07.2019 | 13:30
Vratio se iBook a nedugo potom i došao disk od 80GB. Složio sve ali ne uspijeva instalirati Leoparda, kao ne može se instalirati na taj kompjuter. Otvori početnu sliku s jezicima a kad se klikne za dalje izbaci tu poruku. Mislio sam da možda moj DVD koji mi je došao s iMacom 2007 nije kompatibilan, pa sam skinuo retail ali ništa. Probao više tutorijala s neta, jedino nemam drugi PPC, pa sam preko macbooka 2012 prebacio s Firewire kablom na particiju na iBooku i opet neće. Čarobirat preko terminala se ne usudim. Ram imam 1.28 gb a ostalo radi. Muči me jedino ako nisu kaj čarobirali prilikom instalacije Leoparda, jer kod pokušaja instalacije Tigra iskače karnel panic s uputom za gašenje laptopa. Nisam još imao takvih problema a riješenja s interneta ne daju rezultata.
24.07.2019 | 13:47
Kernel Panic obično znači da je neki hardver neispravan, ili pak da je neki kext polomljen/bugovit (što ja osobno još nisam doživio).
Ako imaš instalacijski DVD, pokreni s njega pa zavrti hardware test.
24.07.2019 | 16:35
jzelko kaže:
Vratio se iBook a nedugo potom i došao disk od 80GB. Složio sve ali ne uspijeva instalirati Leoparda, kao ne može se instalirati na taj kompjuter. Otvori početnu sliku s jezicima a kad se klikne za dalje izbaci tu poruku. Mislio sam da možda moj DVD koji mi je došao s iMacom 2007 nije kompatibilan


I nije. To je intel mašina,a ti imaš PPC stroj. Imam ti ja originalni 10.5 instalacijski disk za sve strojeve, ako hoćeš, pošaljem ti ga pa probaj s njim. Na taj stroj sigurno ide 10.5, jer moj ga vrti (1.33 GHz procesor)
24.07.2019 | 17:32
Ono što se ja (maglovito) prisjećam je - da se 10.4 i 10.5 ne daju instalirati s USB sticka, nego ih baš treba zapržiti na DL DVD (za 10.5 treba dual layer, to sam siguran, za 10.4 možda je i običan DVD dobar). Funkcionira da se koristi DVD drive s drugog Maca koji je spojen FW kabelom u target modeu, ali mora biti DVD.
24.07.2019 | 18:29
zabac kaže:
Diskovi koji dolaze s MAC-ovima namjenjeni su za taj MAC i/ili tu seriju.
Treba biti onaj retail ili maloprodajni proizvod koji je kompletan, dok je ovaj tvoj okljastreni. Ostali programi bi trebali raditi u redu.

Cudno da odmah nije izbacio poruku.


Cudno da nisi odmah procitao postove, jzelko je gore napisao da je i probao s retail verzijom.
24.07.2019 | 19:56
Je imac je došao s dva diska (Tigar) i piše da je za iMac te sam s njim pokušao radi alibija. Skinuo sam i PPC disk za Jaguar i njega niti ne prepozna, dok mi Macbook uredno kaže da je za instalaciju za PPC i ne šljivi ga. Jedino još da mi @gjuro pošalje disk jer dva koja sam skinuo su "također" retail za te starije macove, ali ih ne otvara niti vidi. Čudno mi je da sam od Apple supporta skinuo prvo jedan AHT, pa još tri koji bi mogli biti i izbaci mi da nije odgovarajući za taj mac. Nešto sam uspio izvrtiti po raznim tutorijalima (cmd+S) i tamo ne prikazuje grešku.
Ibook ne čita dual lajer DVDe niti butabilni USB i dobro znam da je razlika PPC i Intel te to i provjeravam. Napisao sam da mi je susjed dao s Leopardom instaliranim , ali je poslije par dana prdnuo disk, hebi ga. Mislio sam da ću bez problema staviti leoparda natrag, ali malo sutra. Javim se Gjuri za disk pa bumo vidli. Smrdi mi malo na neko flashanje pa čekam i da su susjed vrati , jer je on prčkal po njegovom terminalu pa valjda i kuži. Niš, fala, još bum malo kopkal i probal s tim diskom. Javim rezultat.
24.07.2019 | 20:57
Možda mogu predložiti da pokušate instalirati neku od distribucija Linuxa, čisto za probu kako bismo se uvjerili da su optički pogon i HDD u redu. Naime, imao sam davno iskustvo da mi je na iMacu IntelC2duo javljalo razne greške prilikom pokušaja instalacije OS-a. Na kraju se ispostavilo da je u njemu bio neispravan DVD superdrive.

Možda pokušati očistiti DVD pogon, ili možda zapržiti instalacijski disk na DVD nekog drugog proizvođača (meni se Verbatim bio pokazao izvrsnim, dok mi je, tada popularni, Traxdata radio probleme. Tada se puno pržilo . Sad se postavlja i pitanje postoji li danas uopće kakva mogućnost izbora vezano uz proizvođača DVD medija.
24.07.2019 | 22:27
@ dražene, instalirao sam putem Firewirea s macbooka na za to napravljenu particiju od 10GB, pa da s nje instalira OS pa se isto ponaša. Nisam ni ja baš od jučer, imam nešto igre u nogama, ali ovoje malo zahtjevnije. Rekao sam da je možda flašan iBook, jer pišu da na njega ide maksimalno Tigar i da ima razlike od modela do modela. Ovaj je A1054 , 800MHz.
IMG_1376.jpg


I da, pokušao sam i Linux, ali je još gori za linux nego za mac. Pratio sam tutoriale ali više manje radi lošije nego sa OS Xom, a treba i podešavat drivere ako ih se nađe za ton,wifi,bluetooth i još ponešto, a sa terminalom nisam na ti.
24.07.2019 | 22:42
Mislim da nije trebalo flashati iBook, nego nešto čačkati po nekom fajlu na install mediju, u kojem piše koji su dozvoljeni modeli, tako nešto. Jer službeno, 10.5 ide na G4 procesor samo onaj od 867 MHz ili brži.

Dakle, ako ti je instalacija 10.5 na HDD particiji od macbooka, treba nešto u tim fajlama izmijenti. Vidi ovo:

www.unix-master.com/2012/09/mac-os-x-105...ibook-g4-800mhz.html
25.07.2019 | 09:28
Janko,

Da bi instaliral 10.5 na procesor sa 800 Ghz, trebaš prvo instalirati leopard assist. Bez njega instalacija nije moguća.

leopardassist.sourceforge.net
25.07.2019 | 10:05
@ Gjuro , hvala, našao sam, samo prvo treba instalirati Tigra. Vjerovatno neću trebat tvog Leoparda ali javim se ako zatreba.
@ smayoo , i tebi hvala nisam naletio na taj link prije jer nisam inzistirao na 800 mhz. Slika je sad jasnija. Zato sam i rekao da je petljano po terminalu. Skidam PPC Tigar s Retro Mac linka te ću prvo njega probat instalirati pa se još javim.
25.07.2019 | 20:20
Operacija uspijela i Tigar je instaliran. Čim je OS gore trebalo bi dalje biti lakše. Čim završim obaveze vraćam se na doradu! Big thanks svima !
26.07.2019 | 14:56
Picture1.png


Strojček prede ko mačkica. Još ću ubaciti neke aplikacije koje su napisane za te starije strojeve da se može bolje koristiti.
26.07.2019 | 17:28
Evo, riješili smo problem. Samo kaj to ne bude stroj za surfanje. Sve ostalo bude radilo...
26.07.2019 | 17:31
Neka vas još dugo služi, predivan laptop koji je u svojim danima mamio mnoge uzdahe!
26.07.2019 | 17:39
Djuro genijalac kaže:
Evo, riješili smo problem. Samo kaj to ne bude stroj za surfanje. Sve ostalo bude radilo...


www.floodgap.com/software/tenfourfox/

Možda je proc preslab za neke bijesne flashove, ali aktualizirani browser i dalje postoji
26.07.2019 | 18:22
Instalirao sam desetzalisicu, može surfati, ali ništa zahtjevnije. Video kilavi i Gjuro je u pravu zbog slabog procesora. Pa ajfon je daleko jači od njega, ali da još može poslužiti, može. Dražene, istina da ga je lijepo vidjeti i izvlači osmijeh na lice. Stara iSight web kamera dobro radi s njim na Photo Booth. Hvala na željama a kako sam slobodan s vremenom , smislit ćemo mu korisnost.
26.07.2019 | 22:41
Da, TFF je ok, samo je ovaj model sa najslabijim procesorom pa ni njega baš ne može iskoristit kak treba, Ali rekao sam da želim oživiti iBook i uspio sam. Karikirano, on je fićo u usporedbi sa današnjim turbo strojevima.
27.07.2019 | 11:09
Da, to sam isto primjetio da uredno radi. Ipak imam vanjske playere pa razmišljam da izvadim optiku i tamo stavim HDD. Negdje sam našao da može podržati diskova 720 ili 750gb pa bi tu bio korisniji. No, još bumo vidli !
Moderatori: Bertone
  • Stranica:
  • 1

Vikalica™

Zadnja poruka: pred 10 sati, 1 minute
  • ZeljkoB: Honda NC750X, ali sve manje vremena imam za voznje.....
  • Riba: Imam ja BMW 650CS, mozda ga reaktiviram nakon 10 godina stajanja u garazi. A imam i Vespu iz 1959, ta malo duze stoji. :)
  • Zdravac: Evo, ja ću prvi: YAMAHA XJ900 S Diversion, classic iz 1998., ide ko švicarski sat, čista mehanika, pouzdano do bola! :)
  • Zdravac: Jel imamo ovdje kolega ili kolegica, da voze motor? Ako da, koji?
  • zoranowsky: @air, u biti isti je pricnip, samo si sam sebi target :)
  • Air: Polako, polaku, kuda žurba, daj mi prvo link na to kako pročitati vlastite misli :)
  • smayoo: Za one koji ne znaju čitati misli - [link] :D
  • Borisone: Za one koji ne znaju čitati misli, koja je konfiguracija?
  • VanjusOS: pozdrav, treba li netko Mac mini M2, nekorišteno?
  • kupus: Ima takvih naravno. Iz mog skromnog iskustva takvi su u manjini.
  • smayoo: većina online trgovaca odbija slati na poste restante pa čak i na poštanski pretinac
  • kupus: zasto na osobnu adresu*
  • kupus: Zasto na adresu? Naruci na adresu postanskog ureda, tamo ce te cekat
  • drlovric: Imamo li koga iz Zupanje na forumu da bih mogao naruciti paket na njegovu adresu? :)
  • ecvis17: ok, tnx
  • smayoo: Piši u forum
  • ecvis17: pozdrav svima, imam stari MBP koji maksimalno moze voziti BigSur ... malo nisam vise u toku, gdje se danas mogu pronaci Combo installeri? Tnx
  • cariblanco: Čekao je da Hajduk osvoji prvenstvo i na kraju je odustao ;)
  • Yonkis: Od sada ćemo mjeriti vrijeme pre-JM and post-JM time
  • JOHN: Ako je vjerovao, neka mu dragi Bog pomogne i uzme sebi. Ako nije, opet nema veze……sve u svemu mislim da je živio dobar život!
  • smayoo: Ljudi... ode nam Joža Manolić... Nije šala.
  • accom: ne nadjem...
  • accom: jel postoji tema "must have apps"?
  • Riba: Vjerojtano koliko je Apple mapa detaljna.
  • Yonkis: Ili da otvorim temu u forumu?
  • Yonkis: Jedna osoba dok je bila u Beču, mogao sam vidjeti njenu lokaciju točno na kojem je katu i u kojem dijelu zgrade je bila (iPhone 14 u pitanju). Zna li netko koji su preduvjeti za takvo točno lociranje jer u Hrvatskoj to još nisam nigdje doživio? Vidim lokaciju ali ne u 3D.
  • m@xym: Uostalom, palčevi su na ovom forumu odavno prestali biti relevantni, a nama koji smo redovito ovdje niti ne trebaju da bi smo znali kakav je tko.
  • m@xym: Nerviraj se samo zbog onih koji su ti bitni, a nebitne ignoriraj, inače ćeš ostati bez živaca.
  • Vanjuška: Nema nervoze m@xym, ali da javno prozovem malog žapčića da bog sve vidi i sve zna :D
  • smayoo: Ja nemam.
  • zvone: Servisom naime...
  • zvone: ljudi ima li tko iskustva sa sercisom iklinika?
  • m@xym: Čemu nervoza zbog palčeva?! Evo ti još jedna gore ako te to baš toliko muči.
  • Vanjuška: LOL, puknem post i vidim 1 pozitivan palac gore, a imao sam ih 10 nakon onog Tinovog pushanja. Kaj je Žabac/Jura, opet me imaš na piku? :D
  • Kloba: Predizborna škola Željka Pervana [link]
  • Yonkis: Najljepše je kad ostane u “obitelji” :)
  • imjasminh: Mobitel prodan useru s Jabučnjaka :)
  • Zdravac: :)
  • Zdravac: Jel zna netko bez googlea odakle to?
  • Zdravac: ...Galebi, oj beli tići, poletite dole k jugu, ter moju pozdravite majku...
  • Gjuroo: Moj talent za poeziju nije skriven :)
  • Air: ...možda bi se razvili skriveni talenti za poeziju :)
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis... brzo bi se reducirao broj vojnih stratega, predsjednika, trenera... :)
  • smayoo: @Air: :D
  • imjasminh: u biti cmd r xD
  • imjasminh: updatane slike mobitela u oglasniku - cmd f5 ako vidite stare slike...
  • imjasminh: Apple iPhone 14, 128GB, Midnight Blue - 89% - Spuštam na 450 EUR - [link]
  • Air: Da uredništvo ima smisla za biznis uvelo bi porez na političke teme, 1c za čitanje, 2c za pisanje po postu.
  • Gjuroo: "Smayoo: 25x je vrlo optimistična procjena :)
  • Bertone: Otvorena tema "Zero-day" pa se slobodno možete maknuti od politike i rata

Za vikanje moraš biti prijavljen.

Prijava

Prisutni jabučari

Ender, jzelko, Riba, Sank, tino1, Anonimci (585)

Novo na Jabučnjaku

Teme

Poruke

Anketa

Kupujete li profesionalni Mac?

Čekam novi modularni Mac Pro - 48.5%
Novac nije problem, kupujem iMac Pro - 0.7%
Kupujem Valjak, baš je lijep i tih! - 0%
Kupujem polovni Mac Pro tower - 11.8%
Nadogradit ću postojeći Mac Pro tower - 2.9%
Običan iMac 27" mi je dovoljan za posao - 5.9%
Skromnih sam potreba, Mac mini je zakon! - 7.4%
Radim na terenu, mora biti MacBook Pro - 3.7%
Ne diram ništa, stari Mac služi me odlično - 10.3%
Kupujem PC kantu i prelazim na Windowse! - 8.8%

Ukupno glasova: 136
Anketa je završena dana: 08 Svi 2018 - 12:17
Page Speed 1.29 Seconds

Provided by iJoomla SEO